FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-02-22 23:07  [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Witajcie,
chciałbym przedstawić Wam nówkę żaglowiec od Fly Model oraz się podzielić z Wami moimi przemyśleniami.

Na początek ładna okładka



po otworzeniu mamy historię żaglowca, opis budowy w czterech językach (pol., ang., niem. i ros.) itd., czyli to co wszędzie



następnie otrzymujemy prace artystyczne przestawiające żaglowce, wydrukowane na bardzo przyjemnym papierze, (chyba) Towariszcz na czerpanym a USS Constitution na takim jakby aksamitnym, nie wiem jak on się nazywa



i w zasadzie efekt wow się kończy.
Dalej otrzymujemy bardzo marnie naszkicowany takielunek wraz ze stroną tytułową



trzy strony rysunków montażowych



następnie 4 arkusze obustronnie drukowanych żagli



siedem stron z częściami, gdzie największym rozczarowaniem jest brak tekstury pokrycia miedzianego w części dennej oraz mała ilość jufersów. Już widać, ze trzeba dorabiać lub kupować,



3 arkusze wręg i 3 arkusze "laserów"



Moja opinia jest taka, że model mógłby być bardziej dopracowany.. Brakuje porządnego rozrysowania takielunku i części dennej. To są dwa największe minusy.
Jakmacie pytania to śmało.

PZDR

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
19-02-22 09:52  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Faktycznie rysunki takielunku są dość ubogie. Nie jest to jednak wyłącznie problem tego modelu. Podobnie ubogo jest np. w modelu Victory z Shipyardu. Gdyby nie własne "dochodzenie" i podjęta próba wykonania opracowania olinowania tego okrętu, to w oparciu o rysunki z wycinanki trudno byłoby ustalić dokładny przebieg niektórych lin i punktów ich mocowania. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pokazanie w wycinance dokładnego, precyzyjnego planu olinowania byłoby dość trudne i powodowało znaczne zwiększenie kosztów takiego modelu. Z własnego doświadczenia wiem, że opracowując na własne potrzeby plany olinowania Victory, wyszła z tego niemała książka. Myślę jednak, że Wydawcy mogliby nieco bardziej w tej mierze się postarać i zwiększyć objętość instrukcji w temacie takielunku.

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
19-02-22 10:26  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ta zapowiedź wywołała u mnie zaciesz, ale zawartość ostudziła zachwyt. Faktycznie takielunek trochę po macoszemu potraktowany, jakby potencjalny sklejacz miał większość wiedzieć sam. Wystarczyłby jeden, ale solidny rzut na maszt (bo generalnie reszta wg. tego samego schematu), bukszpryt i gafel. Pomocne byłyby np zdjęcia gotowego modelu, nawet jeśli daleko odbiegałby od standardu. Mówię to mimo, że nie jestem fanem "zdjęciowej" instrukcji. Victory z Shipyardu ma jednak dużo lepszą instrukcję pod tym względem, przeglądałem nieraz zawartość na mojehobby. Wiele istotnych szczegółów jest dobrze rozrysowanych -w jaki sposób liny były wiązane itp. A i tak najlepiej takielunek wyjaśnia Tomek-Sehorse w swoich modelach, szczególnie tych późniejszych :).
W kwestii papierowej to model jak model, bez wielkiego szału. Brak miedziowanego poszycie (tj. zarysu) to chyba nie aż taki problem. I tak 9 na 10 sklejających przeszpachluje dno i oklei z tasiemki miedzianej. Co najwyżej kłopotliwe może być właściwe poprowadzenie każdej linii.
Podsumowując, jest to jakaś baza, jakiś punkt wyjściowy do budowy tego modelu. Identyczny sposób opracowania jak w Amerigo sprzed lat -mam go i raz po raz rozkminiam jak to ma być zrobione. Żeby skleić ten model, z efektem na miarę urody pierwowzoru, trzeba albo mieć sporą wiedzę na temat konstrukcji z tych lat, albo zgromadzić mnóstwo materiałów o tym okręcie. Laik taki jak ja mógłby polec przy budowie, bazując jedynie na instrukcji. Dociekanie co i jak, nawet korzystając z internetu, ze względu na bogatą terminologię okrętową jest niełatwym zadaniem.

