FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-08-04 08:32  [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Zwracam się zprośbą do znawców temetu niemieckiej pancerki z okresu II WŚ. Wątek ten formalnie powinien być w dziale tematycznym, ale że ma związek z klejonym modelem pozoliłem sobie zamieścić go tutaj. Jak co poniektórym wiadomo jestem w trakcie klejenia modelu Pskpfw III ausf. M z "Modelika". Pracuję obecnie nad gąsienicami i pojawiła mi się w związku z nimi mała zagwozdka. Ogniwa gąsienicy tego pojazdy mają kształt podobny do trapezu, ale nie wiem w którą stronę ma być on obrócony. Żeby nie było, że nie chciało mi się samemu szukać przedstawiam 3 fotki wybrane ze swojego archiwum. Dwie współczesne i jedna historyczna. Współczesne pokazuję przeciwne pozycje, nie wiem czy jest (była) to fantazja osób które zajmowały się renowacją danego pojazdu. Jako, że trzecia pozycja ułożenia nie jest możliwa : ) zdjęcie historyczne zgadza się z jednym ze współczesnych. Czy to można traktować jako wyznacznik? Czy kierunek ułożenia gąsienicy mógł się zmieniać w zależności od wersji pojazdu?

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-08-04 08:32  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
foto2

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-08-04 08:33  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
foto3

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-08-04 09:35  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
KrzysiekR   

Witaj Demon,

Jak do tej pory nie widziałem żadnego archiwalnego zdjęcia z gąsięnnicami założonymi tak jak na 3 fotce, co nie znaczy, że nie było jakich odstępstw od reguły. Tak na szybko przejrzałem również te galerię:
http://panzer.punkt.pl/strony_www/pzkpfw_3_galeria.htm , jak też przejżałem "Wojnę pancerną" Piekałkiewicza i również nie znalazłem żadnego archiwalnego zdjęcia z gąsięnicami założonymi tak jak na trzeciej fotce. Tak więc polecałbym założenie gąsienic tak jak jest to pokazane na 3 zdjęciu. A w muzeach zdarzają się różne rzeczy, zarówno jeżeli chodzi o gąsięnnice jak i o malowanie :)

a teraz troche z innej beczki, żeby moderatorzy nie przenieśli tego wątku do działu pancernego:)

Robisz pojedyńcze ogniwa, a jeżeli tak to czy wycinasz wszystkie otwory??


Z pancernym pozdrowieniem, KrzysiekR

 
18-08-04 10:04  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie spotkałem nigdzie na oryginalnych zdjęciach gąsiennic założonych tak jak w okazach muzealnych. Tutaj jest sporo zdjęć oryginałów i rysunki Pz III http://armor.kiev.ua/Tanks/WWII/PzIII/ i na wszystkich gąsiennice są tak założone jak na twoim pierwszym zdjęciu. Dla ciekawostki. Kolejne zdjęcia muzealne (co prawda Stug-a, ale to samo podwozie) i widać, że gąsiennice są założone raz tak, raz tak.
http://www.andreaslarka.net/assaultguns.html.
Podobnie tutaj
http://www.seedwiki.com/page.cfm?doc=German%20Tanks&wikiid=92&wpid=146336.
Podejrzewam, że to może być przypadłość muzeów. Kiedyś, chyba na forum pancernym PWM była dość długa dyskusja o tym. Nie dam sobie głowy uciąć, ale z relacji niemieckich żołnierzy z tamtego okresu wynikałoby, że w warunkach polowych odwrotne założenie gąsiennic, czy różnice w ilości ogniw było na porządku dziennym. Musiałbyś sprawdzić i poszukać (soki, ale nie mam cierpliwości szukać:)))

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
18-08-04 10:22  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

KrzysiekR: tak gąsienice będą z pojedynczych ogniw i powycinałem w nich po dwa otworki pod zęby kół napinających. Zastanawiam nie nad trzecim otworem mieszczącym się pod "zębem" ogniwa. A z drugiej strony zastanawiam się, czy cała ta moja robota nie jest o kant kuli rozbić. Zrobiłem już całe zawieszenie (znaczy wszystki koła) i dłubię teraz gąsienice. Wydaje mi się, że nie zrobiłem żadnego błędu, bo wszystko się zgadzało i kleiło idealnie, po sklejeniu kilkukrotnie sprawdzałem z rysunkami moztażowymi i wszystko wyglądało OK - gąsienica są za wąskie (albo koła napędowe za szerokie) i ich zęby nie wchodzą w otwory w gąsienicy a w łączenia między poszczególnymi ogniwami (np. jak w T80 i chyba Shermanie). Teraz bym potrzebował kogoś, kto kleił Panzera III, Stuga IV albo Hummela z Modelika żeby skonfrontować temat.
QN: dzięki za informacje, zwłaszcza o montowaniu gąsienic w warunkach polowych. Faktycznie mogło się nieraz cuda wyrabiać, zwłaszcza pod ostrzałem.....
Z zamieszczonych linków posiadam już pościągane zdjęcia, podane przykłady to tylko wybrane z kolekcji.
Dzięki za odpowiedź.

