FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-02-23 19:53  [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Heloł

Przedmiotem niniejszej relacji będzie model Fokkera Dr I.
Samolot znany, wielokrotnie wydawany w kartonie, często i chętnie budowany przez modelarzy.
Rozpoznawany nawet przez zupełnych laików, zwłaszcza w jednolitym, czerwonym malowaniu. ;)
My sięgniemy dziś do wydania elektronicznego.
Dostępne na stronie Ecardmodels, projektant: Louis P.Igualada. Autor ma na koncie cztery modele "pierwszowojennych" samolotów, każdy w kilku bardzo interesujących malowaniach. Skala, nazwijmy to "typowa" - 1:33.
Swoje prace prezentuje na wlasnym kanale na YouTube gdzie można podejrzeć konstrukcję i budowę jego miniatur.
Do tej pory nie widziałem na forach ani jednego dokończonego modelu co jest o tyle dziwne że moim zdaniem są to jedne z najlepszych jeśli nie najlepsze (!) kartonowe samoloty z okresu I WŚ.
Pierwowzorem naszej maszyny powoził Johannes Janzen. Można wybrać jeszcze latawce Ernsta Udeta i Fritza Kempfa.
Po tym nieco przydługim wstępie rzućmy okiem na samą wycinankę i to co udało się zbudować na początku.




Komplet to trzy arkusze z częściami (szablony "druciane" na arkuszach) i trzy arkusze zdjęciowej rozbudowanej instrukcji i do tego w kolorze. :) Brak za to rysunku zestawieniowego.
Przemyślana konstrukcja poszczególnych modułów, normalna numeracja detali, dużo wzmocnień, oszałamiająca ilość szczegółów. Niektóre można pominąć bez szkody dla efektu końcowego i zamierzam z tej okazji skorzystać.
Odcienie elementów modelu wydają się być zgaszone czy przytłumione ale po chwili namysłu dochodzi się do wniosku że tak jest ok.
Mamy też naniesione ślady eksploatacji. Nie każdy to lubi ale to co widzę mnie osobiście odpowiada.

Relacja nie będzie ekspresowa bo budowa idzie "na bieżąco" a i spieszyć się nie zamierzam.

I tyle na dziś.
Do zobaczenia wkrótce.

PS.Dwie uwagi formalne:
Pierwsza:
Wydruk arkuszy na domowej plujce Brother, papier półmat 160 g/m2.
Druga:
Nie jestem, nie byłem i raczej nie będę związany w żaden sposób tak z projektantem ( nie miałem okazji poznać) jak i z Ecardmodels.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
10-02-23 10:45  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

trzeba przyznać, że modele owego projektanta nie dość, że są szczegółowe to i mają ładna szatę graficzną.

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
10-02-23 13:48  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Obecny!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
10-02-23 16:42  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podoba mi się odwzorowanie kolorystyki powierzchni górnego płata.
Wreszcie jest model w poprawnym malowaniu - sklejkowa płaszczyzna pociągnięta kolorową bejca z charakterystycznymi smugami.
Natomiast - "Odcienie elementów modelu wydają się być zgaszone czy przytłumione..." mam odmienne zdanie,
Ostatnio w wydanych modelach można zaobserwować właśnie takie zgaszone, przytłumione kolory (np. PZL P.11g "Kobuz".)
Ma to sens w przypadku modelu z naniesionymi śladami eksploatacji i może świadczyć, że samolot był długo eksploatowany i kolory spłowiały. Natomiast gdy brak śladów eksploatacji to wszystko wskazuje, że samolot jest ":świeży" prosto z wytwórni i barwy winny być pełne, nasycone .
W zaprezentowanych w Twoim wpisie arkuszach widać, że jest elementów jest bardzo dużo. Ciekaw jestem z których ostatecznie zrezygnujesz.
Powodzenia w budowie,
Pozdrawiam,
Ryszard

 
10-02-23 19:12  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ciekawe, ciekawe...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
15-02-23 15:35  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Dziś rzut oka na kokpit tuż przed zamknięciem i tuż po zamknięciu. :)








Kleiło się to bardzo fajnie. Spasowanie idealne.
Nie zawsze nadążałem za koncepcją projektanta - ale jak dotąd okazywało się że wystarczyło mu zaufać.
Pracy ze "zdjęciową" instrukcją też trzeba się nauczyć. :)
Nie mogłem odmówić sobie przyjemności zamieszczenia fotki tego co pominąłem przy montażu.



Niewiele tego, bo aż szkoda zlekceważyć choćby cięgła sterowania, albo taki piękny i rozbudowany orczyk.
Chociaż prawie zniknął pod skrzynką amunicyjną. ;)

Następny będzie usterzenie i środkowy płat.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
19-02-23 18:09  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Heloł

Usterzenie już mamy, skrzydła się robią. :)
Zwróćcie uwagę na różnicę w kolorystyce dolnych powierzchni. Miodzio!
Spasowanie? Oby tak dalej!
Następnym etapem powinien być montaż środkowego płata ale ja najpierw zrobię silnik z osłoną.





Do rychłego zobaczenia!

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
19-02-23 20:20  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Pięknie idzie!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
25-02-23 23:17  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Heloł

Postępy w budowie:

Motor.
Jak widać bardzo ładny graficznie, dysponuje sporą ilością szczegółów. Elementy nie wycięte takimi pozostały gdyż pominąłem je w ostatecznym montażu. Niewiele stracił na wyglądzie a ja zaoszczędziłem czas, nerwy i spory zapas resursu dla moich oczu. :)
W ramach pokuty nagniotlem igłą zarys żeberek na cylindrach, maźnąłem kolektory "na mosiężno" i przejechalem całość suchym pędzlem ( gun metal ) bo retusz i tak trzeba zrobić. Tu zysk na efekcie końcowym jest zauważalny. :)

Osłona.
Pierwszy zgrzyt. Na zdjęciach zaznaczony strzałką. Powstały ząbek, czy też uskok złożyłbym raczej na karb mojego klejenia bo jak do tej pory spasowanie jest bardzo dobre a mnie w przeszłości zdarzyło się już coś podobnego i to przy mniejszej ilości pierścieni. Sam nie wiem...
Ostatecznie dało się to poprawić i wygląda że będzie nawet pasować gdzie trzeba.

Karabiny.
Tu w trosce o mój dobrostan psychofizyczny podparłem się laserowo ciętym produktem wydawnictwa Profile co polecam każdemu chcącemu mieć ładną perforację na swoich Spandau'ach.









Coś dużo pisaniny jak na trzy zdjęcia ale to już wszystko na dziś...

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
25-02-23 23:29  Odp: [R]Fokker Dr I proj Louis P. Igualada (Ecardmodels)1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czołem!

Pokusisz się o detale do karabinów? Celowniki, liczniki amunicji, odbojniki, mechanizm po prawej stronie i mechanizm regulacji szybkostrzelności po lewej?

Silnik opracowany bardzo ładnie, ciekawe jak ze sklejalnościa tych najmniejszych części :)

Podglądam nieustannie

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024