FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
27-04-24 13:39  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
SeWo77   

Dziękuję za odpowiedź, krawędzie poszycia retuszujesz przed sklejeniem?

 
28-04-24 09:35  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Oklejanie części silnikowej, było z wykorzystaniem metody półskarpety;-)

Nie obyło się bez małych korekt wzajemnego pasowania krawędzi styku z częścią kabinową, ale finał w oczy nie kłuje. Rzuca się, za to poszycie nie wiedzieć czemu wystające ponad wręgę czołową...


CDN...

SeWo77, niektóre krawędzie retuszuję przed, niektóre po, a niektóre wcale.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
28-04-24 13:45  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

no i pięknie!
zaraz finisz :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
28-04-24 21:49  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
raven  

Na Forum:
Galerie - 1
 

"Rzuca się, za to poszycie nie wiedzieć czemu wystające ponad wręgę czołową..."

w moim ostatnim Mk.Ia było to samo, kleiłem na laserach i myślałem, ze to przez nie, ale widać chyba nie....

niemniej jednak zacnie Ci wychodzi plujący ogniem Bryt,

Pozdrawiam,

--
"Things should be made as simple as possible, but not simpler" - Albert Einstein

 
28-04-24 23:56  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
Agand 

 

@raven - spifire nima nic wspólnego z pluciem ogniem - to po prostu najzwyklejsza... jędza ;P

--
Pozdrówka
Agand

Post zmieniony (28-04-24 23:59)

 
29-04-24 09:22  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

I znowu prace przenoszą się na tylną część kadłuba.
Usterzenie i powierzchnie sterowe.
Ster kierunku.

Usterzenie poziome.

Stery wysokości. Umknął niestety mojej uwadze montaż popychaczy trymerów.

Usterzenie przyklejone na właściwe miejsce, powierzchnie sterowe póki co jeszcze nie przyklejone na stałe, a jedynie przymierzone do zdjęcia.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
30-04-24 09:41  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Następny etap to płat, do wykonania którego potrzebny jest szkielet.

Szkielet jak to w Spitfajerze z AH, solidny, jednak posiada chyba pewien błąd. Są nim minimalnie za szerokie wstawki VIIk i l, powodują one zgięcie szkieletu w tył na linii żebra VIIj przez co szkielet nie pasuje w całości do poszycia. Radą na to było przecięcie dźwigara przez co zostają zniwelowane naprężenia zginające.
Przygotowując poszycie do oklejenia trzeba wykonać kompletne wnęki podwozia. Punkty kotwiczenia goleni podwozia budzą mieszane odczucia co do ich solidnego zamocowania, ale poza kilkoma kroplami SG nie bardzo można to zmienić...

Przy przyklejaniu ich do poszycia pojawia kolejny się drobny błąd, czyli kolizja z paskiem łączącym elementy poszycia, powodująca małe wybrzuszenie na szwie poszycia.

Rzut oka na spód z wklejonymi wnękami.

W tym projekcie autor zastosował bardzo fajny patent ułatwiający wzajemne pozycjonowanie poszycia i szkieletu, czyli wypustka na dźwigarze i otwór w poszyciu. Teoretycznie to działa, a w praktyce nie do końca, przynajmniej u mnie. Wnęki podwozia opierają się o dźwigar skutecznie uniemożliwiając skorzystanie z jego dobrodziejstw. Inaczej ich wkleić się nie da, więc to chyba nie moja wina...

Brutalne podcięcie dźwigara (zmniejszenie jego grubości) sprawiło, że projektowy patent zadziałał, ale mimo tego oraz starannego i wydawało by się wystarczającego szlifu szkieletu, poszycia centropłata nie udało się zamknąć bez kolejnych ruchów papieru ściernego.
Nauczony doświadczeniem innych sklejających ( i własnym) tą wersję Spita z krótkimi końcówkami i ich niesamowicie delikatnymi fragmentami podatnymi na uszkodzenia, postanowiłem je odciąć i przykleić na końcowym etapie prac nad płatem.
Poszycie w końcu udało się połączyć ze szkieletem, ale tak nie do końca dobrze... O ile krawędź natarcia wyszła znośnie, to krawędź spływu już nie.

Rozjechało mi się jedno łączenie poszycia.

W projekcie jest jeszcze jeden babol, który jest obecny we wszystkich Spitach od kiedy pojawiły się w nich otwarte klapy, czyli brak na powierzchni wewnętrznej nadruku szarego koloru.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
30-04-24 14:21  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie wiem, jak Ty to robisz. Ja raptem przykleiłem skrzydła do kadłuba, a ty masz już sklejone pół samolotu.

I to bez jakiejkolwiek straty jakości...

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
30-04-24 17:00  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Łapę do klejenia to Ty masz.

--
serwusik

 
30-04-24 23:12  Odp: [R] Supermarine Spitfire XVIe AH 1:33
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Łapę, jak łapę... ale kiedy ceva śpi ?

--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024