Dzięki TLB że podzieliłeś się z nami zdjęciami ;)

pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
19-02-22 10:59  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Także stałem się posiadaczem. Uczucia mam mieszane.
Jak napisał i pokazał TLB rysunki takielunku są symboliczne. Chcąc zbudować wierną rekonstrukcję takielunku trzeba będzie korzystać z planów, zdjęć oryginału oraz prawidłowo wykonanych modeli. Rysunki olinowania w modelu sprawiają wrażenie, jakby był on skierowany dla początkujących, tu może właśnie tkwić ich logika. Za to szablony drzewców zostały ładnie przedstawione.
Dziwi wygląd poszycia dna. Nawet jeden z rysunków sugeruje poszycie z miedzianych blach. Kolejną ciekawostką jest kształt bloczków, szukałem i nie znalazłem potwierdzenia ich kształtu w formie przedstawionej w modelu.
W praktyce tego typu modele wymagają sporego wkładu własnego. Sprawia on wrażenie fajnego materiału wyjściowego pod warunkiem dobrego spasowania. Też graficznie przedstawia się ładnie.
Mam wrażenie, że projekt z właściwym przedstawieniem uproszczonych i pominiętych elementów przełożyłby się na większą grubość i cenę.
Przy okazji wznowiono wydania Kruzenszterna, Towariszcza i Oktiabraskiej Rewolucji.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
19-02-22 11:52  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
ANDSZY   

Czyli trzeba będzie sięgnąć do Planów Modelarskich.

 
19-02-22 13:37  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Panowie, a pokażcie mi prosty model żaglowca, minimum 3 masztowego, taki dla laika i totalnego abnegata, z pełną dokumentacją takielunku...

Wsadzę kij w mrowisko, ale to napiszę: od tego modelarskiego dobrobytu to w (...)(i tu powinno paść niecenzuralne słowo, ale zastąpimy je materiałem o languście) się poprzewracało. Za chwile będzie wymagana instrukcja obrazkowa jak nakładać klej na części, pełna bibliografia i źródła pozyskania planów, gdzie kupić drut na wzmocnienia i listę sklepów z pełnym asortymentem sznurków na takielunek. Litości...

Nie tak dawno temu, bo 20lat, to nie tak dużo czasu, dostęp do dokumentacji był mocno ograniczony, wiele materiałów jeszcze nie wypłynęło na światło dzienne, a internet był reglamentowany, i jakoś można było robić fantastyczne modele z przepięknymi detalami, mimo, że opracowania same w sobie mocno szwankowały. Nikomu nie przeszkadzało bieganie do biblioteki NOT i za ciężkie pieniądze kserowanie książek, zdjęć i planów, żeby zrobić ten naj naj naj model...

Poziom "modelarskiego" lenistwa i rozpieszczenia osiągnął już lewel hard...

Podsumowując: żaglowce nie są dla laików, i minimów wiedzy, i umiejętności trzeba posiadać, a dokumentacja, pełna, takielunku przerasta możliwości ramowe samego modelu. Możę i opracowanie nie przystaje do projektów Sehorse-a, ale jest dość przyzwoicie opracowane nawet jak na dzisiejsze wyśrubowane standardy".

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-02-22 13:58  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Chopin, mas rację, że poziom lenistwa osiągnął level hard. Blachy foto, żywice itd. Jednakże, jak sam napisałeś, zaglowce nie są dla laików, to te takielunki powinny być trochę lepiej rozrysowane. Ja się nie doczepiłem do całego modelu, bo zawartość jest naprawdę fajna, pokład ładny, wyposażenie ok, tylko taki model, który nie jest wojenny i nie jest zdobiony wg mnie powinien nadrabiać żaglami. Oczywiście jest napisana skala trudności 4/5, także to też tlumaczy zawartość.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
19-02-22 16:33  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Chopin błagam Cię... Przyzwoicie opracowany??? Przyzwoicie opracowany jest ten z MM!

Zrobione deskowanie burt, naniesione klepki poszycia dennego, zaznaczone zanurzenie, przyzwoicie zachowany kształt i całkowita sklejalność. Pomijam, że jest w mniejszej skali, ale to tym bardziej rzutuje na niekorzyść Fly Model...

I jeszcze jedno. Cutty Sark z MM to kwota około 20 zł, Fly Model ponad 100. Nawet gdyby kupić MM i go powiększyć w punkcie ksero w stereokolorze 4K, będzie to lepsza baza.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
19-02-22 16:47  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Też mam takie przemyślenie jak Mucha, że ten z MM z 2004 roku, jest chyba trochę lepszy jako baza. A z drugiej strony jak komuś się nie podoba czerwone dno i nie chce się robić miedzianego to zawsze zostaje opcja zrobienia do linii wodnej ;-)

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
19-02-22 18:48  Odp: [Recenzja] Cutty Sark, Fly Model, 1:100
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Jak nie może być zbyt obszerna instrukcja, bo koszty, to jaki problem dać na stronie PDFa do pobrania? Kładziesz sobie smartszajsa koło maty i Ci się papiery nie walają.
A Chopin jednak trochę racji ma....

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024