FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
15-08-23 07:45  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tak czytam Wasze porady i zauważam, że jest w nich kilka punktów wspólnych, a reszta to porady bardzo subiektywne, czyli polecacie to , co u Was działa i Wam pasuje... Czyli : każdy z nas ma swoje ulubione kleje, narzędzia, doświadczenia.
Właśnie, DOŚWIADCZENIE...
Najbardziej precyzyjne rady i pomysły u nowego adepta nie muszą się sprawdzić.
Moja rada: bierz wycinankę, która Ci się podoba ( byle nie Halińskiego ;-) ) i klej.
Dotychczasowe porady warsztatowe powinny Ci wystarczyć. Do reszty dojdziesz sam. Sam zobaczysz czym Ci się najlepiej wycina, czym kształtuje, czym klei...
Działaj!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
15-08-23 08:47  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
Rynceusz 

 

Dziękuje za porady!

 
21-08-23 11:13  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

A ja tylko dodam, że trzeba uważa przy zakupie BCG. Ma być napisane "Grand" i "Clear Glue" albo "Brand Clear Glue". Jest wiele klejów "biurowych" w identiko opakowaniu jesli chodzi o kształt i kolor, kleje mają tą samą konsystencję, zapach ale kleją tragicznie.

 
21-08-23 11:18  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Ja używam bcg-podobnego od Astry - jest OK

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
21-08-23 13:33  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Chcesz karierę modelarską skończyć szybciej niż rozpocząłeś to kup "klej" BCG. Surowy karton on rozmiękcza a impregnowanego canonem w ogóle nie klei a nawet jak po ustawieniu sobie 10- tubek do odsuszania któraś tubka coś cudem sklei to zaraz odpadnie. Wikol klei wszytko nawet metal. Generalnie nie jest idealny do współczesnego kartonu wysokiej jakości bo też przy nadmiernym smarowaniu będzie miękczyć karton surowy. Chcesz kleić bezproblemowo to tylko butapren Total lub Dorex. Choć z drukiem cyfrowym nie da rady czegoś starannie butaprenem pokleić. Wtedy tylko wikol. Druku cyfrowego nie można impregnować kuponem a lakierem akrylowym nie ma sensu bo błyszczący jeszcze bardziej wybłyszcza i tak połyskliwy druk . A matowym się cała ta dość elegancką fakturę druku cyfrowego spieprzy bo na tym druku się lakier jakoś dziwnie układa. Tak że jako początkujących zaczynaj od ofsettu czy druku cyfrowego nowej generacji o wyglądzie ofsetu i klej butaprenem. Kiedyś w zamierzchłych czasach był jeszcze lepszy klej Hermol ale go nie ma.

 
21-08-23 16:30  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
yak   

Podobno w Chinach ludzie rozmawiają po chińsku, ale jest to oczywista nieprawda bo tego języka nie da się zrozumieć. Tak samo jest z węgierskim i kilkoma innymi niezrozumiałymi językami. No chyba, że się ktoś nauczy. Podobieństwa do stosowalności kleju BCG są całkowicie przypadkowe i niezamierzone :-)

 
21-08-23 16:41  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Bardzo lubię i często używam klej BCG.
Nie mam z nim problemów bo stosuję go tam gdzie problemów on nie stwarza. Ot i cała tajemnica.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
21-08-23 17:07  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Widzisz yak. W Chinach ludziom z calkiem pobliskich regionów potwornie trudno się dogadać. A z dalekich w ogóle. Co nie dziwne bo ja w Polsce za nic nie mogłem zrozumieć Ślązaków. To tyle w kwestii teori rzekomego języka chińskiego. A ja nowemu koledze nie bronię używać co chce. Ale czemu wpuszczacie go w taki chłam jak BCG. To i się ******* tym "klejąc" .

 
21-08-23 18:45  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
yak   

Na tym i innych forach jest opisane yak :-) i gdzie używać BCG. Ma on swoją niszę gdzie jest w mojej ocenie niezastąpiony. Opanowanie zawiłości jego stosowania wymaga częstych i w miarę kilkuminutowych przerw na wyschnięcie i bardzo oszczędnego dozowania. Czym mniej tego kleju, tym lepiej. Wracając do języka chińskiego, yak :-) to mawiano o uczeniu pewnego koziołka, "jest tych znaków nie tak wiele, ze 40 coś tysięcy, więc się krótko będzie uczył, 100 lat może, lecz nie więcej."

 
21-08-23 21:12  Odp: Trzy pytania dotyczących modelarstwa kartonowego
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Cześć. Zobacz tutaj, może się coś przyda z porad ;-) Powodzenia.

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024