FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
08-08-23 00:25  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
Piotr 73   

Jestem pod dużym wrażeniem jakości wykonywania modelu. Mam pewną hipotezę jak wyglądał wylot chłodnicy oleju. Moim zdaniem chłodnica kończyła się na początku zagłębienia, a w miejscu gdzie wykonałeś wylot chłodnicy powinna znajdować się "łezka" osłony dźwigienki zaworowej tylnej gwiazdy silnika. Może ktoś z forumowiczów jest w posiadaniu zdjęcia gdzie będą dobrze widoczne szczegóły zagłębienia w osłonie silnika, które potwierdzi moje przypuszczenia.
Pozdrawiam

 
08-08-23 07:34  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Z tą jakością to bez przesady, po prostu staram się nie spieszyć i planować to co robię.

Znalazłem jedno zdjęcie, które choć małe zdaje się potwierdzać że jest tam jednak jakaś rurka.


Teraz i tak już za późno na ewentualne zmiany, bo części są przyklejone a od środka komory silnika nie ma do nich dostępu.

--
pozdrawiam
Piotr


 
08-08-23 08:21  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
guns   

To w jaki sposób pokazujesz budowę modelu to dla mnie kosmos jest.
Udowadniasz wszem i wobec że nie trzeba brać na tapetę modeli ze Stegny.
Wystarczy "prosty" model za złotych pięć ale dzięki warsztatowi i umiejętnościom
można osiągać efekty takie że łeb urywa śledząc relację.
Poziom mistrzowski!
pozdrawiam
Tomek

--

Post zmieniony (08-08-23 08:22)

 
08-08-23 08:52  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

To prawda. Skomplikowany model jak zresztą każdy inny można sknocić a prosty wykonać tak że nie da się przejść obok niego obojętnie. Ten model jest tego idealnym przykładem. No i oczywiście fantastyczny sposób prowadzenia relacji.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
08-08-23 08:55  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

no bo właśnie, to jest sól tego hobby :-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
08-08-23 09:13  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
Piotr 73   

Właśnie to zdjęcie skłoniło mnie do hipotezy, że w zagłębieniu znajduje się " łezka". Ta rurka jest bliźniaczo podobna do "łezki" nad przetłoczeniem.Również fakt, że osłona silnika rozszerzała się w kierunku kabiny powodował, że tylna gwiazda cylindrów nie ma na górnych cylindrach "łezek", a zastosowany wklęsły wylot z chłodnicy oleju spowodował pojawienie się "łezki" tylnej gwiazdy cylindra. Tak czy siak model w Twoim wykonaniu to mistrzostwo.
Pozdrawiam

 
28-08-23 18:38  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Cześć

Dziękuję wszystkim za miłe słowa, ale z tym prowadzeniem relacji to trochę przesada ;-) Na forum jest wiele osób, które robią to znacznie lepiej i z pewnością z lepszymi zdjęciami. Przy okazji kolejnej relacji postaram się poprawić warunki w jakich robię zdjęcia i może w końcu wygrzebię z dna szafy namiot bezcieniowy, ale na razie musicie się przemęczyć z tym co jest ;-)

Relacja nieco zwolniła, ostatnio nie miałem za bardzo czasu (a czasami też ochoty) siadać przy modelu, do tego wypadł mi wyjazd z którego wróciłem z powiększoną rodziną ;-) Wracając z drugiego końca Polski znalazłem przy drodze w lesie psa. Schroniska się na nas wypięły, więc zapadła decyzja, że pies zostaje z nami, no i ostatni tydzień minął nam na dostosowywaniu się do nowej sytuacji i lataniu po weterynarzach (bo suczka niestety mocno schorowana i na tę chwilę wiadomo, że będą potrzebne co najmniej dwie operacje). W każdym razie sytuacja powoli się normuje a ja wracam do klejenia.


W poprzednim wpisie skończyłem na przymiarkach skrzydeł. Tak jak zapowiadałem, po korektach górnej części poszycia skrzydła przykleiłem. Na spodzie zostały szpary, ale na tyle małe, że szpachlowanie Pattexem załatwiło sprawę.





