FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-12-23 18:06  [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Królestwo Obojga Sycylii, połów gąbek, dźwięczna nazwa "lautello" i bajkowe kolory - wszystko to skłoniło mnie to zabrania się za budowę tej "żaglóweczki":-)
Za oknem szaro i ponuro przenieśmy się więc na zalane słońcem wody Morza Śródziemnego.
Będzie to kolejna relacja z budowy tego modelu na Forum - po założonej nie tak dawno przez kol. Siwego.
Stan na dzień dzisiejszy





Kilka uwag:

Szkielet
Doskonale spasowany, wykorzystałem wszystkie jego części a dodatkowo gdzie to możliwe powklejałem wzmocnienia z tektury.
Krawędzie usztywniłem cyjanoakrylem. Nie wklejałem żadnej pianki florystycznej natomiast wkleiłem odpowiedni ukształtowane kawałki tektury piwnej. Całość została zaszpachlowana.
Pokład - jest trochę za szeroki (wystaje po ok.1 -1,5 mm z każdej burty). Nie obcinałem występów lecz naddałem wypukłości burtom szpachlówką tak by powierzchnia burt licowała z pokładem.
W związku z powyższym nadburcia, planki poszycia okazały się za krótkie - wyciąłem więc je z zapasem i zostały pomalowane.
W sumie te drobne nieścisłości jakoś szczególnie nie utrudniły budowy.
Szkoda, ze nie przewidziano w modelu otworów odpływowych (furt) w nadburciu. Być może je zrobię :-)
Podstawka "robocza"

Poszperałem trochę i kilka informacji o tym stateczku.
Nazwa "Lautello" w starym dialekcie sycylijskim znaczy "mały statek"
Było na nim od 8 do 12 "barchettas" (łódki), które służyły do połowu gąbek. Lokalizowano je za pomocą wizjerów (małe beczułki ze szklanym dnem) a wyciągano tyczkami z łapkami, Nocą łódki cumowały przy kotwiczącym "Lautello" a załoga wchodziła na pokład przez otwór w wystającej części rufy. Przez niego podawano też gąbki z łódek

Serdecznie pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (12-12-23 20:56)

 
12-12-23 20:43  Odp: [R]
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ryszardzie, proszę, uzupełnij temat swojej relacji.
Teraz to jakoś dziwnie wygląda... Tak pusto...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-12-23 18:59  Odp: [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czyli nie tylko mnie wyszedł pokład za duży. To jest ciekawostka, bo tak jak pokazałem u siebie niby wszystko z rozmiarami się zgadza.

--
Siwy

 
13-12-23 21:46  Odp: [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Kolejna relacja z budowy Lautella cieszy.
Otwory przelewowe widać na tym modelu.
Trzymam kciuki, powodzenia.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
21-01-24 18:09  Odp: [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobry wieczór,

Stocznia działa a tak "gąbkowiec" wygląda na dzień a raczej wieczór dzisiejszy ...



A więc tak...

Trochę drobiazgów dodałem i niektóre elementy poprzerabiałem - pojawiły się wiosełka, buchty lin, tyczki, liny i bloczki. Poszycie łódki zmieniłem na plankowe. Finalnie dojdzie druga reja ze zwiniętym żaglem i reszta "klamotów' na pokładzie.
Gdy była konieczność szybkiego zrefowania żagla, zmieniano żagiel na ten o mniejszej powierzchni. Zrzucenie grotżagla, potem jego refowanie i ponowne wciągnięcie zajmowało zbyt dużo czasu.
Nie zrobiłem otworów przelewowych bo wygładzenie szczelin od wewnątrz na tym etapie gdy kadłub z burtami i nadburciami jest monolitem było utrudnione a właściwie niewykonalne.
Przeoczyłem ich wykonanie gdy nadburcia były jeszcze nie doklejone do burt. Trudno :-)
Wszystkie liny (prócz od talii) wykonałem skręcając nici bawełniane lub z rozplecionej linki bawełnianej.
Model malowany - farbki akrylowe.

