FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-09-22 23:47  [R/G] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Stosownie do tytułu wątku
„Niech będzie Pochwalony !”
Po pracach nad Luxtorpedą postanowiłem skleić coś jeszcze bardziej kanciatego ale nie popadać w skrajność robiąc model kostki Rubika hehe



Postanowiłem cały model kleić Magic-kiem z wyjątkiem naklejania części na karton (tu wiadomo butapren) – trochę jest tych gwiazdek 😊



Te gwiazdki będą oprócz podstaw dla ścian stanowić też schodkowane gzymsy.
Zdobię więc pierniki przed świętami hihi



I sklejanie przy użyciu ciężkiej wiedzy i brutalnej siły 😉



Oraz mostek – tu przydała się wiedza ze szkoły – konstrukcyjne wyznaczanie środka okręgu, żeby wiedzieć gdzie cyrkiel Olfy wbić



Ścianki fundamentu są podzielone na 2 części. Ale zaprojektowane do sklejania na listki, które odciąłem .
Sklejanie na styk po odcięciu listków i wyszlifowaniu krawędzi Schmirgelpapier-em + podklejka, żeby się nie rozkleiło w czasie późniejszych manewrów



Podobnie ściany główne, ale są one z dwóch warstw i mądrze zaprojektowane tak, żeby łączenie nie wypadło na jednym narożniku. Ściany zewn ponownie ze szlifem dla zminimalizowania retuszu.



Sklejanie chełmu latarni (tak to się chyba fachowo w architekturze nazywa.
Szkoda, że został uproszczony do połączonego stożka i stożka ściętego. Patrząc na oryginał aż się prosi, żeby to było zrobione z listków.
Sklejka też jest udziwniona/przekombinowana bo wygląda tak :



Zupełnie bez sensu, bo ząbki potrzebne są tylko z jednej strony. Po chwili uświadomiłem sobie, że przy lejkowym kształcie nie jest potrzebna nawet, żeby jedna strona była wycięta w trójkąty.
Ostatecznie sklejkę wyciąłem tak jak widać z niezadrukowanej strony
Generalnie w całym modelu jest kilka takich dziwnych rozwiązań.
Np. Część 14a jest na kartonie 1mm, jest to dolna podstawa ścian. Na to ma być naklejona od dołu część 14 i listki wywinięte do góry, żeby przykleić ściany. Oczywiście część z listkami zignorowałem i ściany przykleiłem na styk.


Sklejanie samej latarni ponownie ściana 2wastwowa z imitacją uskoku- – tym razem nie wiem jak to się nazywa. Mam tylko wrażenie, że uskok o grubość tekturki to trochę za mało w porównaniu ze zdjęciami oryginału


Z rozpędu zapomniałem dbać, by cieniowanie szyb tych okienek był na wszystkich jednakowo zorientowane (góra-dół) , ale po włożeniu tego w całość modelu staje się to trudne do zauważenia :D

Kopuła główna – tu ponownie prosi się o listki zamiast stożków. Otwór w podstawie dodałem sam aby mieć dostęp przy wklejaniu górnej podstawy. Także i tu listki uprościłem, bo były w ten durny zyg-zak



I kopuła sklejona z latarnią – niestety okazało się że przy sklejaniu hełmu tak byłem skupiony na głaskaniu złącza, że uciekła mi geometria. Jest to moim zdaniem trochę też wina projektu, bo te dwa małe stożki skleja się totalnie „w powietrzu”, co nie ułatwia sprawy. Ale pewnie „doświadczeniejsi” modelarze zrobiliby to tak jak trzeba 😊.

Następny element to fragment między gzymsami – dwie podstawy i pasek między nimi.
Od siebie wyciąłem znowu otwory w podstawach a także dodałem dystans, żeby przy sklejaniu całości nie zrobiła mi się ze ścianki harmonijka



I sklejenie całości przy użyciu „fachowego transmitera obciążenia od pilnika modelarskiego”



Nastąpiły też prace przy mostku



Model jest bliski zakończenia. Reszta relacji w następnym poście, bo dziś trzeba już do łóżka 😊

--

Post zmieniony (11-11-22 13:50)

 
28-09-22 08:42  Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Nie wiedziałem że matka boska śnieżna też była :) A model bardzo fajny, i nieźle wychodzi. Moje model na początku nie były takie ładne :)

 
28-09-22 09:24  Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

OOO. Klaymen ! Też grałem w Neverhooda :)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
03-11-22 17:28  Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
Wojtek  

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Hej. Teraz dokładnie rozumiem co miałeś na myśli w Twoim wpisie na mojej relacji Garlanda z fazowaniem tych krawędzi Tutaj u Ciebie chyba też całkiem gruby karton.

Post zmieniony (03-11-22 17:30)

 
03-11-22 21:48  Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

to tylko bardzo "mocne" makro - nie jest gruby, ale fazowanie działa jak należy :)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
08-11-22 21:23  Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Szczęść Boże !
Kapliczka już stoi na regale, następny model się lepi, więc cza uzupełnić relację.

Fundament sklejony
I pierwsze 2 fragmenty okalającej skały . Te jeszcze pasowały OK. Potem już nie było tak fajnie, ale o tym dalej.

Mostek tylko przyłożony. Zresztą widać, że mniej wykończony niż w poprzednim poście, ale w relacji staram się trzymać jakąś tam kolejność, bo w rzeczywistości kleję trochę to , trochę tamto a potem znowu to i tak dalej. Wiadomo – przerwy technologiczne – schnięcie kleju 😊
Skałka nr 8 – tu już ewidentnie błąd wycinanki – musiałem docinać

i dociąłem trochę za dużo, co widać po prawej stronie. Wyszło to dopiero po przyklejeniu – jak docisnąłem część – kolejne doświadczenie


Skałka nr 11 po przeciwnej stronie okazała się już kompletnym bublem wycinanki
Spasowanie koloru na fundamencie i podstawce ☹

Oraz dolny z 3 listków totalnie od czapy, więc zaczęło się sztukowanie – na szczęści jest spory zapas tekstur

Ostatecznie jakoś to wyszło.

