FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6 
11-07-22 21:16  Odp: [R] Niszczyciel ORP "GROM", Mały Modelarz nr 10-11-12/2016
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Agand, przytoczyłeś zdjęcie ORP Błyskawica, a zobacz sobie ORP Grom np na Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Grom_%281936%29#/media/Plik:ORP-Grom.jpg
Nie jest tak samo jak na ORP Błyskawicy. Znawcą fakt nie jestem.

--

 
11-07-22 21:40  Odp: [R] Niszczyciel ORP
Agand 

 

widziałem i to, i niejedno ze stoczni - jest dokładnie tak samo jak na Błyskawicy, przyjrzyj się dokładnie..
Bulaje były robione równolegle do POKŁADU, a nie do pasów poszycia (a pasy poszycia niekoniecznie były nitowane równolegle do pokładów), temu tak to wygląda.
Przyjrzyj się temu poniżej i poszukaj sobie ZDJĘĆ w dobrej jakości (a nie profili w necie) lub rysunkóW stoczniowych (bo tylko tym można wierzyć)
Grom i Błyskawica w Kopenhadze 1938 (Grom w głębi)

Zdjęcia z budowy pokazują dokładnie to samo (to były IDENTYCZNE kdłuby).

--

Post zmieniony (11-07-22 21:41)

 
11-07-22 21:54  Odp: [R] Niszczyciel ORP "GROM", Mały Modelarz nr 10-11-12/2016
Agand 

 

I jeszcze piękne zdjęcie Groma na kotwicy z 1939 roku bodajże



--
Pozdrówka
Agand

 
12-07-22 07:24  Odp: [R] Niszczyciel ORP "GROM", Mały Modelarz nr 10-11-12/2016
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

To co pokazał Agand chyba wyjaśnia sprawę, bulaje są równoległe do pokładu a nie pasów. Jednocześnie zdjęcia z Kopenhagi potwierdzają moje podejrzenia bo nie mogę dopatrzyć się nakładek przy kluzach. To może oznaczać, że nie było momentu gdy była jeszcze litera G i już nakładka. Najpierw znikła litera a potem dołożono blachę wzmacniającą.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
12-07-22 07:58  Odp: [R] Niszczyciel ORP
Agand 

 

@jhradca - główkować wiele nie trzeba, żeby wpaść na to, że bulaje sie robi równolegle do pokładu - gdyby było inaczej to w jednej kabinie by był pod sufitem a w drugiej na wysokości kolan.
Wiem, że wojsko róznymi 'dziwnymi' prawami się kieruje, ale żeby aż tak - to raczej chyba nie.

--

Post zmieniony (12-07-22 07:58)

 
12-07-22 09:59  Odp: [R] Niszczyciel ORP "GROM", Mały Modelarz nr 10-11-12/2016
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Przyglądnąłem się dobrze. Najpierw zapoznałem się z planami zamieszonymi niedawno w Modelarstwie Okrętowym, autorstwa pana Jana Schmidt i zamieszczonymi przez Ciebie zdjęciom i tu mam zgodność co do równoległości bulajów względem pokładu i rzędu drugiego bulajów względem pierwszego. Natomiast w modelu drugi rząd bulajów nie jest równoległy względem pierwszego, a co za tym idzie i pokładu (w części dziobowej linia bulajów jest za nisko i ułożenie poszycia na wrędze tego nie naprawi). Według planów z MO blachy pasa burtowego są spawane równolegle do pokładu głównego i nie ma takiego przekoszenia w linii bulajów rzędu drugiego jak w modelu. Pomijam już to, że pasy blach w części dziobowej w modelu ulegają rozszerzeniu, czego na przytoczonych przez Ciebie zdjęciach ani w planach MO nie ma. Uważam, że ten fragment modelu jest jednak błędnie zaprojektowany.

--

 
12-07-22 10:22  Odp: [R] Niszczyciel ORP "GROM", Mały Modelarz nr 10-11-12/2016
Agand 

 

@Mejdej - MMa nie mam - bo mnie w kraju nie ma (planów pana Szmidta też nie widziałem) - to się nie wypowiem, natomiast fizycznie posiadam MKFa i powiem tak - co do 'podziału blach' - w porównaniu z dostepnymi zdjeciami - wydaje sie prawidłowy aczkolwiek nieco przerysowany (blachy miały 8-9 mm grubości), co do bulajow w dolnym rzędzie - mogłyby być z przodu ciut podniesione a z tyłu ciut obniżone (na całej linii może z pół milimetra róznicy przy tej skali ale nie więcej). Na gotowym modelu tego w ogóle nie widać.
Na tym bym dyskusję zakończył, bo tylko koledze wątek zaśmiecamy.

--
Pozdrówka
Agand

 
13-07-22 10:27  Odp: [R] Niszczyciel ORP "GROM", Mały Modelarz nr 10-11-12/2016
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Potwierdzam, że nie ma sensu, bo jednak z moich pomiarów wychodzi więcej niż 0,5mm :). Powodzenia w budowie, kto chce to kupi i sklei, a komu będą przeszkadzać rozbieżności to nie kupi, albo kupi i nie sklei :).

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024