FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
01-05-22 21:50  Odp: [technika] Jak dobrać odpowiedni łańcuch kotwiczny?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Fakt :-) Ale dzidkowi chodziło o wymiary ogniw, jak sądzę. Informacja z jak grubego pręta je wykonano jest w tym układzie nieistotna, biorąc pod uwagę skale w jakich robi się model.

 
01-05-22 22:15  Odp: [technika] Jak dobrać odpowiedni łańcuch kotwiczny?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

darmuszka - wyjaśnij co rozumiesz pod pojęciem "średnica ogniwa łańcucha" ? Mogą być tylko wymiary (L i B) ogniwa a średnica odnosi się do prętów z jakich jedno ogniwo jest wykonane
"Nie wchodze w szczegoly "grade-ow" kotwic i lancuchow, bo pomijalna sprawa w przypadku wiekszosci modeli."
Ok jeśli chodzi o łańcuch (ogniwa) ale nie o kotwice ! W zależności od okresu, typu, klasy etc. okrętu/statku mamy różne kotwice.

 
01-05-22 23:14  Odp: [technika] Jak dobrać odpowiedni łańcuch kotwiczny?
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Tyle pamiętam ze szkoły (ponad 20 lat temu) - bo nigdy zawodowo się tym nie zajmowałem... Średnicę pręta, z którego wykonane jest ogniwo łańcucha, dobiera się według tzw. wskaźnika wyposażenia kadłuba (są w przepisach odpowiednie tabele i wzory). A parametry ogniw względem tej średnicy można przyjąć z grubsza według takiego rysunku:



--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
02-05-22 07:34  Odp: [technika] Jak dobrać odpowiedni łańcuch kotwiczny?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czyli tak jak pisałem - średnica pręta "d" to jest ów kaliber kotwicy i "miara" wymiarów finalnych ogniwa łańcucha.

 
02-05-22 08:50  Odp: [technika] Jak dobrać odpowiedni łańcuch kotwiczny?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Pewnie znajdą się tacy co zechcą obliczać jaki łańcuch ma być w ich modelu ale wiedzieć a później taki zdobyć/zrobić to dwie różne sprawy.
Zdrowy rozsądek i wyczucie proporcji. Jednostki różnych klas mają różne rozmiary łańcuchów ale mniej więcej zbliżone do siebie. Pancernik nie będzie miał takiego jak niszczyciel i odwrotnie. Jest w necie tyle fotek różnych jednostek że można spokojnie znaleźć odpowiednie zdjęcie naszego okrętu lub najbardziej zbliżonego i na przykład policzyć ile oczek ma łańcuch leżący na pokładzie.
To moja metoda którą polecam autorowi tego tematu w odpowiedzi na jego pytanie co do metody dopasowania łańcucha do konkretnego modelu.
Jeżeli jednak ktoś chce mierzyć co do setnej części milimetra to czapki z głów i szacuneczek :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-05-22 19:08  Odp: [technika] Jak dobrać odpowiedni łańcuch kotwiczny?
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dobry

Fakt, nieprecyzyjnie się wyraziłem
Chodziło mi o średnicę pręta
Wymiary jak na rysunku Zgadzam się z Ryszardem - zdrowy rozsądek przede wszystkim :-)



Kłaniam się.
Darmuszka

--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
02-05-22 23:26  Odp: [technika] Jak dobrać odpowiedni łańcuch kotwiczny?
dzidek... 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


 - 1

Bardzo dziękuję za pomoc i dość szczegółowe wyjaśnienia tego tematu. Szczerze mówiąc miałem cichą nadzieję, że może wielkość ogniw łańcucha da się szacunkowo określić np. na podstawie wielkości (rozmiarów) kotwicy, lub coś w tym rodzaju. Podobnie jak STARY uważam, że dobre zdjęcia tej, czy podobnej jednostki pokładu z łańcuchem wystarczy by dobrać odpowiedni.
Aktualnie buduję "Regulusa" i ze znalezieniem takich zdjęć i mam duże problemy.
Jeszcze raz dziękuję za odzew i pozdrawiam.

 
06-05-22 14:16  Odp: [technika] Jak dobrać odpowiedni łańcuch kotwiczny?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dzidek napisal :

Aktualnie buduję "Regulusa" i ze znalezieniem takich zdjęć i mam duże problemy.

Aby dopasować łańcuch do tego modelu nie potrzeba zdjęć orginału, wystarczy to, co jest w wycinance i zdjęcia gotowego modelu, a tych u Gugły multum, tzn. zdjęć pokładu dziobowego z widoczną windą.

Dlaczego to wystarczy ? ano bo winda kotwiczna jest bardzo ´" zdetalizowana", a na autorze tejże wycinanki można polegać i w ciemno i po omacku.
Są w niej koła łańcuchowe, na których " leży" łańcuch.

Po prostu znajdz, czy zrób sam taki , aby pasował do tychże kół łańcuchowych/orzechowych/ i z nich nie wystawał.

Na jednym ze zdjęć jakiegoś medalowego modelu Regulusa widać to dobrze, nie podaje adresu , bo tera to strach co zlinkować

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024