FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
20-04-23 13:25  [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam

Pare godzin temu spróbowałem kaponowania na modelu ORP Ślązak i niestety nie wyszło. Tzn. użyłem kapony Drewnochron i na kaponowanej powierzchni pojawiły się pęcherzyku powietrza takie jakby bąbelki. Przyznam że może jestem sam sobie winny a mianowicie kapon ten nie był do teraz otwierany ale jego ważność jak pisze na nalepce na puszce jest do maja tego roku czyli teoretycznie jest ważny jeszcze 10 dni. Teoretycznie bo chyba nikt nie będzie co do dnia odliczał. A kapon tak jak pisałem dopiero teraz otwarty. Albo może wina to wałka do malowania??? Użyłem nylon marki Comensal. Na opakowaniu od wałka pisze że do gładkich i chropowatych powierzchni. i do m.in. do żywic.
Ehh... Nie wiem. Poradzcie coś.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
20-04-23 13:29  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Używałem w zeszłym roku caponu przeterminowanego 10 lat i nie było problemów, ale nakładałem go miękkim pędzlem.

--
http://messer.cba.pl

 
20-04-23 13:31  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

To może to wina wałka??? Tutaj na forum odradzano mi pędzla bo że niby mogą smugi powstać. Dlatego zaopatrzyłem się w wałek.

Wałek taki użyłem tyle że krótszy:

https://allegro.pl/oferta/comensal-walek-malarski-nylon-zapas-25-cm-1szt-12083602702?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=NDVjYzA3ZDUtM2RlOC00Y2I5LWJmNTItNmYzMzZlOWY4ZGVmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=060e75d6-6c15-491e-abbd-1d2510a059b4

--

Post zmieniony (20-04-23 13:34)

 
20-04-23 13:35  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

karton zaraz po kaponowaniu... to liczy się w sekundach, powinien być na tyle suchy, że można go swobodnie złapać i nie powinno to się lepić. IMO za dużo towaru musiałeś wylać skoro się nie wchłonął cały w karton.
czy coś z tym się da zrobić? nie wiem nie mam pojęcia, nigdy nie zaobserwowałem nawet niczego podobnego.

inna sprawa, to nie wałek, tylko WAŁ, heheheheeheh, wałek powinien być taki na 6cm aby swobodnie wchodził na płasko do puchy, lekko go maczasz i jazda. Jak już pisałem, według mnie za dużo wylałeś towaru na raz i nie wsiąka.
--

Post zmieniony (20-04-23 13:38)

 
20-04-23 13:39  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Nie użyłem dużo kaponu. Zresztą nie wiem ,pierwszy raz kaponuje. Więc może... ale starałem się nie za dużo dać. Dokładnie też wymieszałem kapon przed malowaniem.

---

Pisałem że wałek taki sam jak w linku na allegro tyle że krótszy. Ten co kaponowałem nim ma 10 cm długości.

O taki:

https://allegro.pl/oferta/comensal-walek-malarski-nylon-zapas-10-cm-2szt-12083600922

--

W cholere z tym wałkiem. Do innego modelu użyłem zwykłego pędzla i pięknie mi wyszło to kaponowanie. Może po prostu jeszcze nie mam wprawy do wałka. Ale ucze się :)

Post zmieniony (20-04-23 14:45)

 
20-04-23 15:14  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
Bolek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja zawsze smaruję nierozcieńczonym kaponem. Chociaż proces ten można bardziej nazwać wcieraniem niż malowaniem. Maluję zwykłym miękkim pędzlem i rozcieram specyfik, aż do wstępnego wyschnięcia, to eliminuje wszelkie smugi. Zawsze dwa razy, raz w jedną stronę raz w drugą. I jest git.

 
20-04-23 15:16  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Za dokładnie wymieszałeś capon sugerując się datą blisko przeterminowania i napowietrzyłeś płyń. Widać że nigdy nie robiłeś ciasta na naleśniki gdzie się długo i dokładnie miesza aby napowietrzyć. Dokładnie to się miesza farby i to takie gdzie się rozwarstwiły. A caponu to nigdy nie widziałem rozwarstwionego.

 
20-04-23 15:38  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Ciasta na naleśniki nigdy nie robiłem. Ja nawet nigdy nie smażyłem naleśników ;) To umiała moja świętej pamięci mama. Co do mieszania caponu to dziękuje za cenną wskazówke, nie będe tego mieszania więcej robił.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
20-04-23 20:25  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Myślę że nic straconego. Spróbuj zmyć kapon rozpuszczalnikiem nitro. Zacznij na próbę od jakiś mało istotnych części. Powinno się udać.
Ja używając kaponu czy też lakieru bezbarwnego do drewna mocno go rozcieńczam tak by przesiąkł na wylot przez karton. Początkowo robi się przezroczysty ale po wyschnięciu wraca do normy i jest jak plastik a nie papier.
--

Post zmieniony (20-04-23 20:29)

 
21-04-23 03:29  Odp: [T] Problem z kaponem drewnochron , pojawiły się pęcherzyki powietrza na modelu
mad_vins 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dwie rzeczy jednocześnie. Wałek i zbyt gęsty kapon.
Należy użyć zwykłego pędzla z włosia naturalnego ( może być zwykły budowlany ). Kapon powinien być rozcieńczony mocno rozcieńczalnikiem nitro.
Jeśli masz na pędzlu dużo rozcieńczalnika to ten odparuje i nie pozwoli aby kapon silnie nasączył karton.
Ja rozcieńczam przynajmniej 1:1. Należy pamiętać, że rozcieńczalnik jest bardzo lotny. Aby zachować proporcje, za każdym otwarciem dodaję trochę/sporo nitro.

Post zmieniony (21-04-23 03:36)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024