Gdy już zasadnicza bryła powstała, przyszła pora na drobniejsze elementy, których co prawda jeszcze nie przyklejam, ale chcę mieć gotowe, żeby potem tylko składać całość do kupy.

Tutaj na pierwszy ogień poszła osłona kabiny. Postanowiłem dodać wewnętrzne ramki osłony (w Moranie trochę mi ich brakowało). Zeskanowałem oryginalne ramki, przerysowałem w Corelu, nieco zmniejszyłem ich szerokość (na oko) i wydrukowałem na zwykłym papierze 80g. Nie trafiłem idealnie z rozmiarem, musiałem je rozciąć w połowie i pasować najpierw jedną, potem drugą stronę. Na środku wyszła mi szczelina, ale po przyklejeniu osłony do kadłuba nic nie będzie widać, więc odpuściłem sobie poprawki.





Kolejny był wlot powietrza pod silnikiem. Tutaj nie było wielkiej filozofii, elementy pasowały bardzo ładnie. Miejsce wklejenia przedniej wręgi wyznaczyłem sobie wklejając kliny z tekturki 1mm. Podobne kliny przykleiłem na osłonie silnika, ułatwi mi to na późniejszym etapie przyklejenie wlotu powietrza do tejże osłony.





Na koniec usterzenie. Tutaj było dość prosto, brak oddzielnych powierzchni sterowych bardzo mocno przyspiesza i upraszcza pracę ;-)
Chociaż muszę powiedzieć, że tak ubogi szkielet (a właściwie jego brak) nie przypadł mi do gustu. W miejscu klejenia usterzenia poziomego do kadłuba dodałem kliny z tekturki 1mm, żeby było na czym oprzeć poszycie. Tutaj żebra bardzo by się przydały...





No i na koniec buba. Dolne poszycie stateczników poziomych nie pasuje do kadłuba...



Jako, że góra pasuje niemal idealnie, postanowiłem nie robić żadnych korekt, tylko przykleić jak jest, a tam gdzie jest szczelina zrobić oprofilowanie z zapasu, który wcześniej wygospodarowałem z pasków łączących, ale to już w następnej części :-)

Do przeczytania ;-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
29-08-23 20:48  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
Koland1305   

Wtam.
Pozwolę sobie podrzucić taki link,co prawda jest to relacja z budowy plastikowego modelu,ale na dole relacji jest kila interesujących zdjęć i rysunek przekrojowy interesującego nas samolotu.Na tym rysunku pod nr.21 widnieje intrygujący nas element-po niderlandzku"uitlaatpijpje diekoeler',tłumacz google przetłumaczył jakoł-rura wydechowa chłodnicy oleju.Na tym rysunku są te chłodnice,symetrycznie po obu bokach silnika ,z przodu,nie ma tych elementów w modelu.
http://www.hollandaircraft.nl/K10a%20Koolhoven%20FK%2058.pdf
Pozdrawiam.

 
29-08-23 21:43  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piotrze D.
Pokazujesz tu bardzo piękne wykonanie modelu.
Gratuluję, mnie zaczyna już brakować cierpliwości przy modelarstwie...Ty dążysz do perfekcji.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-08-23 22:05  Odp: [R]Koolhoven F.K. 58A - WAK 11/2022 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

@Koland1305
Dziękuję za te materiały! Poza chłodnicami oleju które mam zamiar dorobić widzę jeszcze kilka innych elementów, które można by łatwo zwaloryzować. Szkoda, że nie miałem tych materiałów na samym początku, wtedy budowa wyglądałaby trochę inaczej. Pewnie odpuściłbym sobie rozbudowę komór podwozia, bo widzę, że były one zasłonięte pokrywami nawet gdy podwozie było rozłożone.

@Mariusz
Bez przesady z tą perfekcją, mnie wystarczy jak samolot ma wszystkie zasadnicze elementy symetryczne/równe i nie jest upaćkany klejem ;-)
Cierpliwość co prawda mi została, ale czuję, że wzrok już mam coraz słabszy. Na razie widzę dobrze, ale oczy męczą mi się znacznie szybciej niż kiedyś, więc kleję z częstymi przerwami.

--
pozdrawiam
Piotr


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024