FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-05-22 19:10  [G] TKS-D na bazie GPM 289 (1-25) - czyli znów po mojemu :)
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Witam. Dziś znów chcę Wam przedstawić mój kolejny "zbieracz kurzu". Ktoś tam się ostatnio "wypowiedział" - nie będę pokazywał palcem na Wojtka :)) ,że brakuje mi w "rodzince" TKS-D - no to jest :)
Tytułowy model powstał na bazie wycinanki GPM-u. Jednak z owej wycinanki SPORO WYLECIAŁO do kosza. Jako, że jest to model pojazdu budowanego na podwoziu takim samym jak ciągnik artyleryjski C2P ,którego jakiś czas temu skleiłem,to wykorzystałem w TKS-D wszystkie elementy żywiczne z tegoż ciągnika. A więc koła napędowe, jezdne, napinajace, gąski (odlewy wychodzą kiepsko), przekładnia planetarna ze sprzęgłami, skrzynka przekładniowa, silnik, kierownica są z żywicy. Reszta to karton,trochę drutu i farbek modelarskich firmy HATAKA i Renesans. Jako,że model od początku planowałem malować to postanowiłem wzorem C2P "powyciskać" imitacje śrub.Niestety przy okazji przeróbek nie skorygowałem pewnego błędu w modelu - brawo ja - to tylna pionowa sianka na której znajduje się kratka od wentylatora chłodnicy. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia . Od lewej TKS-D, a po prawej C2P.



Otóż pod kratką w TKS-D jest "zakrzywiony" pancerz, a powinien iść dalej pionowo do dołu jak w C2P.
Po nad to tak jak w C2P zastosowano w wycinance uproszczenia jak "most napędowy" od TKS-a,skrzynkę przekładniową,która ni jak nie przypomina oryginału. Po za tym Autor wycinanki proponuje podklejanie elementów wanny kartonem 1 mm. Ja po "doświadczeniach" z PZInż 152 utwierdziłem się w przekonaniu,że w tak małym modelu wystarczy ,że ścianki będą miały grubość dwóch kartek ,na jakich są wydrukowane modele (grubość dwóch kartek z bloku technicznego). Zyskałem dzięki temu i na wyglądzie modelu i na "przestrzeni" wewnętrznej ,dzięki czemu łatwiej "upchnąć bebechy" :) Trochę pogrzebałem przy działku, wstawiłem fotele analogiczne jak w C2P,tyko po przeciwnych stronach (przy okazji podziwiam projektantów,że upchnęli w tej małej "konserwie" 4 członków załogi,działko i amunicję), przerobiłem osłonę silnika upodabniając ja do tej z C2P. Tylny zaczep holowniczy też jest z ciągniczka. Zmieniłem też względem wycinanki malowanie wnętrza pojazdu. Autor zapodał kolor zielony,a ja zmieniłem go na żółty-piaskowy (zgodny z regulaminem malowania broni pancernej). Nie wiem,czy moje malowanie jest właściwe, czy autora - jak oglądam zachowane fotki to mam wrażenie,że jestem "daltonistą" - wszystko jest biało-czarno-szare i do tego zamazane :))))) No, ogólnie model jak inne moje poprzednie jest mocno przekombinowany,ale nie koniecznie dobrze wykonany. Ale mnie to wystarczy,jestem z modelu ZADOWOLONY :) Więc zapraszam do oglądania i krytykowania :) Tylko BŁAGAM, nie czepiajcie się,że model jest "czysty" . To egzemplarz KOLEKCJONERSKI :))))




Zdjęcie "Rodzinne" pojazdów serii TK i "kuzynostwa" z 20-lecia międzywojennego.



I kilka fotek z "budowy" modelu.



