FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
26-03-23 21:13  [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3


Witam. Są takie modele, które trudno zobaczyć sklejone mimo, że prezentują się ciekawie i przedstawiają - w tym wypadku - samolot, który zapisał się na kartach historii niejednego konfliktu zbrojnego. SB-2M100 został wydany przez Orlik (14/2017) a jedyną relację z jego klejenia znalazłem na rosyjskim forum. Autorem opracowania jest Aleksander Fabricznyj, co dla mnie było wystarczającą zachętą do tego, żeby się za to zabrać. Wycinanka przedstawia samolot biorący udział w walkach podczas wojny domowej w Hiszpanii.
Model jest dość trudny w budowie, mocno zdetalizowany. Posiada nietypowo rozwiązane przejście kadłub-skrzydło, ale wybór rozwiązania był wzorowany po prostu na tym zastosowanym w oryginale. Oczywiście dużo kłopotu sprawiło oklejenie ramkami tego przedniego oszklenia, na szczęście gotowe wytłoczki kupione u wydawcy dość dobrze zdały egzamin. Pozwoliłem sobie na modyfikację żaluzji osłon silników - wycinance były po prostu narysowane na płaskim elemencie, nie podobały mi się dlatego zrobiłem ich imitację, myślę, że jest lepiej. W końcowym etapie klejenia zakiełkowała myśl wykonania odsuwanej osłony stanowiska tylnego strzelca, żeby można było "pochwalić się" obrotowym uchwytem karabinu i nawet jestem zadowolony, chociaż przy ew. następnym takim rozwiązaniu prowadnice schowam w kadłubie. Co poza tym ? Wręgi to lasery, oszklenie kupione gotowe... Bardzo podoba mi się rozwiązanie imitacji szkieletu, żeber wewnętrznych kadłuba, które po wklejeniu stanowią swego rodzaju, skuteczne podposzycie. Niewiele już z tego widać, ale efekt jest kapitalny. Wszystko to wycięte laserem, trzeba tylko pomalować na kolor wnętrza. Aha, jedna wielka niedogodność wydania to brak jakiejkolwiek instrukcji klejenia oraz porozrzucane po 13 arkuszach części, których - szczególnie tych drobnych - trzeba się było mocno naszukać i uważać, żeby nic nie zginęło. Na plus - ogromny zapas koloru, brawo !
Zapraszam do obejrzenia galerii oraz kilku zdjęć ze stołu warsztatowego:





--

Post zmieniony (26-03-23 21:37)

 
26-03-23 22:54  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Gratulacje!
Obserwowałem postępy na facebooku.
Porywające i zachwycające!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-03-23 23:15  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Fantastyczny i kapitalny!

Więcej pochwalnych epitetów nie dostaniesz bo się rozleniwisz i nie będziesz miał motywacji a takich modeli, czyli ciekawych historycznie i świetnych metodycznie, chcemy po prostu WIĘCEJ.

Gratuluję i sobie trochę w kątku pozazdroszczę że tak nie potrafię. ;)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
26-03-23 23:41  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Świetna robota, piękny model. Gratulacje.

 
26-03-23 23:48  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

To już nie jest zwykły model. To już jest dzieło sztuki wykonane przez prawdziwego mistrza fachu. Gratulacje!

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
27-03-23 09:18  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ale fajne wrażenie robi ta kratownica tylnej części kadłuba :) i w ogóle całość pierwsza klasa! Pozdrawiam

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
27-03-23 09:41  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
jacob 

 

Świetna robota, gratuluję Ci ukończonego modelu. Też podglądałem na FB, wyszło ekstra!
Pozdrawiam

 
27-03-23 09:43  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
wasia 

Na Forum:
Galerie - 22
 

Moim zdaniem samolot do najpiękniejszych nie należy, ale model to już co innego. Ja się już przyzwyczaiłem, że jak pojawia się galeria Lemmy'ego to będzie czyściutko i na najwyższym poziomie.

--
_ _ _ _ _ _ _
Halifax, Su-37, Su-35, Su-27, Black Widow, MiG-29M, MiG-29A, Mustang, SZD-22 Mucha, Iskra bis DF, Su-27 Fly Model, Su-30MKI, Su-30MK, LIM-2, SBLim-2Art

 
27-03-23 10:16  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

fantastyczny brzydal!
brawo!


kurde , też Ci "płowieje" oszklenie myślałem, że to tylko moja domena ;-)
ostatnio wziąłem płynu do okien i na wacik i polerowałem od wewnątrz, po przyklejeniu, od zewnątrz, niby czystsze ale zawsze czymś pacnę ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
27-03-23 11:56  Odp: [G] SB-2M100 (ANT-40), Orlik, skala 1:33
Roli 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Gratuluję! Świetnie sklejony model.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024