LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
13-02-17 21:02  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wydawnictwo Scream Comics zapowiedziało na marzec komiks lotniczy "Angel Wings":

Jak widać po rysunkach akcja osadzona jest w trakcie 2WŚ w Azji i skupia się na wyczynach Burma Banshees.

Dobra wiadomość jest jeszcze taka, że dostaniemy od razu trzy tomy w jednym wydaniu. Już zacieram ręce. Przyznam, że wydawnictwo zrobiło mi bardzo miłą niespodziankę. Zamawiać można u wydawcy albo w Gildii. Nakład ograniczony do 500 egzemplarzy. Data wydania: 8 marca.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:09)

 
13-02-17 22:29  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

;-)

 
14-02-17 11:21  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Co oznacza tajemniczy uśmiech?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
14-02-17 11:53  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Uśmieszek bo komiks ten przywołał wspomnienia jak sam je zbierałem - wprawdzie nie o tematyce lotniczej ale były to wycinane z lokalnej popołudniówki ("Wieczór Wybrzeża") historyjki obrazkowe o przygodach Kajtka i Koka autorstwa J. Christy.
Z niecierpliwością czekałem na bodajże godzinę 16 -tą gdy gazetę dostarczano do kiosków, Wycięte paski wklejałem w zeszyt zwany "Notatnikiem Akademickim".
Ot, stare dzieje.
Pozdrawiam,
Ryszard

 
14-02-17 17:59  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Trudno było to wydedukować na podstawie emotikonki :-)

Tak jeszcze w temacie to napiszę, że czytam od kilku tygodni "Szachownice nad okupowaną Europą" Olejki i Mroczkowskiego. Z początku szło szybko, ale dotarłem do rozdziałów o Powstaniu Warszawskim i ugrzązłem w gąszczu surowych, napisanych wojskowym żargonem dokumentów.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
28-02-17 16:36  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Gun Camera Footage of World War II: Photography from Allied Fighters and Bombers Over Occupied Europe"
Autor: Douglas Keeney
Stron: 132
Wydawnictwo: The Crowood Press Ltd, 2000

W nawiązaniu do dyskusji w temacie z linkami.

W czasach gdy sprowadzanie książek z zagranicy wydawało się nierealne, a zasoby internetowe nie były tak bogate jak dzisiaj (bądź też nie byłem świadomy ich bogactwa), wszedłem w posiadanie skanów w/w książki. Tekstu mało, dominują fotografie powietrze-powietrze. Sporą część fotek zalinkowanych na Pintereście można tutaj zobaczyć w większym formacie. No i tak sobie myślę, że wypadałoby kupić wersję drukowaną w końcu, bo nie jest zbyt droga.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:09)

 
09-03-17 11:56  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Polskie Wojska Lotnicze w okresie walk o granice Państwa Polskiego (1918-1921)
Tom 1 - Początki, organizacja, personel i sprzęt"
M. Niestrawski , Oświęcim 2017
stron - 328, 95 zdjęć.


Przykładowe strony:

Obszerna bibliografia, liczne przypisy.
Kompendium wiedzy o polskim lotnictwie wojskowym.

 
19-03-17 21:24  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: Angel Wings
Autorzy: Romain Hugault (rysunki), Yann (scenariusz)
Stron: 160
Wydawnictwo: Scream Comics, 2017

Dostałem w swoje ręce zapowiadaną nowość ze Scream Comics. Powiem krótko: rewelacja. Po pierwsze, bardzo fajna fabuła. O ile w "Niedźwiedzim kle" (inna lotnicza seria wydawana przez Scream Comics) fabuła jest taka sobie, o tyle tutaj naprawdę nie ma się co czepiać. Powiedziałbym, że "Angel Wings" jest fabularnie na poziomie porównywalnym z "The Grand Duke", o którym pisałem jakiś czas temu. Natomiast to co najbardziej zachwyca w komiksie to rewelacyjne rysunki. Ilość różnych samolotów pojawiających się w komiksie oraz ich wierne odwzorowanie powala na kolana. Zachęcam do kliknięcia w miniaturki i powiększenia zdjęć do pełnego rozmiaru - można oglądać pojedyncze nity czy śrubki w silniku! No i na koniec wielkie słowa pochwały dla wydawnictwa za rewelacyjną jakość wydania: duży format, twarda oprawa z obwolutą, papier kredowy, dodatkowy plakat, trzy zeszyty oryginalnej serii w jednym tomie.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:09)

 
31-03-17 15:15  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Bys Killy wspomnial, ze poza samolotami to sa tam i inne atrakcje ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
31-03-17 15:30  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

"Inne atrakcje" tylko zasłaniają samoloty ;-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-04-17 19:20  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Szachownice nad okupowaną Europą"
Autorzy: Andrzej Olejko, Krzysztof Mroczkowski
Stron: 400
Wydawnictwo: Libra, Rzeszów 2011

