FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
16-02-23 09:05  [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam Kolegów,
Po długich pięciu latach wreszcie się wykluł.
Ptaszę czekało grzecznie w czeluściach szuflady na ten dzień a i ja dzięki niemu obudziłem się z modelarskiego letargu.
W tytule napisałem „w oparciu” bo mam zamiar zbudować S -16 (seryjny) taki jaki widnieje na okładce. Okładkowy nie jest tym jaki znajduje się w
wydanym opracowaniu - różnic jest wiele
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=347869&t=347869&filtr=0&page=1
Z wydania Answer użytych zostanie kilka elementów i skorzystam z gotowego już wymiarowania w skali 1: 33.



Pierwszy etap - kadłub, kokpit i osłona silnika



Dorobiłem zbiornik paliwa i plecione siedzisko za fotelem pilota.

S-16 zwany rosyjskim skautem w zamierzeniu konstruktora Igora Sikorskiego miał być małym jednoosobowym, zwinnym samolotem zwiadowczym. Po uzbrojeniu w kaem miał pełnić funkcję obronną baz, lotnisk oraz ochraniać ciężkie bombowce Ilia Muromiec z Eskadry Powietrznych Okrętów.
Po zamontowaniu dodatkowego siedziska wykorzystywany był do szkolenia.
W żadnych z dostępnych mi źródeł ( w tym kilku tematycznych publikacjach w jęz.ros.)



nie znalazłem wzmianki by w samolocie były pasy dla pilota (!) W wersji szkolnej (bez uzbrojenia) drugi lotnik obejmował pilota rękami niczym podczas jazdy motocyklem.


Instruktor szkoły EWK [Eskadra Powietrznych Okrętów] A.A.Kobanko z uczniem w S-16ser.[seryjnym]

Kadłub został pozbawiony nadbudowy za kokpitem, dorobione zostały elementy kratownicy i zmieniłem osłonę silnika na zaobloną.



Zmieniony został kształt stateczników




Samolot miał nietypowe, wysokie dwugoleniowe podwozie z dwiema parami kół.
Żartowano, że po to by widać go było wśród trawy stepowej. Tego typu podwozie doskonale sprawdzało się na polowych lotniskach i podczas szkolenia w pilotażu (np. dwie pary kół posiadał szkolny Caudron G.III



czy też powojenny Hanriot H-14 (28)





Ja zrobię podwozie z nartami


S-16 ser. (seryjny) - bez lotek na dolnym płacie (szkolny - bez kaemu)

S-16 Nr 155 (lotki na obu płatach)







Teraz czas na dolny płat i wykończenie kadłuba (stopień z LB, wiatrochron, kaem itd.)
Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (16-02-23 09:12)

 
16-02-23 09:14  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ha! Będzie co oglądać!
Bardzo podoba mi się pomysł z nartami. Jeśli w końcu dokopię się do mojego egzemplarza to też dostanie deski.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
16-02-23 09:58  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Kolejna anatomia modelu w wykonaniu Niedościgłego Ryszarda - sam smaczek akurat na tłusty czwartek :)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
16-02-23 15:18  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
Marek S. 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ryszard, mała prośba. Mógłbyś zamieszczać zdjęcia o nieco większej rozdzielczości. Oczy się cieszą oglądając Twoją pracę, ale jaką radość miałyby przy zdjęciach o większej rozdzielczości.

 
17-02-23 11:28  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Super!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
06-03-23 16:51  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,

Wygląd rosyjskiego skauta na dzień dzisiejszy.



Powinienem raczej napisać "wyglądał" bo skrzydeł już nie ma - poleciały wielkim łukiem do kosza.
Dlaczego - opiszę na końcu :-)

NARTY

Narty są wzorowane na konstrukcji AO RBWZ (Oddział Lotniczy Rosyjsko-Bałtyckiej Fabryki Wagonów) z Piotrogradu (po wybuchu Wielkiej Wojny niemieckobrzmiącą nazwę Petersburg zmieniono na Piotrogród).

