FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
31-12-19 13:56  [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Witam,

za namową Stug'a i narzekaniach o wymierających relacjach ;-) postanowiłem pokazać model nad którym aktualnie pracuję.
Poniżej widok ogólny na kadłub:Planuję zrobić nity 3D. Co prawda w rzeczywistości były stożkowe, ale takich nie udało mi się zrobić. Korzystam z gotowych żywicznych, zakupionych w MODEL-KOM. Są w ofercie tez stożkowe, ale 1mm i wydawały mi się zbyt duże. Na razie wklejony jeden dla sprawdzenia efektu:Aktualnie pracuję przy ogniwach gąsienic:Na próbę przetarłem ścierające się powierzchnie bardzo miękkim ołówkiem 8B. W zależności od kąta patrzenia ładnie się błyszczy przypominając surowy starty odlew, co bardzo mi się podoba. Pod innym kątem kolor robi się bardziej czarny i matowy co wygląda już tak sobie.W wycinaniu małych, prostokątnych otworów pomagam sobie zeszlifowanymi na odpowiednią szerokość ostrzami Excela. Ostrza chyba potocznie nazywane gilotynką.--

Post zmieniony (31-12-19 13:58)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-12-19 14:53  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Kruszyna Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Witaj Pawle,

dobrze, że posłuchałeś Stug'a ;)
Bardzo lubię oglądać modele tego wydawnictwa, szkoda, że tak mało jest relacji z ich budowy.
Podoba mi się Twoje wykonanie - czysto, super dobrany retusz, no i nity.
Podkradnę pomysł z gilotynką ;)
Jedyne czego mógłbym się doczepić, to na "kapelusiku" włazu wieży widać białe krawędzie... Będziesz je retuszował?

--
Pozdrawiam
Wojtek

W budowie: Tiger I
Ukończone: A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie
Zawieszone: Mark I

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-12-19 22:10  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Cześć Wojtas. Krawędzie listków i krawędz po okręgu były już retuszowane. Prawdopodobnie rozmył je BCG. Może da się jeszcze podretuszować. Z tej kopulki jestem najmniej zadowolony. Poświęciłem mnóstwo czasu sklejając kolejno jeden listek do drugiego i wyprowadzając ładnie obłości. Na koniec zalałem to wikolem, włożyłem do środka krążek z tektury i przyłożyłem małymi nożyczkami które nie wydawały się zbyt ciężkie. Niestety kopułka się jeszcze spłaszczyła. To temat typu czego lepiej nie robić :)

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-01-20 13:22  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
StuGu 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nareszcie:-)
Świetnie, że zdecydowałeś się na relację. Będę dopingował Cię do jak najczęstszych aktualizacji, bo relacji z budowy niestety jest coraz mniej. Być może trend się odwróci - warto namawiać i marudzić wszystkim dookoła:>
Podoba mi się wycinak - ciekawe, czy to nie zasługa Jańcia - mistrza wycinaków wszelakich:-)

Natomiast nie wiem, czemu nie wyciąłeś otworów w samych ogniwach. Może jeszcze będą wycinane? Na pewno uplastyczniłoby to gąsienice i podniosłoby zdecydowanie atrakcyjność modelu. Tak czy siak - brawa za pojedyncze ogniwa wykonane własnoręcznie!:-)

Ranty wieżyczki dowódcy powinny być bardziej zaokrąglone. Teraz wygląda to zbyt płasko, ale już po herbacie, więc nie ma szans nic z tym zrobić.
Nie zdarzyło mi się nigdy, by BCG rozmył farbę nałożoną na retuszowane krawędzie, ale wszystko może się jak widać zdarzyć. Czasem tego czego nie widać na żywo, wyłazi na zdjęciach.

Co do nitów, to mam dla Ciebie rozwiązanie - dobijak do gwoździ o odpowiedniej średnicy. Na GEKO pokażę Ci co i jak:-) Na moim Ha-Go pomysł sprawdził się znakomicie - stożki jak się patrzy:-)

--
StuG

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A / PzInż. 130 / Ha-Go / T-38 / T-37A / L6/40 / 7TP

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-01-20 14:14  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Ooo Stugu wstał po Sylwestrze ;) Nie wiem czy bcg rozpuścił Pactre. Pewnie nie. Próbuję zgadnąć. Możliwe że Wojtasowi chodzi głównie o spoinę po obwodzie. Środek był zalany wikolem i może coś przesiąkło. Powinienem użyć kleju polimerowego, który zresztą jest pod ręką. Na żywo wygląda to wszystko dużo lepiej. Dorzuce pózniej inne foto. Mam drugą wycinankę, ale jak nic więcej nie będzie mi przeszkadzać to szkoda mi ją niszczyć. Będzie na wymianę na inny model ;) Myślałem o wycinaniu otworów w ogniwach, ale finalnie się nie zdecydowałem. Spodziewalem sie że o to zagadasz. To małe otwory kwadratowe z tekturą po grubości. To już pewne wyzwanie. No dobra, przemyślę to jeszcze ;) Mam pewien pomysł jak to wykonać.

