FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
16-04-24 19:09  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard, cieszę się bardzo, że sklejasz model Burzy mojego autorstwa i choć nie zostawiasz suchej nitki na mnie jako autorze, to miło się ogląda postępy prac. Chciałbym jednak, abyś pamiętał przede wszystkim o tym, że model powstał na zamówienie Małego Modelarza, nie Dużego Modelarza a właśnie małego, aby model skleił sobie nawet średnio zaawansowany sklejacz kartonowy. Pomijam już fakt, że nie miałem do dyspozycji nowej wersji planów pana Jana Schmidta, w związku z czym bazowałem zarówno na starych z 1987 roku jak i na zdjęciach, a tych dla Burzy na 1942 jest jak sam wiesz na lekarstwo i niekoniecznie pokazują to, co bym chciał. Zresztą interpretacja tego, co widzimy na zdjęciach to także odrębny temat - zapewne przy osłonach działek Oerlikona na śródokręciu też będziemy mieli zupełnie inne wizje, ale cóż. Ja muszę opracować model zasadniczo dla wszystkich, a nie dla 10 Mistrzów. Poza myśleniem o tym, co uprościć i jak podać na tacy model Burzy dla wszystkich, ustawicznie zmagałem się z dość ograniczonym czasem. Nie mogłem sobie pozwolić na projektowanie tej Burzy przez rok, a jedynie przez 2,5 miesiąca. Dlaczego Bo ja też muszę z czegoś żyć a honorarium za ową Burze rozłożone na 12 miesięcy to dla mnie prosta droga, aby zostać bezdomnym. Ty Ryszard od lat zgłębiasz Burzę w każdym jej detalu, bo to twój ukochany okręt. Ale nie był on dla Ciebie projektowany a dla wszystkich. Wiele uproszczeń musiało zaistnieć siłą rzeczy, aby młody modelarz nie załamał się (choćby podczas sklejania ożebrowania falochronu dziobowej nadbudówki (stąd jej uproszczenie). A co do słupków wentylatorów, to akurat mają one uwzględnioną krzywiznę pokładu, jednak są to na tyle niewielkie elementy, że mogłeś wycinając tego nawet nie zauważyć. Nie umiem wklejać tu zdjęć, nie korzystam z żądnych serwisów, fotosików itp, ale mogę Ci na mailem wysłać zrzut ekranu z Corela, gdzie ten element zobaczysz w powiększeniu. Jeszcze raz powtarzam, Ty chcesz skleić model, jaki masz w głowie od lat zbudowany wirtualnie na bazie zdjęć i planów i ich wieloletniego studiowania, ja opracowuję Małego Modelarza, nie model dla Mistrzów. Uważam, że górną półkę z opracowaniami dla Mistrzów prezentują modele Hobby Model Piotra Walo, ale tam Wicher czy Burza opracowywana była w czasie bodajże trzykrotnie dłuższym.

Bynajmniej nie szukam tu żadnego usprawiedliwienia. Szukam zrozumienia niszy, jaką wypełniam tym, co robię aby owca była syta i wilk cały, czy jak to było. Pozdrowionka!

--
MacGregor

 
16-04-24 20:16  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wyjaśnienia MacGregora wyjaśniają sprawę niezgodności z " aby było jak w rzeczywistości".
Akceptuję,zgadzam się i popieram takie podejscie MacGregora

Rykrol , wcześniej napisałeś , że jesteś w podeszłym wieku, gratuluję Tobie pokazanych tutaj dotychczasowych dokonań, zazdroszcząc jednocześnie,że masz tyle czasu.
bo jako również wiekowy podeszłowiec czasu tego nie mam

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka




Post zmieniony (16-04-24 20:19)

 
16-04-24 20:19  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
Agand 

 

I tu musze Grzesiu Cię bronić - jakoś nikt nie krytykuje kolejowych 'misiów' (starsi wiedzą o co idzie) wydawanych przez wiodące wydawnictwo (ale nie tylko). Mały Modelarz (choć broda już mu urosła do ziemi) powinien skusić małolata tym, że szybko da się ładnie skleić (młodzi ludzie generalnie cierpliwością nie grzeszą - i zawsze tak było) i nie zniechęcić. Duzi Modelarze mają dziesiątki kilogramów / gigabajtów dokumentacji, wiedzę, doświadczenie i cierpliwość - czyli coś co małolaty muszą dopiero zdobyć - mogą więc to wszystko wykorzystywać do ulepszania modelików wyrysowanych dla adeptów.
Howgh!

