FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
06-04-24 16:35  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tomcio, Powiem Ci tak: Najbezpieczniejszy w stosowaniu jest BCG ( Płynny bezbarwny klej do papieru) Są tego na rynku dziesiątki jak nie setki "brandów" I wszystkie to tak naprawdę ta sama zawartość... poza "markowym" Herlitz'em bo to jest straszne gówno (krystalizuje się na powierzchni i nie wsiąka w papier...) i 3x droższe niż najzwyklejszy marketowy klej... Trzeba się jednak nauczyć obchodzenia z nimi. Ja np. nie podklejam dużych powierzchni bo nie zdarzają mi się po prostu... Musisz pamiętać że papier, prawie każdy składa się z włókien. Wytnij sobie z arkusza na którym masz część do podklejenia pasek papieru 5x15mm na przykład, posmaruj bcg i zobacz w którą stronę się zwija.... To samo zrób z kawałkiem papieru na który chcesz daną część nakleić i jeżeli obie zwijają się w tym samym kierunku, to musisz jeden obrócić o 90 stopni. Wtedy naprężenia się zredukują i jest duża szansa że po sklejeniu( tylko trzeba pozostawić do całkowitego wyschnięcia pod obciążeniem- np deską/ kawałkiem szyby, byle ciężkie i płaskie... nawet na kilka dni) wtedy jest szansa, że elementy pozostaną płaskie... poeksperymentuj na kawałkach marginesów ;)
Do klejenia "na styk" nadaje się idealnie tylko trzeba przestrzegać 1 podstawowej zasady....
Obie krawędzie, które chcesz połączyć trzeba posmarować lekko bcg i poczekać aż wyschnie.... Następnie posmarować lekko jeszcze raz, odczekać chwilę aż zacznie przysychać i dopiero wtedy łączyć. Można ten ostatni etap przeprowadzić pod klasyczną żarówką- wtedy szybciej odparuje a w miejscu łączenia, przy odrobinie wprawy nie pozostaną Ci żadne ślady kleju ;)

--
GG 6801515

 
06-04-24 16:49  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

OK najpierw spróbuje tych polimerowych. Potem ewentualnie ten BCG. Zobaczymy co mi przypasuje. W każdym razie dzięki za rade.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
06-04-24 17:01  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Właśnie zajrzałem na allegro i okazało się a przynajmniej ja nie mogłem znależć Hermola ,natomiast jest Hemol ,klej od Wamodu i jak czytałem opinie bardzo podobny do Hermola. I ludzie sobie chwalą ten Hemol.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
06-04-24 20:08  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Polimerowy klej to dla doświadczonych modelarzy bo strasznie nitkuje. Wodne kleje to tragedia do większych część. Może jakieś drobiazgi tym pokleisz. Owszem dawno temu kleilo się Wikolem ale on był gesty to raz a dwa papier był pancerny. Chcesz sobie pokleić modeli to tylko Butapren Dorex , ew. Total, a do części co muszą się zlepić na już to Patex classic ( najlepszy moim zdaniem klej ale lekko nitkuje a po za tym jest nierozłączny czyli niedoświadczeni lepiej niech używają w ostatecznej ostateczność. Jeśli chodzi o trumien chemią to to co natrujesz się klejami to jest kompletny drobiazg przy tym co wydziela wyposażenie mieszkań. Kiedyś miałem potworne uczulenie bo mieszkałem w lokalu gdzie była wykładzina pcv i nowe meble z płyty wiórowej czuli na formaldehydzie. Przeniosłem się do domu z drewnianymi podłogami i meblami i uczulenie zaraz ustapilo mimo codziennej inhalacji butaprenowej. Natomiast uważaj z jednym klejem czyli z cyjanoakrylowymi to Kropelka itp. . One się zalepiają i praktycznie co otwarcie trzeba przebijać igłą w kombinerkach . 3 tyg. temu przy takiej operacji prysnela mi kropla Kropelki do oka pod powiekę. Dramat bo nie szło wypłukać i po kilku dniach jakoś skruszało dopiero.

 
06-04-24 20:24  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

bo kleje typu CA, trzeba przechowywać w lodówce i nic nie trzeba przebijać ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
07-04-24 12:19  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

O kurcze to teraz prawde mówiąc sam nie wiem, bo jedni piszą tutaj że butapren jest be, ty mówisz że jest ok. ;)

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
07-04-24 13:36  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Nic co jest oparte na agresywnych rozcieńczalnikach nie będzie neutralne dla zdrowia. Poza tym każdy inaczej reaguje na różne zapachy i wcale nie muszą być trujące, żeby powodować nieprzyjemne odczucia.
Ja bym nie wysiedział klejąc kilka godzin butaprenem. Używam go, ale to max 10-15 % mojego klejenia, puszkę otwieram tylko jak muszę go nałożyć i od razu zamykam. Reszta to BCG (bardzo polecam) i ewentualnie Pattex D3 do drewna (wikolowaty, gęsty).
Kleje typu Kropelka itp kupowane w małych buteleczkach w kiosku to najniższa półka klejów cyjanoakrylowych. Najlepiej unikać.
Kleje cyjanoakrylowe najlepiej kupować przez internet albo w specjalistycznych sklepach z klejami. Polecam klej Sema-Fix 106. Buteleczka 20 ml to koszt około 20-25 zł, wystarczy na bardzo długo. Nie trzeba trzymać w lodówce.

--
pozdrawiam
Piotr


 
07-04-24 13:45  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Ja przyznam się z cyjanoakrylowych kupuje UHU super glue. Nie zasycha, nie trzeba go trzymać w lodówce, ma wygodny aplikator. Dużo lepszy niż kropelka.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
07-04-24 15:57  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Z tych wszelkich wikolowatych na rynku to fakt ten Pattex D3 jeszcze się jakoś nadaje. Ale poczatkujący modelarze niezbyt potrafią nakładac mało kleju . A dużo kleju wodnego nawet gęstego na obecne kartony stosowane w wycinankach to i tak mogą być przeboje. W kazdym razie podklejanie dużych powierzchni a już napewno na cienkim papierze wodnymi nawet gęstymi nie wchodzi w gre.

 
09-04-24 03:01  Odp: [Technika] który klej najmniej szkodliwy dla zdrowia?
Karol 

Na Forum:
Galerie - 5


 - 15

Jest bardzo wiele rodzajow klejow 'wiklowatych". Znajdz sklep sprzedajacy kleje dla stolarzy i 2/3 klejow beda na bazie wody mimo roznego wygladu. Znajdz taki ktory co pasuje. Ja uzywam mieszanki wikolu bialego z klejem stolarskim Lepage mieszany pol na pol. Trzyma fantastycznie ,nie schnie szybko ale szybko lapie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024