FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
09-01-23 19:44  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 16


 - 16

Jako, że rysunek w instrukcji modelu powoduje więcej wątpliwości niż coś wyjaśnia, to ja na swoim modelu Podhalanina metodą "na pałę" przeprowadziłem łańcuchy prawie tak jak na zdjęciu trzecim, ale bez ich krzyżowania. Czy tak to powinno wyglądać? Prawdopodobnie nie.
https://zapodaj.net/e363e7a47377d.jpg.html
--

Post zmieniony (09-01-23 19:48)

 
09-01-23 21:17  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
zablo1978 



Na Forum:
Relacje w toku - 13
Relacje z galerią - 28
Galerie - 28


 - 11

Witam.
Może takie plany coś pomogą jest to Modelarz 3/85.


Pozdrawiam Michał.

 
10-01-23 11:55  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

To co nazywasz knagami to półkluzy i tu niestety jest błąd, bo na planach widać półkluzy a w modelu są kluzy.
Półkluza to taka kluza z najczęściej ukośnym rozcięciem (czasem też prostym) u góry, aby można było linę/łańcuch wygodnie przez nią przełożyć bez przewlekania całości począwszy od końca yyy dziwnie to zabrzmiało hehe

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
11-01-23 00:57  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Tu ładnie widać półkluzę i osłonę krawędzi pokład burta pod nią, żeby łańcuch nie haratał i gładko schodził
https://rocznikgdynski.pl/wp-content/uploads/2020/05/iTorpedowiec-ORP-PODHALANIN-zacumowany-przy-nadbrze%C5%BCu.jpg


--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
22-01-23 23:08  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Cześć, mała aktualizacja. Oba okręty obecnie są wykonane dokładnie na tym samym etapie. Ostatnio uwagę skupiłem na nadbudówkach okrętów. Efekty poniżej:













Trzeba przyznać, że okręciki nabierają kształtu, co bardzo mnie raduje i mobilizuje do podkręcenia tempa w stoczniach.



Pozdrawiam!

 
24-01-23 09:57  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Pięknie to wszystko wygląda. Nadspodziewanie dobrze wyglądają te papierowe imitacje brezentu na relingach.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
24-01-23 13:03  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Dzięki, trochę korciło mnie przybrudzenie tych plandek, ale póki co odpuściłem próby. Ostatecznie decyzję podejmę przy końcowym retuszu modeli.

 
25-02-23 20:09  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Czołem, krótka aktualizacja stanu prac przy obu modelach. Muszę przyznać, że Ślązak poszedł z pracami dużo bardziej do przodu niż Podhalanin. W zasadzie na Ślązaku zakończyłem wszystkie prace na dziobie. Na pierwszy ogień poszły relingi. Słupki przycinałem wg szablonu zrobionego z igły lekarskiej. Potem przy użyciu kleju Kropelka przyklejałem barierki





Oglądając archiwalne zdjęcia uzupełniłem elementy modelu o poprzeczki kotwic oraz wystające poza obrys kadłuba "podkładki" pod kotwicę i łańcuch. Dorobiłem również na szczycie dziobu czarny element z otworami do cum. Łańcuch o zbliżonych wymiarach do szablonu znalazłem w Rossmannie jako jeden z wisiorków za dwadzieścia parę złotych. Zaczerniłem go preparatem AK 174



Gotowy dziób ORP Ślązak prezentuje się następująco:







Dodatkowo, w nadbudówce zabudowałem lampy sygnalizacyjne, tak, żeby docelowo stały we wnęce. Lampy sygnalizacyjne i wnęki w której stoją nie były w ogóle przewidziane w wycinance, autor jedynie zaznaczył w 2D ich miejsce na bokach nadbudówki.



A co słychać u Podhalanina? Przybyło trochę drobnicy na pokładzie dolnym, przykleiłem słupki relingów, wykonałem czarne podkładki pod łańcuch i kotwice oraz wykonałem czarne półkluzy do przełożenia łańcucha. Autor wycinanki zaproponował w tym miejscu zwykłe knagi co jest niezgodne z archiwalnymi fotografiami Podhalanina.



Tyle na razie, jak coś więcej przybędzie, będę odświeżał wątek. Pozdrawiam!

 
26-02-23 09:36  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
michal84   

Witaj, zdecydowanie widać progres umiejętności po budowie Garlanda, bo widać staranność i dbałość o detale. Twoja praca na pewno może być wzorcem przy budowie torpedowców dla innych modelarzy podejmujących ten temat (a z pewnością i ja kiedyś będę bazował się na Twojej relacji).

m84,

--
https://kartonowe-hobby.pl/galeria-i-relacje/

 
27-02-23 09:09  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

michal84 dziękuję za dobre słowo, obserwując Twoje relacje muszę przedefiniować znaczenie słów cierpliwość, dokładność, staranność i dbanie o szczegóły w kontekście modelarstwa kartonowego. Człowiek uczy się przez całe życie :). Pozdrawiam!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024