FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
09-11-23 14:43  [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,

Myślałem że po zwodowaniu jachtu Slocuma "Spray", który znalazł spokojną przystań u mojego przyjaciela



dokończę już dla mnie "Pintę" Kolumba i powrócę do swoich ulubionych "szmatopłatów", lecz karawela pożeglowała w sensie dosłownym na półkę



a SWL nadal pozostają przy zmienionej nazwie jako SWSz (Sopockie Warsztaty Szkutnicze) .

Powodem była prośba "dziecka" bym dla ozdoby jej gabinetu poczynił najlepiej statek faraona !
Dziecku wszak odmówić nie można, więc zabrałem się za... naszą, rodzimą szkutę wiślaną !
Gdy pokazałem zdjęcia z pierwszych dni budowy usłyszałem, że "też może być ". No więc jest, a co do tej pory się zbudowało widać na poniższych zdjęciach :-)






Robią się wiosełka



Kilka uwag :
jako pierwsze - plusy :-)
- niezwykle interesująca konstrukcja (podziękowania dla projektantów za temat) przybliżająca dzieje rodzimej żeglugi śródlądowej w dawnych
dziejach
- doskonała grafika, kolory (z małym wyjątkiem)
O minusach - co i jak oraz co zmieniłem, dodałem etc. w kolejnej odsłonie z relacji.



Serdecznie pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (09-11-23 16:01)

 
10-11-23 09:19  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Bardzo ładnie, jedynie szkoda, że zdjęcia małe i dość ciemne, że ciężko dostrzec detal, a jestem pewien, że byłoby warto.

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
10-11-23 13:45  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Nooo fajno :)
Popieram Karasia, prośba o większe i jaśniejsze zdjęcia :)

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
11-11-23 01:11  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Bardzo fajny. Podglądam.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
12-11-23 22:51  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Oj ciągną żagielki... I dobrze! Niech ciągną!
Od tego jest żagiel żeby ciągnął ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
13-11-23 09:51  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Zdjęcia tutaj może i ciemne ale w Osowej można było zobaczyć w naturze i jeszcze porozmawiać z Ryszardem.
Bardzo Rysiu dziękuję.
Powstaje kolejna piękna jednostka. Może mała, a czyż małe nie jest piękne?
Myślę, że Córka będzie zadowolona.

Sam obejrzałem w spokoju w niedzielę rano i muszę przyznać, że te modeliki Tomka są urocze.
A jeszcze w takim wykonaniu!
Powodzenia Ryszardzie do ukończenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
14-11-23 11:59  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Dziękuję za wpisy i zainteresowanie. Miło mi, ze generalnie rzecz biorąc "się podoba" :-
Kolejna odsłona z budowy.



Dorobiłem zadaszenie pokładówki na rufie i potem dach został zaszpachlowany



Ładownia - wewnętrzne powierzchnie ścian odciąłem (po pocięciu będą z nich deski), dorobiłem dno i wkleiłem odpowiednio przyciętą piankę florystyczną.



W widoczne dwie "belki" idące wzdłuż osi symetrii (w celu ich usztywnienia) po sklejeniu wsunąłem paski tektury, które wypełniły wnętrze.
Dziesięć denników z lewej i prawej burty na odcinku od śródokręcia do dziobu zostały przed przyklejeniem do dna odpowiednio ukształtowane. Po nacięciu w miejscu gdzie podstawa dennika łączy się z "ramieniem" ramię lekko przekręciłem i dopiero takie zostało oklejone z boków i góry. Celem było odpowiednie ustawienie ramion denników by planki zostały odpowiednio przyklejone na łuku.



Wiosła wystrugałem z drewna.

Teraz kilka uwag:

Wg mnie kolor ścian ładowni tylnej i przedniej (są elementy do jej zrobienia - ja nie będę jej montował a ścianki wykorzystam jako deski) jest niewłaściwy.
Wręgi (denniki), planki poszycia były z dębu i kolor drewna jest doskonale oddany . Maszt reja - sosnowe.
Wg źródeł obudowa ładowni po wyładunku była w większości sprzedawana na opał. Deski dębowe były znacznie droższe od sosnowych i uważam, ze ściany ładowni były z desek sosnowych i powinny być jasne (jak maszt i reja).
Na tym etapie budowy (prócz "zabawy" z plankami (sztukowanie, docinanie) pewna trudność sprawiło mi wklejenie dziobnicy.

Poniżej pewne niedociągnięcia, które zauważyłem;

- brak pewnych elementów wyposażenia w porównaniu ze zdjęciem na okładce (brak możliwości zrobienia beczek, nie ma szablonu pokrycia
ładowni oraz szablonu zrobienia bel materiału (?), inne jest też zawieszenie rei ).
- brak 24 szt. dulek (lub ich szablonów do wykonania)
- kilkanaście denników jest za długich, kilka za krótkich
- ilość górnych oklejek denników jest niewystarczająca (dobrze, że jest zapas koloru)
-.jedna planka z lewej burty jest za krótka, z prawej burty też a jedna jest za długa
-.dwie planki maja inny kształt końców i nie są odpowiednio zakrzywione na długości.
-.brak oznaczenia (białe pole) w miejscu przyklejenia jednego dennika do dna
-.wg mnie rys. poglądowy takielunku (mimo prostoty) jest co najmniej nieczytelny

Byłem w Muzeum Morskim w Gdańsku i porobiłem zdjęcia modelu szkuty i widzę, że konieczne będzie dorobienie kotwicy.
Polecam niezwykle interesującą książkę (niedawno wydana) - w niej dużo m.in. informacji o szkutach, żegludze, flisakach itp.



Pozdrawiam,
Ryszard

 
15-11-23 16:40  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Ryszard jak zwykle - dogłębne badanie tematu.
Z drugiej strony okładka to tylko rysunek, czyli czyjaś wizja.
Niekoniecznie obraz rzeczywistości.
Czy z logo wydawnictwa na okładce wynika, że książka pochodzi z krakowskiego Wydawnictwa Literackiego?

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
15-11-23 18:23  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Widziałem na własne oczy , miło popatrzeć na Twoją robotę.
Może nie widziałeś ? Ale pewnie tak :)


--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
15-11-23 18:29  Odp: [R] Szkuta wislana XVIII w. (1:100) Seahorse 1/2022
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wiesiu, ale na okładce jest zdjęcie (!) zrobionego modelu i mam odmienne zdanie w tym temacie.
Nawet autorzy rysunków (nie zdjęć) na okładki modeli nie przedstawiają swoich wizji ale starają się oddać obraz obiektu jak najbardziej realistycznie (vide okładki autorstwa J. Wróbla).
Uważam, ze okładka powinna przedstawiać model jaki możemy skleić z danego wydawnictwa. Podobna sytuacja ma miejsce z "Pintą" z wydawnictwa Shipyard. Na okładce jest zdjęcie modelu ale drewnianego - inna kolorystyka drobne różnice konstrukcyjne etc.
Okładka pełni funkcję reklamową, zachęcająca do kupna i powinna być zgodna z zawartością.
Tak, książka jest z Wydawnictwa Literackiego - Kraków. Pasjonująca lektura !
Pozdrawiam,
Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024