FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
28-08-22 21:20  [R/G] Grosse Jacht WAK 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Witam w kolejnej relacji.

Tym razem na matę trafia tytułowy Grosse Jacht z wydawnictwa WAK. Co do autora -oczywiście Tomasz Seahorse Weremko. Model wybrałem dość spontanicznie, bo doklejając ostatnie elementy we Fly-u jeszcze nie wiedziałem na co się zdecydować, nawet nie miałem tej wycinanki na stanie, ale przypomniałem sobie, że w maju, na konkursie w Kruszwicy widziałem sklejonego i przyznam, że urzekł mnie niezwykle. Tak też klamka zapadła. Kilka żaglowców już skleiłem, także przyzwoitość wymaga ograniczyć wymówki typu "a nie wiedziałem... dopiero drugi żaglowiec w życiu" itd. :) Nie będzie też litanii co do nowinek konstrukcyjnych na warsztacie z którymi zetknę się po raz pierwszy, ot jacht ze stosunkowo skromnym takielunkiem, uzbrojeniem i mało przerażającą ilością części. Aaaale nie wybrałbym tematu bezpłciowego. Tutaj mamy całe mnóstwo ozdóbek które "robią robotę". Z tym będzie zabawa, oj będzie! Modelarze mają tu spore pole do popisu i ostateczny efekt zależy od uporu modelarza, żeby tym wszystkim rzeźbionym kobitkom nadać pożądane (to dobre słowo!) kształty ;) Tuba wikolu kupiona, złota pactra też, zobaczymy co z tego wyjdzie. Nie wątpię, że efekt będzie wart włożonej pracy. Choć to nie fregata, to na pewno będzie ciekawym elementem kolekcji.

Na początek okładka:


Stan prac obecny:





Jak widać jestem na etapie pierwszego poszycia. Na to przyjdzie podposzycie wzdłużne, przewidziane na grubość brystolu, czyli prosto z wycinanki. Troszkę tu już podziałałem szpachlą pasztetową z wamodu, możliwe, że podposzycie wzdłużne też przejadę. Zależy jak to będzie w łapie leżeć. Poszycie ostateczne już podklejone na brystol, też pozwoli uniknąć niechcianych żeberek, choć teraz Tomek projektuje na odwrót, czyli poszycie ostateczne prosto z wycinanki, a podposzycie sztywniejsze. Nie widziałem sensu kombinować i zrobię tak, jak przewiduje opis klejenia z tam i wtedy. Jestem dobrej myśli.

Jak dotąd pasuje świetnie, za jednym wyjątkiem. przestrzeń pod pokładem, tj. część nr 16, położona między wręgami 2-3-4 była za długa, chyba o jakieś 2-3 mm. Jedno cięcie jednak załatwiło sprawę ;)

Póki co prace przebiegać będą mozolnie, bo trochę jeszcze innych spraw na głowie mam, ale od jesieni, mam nadzieję, prace będą przebiegać sprawniej. Nie przewiduję przerywników, bo konstrukcja nie jest monotonna, nawet te ozdóbki nie powinny uśpić zapału.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (26-11-22 19:24)

 
29-08-22 10:18  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Powiadomienia e-mail włączone, popcorn juz się robi :-) Będę śledził postępy prac z nieukrywaną przyjemnością. Też nigdy jeszcze nie robiłem rzeźb i ozdób na wikol więc ciekaw jestem jak Ci pójdzie. Można uzyskać bardzo fajne rezultaty nakładając nawet po kilka warstw. W sumie to, patrząc na Twój dorobek, o efekt końcowy się nie martwię. Powstanie kolejny fantastyczny model :-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
29-08-22 18:51  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
aragorn001 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Ja też zasiadam z popcornem, mój Grosse Jacht też czeka sobie cierpliwie ... będzie się działo, śledziłem relacja z HMS Fly i mnie urzekła.

--
Sklejacz kartonowych modeli od ponad 40 lat. Raz coś się uda, innym razem nie za bardzo.