--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
27-05-22 21:32  Odp: [G] TKS-D na bazie GPM 289 (1-25) - czyli znów po mojemu :)
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam, ciekawy model , malowanie jeszcze trudniejsze. Znam to z autopsji , zwłaszcza jak się ogląda x razy powiększone. Tu widać pędzel, ja staram się malować aerografem. Ale karton to karton a nie plastik. Gratulacje, ładny zestaw modeli. Tak trzymać. Sławek

 
28-05-22 02:12  Odp: [G] TKS-D na bazie GPM 289 (1-25) - czyli znów po mojemu :)
Wojciech Cięciwa   

Piękne :)

Żeby mieć całkowity komplet zostaje 'do zrobienia' Ursus do transportu tankietek, autotransporter i prowadnica kolejowa. Oraz dwa - a w zasadzie trzy typy przyczep: paliwowa (taka jak do Ursusa); narzędziowa (towarowa) i tzw. "ludzka" jaka była planowana dla TKS-D żeby wozić dodatkowych trzech członków obsługi armaty ...

Wszystko pięknie opisane TUTAJ

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
28-05-22 14:55  Odp: [G] TKS-D na bazie GPM 289 (1-25) - czyli znów po mojemu :)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Ale Cię Danielu znowu zakręciło!
Gratuluję pomysłu na kolekcję, konsekwencji w realizacji i ostatecznie wykonania modeli.
Bardzo ciekawa robota i dobrze wykonana.
Radości z klejenia!!!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
28-05-22 23:26  Odp: [G] TKS-D na bazie GPM 289 (1-25) - czyli znów po mojemu :)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Ty jesteś bracie niemożliwy, ale to już wiesz, bo mówiłem Ci to nie raz. Piękna kolekcja, absolutnie wyjątkowa. Gratulacje !

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
29-05-22 08:51  Odp: [G] TKS-D na bazie GPM 289 (1-25) - czyli znów po mojemu :)
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Witam, Cieszę się,że to to moje "dzieło" się podoba.
Sławku,niestety nie dysponuję aerografem. Nawet nie miałbym gdzie tego zestawu pewnie trzymać. Już się zastanawiam gdzie "Upychać" każdy kolejny model :)
Wojtku,ten autotransporter z tego co pamiętam ,to był WIELKI NIEWYPAŁ i nie wszedł do jednostek wojskowych na wyposażenie - jest po za moimi zainteresowaniami.To samo tyczy się tej przyczepki "Ludzkiej". Co innego ta prowadnica szynowa do TK (jest w GPM) . Mam z GPM-u Reno R-17 z prowadnicą szynową (GPM 193). Chciałbym kiedyś (ale to zależy od WENY) zrobić taki zestaw dwóch tankietek na prowadnicach i R-17 na prowadnicy w środku. Tą przyczepkę "paliwową" posiadam wraz z URSUS-em A. Niestety URSUS-a "lawety" nie mam,ale można w razie czego przerobić tą zwykłą ciężarówkę. Co się tyczy tej przyczepki transportowej na gąsienicach, to Bardzo Chętnie Dopadłbym nawet najprostszy model,albo chociaż w miarę dobre plany i może sam bym coś ulepił. Po nad to ,do kompletu przydałyby mi się jeszcze jakieś "rury" na kołach do ciągników artyleryjskich :)
Winku, te "karaluchu" może nie są tak okazałe jak współczesne kolosy (T-72,Abrams,Leopard) czy z te drugiej wojny (Pantera,Tygrys T-34) ,ale to naprawdę fajne modeliki i dają DUŻĄ RADOCHĘ z klejenia (po za "dzięcioleniem" gąsek - brrrrrrrr...). Zwłaszcza jak jeszcze uda się je "ulepszyć".
Boguś, dzięki. Ale kolekcja nie jest jakaś wyjątkowa. Brakuje w niej kilku "ważnych" modeli. Choćby 7TP i C7P. Ale aktualnie nie czuję się na siłach brać za te modele. Muszę trochę "odpocząć" od tego "przekombinowywania" i czuję spore zmęczenie "materią".

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
29-05-22 11:43  Odp: [G] TKS-D na bazie GPM 289 (1-25) - czyli znów po mojemu :)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Daniel, właśnie podziwiam Twoje "karaluchy" bo są nasze, polskie. Większe pojazdy może faktycznie są okazałe lecz obce. Możne je faktycznie podziwiać.
Mam jednak sentyment do naszych konstrukcji, dlatego tak podziwiam Twoje.
Trzymaj kurs!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
05-06-22 06:45  Odp: [G] TKS-D na bazie GPM 289 (1-25) - czyli znów po mojemu :)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Podoba mi się jak wykonałeś ten model. Brawo.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024