FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 23Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
18-01-12 17:12  [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam

Mam na imię Jarek i mieszkam w Gdyni. Modelarstwem kartonowym zajmuję się od lat 80 ubiegłego wieku (jak to brzmi:)). Do tej pory byłem jedynie obserwatorem na forum. Postanowiłem jednak się ośmielić i zaprezentować relację z obecnego projektu. Daleko mi do Wielkich Mistrzów (jak np. Art), ale co mi tam. Jest to HMS Victory z wydawnictwa Shipyard (Gold Edition), a zatem model z zasady „niewykonalny”, który mimo wszystko chciałbym kiedyś ukończyć. Do emerytury jeszcze nieco mi zostało
Model będzie malowany i waloryzowany tam, gdzie to możliwe i o tyle, o ile pozwolą mi na to moje umiejętności oraz skala w jakiej jest zaprojektowany. Dno nie będzie piankowane i chciałbym również uniknąć wszelkiego szpachlowania. Ogólny wygląd dotychczasowego postępu w pracach prezentuje się następująco:



Elementy szkieletu, zgodnie z projektem, zostały naklejone na tekturę grubości 1 mm. Wystające elementy wręg oraz końcówki szczelin, w które wsuwane są wręgi i podłużnice zostały przed sklejeniem w całość zalane cyjanoakrylem. Zalecam wykonanie tego zabiegu zwłaszcza w odniesieniu do wystających na wręgach wąsów, na których będą opierały się nadburcia. Jeśli się tego nie zrobi, to późniejsze manewrowanie kadłubem powoduje, że bardzo łatwo jest je pozaginać.



Dodatkowo w celu uniknięcia załamywania się wystających wąsów wykonałem sobie podpórkę, która ułatwia prace przy modelu odwróconym do góry dnem.



W dolnej części szkieletu, z każdej strony wzdłużnicy wkleiłem listewki sosnowe 8x8 mm. Dzięki temu udało się nieco usztywnić konstrukcję i zapewnić liniowość szkieletu.





Każda wręga została pogrubiona poprzez naklejenie dodatkowych pasków wręgi o gr. 1mm i szerokości ok. 1 cm tak, aby do linii wodnej uzyskać wręgę o grubości 3 mm powiększając w ten sposób powierzchnię, na której będą przyklejane elementy poszycia dna.



Na zdjęciu poniżej widoczny jest pewien błąd projektanta (chyba, że to było działanie celowe, a ja jeszcze nie rozumiem jego sensu). Widoczna na zdjęciu bliższa krawędź wręgi powinna wg mnie wystawać poza obręb podłużnicy, a dalsza powinna do niej równo przylegać. To dałoby możliwość zeszlifowania wręgi zgodnie z krzywizną podłużnicy. Jeśli ktoś będzie w przyszłości budować ten model, dobrze byłoby, aby wręgi o nr od 1 do 3 powiększyć po obwodzie o ten brakujący 1 mm. W ten sposób będzie można zeszlifować nadmiar wręgi, bo dokleić brakujący fragment jest raczej trudno. Można też od razu wyciąć te wręgi z odpowiednim skosem, ale ufając ślepo wydawcy nie zmierzyłem szerokości wręg i tego nie zrobiłem.



Ten błąd szczególnie uwidocznił się podczas pogrubiania wręg na dziobie, co widać na fotce. Pomiędzy doklejonymi wręgami powstała szpara, którą będę musiał czymś wypełnić tak, aby poszycie miało pełne oparcie na całej szerokości wręgi.



Jak na razie to tyle. I postaram się w przyszłości robić bardziej bezcieniowe fotki. CDN...

Post zmieniony (18-07-14 12:39)

 
18-01-12 17:16  Odp: HMS Victory (Shipyard)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Siadamy, oglądamy, paznokcie obgryzamy...
Powodzenia!

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
18-01-12 17:49  Odp: HMS Victory (Shipyard)
fid11111   

powodzenia:)

--
Pozdrowienia fid11111

 
18-01-12 22:50  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
dzidek... 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


 - 1

Mam nadzieję, że nie jest to Twój pierwszy model żaglowca, a doświadczenie jakie posiadasz
pozwoli zbudować ten piękny i dość trudny ( takielunek) żaglowiec.
Będę się przyglądał i życzę powodzenia. Pozdrawiam.

 
18-01-12 23:25  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Piotrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

powodzenia przyda się i to bardzo.
Podam jeszcze pewnego linka:
http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=55&t=1226&start=590
albo zmotywuje albo wręcz przeciwnie.
Ale pewne rzeczy mogą się przydatne.

--

 
19-01-12 19:25  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

No to zasiadam i czekam na więcej :-)

 
19-01-12 23:25  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
cfemar   

Czy będzie to pierwsza relacja tego pięknego okrętu doprowadzona do samego finału?

 
19-01-12 23:38  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Wspomnień czar,
obyś mnie zaczarował i znów powrócę do starych żaglowców ;)
Będę Cię dopingował.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
20-01-12 08:15  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Nie znam modelu, zatem to tylko teoretyczne rozważania.
Założyłeś od razu, że wręgi są za małe na obwodzie.
A może to wodnica jest za duża, a wręgi OK?
Robiłeś jakieś przymiarki na sucho poszycia?

--
pzdr
Kemot

 
21-01-12 11:04  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kemot Przymiarek poszycia jeszcze nie wykonywałem. Może jest rzeczywiście tak jak mówisz, ale wydaje mi się (teoretyzując:)), że to raczej wręgi są ciut za krótkie. Zobaczymy na dalszym etapie prac. W razie czego zweryfikuję swój pogląd.

Ogólnie dziękuję wszystkim za wsparcie i zainteresowanie, niewątpliwie przyda się, jako element motywujący do ukończenia budowy (za kilka lat:))

Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 23Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024