Zrobiłem nowe golenie podwozia - pierwsze wzorowane na szablonie nie miały prostego odcinka na dole






Na S-16 montowano także narty konstrukcji inż. Łobanowa




oraz innego typu - ja nazwałem je "płaskie"



W warsztatach przy AO (Oddziały Lotnicze) konstruowano jeszcze innego rodzaju


Morane - Saulnier N "Monocoque"

Sikorski S-16ser będzie moim drugim "narciarzem". Pierwszym był Morane - Saulnier MS L "Parasol"



Narty wykonałem z pasków tektury z naklejonym pogrubieniem i całość została oklejona z góry cieńszą tekturką. Boki z kartki papieru.





PŁATY

Zmiany w kształcie






W zaprojektowanym modelu jest poważny BŁĄD !
Stójki (słupki) w komorze płatów winny być umieszczone w jednej linii a w projekcie tylny słupek jest przesunięty !




Model został opracowany (jak pisze autor) na wzór repliki (nie latającej) S-16 z muzeum w New England Air Museum w stanie Connecticut w USA.
Na zdjęciach repliki wyraźnie widać prawidłowe ustawienie stójek



Może warto dodać, że replika muzealna jak i projekt modelu to wersja S-16z a na okładce wydania widnieje S-16ser - seryjny.
Jest kilka zasadniczych różnic między obiema wersjami a ponadto model S-16z nie jest też całkowicie zgodny z oryginalnym samolotem tej wersji (pomijając drobne uproszczenia).

A teraz wyjaśnienie dlaczego dolne skrzydełka zostały usunięte i będę je robił na nowo.
Oba płaty (górny/dolny) będą miały wewnętrzną konstrukcję (żebra, dźwigary) tak by pod światło była ona widoczna. Wzorując się na elementach skrzydeł z projektu (po uwzględnieniu właściwego miejsca osadzenia stójek w górnym/dolnym płacie) wykonałem dźwigary i konstrukcję.
Okazało się. że zły jest przebieg dźwigarów.
Na czerwono zaznaczyłem prawidłowe położenie



Oczywiście nie ma to znaczenia jak ktoś robi pokrycie skrzydeł z kartonu bez widocznej konstrukcji skrzydeł ale... powinien prócz prawidłowego oznaczenia mocowania tylnego słupka zmienić miejsce mocowania przedniego słupka.



Na zdjęciu repliki widać pewne szczegóły, których brak w projekcie:



Narysowałem już nowe szablony płatów



i wstępnie obrobiłem ze sklejonych patyków od lodów śmigiełko



I to by było tyle na dziś :-)

Pozdrawiam,
Ryszard.

Post zmieniony (06-03-23 16:55)

 
06-03-23 20:49  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Ryszardzie .
Ale frajda !

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
07-03-23 07:22  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
Lukson 1982 



Na Forum:
Galerie - 3
 

Dobrze działasz!

 
07-03-23 08:50  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Raz widziałem te Pana cuda na żywo i to jest jakiś obłęd, mega, mega klimatyczne samolociki. Ten tu zdaje się, że wpisuje się w trend 'maniakalnej' dbałości o każdy szczegół: ]
hehe pozdr

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
28-03-23 18:06  Odp: [R] Sikorski S-16 w oparciu o Answer 5/2017 (1 : 33)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
W poprzednim wpisie wyjaśniłem dlaczego będę robił skrzydła drugi raz.
I zrobiłem :-) Ale... będą robione ponownie - czyli do TRZECH RAZY SZTUKA.!
Dlaczego ?
Proszę spojrzeć na poniższe zdjęcia



Wszystko się zgadza - wymiarowanie w skali 1 : 33 jest poprawne
Faktycznie wygląda to tak

PŁAT GÓRNY


PŁAT DOLNY


i teraz się śmieję z narzekań, że o 1 mm coś tam się nie zgadza :-)

Zabieram się teraz za origami - składam zajączka i kurczaczka - bez skrzydełek !

Pozdrawiam ,
Ryszard

Post zmieniony (28-03-23 18:09)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024