Ulubione tematy to żaglowce, okręty i dioramki opowiadające historie

 
29-08-22 22:31  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Jestem pewien, że będzie świetny model. Co do opracowania - nie pamiętam żeby były jakiekolwiek problemy, świetnie zaprojektowany model. Jedynie co to brakowało chyba tych "ślimaków" wokół "budki" na pokładzie - trzeba dorobić we własnym zakresie.

--
54323031

 
08-09-22 15:13  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Patrzę, kibicuję, uczę się... i cieszę się że akurat ten model :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
18-09-22 19:15  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Witam zacne grono!

Poczyniłem pewne postępy w budowie. Właściwie to poszycie gotowe, ale zdjęcia całości pokażę jak będę miał ozdoby na burcie gotowe, bo jeszcze z nimi walczę.

Zdjęcie z czasu oklejania poszycia:


Co ciekawe, na długość nie docinałem ani o milimetr, pasowało idealnie. Znaczy to, że też nie przekombinowałem z ilością szpachli.

No i rzeczone ozdóbki, zacząłem od tych panienek. Oto, jakie wyszły orki (w sensie postaci fantastycznej, nie orki pływającej, ew. kaszaloty)



A poniżej efekty mozolnej dłubaniny, ale jakoś dałem radę z pierwszą burtą. W trakcie klejenia nieźle się uśmiałem (z samego siebie). Otóż wycinanka oferuje dwie wersje poszycia: Gładka, oraz z naniesionymi ornamentami. Pomyślałem, że użyję tej drugiej, żeby potem łatwiej trafiać na swoje miejsce z gotowymi ozdóbkami. I zonk. Wycinanie tych krzaczków je rozciągnęło, i nijak nie chciały zakrywać miejsc nadrukowanych. Musiałem zatem przemalować na zbliżony kolor tło do tych ornamentów :). Także polecam użyć tej "gołej" wersji. Szczęśliwie operacja się powiodła.





Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
18-09-22 22:08  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Świetnie sobie poradziłeś.
Dalszego powodzenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
19-09-22 00:04  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Rewelacja! Przepięknie to wygląda. Czy te krzaczki po wycięciu pokrywałeś warstwą wikolu celem ich zaokrąglenia czy odrazu malowałeś na złoto? No i w jaki sposób wyrzeźbiłeś takie fajne kaszaloty? Detal robi wrażenie. Super! Pełnią szczęścia byłby tutorial z rzeźbienia ;-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
19-09-22 08:55  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki!

Krzaczki potraktowane są po zewnętrznej (tej malowanej) części rzadkim cyjanoakrylem. Trzy czynniki -usztywnienie (nawet zanim wyciąłem cały element to to, co się dało już glutowałem), zaokrąglenie obrysu, bo wycinane "na dzięcioła", oraz nadanie drobnej wypukłości. Przy tak małym elemencie nawet jedna warstwa cyjanoakrylu robi swoje na grubość, dlatego też nie kombinowałem już z wikolem. Inna sprawa, że nie chciałem wcale z grubością przesadzić, a nie wiem na ile te ozdoby burtowe wystawały, ale raczej nie na 10cm.

Kaszaloty dość solidnie pogrubione tekturą (pewnie nawet za bardzo) i zalane wikolem po obwodzie i na froncie. Wystarczy rozplanować co bardziej wystaje i robić warstwowo, np te skrzyżowane ręce -najpierw jedna, potem druga. Szczegóły wymodelowane nożykiem. Chyba największa tutaj sztuka to wyczuć moment, kiedy klej zacznie się ściągać, ale nie będzie jeszcze zwarty, wtedy nadane nożem kształty pozostaną.
Wikol w tej zabawie jest o tyle fajny, że -wiadomo- robi się przezroczysty po wyschnięciu, także mamy już jakąś przestrzenność, a jednocześnie widzimy prześwitujące kontury i tam gdzie trzeba nanosimy kolejne warstwy. Dopiero po pomalowaniu widać co się właściwie zmajstrowało :).
Także filozofii wielkiej nie ma.



Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
19-09-22 11:36  Odp: [R] Grosse Jacht WAK 1:100
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Dzięki Guciu za świetne wyjaśnienie tematu. Czekam z wypiekami na twarzy na kolejne aktualizacje :-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024