--

Post zmieniony (01-01-20 14:52)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-01-20 15:09  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Jorzik Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witaj.
To jeden z najładniejszych japońskich czołgów, bardzo dobrze opracowany. Ze sklejalnością na pewno nie będziesz miał kłopotów, natomiast warto poświęcić więcej czasu na wykonanie precyzyjne detali właśnie takich jak nity, gąski i inne drobiazgi. Zapewniam że po sklejeniu tego modelu będziesz miał nieukrywana satysfakcję. Póki co polecam moją relację z budowy tegoż modelu,może się przyda.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-01-20 21:28  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Jorzik, lekcje w temacie Twojej relacji już dawno odrobiłem. Mam nawet zebrane i zapisane zdjęcia na telefonie :)

Poniżej jeszcze jedno zdjęcie z ujęciem na kopułkę. Widać że retusz jest ale trochę się stracił - może trochę przesiąknął wikol, a może trochę
oszukuje przeźroczystawy bcg, który chyba wysechł w małych ilościach na krawędziach listków. Jak wspomniałem na żywo jest znacznie lepiej.Sam jestem średnio zadowolony, ale babol u modelarza to jak żołnierz bez karabinu czy jakoś tak. Kleimy dalej ;-)

Na złość Stugowi postanowiłem zrobić gablotkę ;-) Na złość nie jest sama gablotka, a to że klosz będzie ze szkła a nie z plexi i sklejony profesjonalnym klejem, co by nie poddać się pancernym łapkom Stuga jak przy T-34 ;-) Płyty chodnikowe są gipsowe. Wstępnie pomalowałem chodnik, celowo różnicując kolory. Na razie różnice odcieni są duże. Jeszcze poeksperymentuję. Chciałem to jeszcze przetrzec startymi, suchymi pastelami w kolorze beżowym żeby zmiejszyć różnicę odcieni, i nawtykać trochę pyłu w szczeliny. Może tu i ówdzie trochę trawki będzie wystawać pomiędzy płytami chodnikowymi. Pochwalę się że cierpliwie malowałem każda kosteczkę bruku metodą suchego pędzla. Oryginalna była jeszcze ciemniejsza, a ponadto były przez środek jakieś dwa pasy błyszczące z etapu produkcji. Na razie mata brukowana położona luźno, do dalszego przycięcia. Krawężniki są piankowe. Ich faktura była dla mnie zbyt porowata, stąd potraktowałem je podkładem akrylowym. Ku mojemu zdziwieniu teoretycznie delikatna chemia akrylowa zrobiła wżery w krawężniku. Finalnie musiałem użyć samej farby Pactra bez podkładu i było już OK. Pewnie lepszy byłby podkład epoksydowy. Lakiernicy używają go często do odcięcia się od starych powłok lakierniczych. Nie marszczy i nie podnosi wtedy starego lakieru. Podobno to zasługa obecności żywic.

--

Post zmieniony (02-01-20 19:26)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-01-20 21:20  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Kruszyna Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Pawle,

właśnie, o ten retusz przy listkach mi chodziło. Jest dobrze, tak trzeba trzymać, nie ma co się zniechęcać!
A może teraz te białe kryzy na kopułce potraktować suchymi pastelami?

--
Pozdrawiam
Wojtek

W budowie: Tiger I
Ukończone: A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie
Zawieszone: Mark I