--
Pozdrówka
Agand

 
16-04-24 21:08  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Grzegorz, nie krytykuję Twojego dzieła. Wiem że to model dla szerokiej rzeszy młodych modelarzy. Do których ja jako uczeń w tej materii zaliczam się. A że padło na Twoją produkcję, te moje utyskiwania. Sorry musisz mi wybaczyć. Dodam tylko że model w muzeum Marynarki Wojennej ma dużo więcej błędów niż Twoje opracowanie. Przyznaję że ORP Burza to moje oczko w głowie, i mając teraz dużo czasu mogę sobie grzebać w zdjęciach, sprawdzać w całym internecie wszelkie wiadomości i informacje o tym okręcie. Ty nie masz na to czasu i tu chylę czoła dla Twoich wysiłków, mających na celu przybliżenia młodym czytelnikom i modelarzom, okręty Polskiej Marynarki Wojennej.
Dlatego napiszę to jeszcze raz. To jest moja wersja modelu oparta na opracowaniu Grzegorza. I już nie będę narzekał, tylko będę przedstawiał moją wersję Burzy która gdzieś wykluła się w moim umyśle. I takie mam marzenie że może kiedyś, ktoś na podstawie mojego opracowania i najnowszych informacji o ORP Burza, będzie chciał wydać model z wyższej półki.
Kolejny dzień, pracy nad modelem.
Dziś na tapecie spardek rufowy. Najpierw ustaliłem w jakiej kolejności powinny znajdować się drzwi. Później (tu mały problem – brak dostatecznej ilości zdjęć) na podstawie planów Jana Schmidta ustaliłem jak powinien wyglądać ten element. I o ile prawa strona, dziób i rufa są OK, to lewa strona odbiega od planów zamieszczonych przez Pana Jana. Więc musiałem ją poprawić. I aby mocno nie ingerować w wycinankę musiałem niektóre elementy poprzesuwać w lewo lub w prawo. Na zdjęciach możecie obejrzeć moje dokonanie. W wycinance zabrakło podpór pod pokład. Ale mając duży zapasu kolorów, to samemu można je dorobić, pomalować i przykleić. Tak jak ja to zrobiłem. Przyjrzałem się też pokładowi. Tu zmienię podstawę pod dalmierz, i sam dalmierz. Dorobię komin z kuchni i dodam wywietrznik przy nadbudówce 58f. Są to drobnostki które jednak wpłyną na wygląd okrętu. Przerobię też kompas i koło sterowe. I może jeszcze coś dodam z wyposażenia pokładu, o ile taki element znajdę na zdjęciach. A od strony rufy dodam podpory pokładu z wycinanki Answer. Te zaś pomaluję, pod kolor.

 
18-04-24 17:51  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czas zabrać się za to, co najbardziej mnie osłabia. Te małe elementy, bez których model wyglądałby goło. Do tego są takie małe. Mimo moich starań wolno to idzie i nie tak jakbym chciał, aby te elementy wyglądały tak jak robią to mistrzowie. Wiek i małe doświadczenie robi swoje. Ale co tam, to model dla mnie. Jak już przebrnę przez to, to już będzie z górki. Tabelkę którą zrobiłem podpowiadam mi, co już zrobiłem co mi zostało i co jest do poprawy. Pozostałe elementy zacznę jutro.



--


Post zmieniony (18-04-24 18:06)

 
18-04-24 20:16  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Piękny model powstaje i to w dodatku w dobrej atmosferze i wzajemnym szacunku. 👍

P.S. 1. Panowie co Wy z tym "podeszłym wiekiem"? Współpracuję z pewnym 81 latkiem cały czas czynnym zawodowo, który nawet jeśli wygląda na swój wiek, to na pewno czuje się znacznie młodziej i stale ma świeży, pełen pomysłów umysł.

P.S. 2 Cześć Grzesiu! Dawno Cię tu chyba nie było 😉

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
18-04-24 20:53  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

w tytule jest "3 x ORP Burza" to znaczy, że będzie relacja z trzech produkcji "Burzy" czy to trzeci model?
fajnie idzie

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
18-04-24 21:03  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

97 - Ma być 3 x ORP Burza – z 1941 był pierwszy z 1942 to jest drugi model. Dobra już nie będę wypominał swojego wieku.

--


Post zmieniony (18-04-24 21:07)

 
19-04-24 13:21  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
kari   

rykrol, o co chodzi z tym przedostatnim zdjęciem z postu 16-04-24 21:08 ? ... bo to chyba nawet nie dotyczy Burzy ;-)
----------------------------------------------------------------------------------------------------

 
19-04-24 14:27  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Jak mawia moja dorosła już córka, wiek to tylko liczba 😁

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024