FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
29-02-04 10:13  [galeria] MiG-17 (Lim-5) foto + kilka uwag
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
HOBBY MODEL Nr kat. 73 - 02/2001

Model nosi Nr burtowy 1717 przypisany de facto Limowi-5 z 45 LED Z Modlina. Ten sam model wydany został w Nr 77 jako .. Lim-5 w okazjonalnym malowaniu OSTATNI LOT .

Teraz postaram się krótko opisać miny i rafy które trzeba ominąć sklejając ten model.
Generalnie rzecz ujmując, należy zachować daleko posuniętą czujność i nie sklejać nic na tzw. pałę !

Kadłub ma nieprawidłowy kształt, zbyt zwężający się od kabiny ku przodowi. Segmenty kadłuba - wydawałoby się nic prostszego - ciąg połączonych stożków ściętych. Niestety, symetrię kadłuba należy kontrolować bezustannie i to z każdej możliwej strony i ... podcinać, szlifować, podcinać ... Mimo że sąsiednie "dzwonka" skleja się na jednej wrędze oklejonej paskiem to nie da się zgubić często znacznych różnic w średnicach przylegających do siebie segmentów ! Także krawędzie sklejania segmentu mogą się różnić długością o ponad 1 mm.
Linie podziału blach nie pokrywają się na wszystkich segmentać kadłuba.

 
29-02-04 10:43  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Przednia część kadłuba jest dość trudna do wykonania gdyż pierwsze dwa segmenty ( nie licząc wlotu ) rozcięte są u dołu komorą przedniej goleni podwozia
a następny z kolei otwarty od góry kabiną. Trudno tu znaleźć jakąś pewną bazę do symetrycznego sklejenia całości. Segment Nr 3 na styku z segm. 4 ma zbyt małą średnicę ( jest żle zaprojektowany a nie zbyt mała wręga 3a ) "dzięki" czemu burty kokpitu dość znacznie zwężają się ku przodowi. Sytuację można spróbować "wyjaśnić" powiększeniem średnicy wręgi 3a ale... mnie segm. 3 zaczął za bardzo "wyć" :-) więc zostawiłem to w spokoju.

Trzeba pamiętać o dość znacznym obciążeniu przodu ołowiem. Ja ,mimo iż między tunelami wlotowymi upchałem duży, zwijany z blachy ołowianej ciężarek wędkarski, to po postawieniu modelu na kołach dosypałem na Hermolu do każdego wlotu po 13 kulek dwumilimetrowego śrutu Pb i zamaskowałem dociętymi kształtkami z czarnego kartonu.

 
29-02-04 11:02  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Budując ten model dobrze jest zaopatrzyć się wcześniej w xerokopie arkuszy z częściami, choćby po to by przed sklejeniem właściwej siatki sprawdzić jej sklejalność na odbitce z cienkiego papieru. Dotyczy to np. wszelkich elementów zwijanych które zwinięte z kartonu mają zbyt dużą grubość.

Skrzydła, ze względu na dwie różne wartości kąta skosu krawędzi natarcia, podzielono na części przykadłubowe i końcówki. Jednakże szkielet skrzydła składa się z jednego tylko dźwigara. Żeby zachować właściwy profil płata i sztywność niezbędne do prawidłowego przyklejenia grzebieni na górnych powierzchniach, elementy skrzydeł od wewnątrz podkleiłem na całej powierzchni kartonem, zastosowałem dodatkowy dźwigar i samodzielnie wymodzone żeberka na łączeniu połówek skrzydeł.

 
29-02-04 11:20  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Reszta elementów skleja się banalnie. Należy jednak mieć cały czas na uwadze że wiele elementów tego modelu jest narysowanych niesymetrycznie, czasami wręcz niestarannie. Przy budowie tego modelu stosownie starej zasady 10 razy przymierz a raz sklej jest poprostu NIEODZOWNE !

JEDNAKŻE ... model po sklejeniu sprawia przyjemne wrażenie - przynajmniej mnie się tak wydaje i jestem z niego bardzo zadowolony :-))) gdyż jest to mój pierwszy KARTON od ładnych kilkunastu lat.
Jednocześnie przepraszam za nienajlepszą jakość zdjęć - cyfrówka której używam nie ma funkcji makro stąd czasem brak ostrości.

Jestem ciekaw czy kolegom też się podoba ten model.

Pozdrawiam
Leon

 
29-02-04 11:22  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Jeszcze kilka ...

 
29-02-04 12:31  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
gutes 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 2

Coś tu się nie zgadza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kolego!!! To nie ten sam model !!! Kolego!!!

 
29-02-04 12:37  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
adrian 

Na Forum:
Galerie - 2
 

super mimo tych wad zrobiłeś go extra ,,jestem pod wrażeniem

Tylko kolej!

 
29-02-04 13:05  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Też go budowałem i na szczęście obyło się bez ciągłego sprawdzania symetrii itp. Jedyny poważny błąd jaki napotkałem to mój błąd z ustawieniem wlotów powietrza w idealnym pionie - za dobrze było ją widać więc zrobiłem go w wersji na ziemi - wloty zasłonięte czerwonymi płachtami, kabina otwarta.

Niestety nie mam zbyt dobrego cyfraka (maszyna sprzed ~5lat) więc i jakość jest żadna.
Pierwsze przedstawia prawie gotowego - drugie po zakończeniu prac...

 
29-02-04 13:10  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Aaaa i jeszcze ciekawostka może ktoś się już dopatrzył. Lipnie (czyt. odwrotnie) jest wydrukowana szachownica na kadłubie z prawej strony:)

 
29-02-04 13:41  Re: MiG-17 [ foto + kilka uwag ]
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Leeon
>... Model nosi Nr burtowy 1717 przypisany de facto Limowi-5 z 45 LED Z Modlina. Ten sam model wydany został w Nr 77 jako .. Lim-5 w okazjonalnym malowaniu OSTATNI LOT .


To wlasnie ten model. Szachownica na prawym boku wydrukowana jest tu juz poprawnie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024