FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-07-23 19:45  [R] Sherman "FURY" 1:16
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Witam wszystkich i zapraszam do śledzenia relacji.
Czekając na kalki do Su-25, zacząłem nowy projekt,.
Jest to powrót do pancerki, a konkretnie model filmowego Shermana M4A3E8 „Fury”.
Model powstaje na bazie wycinanki wydawnictwa Angraf i będzie on w całości waloryzowany.
Czyli malowanie i ewentualne dodatki typu gąsienice, lufy, śruby.



Mam tylko nadzieję, że uda mi się poprowadzić relację w miarę sprawnie i systematycznie.

Zaczynamy.
Całość została powiększona do skali 1:16.

Na początek szkielet, całość podklejona i wycięta.

Korpus czołgu


Wieża


Niestety, ale szkielet nie jest idealny jeśli chodzi o sam projekt.
Jego mankamentem są zbyt długie wcięcia zakładek zarówno w korpusie jak i w wieży.
W przypadku korpusu dobrze jest sobie zmierzyć jakie wcięcia powinny być pod części W3 – W6 i zrobić je odpowiednio krótsze w częściach W2L i P.
Podobne różnice są w częściach W16, W17 i W19 – W21.



To samo jest w wieży choć na mniejszą skalę.
W obu częściach W23 niepotrzebne jest wcięcie na końcówkach (w tylnej części wieży), ponieważ część W24 ma proste brzegi bez zakładek.



Tak to mniej więcej wygląda, szkielet da się zbudować, ale takie niedopracowanie na samym początku budowy wygląda słabo.

A tak wygląda szkielet po złożeniu:




Szkielet wieży na razie odkładam do „szuflady” i zabieram się za oklejanie korpusu czołgu.
To tyle na dziś.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

Post zmieniony (04-03-24 22:19)

 
24-07-23 20:02  Odp: [R] M4A3E8 Sherman ANGRAF 1:16
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

No to będzie się działo 😃👍

Znając Ciebie i Twój kunszt modelarski, to będzie istna petarda 😉👍

Post zmieniony (25-07-23 14:52)

 
24-07-23 23:54  Odp: [R] M4A3E8 Sherman ANGRAF 1:16
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

easy 8: ] n1.

powodzenia

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
25-07-23 14:09  Odp: [R] M4A3E8 Sherman ANGRAF 1:16
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Będę zaglądał, powodzenia :)

 
30-07-23 17:25  Odp: [R] M4A3E8 Sherman
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

M4A3E8 SHERMAN "FURY" - ciąg dalszy.

Wszystkie główne elementy poszycia zostały podklejone dodatkową warstwą kartonu i wycięte.



Część nr 7 jest rozcięta na trzy kawałki dla ułatwienia podczas montażu ze względu na spore gabaryty.

Patrząc na elementy poszycia widać już teraz wiele uproszczeń i nieścisłości względem oryginalnej maszyny.

Zaczynając od części nr 7 tej największej:

- Wyciąłem biały prostokąt na przedniej płycie, ponieważ wycinanka przewiduje, aby na niego nakleić część nr 5, a łączenie w tym miejscu powinno być na jednym poziomie.



- Kolejnym uproszczeniem jest brak łączenia na bokach przedniej części z głównym korpusem, powinien tam być charakterystyczny uskok na łączeniu.
Zrobiłem tylko zarys tego łącznia odcinając przednią część elementów 2 L i P, to różnica tylko dwóch grubości kartonu, ale nie chciałem za bardzo ingerować w konstrukcję żeby nie komplikować sobie budowy w kolejnych etapach. Poza tym jest to element mało widoczny bo większość zasłania zawieszenie, koła i gąsienice.



Jest jeszcze wiele rzeczy do poprawki, ale żeby nie mieszać będę o tym pisał na bieżąco po wykonaniu kolejnych elementów.

Teraz zdjęcia oklejonego szkieletu:



Ogólnie wszystko pasowało poza jednym miejscem, końcówki części 2 L i P są jakby za krótkie o grubość tylnej płyty, ale jest to łatwe do zatuszowania, tym bardziej jeśli dodamy tylne błotniki, których brakuje w modelu. :mrgreen:
Na razie nie przyklejałem części 3a L i P - są to błotniki boczne. Zostawiam to na później bo te elementy dodatkowo poszerzą i tak już wielką bryłę, a są to elementy cieńsze i ich krawędzie łatwe do uszkodzenia.

Na dziś to tyle.


--

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

Post zmieniony (04-03-24 22:21)

 
06-08-23 19:40  Odp: [R] M4A3E8 Sherman
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

M4A3E8 SHERMAN "FURY" - ciąg dalszy.

Doszło kilka kolejnych elementów na spodniej części pojazdu.
Cały zakres części 1 i 4 są już na miejscu.
Przy okazji przetestowałem pierwszy z dodatków który zastosuje w modelu, są to śruby z wydruku 3D od firmy SAURES - https://www.saures.pl/
Świetna jakość wydruku i opcja ze stopkami od górnej strony przy pomocy których można złapać śrubę i umieścić we właściwym miejscu.


Części 2b LiP i 2c LiP zostały zeszlifowane dla uzyskania zaokrąglonych krawędzi.


Na dziś to tyle.


--

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

Post zmieniony (04-03-24 22:22)

 
10-08-23 12:37  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

przymierzam się do dodatków od sauresa. U ciebie kolejne potwierdzenie fajnej jakości.

 
10-08-23 14:04  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Mam go. Chętnie będę tu zagladał.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
12-08-23 11:17  Odp: [R] M4A3E8 Sherman
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Widzę, że będzie go malował.

Zrób coś z przodem kadłuba (osłona przekładni), bo to co oferuje wycinanka, to model sylwetkowy, który oryginał przypomina tylko z grubsza. Trochę zetnij, podszlifuj, dodaj szpachli... Podobne wnęka w przedniej bocznej części. Powinna mieć grubość bocznej płyty pancernej, 1,5'', a więc w tej skali ok. 2,4 mm.

Te elementy są widoczne.

--

Post zmieniony (12-08-23 11:30)

 
12-08-23 15:42  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Co prawda, nie jestem "pancerny", ale film uważam za jedną z najlepszych produkcji (anty)wojennych, mam ten wózek w WoT i chętnie będe śledził postępy.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024