FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  -> 
23-01-23 21:02  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Wygląda pięknie tak że palce lizać ;-) Ja przy swoim modelu zrobiłem klapy błotników jako osobne elementy ale widzę że Ty zrobiłeś je razem z błotnikami. Będzie tam bardzo ciasno. Radzę nie przyklejać kół napędowych na stałę i zrobić je obrotowe. Ułatwi to zakładanie gąsienic i późniejszą regulację zwisu. Zakleisz na stałę jak już będzie wszystko na swoim miejscu.

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
23-01-23 22:42  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Podziwiam twoje zdolności manuale, a czystość sklejania i precyzja wyrywa z laczków 😁👍

Kuba, zaintrygowały mnie wybijaki do otworów które stosujesz... możesz coś więcej o nich napisać?

Pozdrawiam i życzę powodzenia 😉👍

 
24-01-23 09:13  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zdaje się, że samo zabranie się za model Tiger (P) gwarantuje sukces, bo co relacja, to oczy wychodzą z orbit, że tak fajnie można sklejać:-) Patrząc na mojego StuGa stwierdzam - nie pierwszy raz zresztą - że modele o ciemnej kolorystyce wyglądają jakoś zacniej i fajniej retusz wychodzi:-) Oczywiście nie dotyczy to Piotra P., Kruszyny czy kilku innych znakomitych kolegów, bo Ci są zupełnie odklejeni od zwykłych sklejaczy papieru:-)
Podobają mi się te narysowane imitacje ryfli. Naprawdę przestrzenny efekt wyszedł:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-01-23 14:40  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Błotniki rewelacja, super Ci idzie z tym modelem :)

 
26-01-23 07:06  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

@jhradca - kolor jest ciemno szary. Żeby mieć jakieś porównanie to powiedziałbym że jest o tak z dwa tony ciemniejszy niż np. Tygrys H1 z Answera., Odbiór koloru może być na zdjęciach zafałszowany z dwu powodów: waloryzacja dodaje sporo żółto - zielonkawego odcienia - szczególnie w zakamarkach i na łączeniach, do tego pewnie dochodzi kwestia mojego oświetlania przy fotografowaniu. Niemniej dołączony zapas koloru jest w jednolitym ciemnoszarym kolorze (nawet za ciemnym jak na mój gust).

@Piotr P. - Dziękuję za radę - zastosuję się do niej.

@Tommy - Co do wybijaków to zaopatrzyłem się w taka oto rodzinę. Mają gradację od fi 1mm co 0,5mm do fi 4mm a powyżej fi 4 co 1 mm (bez 7)



Zakupiłem w jednym ze sklepów medycznych on-line. Jak wpiszesz szatanca biopsyjna to powinno wyskoczyć. Z moich obserwacji to lepiej sprawdzają się małe średnice tak do fi 3,5mm; które świetnie sobie radzą nawet z tekturą 1mm. Dają efekt czystego odcięcia krawędzi. Duże średnice sztanc lubią się deformować na krawędziach (na zdjęciu widać że mam piąteczkę wyszczerbioną) więc warto mieć po 2-3 sztuki od razu i jedną przeznaczyć tylko do kartonu (mniejsze zużycie). Kosz to około 10-15 zł/sztuka zależy gdzie.
Jak widać technika schodzi tu na drugi plan przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi i materiałów. :)


@StuGu - Co do precyzji to: model (przynajmniej na etap klejenia na którym jestem) jest naprawdę świetnie spasowany. Polecam każdemu w ramach modelu odpoczynkowego, jeżeli tylko oczywiście się ktoś nie przerazi ogniowkowymi gąsienicami, bo wycinanka nie oferuje pasków.

Pozdrawiam,
Kuba

 
26-01-23 20:08  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
skarczew   

@jhradca:
Czołg powinien być raczej w Panzergrau. Niestety większość wydawców obecnie nie pilnuje tego co się drukuje.

 
30-01-23 18:32  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Dzisiaj kratka wlotów powietrza do chłodzenia silników elektrycznych - teoretycznie łatwiejszy element niż poprzednia żaluzja - a przynajmniej tak mi się wydawało.
Pierwszy prototyp jaki wykonałem był nieudany z uwagi na to że krzywo przykleiłem pióra żaluzji - jakoś nie umiałem uzyskać powtarzalności. Nawet niewielkie przekręcenie - raziło w oczy.
Przed wykonaniem kolejnego - zrobiłem sobie poniższy wzornik, do którego najpierw mocowałem pióra a następnie doklejałem po bokach element spajający pióra w całość.