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-01-20 21:38  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Po prostu zastosuj na kopułce "wielokrotny retusz", a tak już całkiem serio pytanie tak z czystej ludzkiej ciekawości- skąd pomysł na akurat taką wersję podłoża tzn. chodnik i ulica z kostką w mozaikę dla prezentacji akurat tego czołgu ? Byłeś w Łodzi i stąd taka właśnie inspiracja - u nas to od kilku lat pasjami jadą z takimi płytami chodnikowymi i łupaną kostka granitową ; ) ?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 08:11  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Wojtas, też mam takie podejście. W przeciwnym razie musiałbym wyrzucić większość modeli. Staram się poprostu wyciągać wnioski na przyszłość.
Halogen, w Łodzi byłem, ale już dawno temu :-) Nie wykonywałem jeszcze podstawki z brukiem i płytami chodnikowymi. Będe bogatszy o nowe doświadczenie. Chciałem przełamać kolory czołgu innym kolorem, będą więc odcienie szarości. Dodatkowo dla przełamania też tej szarości położę trochę listków. Niektóre planuję przemalować na kolor brązu i czerwieni. Kupiłem gotowe w Koszęcinie na konkursie. Zastanawiałem się też nad studzienką kanalizacyjną, ale jeszcze się nie zdecydowałem. Co do pasteli chciałbym nauczyć się odważnie ich używać w brudzeniu. Na razie mam opory że popsuję sobie efekt nad którym już długo pracowałem. Może przy jakimś drukowanym własnoręcznie modelu, gdzie dodrukowanie pojedynczych części nie jest kłopotliwe odważę się na większe eksperymenty. Sam retusz raczej poprawię akrylami. Aparat fotograficzny jest świetnym testerem retuszu, bo wychwytuje wszystko.Potraktowałem poważnie prośbę Stug'a i zabrałem się za dalsze dziurawienie ogniw. Wykonałem kształtowy wycinak z wycinaków biopsyjnych.
Zeszlifowałem drewniany pręcik, włożyłem do środka wycinaka i ściskałem kombinerkami starają się uzyskać pożądany kształt. W tym przypadku zrobiłem trapezowy. W środkowym ogniwie lewy otwór wyszedł jakiś dziwny, poprawię go jeszcze. Do wycięcia oczywiście jeszcze otwór na środku.Póki co będę pracował przy ogniwach, więc musicie troszkę poczekać ;-)

--

Post zmieniony (03-01-20 08:19)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 09:08  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
StuGu 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jest zdecydowanie lepiej, chociaż szkoda, że w środku ogniwa nie są 3D. Ale nie będę Cię już katował:-)
Wycinaki samoróbki fajna sprawa, ale widać, że nie uzyskałeś idealnego kształtu. Może mocniej dociśnij kombinerkami końcówkę sztancy?:>
Tak czy siak, jest dobrze:-)

Kup sobie tych listków więcej i zasyp nimi ulicę:-) Będzie fajny efekt późnej jesieni :-) Dorzuć drzewo i będzie git:P

--
StuG

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A / PzInż. 130 / Ha-Go / T-38 / T-37A / L6/40 / 7TP

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 11:23  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Stugu, żeby były całkiem 3D musiałbym składać je z warstw od podstaw. W zamierzeniu chciałem korzystać z wycinankowych nieco je obrabiając. Nie chciałem żeby upodobniły się do laserowych ani też żeby były całe malowane. Chcę zachować oryginalne kolory z wycinanki.

Ukształtowanie sztancy nie jest proste. Żeby włożyć "kopyto" do środka, to przekrój kwadratowy/czy potem trapezowy musi być wpisany w okrąg. Ten luz powoduje oczywiście pewne deformacje blaszki po obwodzie. Trzeba to i tak obrabiać wielokrotnie. Robiąc taki przyrząd chciałem uzyskać przede wszystkim pewną powtarzalność otworów.

Drzewo powiadasz posadzić... a chciałem kiedyś spróbować zrobić takie samemu. Widziałem ciekawe wykonanie - pień ze skręconego miedzianego drutu pokrytego gipsem, a faktura kory robiona szczoteczką do zębów :-)

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 11:46  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Kruszyna Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Bardzo fajny pomysł z wykorzystaniem sztancy.

Pytanie Halogena odnośnie kostki brukowej oraz płytek chodnikowych ma sens.
Skoro pojazd został wydany jako pierwszy pułk czołgów - Malaje 1942, to kostka jako podstawka może być dla niektórych lekko nietrafiona.
Nie mam pojęcia jak wyglądały ulice większych miasta w tym okresie na obszarze Malajów, ale zawsze można przyjąć, że to jakaś główna ulica Kuala Lumpur. Osobiście uważam, że czasem można lekko nagiąć fakty, ważne aby podstawka miała azjatycki klimat ;)

--
Pozdrawiam
Wojtek

W budowie: Tiger I
Ukończone: A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie
Zawieszone: Mark I