Poniżej widoczne szczeliny odpływowe i dodatkowa reja na pokładzie



Załoga Lautello składała się z 5-6 żeglarzy i chłopca okrętowego - był nim przeważnie krewniak z rodziny szypra lub armatora.
Gdy ruszano na połów gąbek dodatkowo ładowano łódki i na burcie zjawiało się 8-10 "gąbkarzy". Żeglowano pod brzegi Afryki Północnej w rejon dzisiejszej Tunezji.

Obróbka gąbek



Do następnej odsłony,
Pozdrawiam,
Ryszard

--


Post zmieniony (21-01-24 18:11)

 
24-01-24 10:47  Odp: [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ładnie wygląda.
Włazy z gretingami trochę ciężko wyglądają przez tę opaskę na dole. Chyba trochę za grube są refsejzingi i na dodatek nienaturalnie się układają.
Szkoda, że nie "nadmuchałeś" żagli, byłby lepszy efekt.
Bardzo mi się podoba ten żółty kolor na rufie i zrobione plankowanie szalupy, szkoda, że Autor tego nie przewidział.

Ja mam chwilowego lenia i swoją łódkę odstawiłem do suchego doku.

--
Siwy

 
24-01-24 16:24  Odp: [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Siwy - dziękuję za zainteresowanie,
Oczywiście, finalnie żagielki będą "nadmuchane" a refsejzingi odpowiednio poukładane.
Na chwilę obecną zejklar na deku prawie, prawie zrobiony (parę linek jeszcze trzeba wybrać).
"Klamoty" dodane, może jeszcze coś tam dorobię (wiadra ?)



Być może podstawkę wykonam z drewnianego otoczaka znalezionego na sopockiej plaży...



Teraz zabieram się za dodatkowy zrefowany grotżagiel i zastanawiam się jak wyglądało refowanie żagla łacińskiego - czy były dwie metody ?

Wariant pierwszy - refowanie górnej powierzchni (od grotrei do remizki refsejzingów)
Chyba składano na zakładkę ?



Wariant drugi - refowanie powierzchni od remizki refsejzingów do dolnego liku grotżagla
Na okrętkę (na zakładkę) ?



Widoczny na rysunku zrefowany grotżagiel ma wybrzuszenia płótna pomiędzy linkami sejzingów



Jeżeli na pokładzie leżał drugi żagiel zrefowany to tak sobie głośno myślę, że był zrefowany do remizki refsejzingów a potem na zakładkę i zawiązany dodatkową linka do drzewca grota.. Ale czy tak to było w rzeczywistości ?
Może forumowi "żaglomistrze" udzielą porady :-) Z góry dziękuję !

Pozdrawiam,
Ryszard

--


Post zmieniony (24-01-24 16:27)

 
25-01-24 16:26  Odp: [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tylko opisz tę metodę "nadmuchiwania" na powieszonych żaglach, bo ja zawsze robię to przed ich powieszeniem, więc chętnie się dowiem jak to ew. można inaczej.

--
Siwy

 
25-01-24 17:10  Odp: [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,

Dodatkowa reja ze zrefowanym żaglem łacińskim i uzbrojeniem zrobiona.
Muszę poszperać gdzie był zamocowany od niej gardafał (chodzi o pokład).



Jeśli chodzi o wypełnione wiatrem żagle - nie robię ich mocno wypchniętych. Po prostu takie "balony" niezbyt mi się widzą :-)
Normalnie wpierw usztywniam płótno rozwodnionym wikolem i strumieniem powietrza z suszarki nadaję odpowiedni kształt.
Obecnie niewiele potrzeba - usunę tylko drobne zapadnięci smarując rozcieńczonym klejem te miejsca a jeśli będzie taka potrzeba likliny w niektórych miejscach usztywnię po wygięciu cyjanoakrylem.

Serdecznie pozdrawiam,
Ryszard

 
26-01-24 11:17  Odp: [R] "Lautello" 1 : 96 GPM 9/2020
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ryszardzie, rzuć tam jakieś liny (albo co) przy kabestanie, bo chyba nie trafiłeś z przyklejeniem i widać narysowane kółeczko.

Co do nadmuchiwania, to też nie przepadam za "wielkimi balonami", chociaż wydaje mi się, że łatwiej ukształtować żagle przed powieszeniem niż po. Ale co kto lubi i preferuje :).

CA jest be, bardzo be.

--
Siwy

Post zmieniony (26-01-24 11:18)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024