Po przyklejeniu mostka przyszła kolej na skałki po jego bokach.

Listki wycinane skalpelem pod kątem i bez retuszu 😊
Mimo super wolnego i dokładnego wycięcia części 9 L i P ich kształt nie za bardzo się zgrał z narysowanymi obrysami.


Przy okazji śmieszna sytuacja : wycięta skałka wypadła mi z ręki i parę minut rozglądałem się po podłodze – przecież poleciała w dół!
A tymczasem oto gdzie się znalazła skubana ... :D


Generalnie model sprawia wrażenie, jakby skałki w odróżnieniu od samego budynku projektował jakiś , przepraszam , „student-praktykant”, albo autor machnął je na zmęczeniu na odp...l ☹

Prawdziwy horror dopiero był przede mną. Nie ukrywam, że po przejrzeniu całej wycinanki skałki nr13 (ta po lewej stronie filara mostka) obawiałem się najbardziej. To co się wydarzyło, przerosło moje najgorsze przewidywania :o
Skałka została zaprojektowana jako „koślawa kopułka klejona z pasków bez wzmocnienia podstawy”
Postanowiłem dorobić wzmocnienie podstawy:
Potem zamiast kleić warstwa-po-warstwie skleiłem „plecki” razem przez podklejenie tekturką

i teraz objawiło się najlepsze – porównanie kształtu zaprojektowanych plecków z obrysem na mostku.
W tym momencie już nie wytrzymałem i w eter poszło głośne i dosadne „ NOSZ **** **ć ! NIE WIERZĘ !!!”

Poziom wnerwu już był tak wysoki, że przez głowę chodziły mi myśli o niekończeniu modelu.
Z drugiej strony wiem, że wszystkie koleżanki żony będą zachwycone i tak.
Co zrobić?... trzeba było już dalej rzeźbić w tym g-nie :’(
Sklejenie samych pasków wyszło mi słabo, bo już kompletnie mi witki opadły – druga strona się nie zgrała.
Po tym wszystkim miałem już trochę wywalone – po prostu obciąłem wystające końce – przecież i tak już skałka nie pasuje.
Górną podstawę dociąłem, żeby pasowała do górnego listka – to akurat nie miało żadnego znaczenia


potem dla odpocznienia wziąłem się za prawą skałkę nr12. Wyglądała banalnie.. ehe...uważaj bo....
Skałka może i banalna ale spasowanie obrysów kolorów na opadającym zboczu. Skałka dopasowana do białego obrysu na mostku ... mówiłem coś o odp...lu?


Chciałem zakleić to jasnozielone zapasem ,ale powstały by 2 widoczne krawędzie na trawie...i nagle mnie olśniło:
„zaklej wszystko aż do granicy drogi!” Dodatkowo zukosowałem krawędź doklejanej trawy, żeby ją „dowalcować” przy przyklejaniu i wyszło lepiej niż się spodziewałem, a nawet lepiej, niż nawet gdyby model był dokładnie zaprojektowany, bo ukryłem tę zaprojektowaną w połowie trawy krawędź zbocza.
Ale cieszą takie małe zwycięstwa
Podniesiony tym na duchu wróciłem na lewą stronę i zakleiłem zapasem obrys skałki 13 na moście. Niestety nieregularnej tekstury nie dało się lepiej dopasować, ale po wszystkim „prawie-nie-widać”

W tym modelu jest duża niekonsekwencja w numerowaniu części a do tego chaos w kolejności. W niektórych miejscach trzeba było kleić z nosem w instrukcji :

Pytanie do ostatniej foty:
Jak trafić sztancą dokładnie w centrum? Mi się to nie udało
Brązowy kolor gwiazdy na szczycie imitujący złoto nie odpowiadał mi się dlatego zanabyłem metaliczny marker akrylowy.

Sama końcówka za gruba do malowania a do tego ilość farby nakładana bezpośrednio za duża, dlatego używałem go do nasączenia pędzelka
Naklejenie elementów „jabłka” zgodnie z instrukcją dało słąby efekt nieodpowiadający „wzorcowi”. Trudno, tak już zostanie.

No i koniec wieńczy dzieło. Jabłko niestety krzywe jak nie wiem z powodu wspomnianego niecentrycznego wycięcia otworów

Kilka zdjęć na warsztacie jeszcze przed zamontowanie szpicy.


Galeria końcowa będzie – muszę jeszcze obrobić zdjęcia z pleneru

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
11-11-22 13:50  Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Nie wiem co się z postimadżem dzieje, że nie pokazuje niektórych zdjęć
Ktoś coś podpowie? Na stronie postimage wszystko OK
Teraz pora na galerię


W pierwszych dwóch trochę pobawiłem się edycją. Powiedzmy , że to okładka

















--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
14-11-22 21:03  Odp: [R/G] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Myślałem, że moja kapliczka jest sklejona totalnie słabo, ale na stronie 'Modele z kartony' znalazłem zdjęcie z konkursu w Czechach (?)
i w tym modelu dodano mnóstwo elementów terenowych - kamieni , mchu w miejscach, gdzie były największe problemy. Do tego widzę że sama bryła budynku w moim wykonaniu jest sklejona czyściej :)

Ja myślę jeszcze o dodaniu trawy elektrostatycznej + jakiś krzaczek i choinka, ale głownie dlatego, że ta wydrukowana płaska trawa jest jakaś taka... płaska ? :D



--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024