FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-02-22 19:58  [T/P] Gąsienice od 0.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Cześć,
chciałem zrobić gąsienice z ogniw. Nigdy w życiu tego nie robiłem i mam parę pytań. Mam takie oto części na ogniwa:


Podklejam te dwa maluchy na gruby papier.
Większe częsci wycinam, tzn w pierwszym kroku nie wycinam tych dziur w kształcie równoległoboku.

Ale jak zginam te większe częście, to papier w sąsiedztwie tych wycięć w kształcie prostokątów mi się okropnie rozdwaja. Czy chodzi o to że ten wyrób trzeba najpierw porządnie zakaponować przed formowaniem? Czy może zagina się to jakoś po zamoczeniu?

Druga sprawa: jakim klejem to najlepiej kleić? BCG?

Post zmieniony (03-02-22 13:28)

 
02-02-22 20:21  Odp: [T/P] Gąsiennice od 0.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zrknij proszę na pierwszy post w mojej starej relacji - http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=173906&t=173906&filtr=0.
Część ogniwa, którą zawijasz należy zwilżyć pędzlem zamoczonym w wodzie. Poza tym papier też ma znaczenie - nie każdy karton jest dobry, gorsze się rozwdwajają.
Osobiście sklejam ogniwa BCG - lepsza kontrola nad klejeniem ogniwa w całość i dłuższy czas na ewentualne poprawki.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
02-02-22 20:25  Odp: [T/P] Gąsienice od 0.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Dzięki, spróbuję z wodą. Drukowałem to na Pol Effect o gramaturze 200, no ale go nie zwilżałem. To spróbuję BCG, pierwsza próba była taki zwykłym klejem w sztyfcie (od Pattexa), ale czuć było, że to nie to. (no i dziurki muszę trochę wyprostować na wydruku, bo są za małe/przesunięte).

Post zmieniony (03-02-22 13:28)

 
02-02-22 20:54  Odp: [T/P] Gąsiennice od 0.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Gramatura 200 to zdecydowanie za dużo jak na tak drobne elementy.
Jeśli ogniwa sa naprawdę drobne, używam kartonu 140-160, przy większych 170-180.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
02-02-22 21:23  Odp: [T/P] Gąsienice od 0.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Dzięki! Spróbuję na 160 (bo taki mam).

Post zmieniony (03-02-22 13:28)

 
03-02-22 10:21  Odp: [T/P] Gąsiennice od 0.
henrykk   

Ponieważ nie mogę poprzez „E-maila“ na profilu Marchewkowego Potwora (chiałem „bez rozgłosu”) - wymaga App, którego nie mam i nie mam zamiaru mieć – „gąsienice” byłoby chyba lepiej, zamiast „gąsiennice“…
Po co ta funkcja???

--
Pozdrawiam
Henryk

 
03-02-22 13:29  Odp: [T/P] Gąsienice od 0.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

nn-> n - dzięki. Dopiero teraz do mnie dotarło jak się to mówi. To jeszcze z lat szkolnych wyniosłem :)

Aktualny status po zastosowaniu się do porad powyżej:


Przy 160 i po zwilżeniu pędzlem papier bardzo troszeńkę się mi rozwarstwia, ale na tyle mało, że w praktyce to nie ma żadnych negatywnych skutków.

Powyżej sklejanie testowe z pierwszej próby. No i od razy wyszło. Z tego co rozumiem takie ogniwa "maluje się" aerografem, więc są z białego papieru.

Dzięki bardzo.

 
03-02-22 13:56  Odp: [T/P] Gąsienice od 0.
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Spróbuj nie zwilżać wodą tylko rozcieńczonym BCG. Po wyschnięciu dodatkowo utwardzi papier co ułatwi Ci wycinanie otworów.
Ja wycięcia w "zawiasach" wycinałem zawsze żyletką po sklejeniu całego ogniwa.
Może to Ci trochę pomoże:




--

Post zmieniony (03-02-22 13:58)

 
03-02-22 19:42  Odp: [T/P] Gąsienice od 0.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Dzięki,
pomoże na pewno. Poeksperymentuję sobie przed produkcją tych ogniw, bo potrzebuję ich 240 no i tak w imię własnej edukacji.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024