FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 20Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
11-03-22 13:20  [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Owszem, zaczynanie wielu wątków nie jest dobre,
jednak najbardziej mnie rajcuje w tym hobby wolność wyboru i uciecha „pałera” zapału. Mam trochę latek, więc powyższe cechy i okoliczności odejmują mi ich sporą kopę, „młodości, ty nad poziomy wylatuj” 😊 jako pisał nasz zacny Wieszcz Adam.

Do rzeczy.


Startuję lajtową z założenia, relację z budowy szkolnego żaglowca STS „Lwów” (STS - Sail Training Ship, żaglowy statek szkolny).




„Borodino” idzie mi dość szybko, więc ze względów na nazwę i aktualne okoliczności (geopolityczne) tej nowej jednostki modelowej (jednak bez nadmiaru ideologizowania, chociaż...), oraz z podpowiedzi innego początkującego modelarza (Damiana S.), pociąłem ten żaglowiec. Model ma być dość szybki z finałem do końca br. Może dłużej zejdzie z omasztowaniem i olinowaniem, ale jestem dobrej myśli.

Nie podoba mi się kolorystyka pokładów (żółto-kanarkowa), więc poprosiłem o pomoc Tomasza K. - naszego kolegi. Pięknie mu dziękuję, efekty pracy pokażę w relacji.


Mam jeszcze inne powody podzielenia się relacją z budowy „Lwowa”:

1) Brak doświadczenia z budowy żaglowców.
Tą jednostką chciałbym potestować olinowanie, bowiem czeka mnie w nieodległej przyszłości osznurkowanie „Victory”, której kadłub mam już zbudowany w 80 %.

2) Materiały.
Autor zamieścił enigmatycznie wyglądający schemat olinowania ruchomego (np. brak odniesień do miejsc knagowania lin), ponadto siatki nadbudówek są dość siermiężne. Takielunek, w tym mocowanie lin, ściągnę z planów żaglowca „Towariszcz” (Plany modelarskie nr 103). To podobna jednostka z tego mniej więcej okresu. Ale oczywiście Wasza pomoc będzie jak zawsze nieoceniona.

3) Gniew 😊 prawdopodobny, może niesłuszny (?).
Wychodzę z założenia, że niedokładności w budowie są zazwyczaj po stronie modelarza, a nie projektanta. Po przekręceniu moich kilkudziesięciu kartonowych modeli, nie było sytuacji, w których nie spadłbym na tzw. kocie cztery łapy.

Jednak.

Już „suche” sklejenie „Lwowa” pokazało kilka poważniejszych bądź mniej ważnych pomyłek w opracowaniu. Stąd postaram się przestrzec przed nimi kolejnych budowniczych tego modelu, ale nie mam ambicji „naprawiania świata”.
Skąd zatem gniew?
Model wydano w 7 tys. egzemplarzy, to bardzo wiele, jak na warunki dystrybucji tego typu opracowań. Z założenia odbiorca ma się „bawić” tą pasją, a nie być zniechęcany rafami. Nie chcę użyć dosadniejszych słów, ale błędy na jakie natrafiłem na samym początku nie są dobre dla małych modelarzy 😉
W relacji pokażę owe rafy.

Do dzieła.


Zakupiłem wręgi laserowe, 80 zł na tak spory pakiet, chyba jest ok




ale

dwie lub trzy wręgi w laserach mają pomylone numery (np. za miast XVII powinno być XXVII, nie zanotowałem numerów), trzeba je sprawdzać z wzorami z opracowania.
Poza tym niektóre arkusze są niedocięte ogniem lasera



Jest też dodany (raczej pomyłkowo) duplikat:




Pierwsze kroki – połączenie wzdłużnicy z trzech elementów.
Będzie spory kawał żaglowca



Oczywiście, wszystko pod baczną kontrolą 😊




Kilka wręg osadza się za nisko, tu jeden z przykładów




Kolejna rafa.
Dziobowa wodnica ma inny obrys niż wynika to z kształtu wręg



Przymierzyłem do wzorników z wycinanki.



Czyli to raczej element nieprawidłowo narysowany, no chyba że wręgi w tym miejscu mają zły obrys. Nie dysponuję planami, nie mam z czym porównać.
W każdym razie będzie cięcie.


Rafa bis

Widnica na rufie nie dość, że ma nieprawidłowy obrys, to jeszcze nie dochodzi do podłużnicy



Obrys w opracowaniu też jest błędny, a może to wręgi są nie teges?



