FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
18-06-23 18:28  [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
cyrylus 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7
 

Witam wszystkich.
Przedstawiam relację z budowy modelu polskiego żaglowca "Wodnik" z 1623 roku. Model wydany przez wydawnictwo Seahorse w skali 1:100.
Minęło już sporo lat od mojej ostatniej relacji. Coś już zacząłem sklejać gdy przyszła mi myśl żeby zrobić relację z budowy bo to bardzo ciekawy model. W związku z tym zdjęcia są trochę jakby na szybko robione i nie całkiem od początku. Poza tym zrobiłem już jeden model z wydawnictwa Seahorse - Muleta de Seixal (jest galeria na tym forum). Jestem bardzo zadowolony z tego modelu i jakości opracowania co też dodatkowo zachęciło mnie do zrobienia relacji z budowy modelu "Wodnik".
Model zdobyłem na zasadzie wymiany. Do modelu kupiłem wszelkie dodatki od wydawnictwa Seahorse : Laserowo wycinane - szkielet, drugie poszycie, bloki, jufersy, detale. Drukowane na płótnie żagle i bandery. Druk 3D - figura galionowa, działa, nagle. Drewno na maszty i reje. Liny mam z różnych źródeł. Część lin kupiłem od Seahorse, część od Shipyard i część z jakiegoś sklepu internetowego, są to sznurki jubilerskie (taki mają opis). No i oczywiście zwykłą nitkę krawiecką też mam.
Model w 95 procentach, jak na razie, kleję klejem BCG. Szkielet jest idealnie spasowany. Podłużnice poziome jednynie nasunąłem na wręgi. Nie trzeba było kleić, tak sztywno się trzyma. Jedynie po przyklejeniu podposzycia pokładów wzmocniłem łączenia klejem Super Glue.. Dwie lawety dział (nr 40) musiałem wkleić głębiej w kadłub o 1 mm bo zawadzały o ambrazury. Poszycie numer 1 poszło gładko. Poszycie numer 2 wymaga dużo pracy i dokładności. Najpierw trzeba ściąć i przeszlifować krawędzie desek od wewnątrz po to aby na zewnątrz idealnie przylegały do siebie. Potem trzeba było odpowiednio powyginać deski na wszelkie możliwe sposoby aby dobrze pasowały do kadłuba. Deski kleję od dziobu w kierunku rufy. Najpierw przyklejam nową deskę krawędzią do już przyklejonej, dopiero potem, tam gdzie jest to konieczne, przyklejam deskę do wręgę. Trzeba zwracać uwagę na linię kadłuba więc nie do każdej wręgi są deski przyklejone, czasem odstają. Nie ma z tym problemu bo i tak kadłub zachowuje swoją sztywność. To co wystaje na rufie odcinam. Pomiędzy deskami 53l i 53k zostały mi szczeliny, według instrukcji wydaje się to normalne, ale muszę to teraz czymś załatać. Może użyję szpachli do drewna.




--

 
19-06-23 08:42  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Każda żaglówka jest w cenie, Powodzenia!

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-06-23 18:36  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
cyrylus 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7
 

Poszycie numer dwa gotowe. Między deską 53o a 53p też powstała szczelina bo musiałem ustawić otwory obrazur. Powstałe szczeliny zakleiłem szpachlą do drewna. Po wyschnięciu użyłem papieru ściernego, pędzla i odkurzacza żeby wyrównać poszycie. Udało mi się całkiem dobrze. Kadłub trzyma linię i jest sztywny. Teraz pora na poszycie numer trzy - właściwe.

 
22-06-23 20:11  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dobrze to wygląda, będzie coś z tego! Podglądam z zaciekawieniem :)

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
23-06-23 19:54  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Kibicuję, powodzenia w budowie!
I to jest dobrze zaprojektowany szkielet już ze stępką a nie dziwaczny "wynalazek" z jej doklejeniem do kadłuba z finalnym poszyciem jaki mamy w "Pincie" z Shipyardu !

 
23-06-23 20:32  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

hehe taka odskocznia od takiej ilości rakiet i tanków ;-)
zasiędywuję

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
08-07-23 10:02  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
cyrylus 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7
 

Witam.
Dzięki za dobre słowo.
Faktycznie, jest duża rozbieżność między modelem historycznego żaglowca z przed kilkuset lat a współczesną rakietą. Ale radzę sobie. Z czołgami też. Chociaż trochę mi się przejadły. Nie radzę sobie z samolotami. Przed rozpoczęciem modelu Wodnika skleiłem samolot Twin Mustang i tak mi wyszedł że wstyd pokazywać.
Zanim, jeszcze, o modelu to pokażę ciekawą książkę o żaglowcach wszelkiej maści i ich wyposazeniu. Niesyty nie poczytam bo jest po niemiecku ale za to ma mnustwo rewelacyjnych rysunków wszelakiego urządzenia znajdującego się na żaglowcu.



Teraz model.
Większość poszycia przyklejona. Jak zwykle było ciężko. Trzeba dużo dokładności, cierpliwości, czasu i uwagi.
Deski pod ambrazurami musiałem docinać z szerokości i bałem się że będzie widać szczeliny po docince. Na szczęście odboje wszystko ładnie zasłoniły. Przy klejeniu trzeciego poszycia widać jak ważne jest poszycie drugie, bo to ono tworzy kształt i linię kadłuba.
Poszycie trochę się błyszczy bo pomalowałem je kaponem. Zrobiłem to żeby kolor się nie ścierał i nie zadzierał papier na krawędziach. Gdy Kadłub będzie w całości oklejony to pomaluję go lakierem matowym w spraju. Sprawdziło się to przy sklejaniu muleta de seixal.
Model dostał podstawkę z wycinanki, będzie to tymczasowa podstawka na czas sklejania.

 
10-07-23 09:27  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Poszycie Ci wyszło bardzo elegancko, bez "żeberek".
Przy najbliższym spotkaniu, z chęcią przeglądnę tę publikację.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
10-07-23 14:46  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
cyrylus 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7
 

Dzięki.
Będzie okazja to wezmę książkę. Może na piwko.
Zapomniałem napisać że książkę kupiłem na niemieckim "ibeju". Z dostawą do domu 10 euro.

 
11-07-23 08:32  Odp: [R] "Wodnik" 1:100 wyd. Seahorse
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Budowa dawnych żaglowców"
https://docer.pl/doc/xns08v0

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024