FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
20-03-23 09:53  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

czy ten statecznik poziomy nie powinien być w dwóch połówkach?
Szpara pod krawędzią natarcia pionowego i prostokątne wycięcie z jego tyłu
pasowało by do kadłuba, a tak to jakoś dziwnie wygląda.
Chyba że projektant tako to narysował to 'szejm on chim' wtedy

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
20-03-23 17:03  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

żółtodziób statecznik poziomy nie jest podzielony na dwie połówki szpara pod krawędzią natarcia pionowego ma być. Jedynie stery kierunku i w wysokości są podzielone na połówki.

Myślę, że ten rysunek rozwiąże wszystko



--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
20-03-23 18:00  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Wychodzi Ci to bardzo ładnie, naprawdę fajny efekt. Czekamy na skrzydła.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
20-03-23 19:36  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Reniu dzięki staram się aby każdy element ładnie zrobić w miarę swoich możliwości. Za skrzydła powoli zacząłem się zabierać myślę, że wyjdą ładnie choć zobaczymy.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
20-03-23 21:25  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
a.pokryszyn   

Twoja staranność przekłada się na efekty i to widać. Do tej pory ładnie to wszystko wygląda. Jedyną zagwostkę mam ze statecznikiem pionowym. Na zdjęciach nie mogę dojrzeć, czy owy statecznik posiada kąt odchylenia od osi podłużnej kadłuba. Coś złego zadziało się chyba w tylnej części kadłuba. Czy poszycie nie powinno być w tym miejscu uformowane w półokrąg i tak doklejone do szkieletu? Przepraszam, że tak dopytuję, ale pilnie zaglądam do relacji, bowiem Lublin gości na macie również u mnie.

--

 
20-03-23 23:09  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Między statecznikiem pionowym a statecznikiem poziomu jak również między statecznikiem poziomu a kadłubem była szpara a to z powodu tego, że statecznik poziomu był przestawiany (ruchomy góra/dół) w trakcie lotu w celu podłużnego wyważenia. Stery miały kompensację rogową.

Powodzenia w dalszej budowie.

Post zmieniony (20-03-23 23:09)

 
20-03-23 23:21  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

a.pokryszyn napisał:
"Jedyną zagwostkę mam ze statecznikiem pionowym. Na zdjęciach nie mogę dojrzeć, czy owy statecznik posiada kąt odchylenia od osi podłużnej kadłuba. Coś złego zadziało się chyba w tylnej części kadłuba. Czy poszycie nie powinno być w tym miejscu uformowane w półokrąg i tak doklejone do szkieletu?"
- statecznik pionowy jego dolna krawędź ma być równolegla do kadłuba (nie jest odchylony)
- od krawędzi natarcia statecznika pionowego do końca górna powierzchnia kadłuba jest płaska (nie wyoblona)
- koniec kadłuba (przy końcu steru kierunku) winien być zaokrąglony (miejsce gdzie jest styk burt kadłuba)

 
21-03-23 07:02  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
a.pokryszyn   

Dziękuję za wyjaśnienie, niemniej jednak chyba niezrozumiale, nieprecyzyjnie napisałem. Chodziło mi o odchylenie statecznika pionowego, widocznym w rzucie z góry. Tak jak w Hurricane (o ile mnie pamięć nie myli).

 
21-03-23 08:04  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Aha, zapewne chodzi Ci o zrównoważenie momentu obrotowego silnika.
Hawker "Hurricane" miał zaklinowany statecznik pionowy na lewo 1,5 stopnia.
Jak było z Lublinem R XIII nie wiem, ale dokładna analiza zdjęć archiwalnych pokazuje, że nie było żadnego odchylenia.
Odnoście zaprojektowania w wydaniu tylnej części kadłuba to odbiega ona w pewnym stopniu od oryginalnej konstrukcji (m.in. osadzenie statecznika pionowego)

 
21-03-23 09:56  Odp: [R] Polski samolot towarzyszący Lublin R-XIIID Kartonowa Kolekcja 1:33
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

@Ryszard - dziękuję za podzielenie się dogłębną wiedzą historyczną . Ja z natury jestem upośledzony na punkcie czepiania się szczegółów, więc zwróciło to moją uwagę :) dlatego raczej tu pytałem, a nie krytykowałem.

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024