FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-11-22 22:54  [T] Metody wycięcia i podklejenia pokładów w okrętach
arczi92 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam wszystkim.
Po długiej przerwie postanowiłem raz jeszcze spróbować tego pięknego hobby i tym razem chciałbym zakończyć model w całości.
Postanowiłem skleić model brytyjskiego okrętu HMS Sheffield z wydawnictwa Modelik. Na początek zabrałem się za zbudowanie szkieletu, który chcę wykonać z podposzyciem.
Oglądałem już wiele relacji, ale wciąż nie mogę znaleźć sposobu na wycięcie pokładu z tektury bez konieczności przyklejania nadruku.
Cały szkielet wraz z pod poszyciem chciałbym pokryć Caponem (pokryłem wszystkie wręgi tym lakierem). Boje się że jak przykleję gotowy pokład to może on ulec zniszczeniu / zabrudzeniu podczas pokrywania szkieletu lakierem i szlifowania.

Czy może macie jakieś sprawdzone i fajne patenty na takie działania. Mile widziane zdjęcia na którym pokażecie swoje techniki. Możecie też podzielić się własnymi doświadczeniami w jaki sposób przykleić druk pokładu do szkieletu aby ładnie to wszystko wyszło. Ja dotychczas stosowałem budapren, ale jak zauważyłem nie ma przy nim żartów i nie ma już czasów na korekty.

 
25-11-22 18:46  Odp: [T] Metody wycięcia i podklejenia pokładów w okrętach
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Normalnie to naklejasz butaprenem element z pokładem (nie musi być dokładnie wycięty, nawet lepiej zostawić małe marginesy) na tekturę i wycinasz. Krawędzie dobrze wyrównać papierem ściernym naklejonym na drewniany klocek.

Jeśli tekturę masz już wyciętą (np. lasery), to po prostu przyklejasz pokład do tektury. Jak masz za mało czasu na korekty, to przyklejaj etapami.

Jak nie masz laserów, a chcesz mieć samą tekturę wyciętą, bez przyklejania elementu z wydrukowanym pokładem, to naklej ksero pokładu i wytnij sobie kształt.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
25-11-22 21:30  Odp: [T] Metody wycięcia i podklejenia pokładów w okrętach
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Jak kiedyś kleiłem okręty z wykorzystaniem podposzycia, też miałem problem z ochroną podklejonego pokładu. W jednym przypadku na podklejony pokład stosowałem ochronę w postaci przyczepionego pineskami do pokładu właściwego nieco większego kawałka tektury (od pokładu), w celu ochrony zadruku i krawędzi przed uszkodzeniem podczas obróbki.
Drugi sposób, o który m.in. pytasz, to przyklejenie odrysowanego od kartonowego, tekturowego pokładu i dopiero późniejsze naklejenie kartonowego pokładu na tekturowy. Jego kształt pozyskiwałem odrysowując na tekturze od kształtu wyciętego i nie podklejonego pokładu właściwy obrys. Wykorzystywałem do tego ostrze Olfy AK-3 prowadzone delikatnie przy krawędzi kartonowego pokładu. Prowadzone z niezbyt dużym naciskiem trasuje rowek, który jest pogłębiany, do całkowitego przecięcia, kolejnymi nacięciami.
Przyklejanie kartonowego pokładu do tekturowego, to niestety zawsze stres, ile by nie mierzyć i pasować, zawsze jest szansa na błąd. Klejenie oczywiście butaprenem (w moim przypadku pattex). Jak jest taka możliwość to kleję kawałkami.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024