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-08-04 22:48  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
KrzysiekR   

Cześć,

nieciekawa sprawa z tymi gąsienicami. Pytałem z dwóch powodów: model ten leży u mnie w kolejce i w (niedalekiej mam nadzieję) przyszłości również będę budowął tę maszynę. Poz tym autor pisał w instukcji (jeżeli można nazwać to instrukcją), że nie zaleca wycinania czarnych pół. Dlatego też tak interesowała mnie ta sprawa.

Z twojej relacji wynika, że wina za powstały problem z gąsęnicami najprawdopodobniej leży po stronie projektanta. Masz juz jakiś pomysł jak to rozwiązać??


Pozdrawiam, KrzysiekR

 
18-08-04 23:55  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
Wujek Andrzej 

 

Demon ... odnośnie sposobu-kierunku zakładania gąsienic też "swojego czasu" analizowałem problem .
Qń wspomniał o prowizorce frontowej oraz muzealnej więc nie będę go cytował , ma rację ...
Gąsienice powinny być / były / zakładane jak na zdjęciu pierwszym . Najlepiej sugerować się archiwalnymi zdjęciami czołgów stojących w halach fabrycznych lub na dziedzińcach fabrycznych .
To daje pewność sposobu montażu .
Prawidłowy sposób montażu gąsienic pozwalał na "czyszczenie" otworów przez wchodzące w nie zęby koła napędowego . Twarde błoto na przykład było przez taki ząb rozpychane swobodnie do przodu i na boki / trapez otworu był szerszy u podstawy /.
Przy odwrotnym ułożeniu gąsienicy - ząb wchodząc do otworu i przesuwając się w kierunku zwężenia trapezu wspomnianego otworu wypychał błocko jedynie do przodu .
Jeśli nie wypchnął - było one w zwężeniu prasowane .
Doprowadzić to mogło , w skrajnych przypadkach , do zaklinowania zęba napędowego w otworze i zerwania gasienicy .
Jeśli nie to na pewno do niekorzystnych naprężeń wpływajacych na żywotność samych gasienic .

Tyle wiem . Więcej nie pamiętam .

Wujek Andrzej ... na podstawie materiałów różnych . Pozdrowienia .

... a wszystkim się zdawało że Wojski ............... a to echo grało

 
19-08-04 08:23  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Wujku: serdeczne dzięki za dodatkowe informacje. Mam kilka fotek z produkcji Panzera III i będę musia ł dokładnie je przeanalizować.
KrzysiekR: jest dokładnie tak jak piszesz, autor w opisie nie zaleca wycinania otworów w wersji z pojedynczymi ogniwami. Nie wiem w sumie czemu, ogniwka są wystarczająco mocne, trzeba tylko uważać przy tym wycinaniu. Dzisiaj 1,5 godziny wklejałem "bieżniki" - zrobiłem 1/4 gąsienic, jak wkleję zęby i podmaluję to cyknę fotkę i zamieszczę na forum. A co do problemu z pokrywaniem się otworów w ogniwach z zębami na kołach napędowych..........coż, nie zrobiłem z tematem nic (i wstyd przyznać, ale nic nie będę robił).

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
20-08-04 18:57  Re: [Prośba o pomoc] Pzkpfw III-gąsienice
PzKpfw 

 

Jeszcze tylko maly dodatek ..... 100 -procentowo tylko trapezowe otwory
w ogniwach gasienicy tzn. szersze u podstawy sa prawidlowe .
Odwrotne zalozenie gasienicy , moglo miec jakis "dodatkowy cel " ale w/g
mnie jest to zwyczajna pomylka w odrestaurowaniu pojazdu w muzeum
Jesli tak jak w przypadku moze - PzKpfw III , w ogole mozna zalozyc ja odwrotnie , tak w wielu innych niemieckich pojazdach jest to zupelnie niemozliwe ( Tiger )
W/g mnie zdjecie nr.3 to jakas wielka pomylka -i swietnie ,ze ktos to zauwazyl ....Nie wiem skad ( z jakiego muzeum ) jest to zdjecie
( chyba nie z Munster .....?) Mysle ,ze zdjecie jest z jakiegos muzeum we Francji ..... bo jesli znaleziono czolg osobno i gasienice osobno .......to nietrudno o pomylke , ale chetnie zapytalbym fachowcow z tego
muzeum o opinie .

Pozdrowienia
PzKpfw
-------------------
Bron pancerna

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024