FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
16-11-22 14:38  Odp: [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

fajna ta motorówka :)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
21-11-22 21:25  [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

No i poszycie gotowe.
Oklejanie wcale nie było takie trudne, jak sobie to wcześniej wyobrażałem. Listewki pozyskane od kolegi, który akurat skończył kolejny model żaglowca wydawnictwa de Agostini, okazały się całkiem wdzięcznym materiałem: stosunkowo sztywne, jednocześnie wystarczająco miękkie, aby dać się ukształtować w mocno "pokręconych" miejscach w okolicy dzioba. Nie posiadając wiedzy o sposobach układania poszycia, ani żadnych źródeł dotyczących "deskowania" tej akurat jednostki, wykonałem go według swojego pomysłu. Myślę, że Wam się spodoba, a ortodoksi muszą się pogodzić z odstępstwami od oryginału. Doczytałem się jedynie, że bardzo często tego rodzaju statki miały poszycie wykonane z czereśni amerykańskiej, dlatego po oszlifowaniu zostało potraktowane lakierobejcą akrylową w takim właśnie kolorze. Dwie warstwy położone zgodnie z zaleceniem okazały się zupełnie wystarczające: powierzchnia jest lekko matowa, a słoje wystarczająco wyraźnie widoczne. Zastanawiam się jeszcze nad wykonaniem imitacji łączeń desek (nie wiem tylko czy nitów, czy gwoździ; a może to były ćwieki!?), być może będzie potrzebne jeszcze dodatkowe zmatowienie całej powierzchni poszycia.
Dość gadania (pisania), oto efekt:



Tymczasem zabieram się za pokład...

--

Post zmieniony (16-01-23 07:57)

 
27-11-22 13:52  [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Wystartowałem z pokładem. Mój pomysł na jego wykonanie zasadza się na możliwości połączenia go z pokładem już po całkowitym wykończeniu (dołączeniu rodzaju "odbojnicy" okalającej cały pokład, oszlifowaniu, odpowiednim ukształtowaniu, nadaniu barwy i lakierowaniu). Ma to na celu uchronienie poszycia przed uszkodzeniem w przypadku wykonywania tych czynności w innej kolejności. Rozpocząłem od prac w tartaku, gdzie naciąłem odpowiednią ilość desek, oraz przygotowałem stosowne stanowisko do pracy. Postanowiłem poszczególne deski ponaklejać na zwykły papier do drukarki, który ma pełnić jedynie rolę "osnowy". Okazało się, że połączenie desek na klej tylko krawędziami j jest wystarczająco mocne, aby cały pokład trzymał się przysłowiowej całości, jednocześnie na tyle elastyczne, że według mojej oceny nie będzie potrzebne wcześniejsze uformowanie go, aby dopasować do kształtu kadłuba. Początkowy efekt poniżej:



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
03-12-22 22:02  [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

I w ten sposób....



powstał pokład, który po oszlifowaniu i dopasowaniu zostanie wykończony rodzajem "odbojnicy" na całym swoim obwodzie.
Zastanawiam się i kombinuję, w jaki sposób zabrać się za ten detal - przychodzą mi do głowy różne rozwiązania, pierwszą myślą było zastosowanie gotowego półokrągłego profilu z tworzywa sztucznego, ale jakoś mi to nie pasowało do tego pięknego modelu. Ostatecznie postanowiłem NIE pójść na łatwiznę i wykonam to w sposób w miarę zbliżony do (jak mi się wydaje) rzeczywistego, czyli belek drewnianych odpowiednio kształtowanych i łączonych w jedną całość wzdłuż obwodu pokładu. U mnie rolę belek będą pełnić zapałki - właśnie trwają próby ich wyginania, o efektach czego niezwłocznie Was powiadomię.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
04-12-22 19:49  Odp: [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

w kwestii zapałek -
w szkutnictwie często gnie się drewno na gorąco po "wyparowaniu" desek czyli obróbce polegającej na włożeniu do zamkniętego cylindra wypełnianego w sposób ciągły gorącą parą pochodzącą z gotującej się cały czas wody . Za zapałkami myślę, że wystarczyć może po prostu wrzucenie ich do garnka z wrzątkiem na parę minut. Tak bym sam próbował.

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
04-12-22 20:00  Odp: [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Żółtodziobie, myślę że masz dużo racji - właśnie próbowałem po prostu namoczyć w wodzie i efekt jest całkiem obiecujący. Fotki wkrótce.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
04-12-22 20:35  Odp: [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Tak mi przyszło do głowy że może użyć ratanu. Jest bardzo elastyczny gnie się jak drut. Podejrzewam że w kwiaciarni kupisz za 2-4 zł.

https://www.korbwaren-holland.de/zubehor/flechtwaren/658/kooboo-rattan-natur?gclid=EAIaIQobChMI2eqG8Nng-wIVyOF3Ch1s3wIUEAwYAyABEgKJavD_BwE

--
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las


 
05-12-22 09:55  Odp: [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

zapomniałem dodać, że gnie się póki gorące

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
18-12-22 20:57  [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Primo - rattan okazał ie całkiem nieprzydatny, ponieważ nie zachowuje kształtu swojego przekroju - jest bardzo nierówny na całej długości. Mimo, że rzeczywiście jest giętki, to musiałbym używać bardzo krótkich odcinków, a to cofałoby mnie do punktu wyjścia. Ostatecznie zdecydowałem się na zapałki, które dało się wygiąć jedynie w ograniczonym stopniu. O ile na dziobie to zupełnie wystarczy, gdyż przy odpowiednim podcinaniu łączeń udało mi się użyć całych zapałek, co w tej skali mogłoby odpowiadać rzeczywistym belkom o długości ok. 3 metrów, o tyle na rufie łuki są tak niewielkie, że te odcinki będą dużo krótsze... Ale w rzeczywistości może też tak było??? Who knows...
Póki co, prezentuję to, co uzyskałem:



Tą drogą pójdę - wiem, że będzie dobrze ;)

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
01-01-23 22:17  [R] 4. Tylnokołowiec Western River MM 1972-09
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Prace przy pokładzie powoli posuwają się do przodu, jednocześnie pobawiłem się nieco imitacjami łączeń desek poszycia kadłuba:



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024