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 12:44  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Mając na uwadze, że postawiony będzie na tej podstawce japoński czołg z II wojny światowej to zdecydowanie taka jej wersja jest dość dyskusyjna, acz nie wykluczona. Piszesz, że zastanawiasz się nad studzienką kanalizacyjną, a była tam w ogóle kanalizacja, no właśnie,ale gdzie właściwie niby miała by być : ) ?
Może to stereotyp, ale mnie raczej obecność czołgu japońskiego kojarzy się z klimatem dróg gruntowych, leśnych, plaż, dżungli, wiadomo miasta też zdobywali, ale czy tam akurat były takie klimaty jak na podstawce ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Malaje#/media/Plik:Japanese_troops_mopping_up_in_Kuala_Lumpur.jpg
4 zdjęcie robi odpowiedni klimat :
http://www.combinedfleet.com/Singapore.htm
Oczywiście to jest twój model i podstawka i zrobisz jak ci pasuje - ja tylko po prostu z ciekawości się zapytałem skąd taki pomysł.
Faktem jest, że taką podstawkę można posprzątać, zmodyfikować i wykorzystać do innej kompozycji z bardziej współczesnym pojazdem : )

Post zmieniony (03-01-20 12:44)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 13:03  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Co do samych studzienek to szukałem jak wyglądały włazy, ale natrafiłem w sieci na same kolorowe malunki na włazach dopiero z lat 80-tych, które same w sobie są dziełem sztuki. Może wtedy faktycznie było słabo z kanalizacją. Zakładałem że zwykły bruk i płyty chodnikowe nie są przegięciem i nie popełnię dużego błędu historycznego. Jeżeli można zostawić jak jest i dodać "azjatycki" klimat w jakiś sposób to jestem otwarty na sugestie. Pewnie trzeba by zrobić odpowiedni gatunek drzewa typowy dla Japonii ku uciesze Stug'a ;-) Ewentualnie wykorzystam podstawkę gdzieś indziej, a tutaj dam zwykła płaską dechę :-) Zamierzam wziąć go ze sobą jak będę na jakimś konkursie, stąd jeszcze jest czas żeby postawić model na właściwej podstawce. Widziałem pięknie wykonane modele, gdzie tego typu szczegóły raziły oglądających i psuły niepotrzebnie ogólne wrażenie.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 13:06  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Czekam z niecierpliwością. Widzę kilka fajnych patentów. Podglądam!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 13:20  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Może zostaw tak jak jest, ale sypnij na jezdnię i chodnik jakiś pył, piach, drobny gruz, jakieś kawałki futryn, czy drzwi, a na przykład w lewym rogu postaw fragment słupa ściany podtrzymującej podcienie z takim napisem jak na zdjęciu z pierwszego linku -może coś w tym stylu - będzie klimat miasta i będzie to wszystko miało ręce i nogi.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-05-20 14:05  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

No dobra... nie dobrnąłem jeszcze do końca ogniw ;P. W międzyczasie wykonałem tłumiki oraz podnośnik. Będę jeszcze przyklejał nity na tłumikach. Przykleiłem też lewy błotnik. Prawy błotnik gotowy i czeka do przyklejenia z drugiej strony.--

Post zmieniony (19-05-20 14:07)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-05-20 09:11  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Wydechy jakoś brudzone były?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-05-20 09:19  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Ani wydechy, ani podnośnik nie były brudzone. To oryginalne kolory z wycinanki.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-05-20 18:13  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

O kurcze!!! W takim razie pardon. :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-05-20 21:20  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

:) wg mnie model ma bardzo ładne opracowanie graficzne.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-08-20 14:53  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Aktualnie pracuję przy kołach. Jeżeli nie pomyliłem się przy kalkulacji projektant nie przewidział zadrukowanej drugiej strony stożkowej części kół (środek koła). Będę musiał udać się na ksero. Dam je od wewnętrznej strony, żeby nie było widać różnicy odcieni.Planuję zrobić druciki zabezpieczające śruby przed odkręceniem. Będzie ciekawy dodatek. Wykonałem prosty przyrząd do wyginania drutu z dwóch gwoździ i kawałka drewna. Łebki gwoździ odcięte szlifierką. Drucik z przekaźnika przy klaksonie do Fiata Punto (stary, niesprawny). Nawiasem mówiąc bawiłem się tym przekaźnikiem na żywym organizmie po zdjęciu plastikowej obudowy. Wierzcie lub nie można podskoczyć od klaksonu mimo że wiadomo czego się spodziewać ;P Na macie widoczna pierwsza "kokardka".--

