FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
18-11-04 18:06  [technika] Lakier - wykorzystanie w budowie modelu
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Chciałbym nawiązać do wątku z tematu o I 16 z AH i przedstawic kilka zdjec z budowy PZL 11c z MMa.

Elementy na zdjeciu wydaja sie bardzo ladnie i czysto sklejone i to sklejone w czystym standardzie. Nie udalo by mi sie w zaden sposob takiego efektu osiagnac, gdyby nie CHEMIA. Chemia w tym przypadku sprowadza sie do kilku warstw lakieru stosowanego w odpowiednich momentach ksztaltowanie i klejenia.

Jeszcze jedno! W modelarstwie nie ma "zlotego srodka". CHEMIA tez nie jest dobra na wszystko. Zle uksztaltowanych czesci zaden lakier nie poprawi. Moze NAM tylko pomoc. Nam, a nie chinskim krasnoludkom, ktore za nas model zrobia :P

___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
18-11-04 18:07  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
I jeszce najbardziej klopotliwa czesc modelu (wg mnie ) osłona silnika

 
18-11-04 19:02  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

Części rzeczywi ście wzorcowo uształtowane, że aż się wierzyć nie chce że to karton gdyby nie to że mogę zajrzeć do części tego modelu.

Czy mógłbyś bardziej szczegółowo opisać jak osiągnąłeś tak ukształtowanie części osłony silnika, kołpaka czy wreszcie łopat?

PS. Może dla wyjadaczy lotniczych to są oczywistości ale dla mnie nie.

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
18-11-04 23:19  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

...może i chemia coś ukryła...ale podejrzewam,że te elementy wykonałeś wzorcowo...jak Ciebie znam Piter to tak jest!:)))
...trzeba dodać,że wszystkie pofałdowania papieru znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki gdy do akcji wkroczy lakier matowy...np.Humbrol;)...tyle,że potrafi płatać figielki:/

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
19-11-04 08:41  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

:) Cóż można rzec... Jest to kolejny taki pokaz, który już ostatecznie skłania mnie do przetestowania lakierowania. Rezultaty są znakomite.

Jeżeli możesz, napisz proszę, jaki jest Twój sposób na formowanie części i kiedy kładziesz poszczególne warstwy lakieru.

 
19-11-04 09:21  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A mnie interesuje "krawędź natarcia" osłony silnika - jest rewelacyjna.
Proszę o opis magicznej techniki.
I czy pociągnąłeś to poliuretanem?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
19-11-04 09:59  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

Piter jakiego lakieru uzylles?
Sys jakie figle ? :)

*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
19-11-04 15:13  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Sorry, ze dopiero teraz pisze, ale ostatnio mam niestety bardzo wiele zajec:(
Te elementy robilem mniej wiecej tak:



Osłona silnika

Kartonowy pierscien "natarcia" kolektora jest wg mnie w tym modelu najbardziej klopotliwa czescia. Byla to pierwsza czesc za jaka sie zabralem, bo stwierdzilem, ze jesli sie nie uda, to rzucam model w kąt :P
Zaczalem od "wymietolenia" czesci oblym twardym elementem (w tym przypadku koncowka uchwytu nozyczek). Robilem to na tekturze 2 mm - to dosc eleastyczne podloze. To zwyczajna technika, jednak akurat w ten element nalezy wlozyc wiele serca i... potu. Podczas ksztaltowania zwracalem uwage cigle, by karton w wewnetrznej czesci profilu sie nie faldowal.

Juz po pierwszych ruchach wyoblajacych "doskonaly" karton MMa zaczal sie rozwarstwiac...... Przyjalem to ze spokojem, i rozwarstwilem go do konca, Po czym nasaczylem go pierwszy raz lakierem nitro (dokladnie caponem). W sumie nie wiem co tu wiecej napisac..... Chodzi tu chyba tylko o dokladnosc i wzmacnianie rozwarstwionego elementu lakierem.

Uksztaltowanie tego elementu zabtalo mi ok 1 h, calej oslony ze 4 godziny, plus czas schniecia lakieru. ten czas o czyms mowi - zero pospiechu. Uzylem tylko jednej wycinanki, ale czasem juz myslalem, ze to co mietole nadaje sie tylko do wywalenia... Jakos jednak wyprowadzilem to na ludzi.

Calosc, "utrwalalem" caponem.
Wbrew pozorom nie jest ona az taki agresywny, jednak trzeba na niego uwazac.
Na sam koniec delikatniutka mgielka polmatowego humbrola. Podkreslam, baaaardzo delikatna mgielka. Nie mozna elementu pokrywac gruba swiecaca warstwa, po wyschnieciu bialy nalot gwarantowany.
Na zdjeciach oslona jest matowa, ja napisalem, ze uzylem polmatu. Jesli ktos uzywa aerografu, to polecam polmat. Jesli maluje sie delikatna mgielka, cieniusienkimi warstwami - efekt jak na zdjeciach, czyli ladny macik.



Kolpak i lopaty

Podobnie jak w przypadku oslony. "Mietolenie" i jeszce raz "mietolenie", ksztaltowanie, pasowanie itp itd. nie rozwarstwialem tu niczego, kolpak kleilem na styk, po uprzednim uksztaltowaniu, ze trzymal sie prawie bez kleju:)

Retuszowalem "listki" po klejeniu o dziwo, wloskiem z pedzelka praktycznie
na konies obfita warstwa caponu na listki - zalalem mikroszczelinki. No i oczywiscie polmacik z aerografu na final.



Szczerze mwoiac, to nie wiem, co napisac..... Latwiej jest robic, niz opisywac to co sie robi:) Jesli macie jeszcze jakies pytania, to walcie!

Batonus - wtedy nie uzywalem polistru, bo go jeszce nie znalaem, to moj ostatni "wynalazek", ale tez przetestowany w praktyce:)

 
19-11-04 16:48  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

marekb...a tak!...figle:)
ale więcej przeczytasz tu:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=52001&t=51855#reply_52001
i tu:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=55829&t=55755#reply_55829

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
19-11-04 18:07  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

coś niesamowitego Piter,

dzięki za wskazówki - może kiedyś dojdę do takiego poziomu...

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024