FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
18-12-23 16:26  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Faktycznie na fotkach wyglądają te słupki grubawo, ale w naturze jest lepiej. Zrolowany papier na druciku - trzeba będzie kiedyś spróbować :)

Stermaszt nie jest za gruby, tutaj niestety sposób robienia zdjęć powoduje przez perspektywę pogrubienie topu.

Widziałem, że nad ławą szedł wystrzał, ale wtedy fatalnie się układał, szedł ze skosa ku dołowi czubkiem. I jest przymocowany do masztu, taką samą klamrą jak na burcie tylko akurat z tej strony co nie widać na zdjęciach :)

Mam kupne żagle i dzięki za ostrzeżenie. Nie wiem czy będę z nich korzystał, bo mi się średnio podobają i na dodatek ten największy przyszedł zagnieciony :(

--

Post zmieniony (18-12-23 16:27)

 
22-12-23 18:13  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zrobiłem olinowanie stermasztu i powiem, że dało mi w kość. Strasznie długo mi to zeszło i nie wiem dlaczego. Czy dlatego, ze to takie małe, czy dlatego, że tak długo nic nie kleiłem, a może przez te dziwaczne kołki (to te czarne pomiędzy bloczkami, a burtą)? Nie wiem dlaczego nie przywiązywali bloczków bezpośrednio, wydawałoby się, że to prostsza i skuteczniejsza metoda, ale pewnie jakieś powody mieli.





--
Siwy

 
22-12-23 18:17  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W zestawie przeze mnie zakupionym były żagle, ale jakoś od początku mi się nie widziały. Były błyszczące, sztywne, a na dodatek dostałem je zagniecione i przypalone. Dowiedziałem się od Ryszarda, że te żagle nie lubią wody i faktycznie, chciałem namalować paski i żagiel się pozwijał oraz zaczął się potwornie strzępić. Spróbowałem też przykleić linę do krawędzi, ale nijak się nie dało, gdyż strzępki i tam się pojawiały.

Jako, że od początku mi się nie podobały, to wyprodukowałem swoje własne - piękniejsze i nie zgniecione :) Użyłem do likowania nowej nitki, chyba jakiś syntetyk, i łatwo nie było, musiałem kilka razy smarować krawędź, aby się przykleiła. No i później po przyklejeniu każdej krawędzi, odczekać z pół godziny, aby wyschło i złapało i dopiero następna krawędź.











--

Post zmieniony (23-12-23 09:39)

 
23-12-23 09:57  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Żagle z zestawu nie nadają się do zastosowania. Tak jak pisałem (a widać to dobrze na Twoim zdjęciu) są popalone, pogięte, za sztywne i za grube a kropla wody powoduje, że się skręcają i strzępią.
A co to za wzór na grocie ? :-) Pasy (bryty) są malowane ?
Tylny lik żagli powinien być wolny - bez likliny. Czy będziesz robił remizkę z refsejzingami na grocie ? Widać, że pominąłeś banty ale w tej skali można ich nie robić.
Powodzenia i... Wesołych Świąt !
Pozdrawiam,
Ryszard

 
23-12-23 14:12  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ryszardzie banty są, ale tylko narysowane, są one tak wąskie, że nie podjąłem się ich nakleić.
Nie wiedziałem, że tylna część żagla powinna być bez likliny, w takim razie będzie chyba próba oderwania.
Właśnie przed chwilą zakończyłem robić refsejzingi, ale bez metalowych oczek :)
Żagle w Basenie Śródziemnomorskim, bardzo często były barwione, między innymi w pasy. Mój szyper też sobie zabarwił bryty i namalował swój znak (lotus) na głównym żaglu :)

P.S. Jeszcze wracając do likowania, to czy te dwa żagle przednie (sztaksle), też nie mają na jednej krawędzi likliny?

--

Post zmieniony (23-12-23 14:57)

 
23-12-23 16:54  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Liklina wszywana była we wszystkie brzegi żagla z wyjątkiem liku tylnego tzw. wolnego. Sztaksle też mają jeden brzeg wolny.
Tylko małe żagle sztormowe miały likliny na wszystkich brzegach żagla.

 
26-12-23 11:47  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Ryszardzie, bardzo cię proszę o podanie szczegółów dotyczących likliny na żaglach trójkątnych na historycznych żaglowcach (jakiś autor, opracowania ?), bo na planach i w opracowaniach, które posiadam, wszędzie znajduję liklinę wszytą we wszystkie krawędzie żagli.
Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
26-12-23 16:46  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na sztakslach zostawiłem wszędzie likliny, jakby co to są sztormowe :)

--
Siwy

 
26-12-23 16:55  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Bez pisania, trochę fotek :)













--
Siwy

 
27-12-23 00:21  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Świetne! Rufowy żagiel (taa wiem, ma jakąś wymyślną branżową nazwę, żeby dało się łatwo odróżnić wilka morskiego od lądowego szczura 😉) jest pięknie wydęty. Bardzo sugestywne!

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024