Post zmieniony (20-08-20 20:42)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-12-20 14:31  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Powolutku coś tam sobie kleję. Skleiłem już prawie koła jezdne. Od lewej u góry 4szt. pokazane od strony wklęsłej, pozostale od strony wypukłej. Nie byłem zadowolony z kolorystyki skanów części wypukłych (brakuje kolorowej drugiej strony) i podebrałem z drugiej wycinanki.Kończę również wahacze. Postanowiłem wstawić do środka wygięty drut stalowy 0,8mm. Obawiałem się że z czasem koła się rozejdą i wszystko będzie krzywe.Wyżłobiłem w środku rowek na drut i skleiłem wszystko w całość. Po prawej przed złożeniem w całość, po lewej już po sklejeniu:Skleiłem też skrzynkę. Postanowiłem wyżłobić przetłoczenia blachy kulkami do zdobienia tortów. Zastanawiałem się w którą stronę zrobić przetłoczenie. Postanowiłem wyżłobić do wewnątrz. Pewnie będzie tam teraz stała woda po deszczu ;PPowstała również łopata i kilof. W wersji wycinankowej wszystko jest płaskie, w tym sztyle które są stalowe.Zrobiłem sztyle z wykałaczki lekko podmalowując beżową akwarelą. Widzę jeszcze paprochy na zdjęciach, więc jeszcze je przeszlilfuję.Z tyłu kadłuba są 3 kolorowe lampy - biała (przeźroczysta?), czerwona i zielona. A obok jeszcze pojedyncza czerwona. Rozumiem że to jakieś lampy sygnałowe do jazdy w szyku do komunikacji poszczególnych czołgów? Ktoś coś wie? Pozwolę sobie wstawić zdjęcie lamp od Konradoo. Moje nie są jeszcze wykonane:--

Post zmieniony (23-12-20 14:34)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-12-20 15:20  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Kruszyna Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Pięknie! Czekam na więcej :)

--
Pozdrawiam
Wojtek

W budowie: Tiger I
Ukończone: A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie
Zawieszone: Mark I

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-01-22 21:21  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Trochę przybyło. Dokleiłem drugi błotnik, koła napinające, koła napędowe, częściowo elementy zawieszenia. Przykleiłem też mnóstwo stożkowych nitów. Nity trzeba będzie jeszcze poprawić malarsko na żywym organiźmie.Aktualnie pracuję przy drucianych zabezpieczeniach śrub kół jezdnych oraz samych nakrętkach, które wziąłem z wycinanki. Te zabezpieczenia przed odkręcaniem się śrub są wydrukowane obustronnie. Pytanie do znawców czy aż tak podrutowane w realu były te połączenia śrubowe? Obustronnie?--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-01-22 08:23  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Model prezentuje się nieźle, czysto i starannie sklejasz, stożkowe nity też dodają fajnego charakteru, będę podpatrywał relacje bo efekt końcowy widać, że będzie bardzo dobry :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-01-22 09:38  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Nity przyklejam najpierw na taśmę malarską żeby je jakoś chwycić do malowania. Maluję je na taśmie i odrywam po wyschnięciu igłą. Daję kropelkę BCG na kadłub, ślinię igłę by przechwycić nit z taśmy i przyklejam.

Na razie wolno szło bo dużo budowlanki miałem w tym roku. W nowym 2022 też jeszcze trochę prac będzie. Sam zrobiłem wylewkę w piwnicy, wylewkę przed wejściem, zamontowałem luksfery, montaż gniazdek, przełączników, montaż mebli kuchennych i pokojowych, wycinka drzew, dokończyłem połowę kurnika, trochę półek w piwnicy, wymurowałem komin wentylacyjny i obrobiłem okucia, poprawiałem ocieplenia fundamentów po fachowcach, pomalowałem cały parter, deskowanie podłogi poddasza, a teraz kończę ocieplać wełną poddasze i biorę się za elektrykę w piwnicy. No i najważniejsze - zmontowałem sobie 6 regałów 2,5m wysokości na przyszłe modele :D Słowem dużo pracy modelarskiej/budowlanej w dużej skali.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-06-22 17:30  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Witam po długiej przerwie. To już prawdopodobnie ostatnia odsłona przed finalną galerią, stąd poniżej skromnie dwie fotki.
Zbliżenie na ogniwa gąsienic - wyciąłem w nich otwory, krawędzie retuszowane, zostawiłem oryginalny nadruk. Płaskie zewnętrzne elementy ogniw które się ścierają przeciągnąłem ołówkiem 5B na próbę, bo już od jakiegoś czasu chciałem to wypróbować:


I ujęcie pod kątem:

Zrezygnowałem z dioramki z chodnikiem i kostką. Postanowiłem że tą podstawkę wykorzystam później gdzieś indziej.

Długo go kleję ze względu na wycinanie ogniw, nitowanie oraz gięcie drutów/kokardek przy nakrętkach kół jezdnych. Nareszcie stoi na gąsienicach.

--

Post zmieniony (27-06-22 17:37)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek