FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
31-07-15 09:32  [R/G] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy temat na tym forum i zamierzam doprowadzić go do końca. W życiu skleiłem tylko jeden model kartonowy, a mianowicie drezynę pancerną Tatra.
Burza jest moim drugim modelem. Temat zakładam ponieważ liczę na parę uwag i podpowiedzi oraz troszkę motywacji do dalszej pracy.

Nie przedłużając:
To jest model który zamierzam skleić:


Taką podstawkę roboczą wykonałem, aby mieć na czym stawiać kadłub podczas prac:


Jak na razie jedynie zacząłem szkielet:


Dodam tylko że zamierzam skleić cały kadłub, nie tylko do linii wody. Następny post dodam kiedy skleję wszystkie wręgi. Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie albo cenne porady będę bardzo wdzięczny.
[PS] Jaki hosting zdjęć polecacie? Jak narazie wrzuciłem na wstawkę, ale nie wiem czy jest on odpowiedni do warunków forum.
Pozdrawiam.

Post zmieniony (11-07-16 10:49)

 
31-07-15 09:43  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam,
Zasiadam zatem i kibicuje w budowie.
Musisz iść z budową jak burza :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
31-07-15 10:10  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

16 lat temu kleiłem Burzę, ale wydanie z 1984. Bardzo fajny model dla początkującego.

Z cennych porad: bez pośpiechu :-)

Co do hostingu zdjęć: ja jestem bardzo zadowolony z flickr

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
31-07-15 10:45  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam na Forum i życzę powodzenia w budowie.
Pozdrawiam
PS - tak dla formalności dodaj w tytule skalę 1 : 33
Teraz ja sie poprawię ze skalą oczywiście 1 : 200.

Post zmieniony (31-07-15 12:37)

 
31-07-15 11:18  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Witamy.
Zacząłeś bardzo dobrze.
Jedyna uwaga dotyczy zdjęć - elementy modelu fotografuj na jednolitym tle ( najlepiej kup sobie duzy akrusz brystolu - nawet w dowolnym kolorze), oświetlaj dwoma źródłami światła, lub rób zdjęcia przy naturalnym oświetleniu - na zewnątrz domu.
Będzie dobrze.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
31-07-15 13:06  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Powodzenia.
Kadłub okrętu to nie drezyna, więc przyłóż się do niego. Mimo pozornej prostoty, sklejenie szkieletu tak aby po oklejeniu poszyciem wyglądał dobrze to trudne zadanie.

 
01-08-15 11:57  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Dziękuję wszystkim za miłe słowa i porady. Wezmę je sobie do serca.
Zdaję sobie sprawę, że wręgi muszą wyjść dobrze aby cały kadłub był prosty. Właśnie skończyłem część nadwodną szkieletu i musiałem podkleić na szczycie wręg niższego pokładu kawałki kartonu bo okazały się za niskie (podłużnica wystawała do góry o jakieś 0,5mm).
W paru miejscach musiałem skrobać wręgi nożem bo troszkę wystawały na boki.
Zdaję sobie sprawę, że kadłub nie wyjdzie idealnie ale kiedyś trzeba się nauczyć :)

Przy okazji odkryłem co robiłem źle: tnąc nożykiem gruby karton nie trzymałem narzędzia idealnie pionowo i początkowe wręgi wyglądały tak: /==========/ Musiałem dokonywać poprawek. Ale dalsze wręgi wykonałem poprawnie. Od teraz będę się pilnował.

Podłużnice:


Całość:


Wręgi już po retuszu (na takim zbliżeniu krawędzie wydają się strasznie krzywe, ale to brzegi kartonu i kontur się tak pofałdował, na żywo nie wygląda to źle):


Starałem się, aby tło było w miarę jednolite i dobrze oświetlone. Kadłub jest duży więc całościowe zdjęcia trudno zrobić, za co przepraszam )

Czy zanim zacznę wycinać elementy widoczne na gotowym modelu muszę o czymś pamiętać? Przy niektórych modelach czytałem, że ludzie nasączają czymś karton przed wycinaniem, czy jest to konieczne?
Drugie pytanie, czym robić retusz krawędzi? Całego modelu nie zamierzam malować, jednak krawędzie wypadałoby czymś maznąć. Im więcej czytam tym mniej wiem. Niektórzy polecają rozpuszczone pastele, dla początkującego jak ja chyba wystarczy, prawda?

Post zmieniony (01-08-15 12:10)

 
01-08-15 12:19  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tnąc tekturę (1 do 2 mm) trzymaj nożyk nie pionowo a pochylony pod katem 45 stopni i nacinaj kilka razy aż do przecięcia tektury. Zrób próbę i zobaczysz, że cięcie będzie proste, gładkie nie postrzępione. Pamiętać też należy by nożyk trzymać równo, nie przechylać na boki - wtedy krawędzie cięcia będą prostopadłe.
Krawędzie wręg, podłużników itp. dobrze jest nasączyć SG i potem przeszlifować papierem ściernym obłożonym na równej, sztywnej powierzchni np. deseczce.
Przed wycięciem elementów możesz pomalować arkusze caponem (zobacz różne porady w Technika).
Powodzenia w budowie !

 
01-08-15 13:09  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Jak gruba jest tektura na której podkleiłeś wręgi? Wygląda na 2-3mm, podczas gdy 1mm spokojnie wystarczy. Tekturę 1mm oczywiście dużo łatwiej ciąć.

> Przy niektórych modelach czytałem, że ludzie nasączają czymś karton przed wycinaniem, czy jest to konieczne?

Nie jest konieczne, póki co możesz sobie tym głowy nie zawracać.

> czym robić retusz krawędzi?

Ja stosuję farby akrylowe, ale pastele też podobno są dobre.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
01-08-15 13:29  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Ryszard: mnie właśnie o to chodziło, że przechylałem na boki nożyk. Teraz będę się pilnował.

killy9999: Tekturka ma wg sklepu papierniczego 1,55mm a w instrukcji modelu pisało, że ma mieć 1-1,5mm. Więc jest tylko minimalnie grubsza od tego co być powinno, ale nie mogłem namierzyć takiej idealnie 1,5 więc skorzystałem z takiej.
Jak mierzę razem z kartonem z wycinanki to ma mniej niż 2mm razem.
Planuję kupić suwmiarkę, żeby móc mierzyć takie rzeczy dokładnie.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024