Poza tym wycięcie nie powinno być w tym miejscu



Postanowiłem wykonać na nowo tę część wodnicy rufowej




Po co są te wypalone laserem linie? Trudno dociec…



Po kontroli



Surowy kadłub ukończony…



jako tako…




Postanowiłem wykonać podposzycie szczebelkowe z pasków tektury 2 mm



Prawie połowa




Szanowni.
Mimo pokazania kilku raf, zastrzegam, że mogą być one domniemane, może to moje błędy.
W każdym razie ciekaw jestem Waszej opinii, a zwłaszcza tych, którzy przebrnęli przez ten projekt. Nie znalazłem innej relacji z budowy tego modelu ani zdjęć końcowych jej efektów.

--

Post zmieniony (05-04-22 08:56)

 
11-03-22 14:13  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Wojciech Cięciwa   

A czy przypadkiem nie są pomylone wodnice dziobowa z rufową ?

Z przyjemnością pooglądam relację.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
11-03-22 14:27  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Miałem go w ręku.. nie zdecydowałem się bo był jakiś taki cukierkowy. W odpowiednich rękach i przy odrobinie waloryzacji mimo wszystko powinien wyjść ciekawie. Będę zaglądał.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
11-03-22 17:01  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Art, jesteś mistrzem i prawdopodobnie coś z tego gniota wyciśniesz... Trzymam kciuki i zaglądał będę :)

Też go mam... Ale nie kleiłem i kleił nie będę.
"Dzięki" temu modelowi jeszcze długo nie wezmę żadnego MM'a do ręki...

Zamierzasz trzymać się standardu? M.in. oklejając kadłub?

Co do takielunku: mnie na kolana powalił rys. 12 - "schemat olinowania ruchomego"... ale jakiej jednostki ja się pytam? :)))

Powodzenia,
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
11-03-22 17:30  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
cantakawah 



Na Forum:
Galerie - 11


 - 9

Miałem dwa razy . raz sklejony szkielet z pokładem i drugi raz komplet, dwie wycinanki i lasery ... sprzedałem w cholerę to badziewie :) niniejszym więc życzę powodzenia w budowie drogi Arcie .

--
Boże ! daj mi czas ... modele już mam :)

Z modelarskim pozdrowieniem

R.W.

Ukończone: BELL AH-1F "Tzefa" , Messerschmitt Bf-110 G-4,Sherman "Maczuga" (WAK),TA - 154 Mosquito (Modelik), P-420 Sparviero GPM, F-14/A Tomcat , IK-3 Rogozarskij , Sd.Kfz.8 DB-10 & Pak 44 128mm Angraf.
W budowie: RMS TITANIC (MM), Gaz-51 "Wichura" GPM.

 
11-03-22 18:48  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 16


 - 16

A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Czy "Kolebka nawigatorów" jest równie dobra co "Znaczy Kapitan"? Bo na książce "Krążownik spod Somosierry" trochę się zawiodłem.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

 
11-03-22 18:49  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Też będę dopingował i też się zdziwiłem, że nie wydali go w starym malowaniu, które jest o niebo ciekawsze.

--
Siwy

 
11-03-22 23:58  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Raffi   


Polecam stronę Artesania Latina. https://artesanialatina.net/en/ships-advanced/59146-wooden-model-ship-french-training-ship-belem-1896-8421426225198.html Znajduje się tam statek Belem. Można ściągnąć instrukcję. Myślę, że będzie pomocna.

--
AK

 
12-03-22 00:36  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Art: będziesz model wykonywał w standardzie z białymi burtami ?
Mnie też się podoba malowanie z biało-czarnymi burtami. Studiując literaturę jaką posiadam, wygląda na to, że "Lwów" miał takie malowanie zanim nosił polską banderę. Czy ma ktoś z szanownych kolegów informacje, że pływał w takim malowaniu już pod biało-czerwoną banderą ?

--

Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..

 
12-03-22 08:04  Odp: [R] STS
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wg "Księga statków polskich 1918-1945" (t.1) - Jerzy Miciński (Gdańsk 1996) od momentu zakupu w 1921 r. do 1923 r. był w czarnym malowaniu.
Od 1924 już biały.
W pierwotnym malowaniu odbył m.in. pierwszą podróż zagraniczną - jesień 1921 r. a w 1923 r. jako pierwszy polski statek odbył w takim malowaniu rejs na drugą półkulę.
Zdjęcie na okładce prezentowanej książki "Kolebka nawigatorów" - pierwsza podróż zagraniczna "Lwowa", zawinięcie do angielskiego portu Birkenhead

Post zmieniony (12-03-22 08:06)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 20Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024