FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-01-24 13:52  [R/G] SW: AT-AT
Nighwisherek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Cześć



Jestem nowy w temacie i na forum, szlifuje skilla w kartonie dlatego z góry przepraszam za błędy jakie popełnię ;). To mój trzeci model i jeśli to niezgodny projekt z regulaminem to proszę o info - znaleziony projekt na necie. Jest to model maszyny AT-AT z Gwiezdnych wojen.

Wykonane: SW Razor Crest , Battlestar Galactica

W kolejce: STAR WARS DARTH VADER'S TIE FIGHTER, Bn2t Hutnik, ORP Krakowiak, Polskie kutry cz. 1 (ORP S-1 i ORP S-5), A018 Autobus miejski Jelcz M11

--

 
04-01-24 20:43  Odp: SW: AT-AT
Nighwisherek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Finalnie tak wygląda:







Komentarze mile widziane ;)

 
06-01-24 12:48  Odp: [R] SW: AT-AT
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Jak na trzeci model to nie ma na co narzekać, u mnie było podobnie :) Te "stopy" albo się miejscami rozkleiły, albo się trochę pośpieszyłeś przy kształtowaniu i klejeniu elementów. Przy następnym modelu może spróbuj też poeksperymentować z retuszem.

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
06-01-24 13:34  Odp: [R] SW: AT-AT
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Jak na 3 model jest całkiem ok, pamiętam, że też kleiłem ten sam model jakieś 20 lat temu :)

Tak jak Dominik pisze w następnych modelach możesz popracować nad łączeniem elementów, proponuje rezygnować z "listków" i kleić części na styk, na początku będzie trudniej ale po kilku modelach jakość wzrośnie :)

Modele drukowana z netu też mają to do siebie, że często nie mają sensownych szkieletów i wzmocnień przez co część elementów jest nienaturalnie wiotkich i cienkich, co w AT-AT widać po "stopach", działkach czy głównym pudle które bez wzmocnienia lekko się fatyguje i zapada wewnątrz siebie co rozwiązane by mogło być podklejeniem tych części na grubszy karton, ale to przyjdzie z doświadczeniem.

Swoją drogą szkoda, że nie ma nawet fanowskich opracowań sprzętu ze Star Wars w większej detalizacji, ja kojarzę jedynie modele "uhu02" (x-wing, tie inceptor, at-st) oraz Lambda Shuttle który jest w konradusowych szufladkach, które mają zbliżony poziom do opracowań komercyjnych pojazdów militarnych. Aż mnie czasem korci żeby samemu coś zaprojektować :)

Niech moc będzie z Tobą i wrzucaj na forum kolejne modele :)

 
07-01-24 14:15  Odp: [R/G] SW: AT-AT
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Jak na początek to całkiem nieźle. Nie ma magicznej wiedzy ani umiejętności, tylko dupogodziny do wyrobienia.
Chłopaki całkiem sensownie już wyjaśnili kolejne kroki które warto wdrożyć do swojego warsztatu.

pozdr i wytrwałości : ]

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
07-01-24 16:31  Odp: [R/G] SW: AT-AT
Nighwisherek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tak z klejeniem stóp to po prawdzie kolejność (przy lipnej instrukcji ;)) zbagatelizowałem i dlatego takie szczeliny powstały.

Co do retuszu - jakim materiałem ewentualnie coś takiego można retuszować?

Dzięki za wskazówki biorę się za następne.

 
07-01-24 17:58  Odp: [R/G] SW: AT-AT
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Jeśli chodzi o retusz to mamy namyśli malowanie krawędzi wyciętych elementów na kolor wydruku, przy AT-AT gdzie jest w sumie jasno szary brak retuszu nie rzuca się w oczy ale przy bardziej kolorowych modelach różnica jest mega zauważalna.

Ja używam farbek Pactra, czasami bezpośrednio ze słoika, czasem mieszam z niewielką ilością wody w plastikowym pojemniku i nakładam cienkim pędzlem 000, używałem też Temper dość długi czas, też fajnie się miesza kolory nimi jednak kiepsko współpracują z klejem BCG którego używam do 80% modelu, także przesiadłem się na Pactre gdzie takiego problemu nie zauważyłem. Przy retuszu jeszcze modeli drukowanych z domowej drukarki trzeba uważać żeby pędzel nie był za bardzo mokry, na tyle żeby farba została na krawędzi a nie zwilżyła papieru, przynajmniej u mnie niewielka ilość wody rozpuszcza druk z drukarki pozostawiając wyraźne i brzydkie plamy.

Co do szczelin to już bym z nimi nic nie robił, tak jak pisałem wcześniej modele z netu czasem mają swoje uproszczenia projektowe i mogły by być lepiej zaprojektowane jakieś dodatkowe wzmocnienia, wręgi etc. Możesz spróbować jakiegoś modelu wydanego przez naszych wydawców (Kartonowa Kolekcja chyba ma całkiem fajne modele przystępne dla początkujących) żeby podłapać jak sklejać różne elementy. Potem sam będziesz widział co możesz poprawić w modelu drukowanym jeszcze zanim wytniesz element i mocno podciągnąć jego jakość :)

Powodzenia :)

 
07-01-24 18:09  Odp: [R/G] SW: AT-AT
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Do retuszu na początek wystarczą nawet farby plakatowe, które zostały z plastyki, choć lepsze byłyby tempery. Z tym zastrzeżeniem, że np. pomalowanie drutu w ten sposób to już jest pewna zabawa, a efekt bardzo nietrwały. Ewentualnie można całość retuszować akrylami, ale wtedy nie ma za bardzo miejsca na błąd. Chodzi przede wszystkim abyś nauczył się mieszać kolory - choćby w zakresie: google jak uzyskać kolor piaskowy/oliwkowy itp. ;) Ponadto nauczysz się jak wyretuszować krawędzie aby nie upaćkać całego modelu. Możesz też się zastanowić czy nie dokonać zakupu jakiejś wycinanki z kategorii dla początkujących, np. wydawnictwo WAK ma w ofercie np. sprzęt wojskowy w uproszczonej formie ale z ładną grafiką, inne wydawnictwa też na ogół mając trochę łatwych modeli dla nowicjuszy. Problem z darmowymi modelami z internetu jest taki, że łatwo można znaleźć coś co w pliku wygląda na łatwą rzecz, a potem się siedzi i uzupełnia to czego autor nie przewidział typu jakieś wzmocnienia, ponadto może pojawić się problem z wymiarami bo drukarki czasem potrafią trochę przekłamać wydruk - ja się tak kiedyś umęczyłem z jednym z japońskich zamków ze strony canona. Tak jak Karas wyżej napisał, modelarstwo nie wymaga jakichś niesamowitych zdolności, większość to kwestia cierpliwości, czasu i zmarnowanych wycinanek :)

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024