Tym razem wyszło równiej, ale....
Jakoś dziwnie wygląda ostatni odcinek tuż przy krawędzi - jakby brakowało jednego pióra.



Po przyłożeniu na sucho na pancerz wygląda to następująco:


Sprawdziłem skan wycinanki, sprawdziłem relacje i galerie innych forumowiczów - wygląda że wszystko wykonałem poprawnie, niemniej na zdjęciach prawdziwego panzera, te pióra są w miarę równomiernie rozmieszczone na klapie. W związku z tym, aby nie ingerować w już wykonany zgodnie z wycinanką element, a jednocześnie rozproszyć trochę wrażenie "dużej dziury" wykonałem taki oto dodatkowy element (inspirowany poniekąd poniższym zdjęciem):



Grile przyłożone na sucho do żaluzji i do kadłuba wyglądają następująco.


Poproszę o opinię czy wygląda to w miarę zjadliwie, bo nie jestem do końca przekonany....

Żeby nie było że cały post o marnych żaluzjach to... nie wytrzymałem i poskładałem wszystko na sucho. Zarówno koła jak i gąsienice są w pełni demontowalne na chwilę obecną.





Myślę że ilość ogniw jest odpowiednio dobrana i jak przykleję góry czterech środkowych kół nośnych do gąsienic to powinno to wyglądać ok.

Pozdrawiam,
Kuba

 
30-01-23 18:54  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Świetny pomysł z tym wzornikiem. Takie proste a zarazem skuteczne rozwiązanie na które sam nie wpadłem i męczyłem się wklejając żeberka na oko. Patent do zapamiętania :-) Pomysł z dodatkowymi kratkami też super i wygląda to o wiele ciekawiej moim zdaniem. Szkoda jedynie że żaluzje nie wyszły symetrycznie względem siebie ale te grille trochę to zakrywają i trzeba się przyjrzeć żeby zauważyć. Nie wiem czy warto się brać za poprawianie tego bo na bank element ulegnie zniszczeniu. No a gąski mega czad!! Lasery się chowają :-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
30-01-23 21:55  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Genialnie się to ogląda i czyta:-)
Efekt niesamowity - nie wiem już jakich określeń używać. Cudo:-)
Wzornik... proste patenty są najlepsze:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-02-23 16:49  Odp: [R] VK 4501 (P) TIGER PORSCHE WAK 1:25
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Jako że drobinca na kadłubie trochę mnie nuży, zabrałem sią za duży gabaryt - wieże.
Na początek szkielet - zidentyfikowałem drobny błąd wycinanki - mianowicie zbyt mały otwór w części W4 do zamocowania części W2. Wystarczy nieco przedłużyć wycięcie i jest wszystko ok. Dołożyłem trochę wzmocnień pod pierścień, tak aby oklejka przylegała całą powierzchnią.



Trochę nie podobały mi się te duże dziury w szkielecie, na bokach wieży - w szczególności w perspektywie tego że w tym miejscu będą naklejane elementy wyposażenia wieży. Zbyt duża siła przy dociskaniu i dziura w wieży gotowa :). Skorzystałem więc z patentu kolegów budujących okręty i wykonałem małe "podposzycie" w tym miejscu. Na koniec wyretuszowałem krawędzie styku oklejek na wieży (tak aby ewentualnie nie prześwitywało białe, jeżeli by mi się oklejki ładnie nie zeszły). Notabene takie podposzycie to... doskonała zabawa - chyba pokuszę się o budowę okrętu w niedalekiej przyszłości :)



Dalej już tylko oklejanie. Rozpocząłem od płyty górnej, potem boki i spód. Instrukcja sugerowała podklejenie bocznej oklejki kartonem, co wydawało mi się pomysłem... niestandardowym. Po wielokrotnym mierzeniu wyszło mi że oklejka bez podklejenia pasuje praktycznie idealnie na szkielet, więc podklejenia nie robiłem. Trochę - słownie 1,5mm brakło mi oklejki na pierścieniu - ale chyba wynika to z niedokładnego oszlifowania tej czesci szkieletu z mojej strony. Brak uzupełniłem wklejką z zapasu koloru - raczej nie będzie tego miejsca widać bo zasłoni góra wieży, więc nie ma problemu. Wszystko ładnie się zeszło. Z efektu jestem bardziej niż zadowolony.





Pozdrawiam,
Kuba

Post zmieniony (13-02-23 16:49)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024