FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
01-08-04 22:29  Re: Nowości MODELIK
Homik 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Pytanie i odpowiedź dot. Ta154 choć tak, Seafang i tak jest lepiej wydrukowany (po niego poszedłem do sklepu).

-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
01-08-04 22:58  Re: Nowości MODELIK
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Modelarzy, którzy zamierzają zakupić Ta 154 w sklepie modelarskim proszę o kilka dni zwłoki, bo w modelach dostarczonych do sklepów i tych wysłanych już do odbiorców indywidualnych brakuje szablonów drutów i oszklenia kabiny (moja wina). Jutro wysyłam wszystkim dodatkową kartkę z tymi szablonami, a jak komuś się spieszy, to można to ściągnąć już teraz z witryny Modelika ("Informacje"). Przepraszam za kłopot.

Sceptykom co do braku szkieletu w skrzydłach dwupłatów z I wojny światowej proponuję skleić jeden z nich i wtedy jeszcze raz wypowiedzieć się w tej sprawie. W Polsce brak szkieletu w skrzydle był dotychczas niespotykany i wydaje się absurdem, ale tylko teoretycznie tak to wygląda. Ja model "Tummelisa" skleiłem (pokazywałem go w Kruszwicy) i zapewniam, że skrzydło kształtuje się znakomicie na dowolny (właściwy!) profil i jest wystarczająco sztywne. Te skrzydła były bardzo "cienkie" w przekroju i ewentualny szkielet byłby tu tylko przeszkodą.
Do wnętrza kabiny autor faktycznie nie przywiązywał większej wagi. Są to modele z założenia ogólnie dosyć mocno uproszczone, z czego zdawałem sobie sprawę przygotowując je do druku. Modelarzom mniej "profesjonalnym" nie będzie to przeszkadzać, a "elita" jeśli zechce bez problemu model poprawi i uzupełni we własnym zakresie (np. waloryzacja silnika w Albatrosie). Pamiętajcie, że autorem tych modeli nie jest ani Polak, ani Rosjanin, tylko Amerykanin, a oni mają do kartonówek inne podejście. Niemniej (oczywiście subiektywnie) uważam modele za sympatyczne i nie żałuję, że zdecydowałem sie na ich wydanie. Będą następne.

JOL

 
02-08-04 08:32  Re: Nowości MODELIK
Homik 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Pytania do pana Olesia:
1. Dot. profili skrzydeł - w taki razie powinien być zamieszczony, poglądowy przekrój skrzydła/profil - od wczoraj szukam profilu do Tummelisy (do reszty miałem w domu).
2. Dot. Hanriotów - dlaczego nie zastosował Pan "srebrnopodobnego" (tak jak np. w Lublinie R.XIII ter) druku? Szary owszem z grybsza czasem wygląda jak srebrny, ale nie w tych dwóch wydaniach.
Uwagi na mały minus:
3. Historia w HD-2 jest przepisana z HD-1, z brakiem wzmianki czegokolwiek o HD-2.
4. Brak szablonów drutów - drobna niedogodność - ale dałoby sie wcisnąć.
5. HD-2 zmieściłby się także na dwóch arkuszach (pływaki na miejscu zapasu koloru.
6. Uproszczenia - nie tylko z orginałem , ale nawet z okładką - niech ktoś znajdzie np. "papiery" do O-1 (znalazłem jednak kilka zdjęć repliki w sieci), z Hanriotami można sobie poradzic w sieci
7. Mało atrakcyjne malowania Hanriotów (czepiam się nich, bo to moje ulubione "normalne" samoloty z I Wojny - "Nienormalne" to np. AD Scout)
Plusy:
8. Bardzo dobre malowanie Albatrosa.
9. Są! Żadnego z tych samolotów nie było na rynku.
10. Świetny druk (jednak szary w Hanriotach boli, i tam też zauważyłem w kilku miejscach znikanie czarnych lini).
11. Przyciągające uwagę okładki.
12. Recenzja jednego w Fanatyku Kartonu 2, a relacja z budowy Albatrosa w FK3 (żona kazała skończyć przed gwiazdką - model do powieszenia na choinkę "bo taki kolorowy").
13. Niska cena.

