FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
16-03-23 10:40  Łączenie burta - dno
Bart 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Czy zawsze staracie się aby elementy burty i dna były na styk, czy też nakładacie burty na oklejki dna?
Czy na konkursach jest to istotne dla sędziów i wyżej oceniają modele na styk?

Jakich technik używacie aby uzyskać efekt łączenia bez nakłania?
Czy najpierw nakleić burty i potem idealnie dopasowywać długość oklejek dna, czy odwrotnie?

 
16-03-23 11:29  Odp: Łączenie burta - dno
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Tak
Nie wiem.
Tak, oklejki dna dopasowuje do lini którą wyznacza oklejka burtowa.

A tak po prawdzie i tak sam musisz sobie popróbowąć i zobaczyć, co tobie najbardziej odpowiada. Ilu ulepiaczy type zdań i metod: ]

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
16-03-23 11:43  Odp: Łączenie burta - dno
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Również najpierw kleje burty potem do tego doklejam dno, oczywiście milion razy pasując i docinając .

z tym ze wygodniej mi robić pod poszycie właśnie z tego względu aby łatwo i komfortowo przykładać i docinać oklejki dna. Na samych zebrach nie wyobrażam sobie takiej operacji.

--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
16-03-23 12:14  Odp: Łączenie burta - dno
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Czy wyżej oceniają modele na styk?
Nie jestem sędzią ale gdybym oceniał kiepski model na styk i doskonały na zakładkę to wyżej bym ocenił ten zrobiony prostszą metodą ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
16-03-23 12:17  Odp: Łączenie burta - dno
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Żeby ułatwić sobie dopasowywanie oklejek dna do burt, można te oklejki rozciąć na środku. Nawet jeśli jakieś pojawią się jakieś przesunięcia, to będą pod spodem, gdzie nikt nie będzie zaglądał.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
16-03-23 12:58  Odp: Łączenie burta - dno
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Barwionka tutaj przewyższa oklejki drukowane. A te drukowane najlepiej by miały zapas na długości, który przy dopasowaniu na krzywiznach zaznaczasz ołówkiem i odcinasz. Jak nie mają zapasu to można rozciąć na dnie i na to pasek z zapasu koloru (jak jest) imitujący stępkę. Ale w tym przypadku rozcięcie na dnie może łatwo rozjechać kolejne krzywizny. Alternatywa, którą bardzo dawno stosowałem: najpierw dno, potem burty na to, odrysowanie ich dolnej krawędzi ołówkiem na naklejonym dnie i nacięcie możykiem, usunięcie/wydrapanie nadmiaru oklejek dna i na to burty na styk.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
16-03-23 14:52  Odp: Łączenie burta - dno
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Poszycie stalowe statków jest montowane (spawane) na styk.
Nie wiem czy sędziowie biorą to pod uwagę ale jeśli tak, to wyżej oceniany będzie model z poszyciem na styk.

 
16-03-23 16:26  Odp: Łączenie burta - dno
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów

Jeszcze jeden głos.

Jak napisał Sven, który dawno stosował kolejność dno-burty, ja stosuję cały czas.
Najpierw poszycie dna na podposzyciu, które wychodzi poza górną krawędź poszycia dna i do tego dopasowuję poszycie burt również na podposzyciu.
Oczywiście wcześniej tak przygotowuję szkielet kadłuba aby oklejki dna i obu (!) burt były z lekkim naddatkiem po obwodzie (ok. 1-2 mm).
Ten ewentualny nadmiar będzie odcięty po dopasowaniu burt.
W przeciwieństwie do Svena nie odznaczam linii burt ołówkiem, a od razu odcinam skalpelem (Olfa).
W ten sposób otrzymuję bardzo eleganckie połączenie burta-dno na styk.

Metod tego łączenia jest tyle ilu modelarzy. Każdy musi wypracować swoją technologię, która będzie mu najbardziej odpowiadała.

Powodzenia w klejeniu!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
16-03-23 16:29  Odp: Łączenie burta - dno
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ryszard, mogliby tak ocenić gdyby elementy papierowe odwzorowywałyby wiernie metalowe. W wymiarach i grubości elementów. Bo jeżeli masz na myśli "normalne" oklejki to zależy od modelu, projektu, wykonawcy. Wiadomo że w tej skali na styk lepiej wygląda. Ale różne cuda się widziało.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
16-03-23 18:25  Odp: Łączenie burta - dno
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

A ja mam pewien pomysł, jak na mnie przystało szalony i niestandardowy na wykonanie kadłuba, może nawet jeszcze w tym roku :D
Już rozmawiałem o tym z kilkoma modelarzami i aż po głowie się drapali :D

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024