FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 22 z 46Strony:  <=  <-  20  21  22  23  24  ->  => 
22-06-22 16:29  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Nie mam pewności co do dalszego przebiegu lin od bomu. Czy docelowo powinny one iść do znajdujących się w pobliżu wciągarek, tak jak zrobiono to tutaj? Może jedna z lin służyła do podniesienia ładunku pod bomem, a druga samego bomu?"

Bom ładunkowy a w tym wypadku jak sadzę do opuszczania/podnoszenia motorówek.
Zamocowany jednym końcem do masztu i wychylany na boki (lewo/prawo) linami - tzw. gajami. W pionie (góra/dół) porusza bom lina - topenanta.
Ładunek jest podnoszony przez linę stalową pod bomem (rener) - jest on nawinięty na windę ładunkową.
Ładunek nie jest podnoszony bomem tylko renerem. Bom jest topenantami opuszczony/podniesiony tak by po zawieszeniu ładunku na haku renera i po podciągnięciu ładunku przy ruchu gajami w lewo/prawo unos nie zahaczył o burtę czy inny element konstrukcji okrętu.
- bom topenantą opuszczony na odpowiednią wysokość
- wychylony na np. na lewą burtę gajami
- rener opuszczony i podczepiona motorówka
- motorówka na renerze podniesiona do góry
- bom wychylony za burtę
- motorówka opuszczana na renerze na wodę

Nie wiem dlaczego dwa renery idą do wind ładunkowych. Czyżby waga motorówek była tak duża, że na jednym renerze jedną windą nie można by jej podnosić/opuszczać ?
Nie ulega wątpliwości, że na jednej z wind musi być nawinięta topenanta - do ruchu w pionie bomu.
Na rysunku lina pod i lina nad bomem to tylko rener do ładunku.
Bez szczegółowych zdjęć/planów ciężko rozszyfrować co i jak :-)

 
22-06-22 16:47  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ilośc researchu jaką wykonujesz jest ogromna, heheeh zabawnym znakiem naszych czasów jest wzorowanie się, lub przynajmniej porównywanie z giereczkami, hehehe. Sam to robie i w zasadzie tylko po to, obie trzymam na dysku: ]

 
27-06-22 10:26  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
dzięki za rozjaśnienie tematu Ryszard. Pytanie właściwie dotyczyło tego, czy na jedną windę idzie lina z topenanty, a na drugą z reneru, tylko nie potrafiłem się fachowo wysłowić :)
Jeśli dobrze prześledzić przebieg lin na tym modelu 3D, to tak to z grubsza wygląda. Tutaj link do modelu, można go sobie bardzo fajnie obracać lewym i prawym przyciskiem myszki, a przybliżać "kółeczkiem" :)

https://sketchfab.com/3d-models/trento-e430f9ca1e4742d39ec025c31907dd70

U siebie naniosłem pewne poprawki i dokończyłem przebieg tych lin do wind. Obawiam się, że nic mądrzejszego w temacie już nie wymyślę xD



"Zabawnym znakiem naszych czasów jest wzorowanie się, lub przynajmniej porównywanie z giereczkami"
Nie sposób się nie zgodzić. Muszę jednak przyznać, że na potrzeby tych dwóch gier autorzy odwalili naprawdę kawał dobrej roboty.
Oczywiście, do paru rzeczy bym się przyczepił, np. do umieszczenia "tradycyjnej" potrójnej wyrzutni torpedowej na Trento z WoWs. W oczy rzuca się również delikatne wymieszanie ze sobą kilku okresów służby i elementów charakterystycznych dla konkretnych modernizacji.

Również te modele sobie oglądam, czasem szukając natchnienia, albo ciekawych tematów na ewentualne przyszłe projekty xD Daje to jakiś pogląd, jak dany okręt mógłby wyglądać na półce xD
W przypadku WoWs rzuca się w oczy podobny styl wykonania tych modeli, choć trudno mi uwierzyć, by wszystkie wykonała jedna osoba...

Wracając do tematu głównego - zaczynamy lepić maszt.
Największa platforma, w wersji z "brzuszkiem". Dla większej wygody oklejkę sobie rozciąłem.









Dziękuję i pozdrawiam

--

 
27-06-22 17:47  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Słusznie napisałeś "Obawiam się, że nic mądrzejszego w temacie już nie wymyślę

 
03-07-22 15:24  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
drobne postępy. Powstały stanowiska pod działka przeciwlotnicze:





Główny filar:



Jakieś stanowisko. Jak widać, zrobiłem mały błąd przy kolorowaniu, w projekcie już poprawione, ale na surówce tak już zostanie :)





Tu doszły jakieś skrzyneczki i troszkę drutu :)



Pozdrawiam

--

 
06-07-22 10:20  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
dwa wcześniej pokazane elementy połączone w całość :)







Skręciłem również dwa boczne filary oraz wyciąłem jakieś podpory między nimi.





Pozdrawiam

--

 
08-07-22 09:04  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Kolumna pocięta dla testu? Ja chyba mimo wszystko jestem za przeplataniem całych kolumn, tzn mimo upierdliwości i czasem braku dostępu, to cała kolumna lepiej zachowuje geometrię i jest sztywniejsza niż łamańce.
Jak Ty to widzisz?

 
10-07-22 16:31  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
Karas dokładnie tak, pocięta do testu, ta sama historia co z nadbudówką dziobową. Oczywiście, kolumna w całości powinna być prostsza i sztywniejsza (zwłaszcza, jak się coś jeszcze wsadzi w środek).
Jak patrzę na przyklejony już do kadłuba maszt, to na wersji sztukowanej nie widzę jakichś załamań, przekrzywień itp. Ciężko odróżnić jedną od drugiej :) W grę wchodzi jeszcze pewna trudność w wykonaniu. Średnica skrajnej kolumny to około 2,5mm, uparłem się, że spróbuję to zwinąć w obu przypadkach bez rozwarstwiania kartonu xD W przypadku pociętej było dużo łatwiej. Wygląda na to, że są wady i zalety w obu rozwiązaniach :P

Kilka kolejnych zdjęć masztu.













Pozrdawiam

--

 
17-07-22 14:29  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Bry,
drobne postępy :)







Zacząłem też dziobać reje?, czy jak to nazwać?



Powstało również "gniazdko". Klejone z ręki, możliwe, że doprojektuję do tego jakiś pomocny szablonik.



Pozdrawiam :)

--

 
17-07-22 14:52  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Fajne te drutki, takie staranne

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 22 z 46Strony:  <=  <-  20  21  22  23  24  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024