To tyle na szybko, jak pisałem - dokładna recenzja w FK2, a Albatros juz szykuje się do walki z nożyczkami.

-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
02-08-04 14:12  Re: Nowości MODELIK
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Odpowiadam Homikowi:
1. Ja też nie znalazłem nigdzie tego profilu, wszyscy więc musimy zakładać, że był to typowy profil dla tego okresu.
2. Bo Hanrioty były szare, nie srebrne (tak naprawdę podobno był to kolor srebrnoszary czy szary z połyskiem, ale co to takiego?). Lublin R.XIII ter był szary (płótno), srebrne były tylko pływaki (dural).
3. Bo to jest ten sam samolot.
4. Jak podano w instrukcji, druty określamy na podstawie oklejek i nie uważam tego za utrudnienie.
5. Chyba racja, mogłem bardziej upchać i zmieściłoby się na 2 arkuszach.
6. Modele są uproszczone i wyjaśniałem dlaczego - takie miały być. Dla bardziej wymagających do wyboru jest około 1000 innych modeli.
7. Nie znam atrakcyjniejszego malowania tych samolotów.
8. Dzięki.
9. ?
10. Jestem daleki od pełnego zadowolenia.
11. Dzięki.
12. :-)
13. Jak zawsze.

JOL

 
02-08-04 14:26  Re: Nowości MODELIK
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A ja mam pytanie - czy Tummelisa, samolot w końcu szkolny - nie miał ANI JEDNEGO przyrządu na desce rozdzielczej?
Tam jest tylko półwręga zadrukowana na brązowo. mam wrażenie, że brakuje choćby wysokościomierza.
Co innego pozostałe druciaki - bardzo dokładnie wydrukowane przyrządy.

Chyba, że robimy model egzemplarza muzealnego, z którego wyjęto wszystkie przyrządy - a w takim razie jestem trochę rozczarowany.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
02-08-04 15:14  Re: Nowości MODELIK
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Batonus - nie wiem. Tak było w oryginalnym opracowaniu Amerykanina. W Szwecji w muzeum stoi oryginał tego samolotu (jeszcze w latach 60-tych latał). Jedyny sposób to pojechać i sprawdzić, ale ja się nie wybieram.

JOL

 
02-08-04 15:22  Re: Nowości MODELIK
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

OK, ja znalazłem przed chwilą w necie - ta półwręga jest nie dość, że wygięta łukowato tak, że niejako "otacza" pilota, to rzeczywiście nie ma na niej przyrządów. Jeden zegar jest z lewej na dole, podczepiony.
Ale to egzemplarz muzealny i nie wiem, czy to rzeczywiście tak było w czasach świetności samolotu. Wygląda na zadbany i nie ma żadnych śladów po zdjętych przyrządach, przynajmniej na tych zdjęciach.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
02-08-04 15:26  Re: Nowości MODELIK
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
żeby nie być gołosłownym.
a może mi się zdaje, że to jest wygięte? sam już nie wiem.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
02-08-04 18:42  Re: Nowości MODELIK
Homik 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Pytania do odpowiedzi na pytanie :) (wcale nie jestem upi... natrętny)
1. Profile, ale jakakolwiek wskazówka ich dotycząca byłaby na miejscu. Z instrukcji, jak dałem ją do przeczytania żonie (wiec co to model, co to samolot, profil też sie domyśla)wynika, że należy skleić obie poiwerzchnie na płasko (jedna do drugiej), co wg mnie jest błędem.
2. Ten kolor (patrząc na zdjęcia, lub modele z "mydelniczki") wyglądałby (wg mnie oczywiście) jak w właśnie w lublinie lub ki-61 z Modelcardu (to łatwiej mi znaleźc do porównania).
3. Wiem, ale nie pada ani słowo o HD-2, czytając (bez wiedzy na temat) można mieć wrażenie jakby opis był "nie od tego samolotu").
8. HD-1 belgijskie, HD-2 z pancernika Texas (to tak na szybko).
9. To był okrzyk radości :)

-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024