Skończyłem w końcu czytać książkę, z którą męczyłem się przez ostatnie 3 miesiące. Męczyłem to dobre określenie, bo lektura naprawdę szła jak krew z nosa - w międzyczasie przeczytałem kilka tomów Wiedźmina, kilka innych książek historycznych i całkiem sporo komiksów. Duet autorów był mi znany z książki "Nocnych lotów świadectwa" poświęconej polskim dywizjonom bombowym działającym w ramach RAF. Tematyka "Szachownic nad okupowaną Europą" to z kolei łączność lotnicza z okupowaną Polską, a więc działalność w ramach Special Operations Executive), zrzuty zaopatrzenia dla AK (również w trakcie Powstania Warszawskiego) i kilka ciekawych studiów przypadku. Autorzy mają naprawdę bardzo dużą wiedzę, ale niestety brakuje im umiejętności pisania książek. Książka oparta jest w dużej mierze na cytatach wspomnień i oficjalnych dokumentów. Niestety, jeśli chodzi o wspomnienia są one powtórzeniem tych z "Nocnych lotów świadectwa", a więc czytałem po raz drugi to samo. Dokumenty są natomiast momentami bardzo trudne do przetrawienia i niezrozumiałe dla laika. Autorzy mają nieziemsko irytującą manierę rozwijania skrótów w cytowanych dokumentach: inicjałów, tytułów wojskowych, skrótów pospolitych, przy czym osiąga to granicę absurdu i nie wiadomo czemu ma służyć. Jednocześnie zdarza się, że skróty które naprawdę należałoby wyjaśnić (np. jakieś terminy wojskowe) zostają pominięte milczeniem (autorzy sami nie wiedzieli co one znaczą?). Taka formuła książki naprawdę jest wątpliwa. Poza tym w książce często panuje bałagan. Ciągłość wywodu momentami nie istnieje: autorzy nie trzymają się chronologii, raz przytaczają dokumenty późniejsze, chwilę potem wcześniejsze i tak w kółko. Zdarzają się zdania albo akapity zupełnie oderwane od otaczającego je kontekstu. Zdarza się że zdania czy akapity są powtarzane w kilku różnych miejscach książki, co tylko pogłębia poczucie bałaganu. Jak już mówiłem w książce jest dużo ciekawych informacji i są fragmenty które czytałem naprawdę z zapartym tchem, ale ogólnie jest trudno i potrzeba dużego samozaparcia żeby tą książkę przeczytać.

Zastanawiam się teraz co zrobić ze stojącą na mojej półce książką "Powroty znad domu" pana Mroczkowskiego. Książka jest właściwie na ten sam temat. W trakcie czytania sięgnąłem po nią w celu porównywania i odnalazłem bardzo wiele prawie identycznych fragmentów. Przez "prawie" mam na myśli zmienione jedynie szyki zdania, czy zastąpienie słów synonimami - tak żeby nie dało się powiedzieć, że autor po prostu skopiował tekst, jednak z punktu widzenia czytelnika to nie robi żadnej różnicy. Czyżbym miał po raz trzeci czytać to samo?

--

Post zmieniony (05-01-19 23:13)

 
02-04-17 20:20  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

To duży sukces, że ją wreszcie zmęczyłeś. Mam ją i jest "dziewiczo" czysta. Po kilku stronach podarowałem sobie.
Odnośnie jednego ze współautorów (A.Olejko) i jego innych, licznych publikacji to ich recenzje można sobie poczytać w necie.
Dodam tylko, ze jego ostatnia książka "Wilk" i "Wilczek" - Historia najsłynniejszego korsarskiego rejsu Wielkiej Wojny" zawiera jak dla mnie zbyt dużo błędów, że nie wspomnę o koszmarnym stylu.

 
03-04-17 08:05  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Dziwne, mam jego 4 publikacje (całkiem spora o Słowakach, dwie o naszych eskadrach w Armii Karpaty i jedną o Cant Z-506) i jakoś większych uwag, co do stylu nie miałem, a zwracam na to uwagę. Co do błędów, to należałoby mieć jakąś bazę źródłową. Problem w tym, że p. Olejko zajmuje się tematami pomijanymi w literaturze (patrz: konflikt polsko-słowacki i "okolice"), więc czasem trudno się odnieść bez dostępu do archiwów :(.
"Szachownice..." mam na radarze, bo brakuje mi czegoś skonsolidowanego w tym temacie (jestem bardziej lotniczy niż morski ;)). Jak znajdę w księgarni (a widywałem) to sobie przejrzę dokładniej, bo Wasze opinie mnie zaintrygowały :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
03-04-17 21:27  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dixie, ja już wcześniej czytałem inną książkę tego duetu, tzn. wspomniane "Nocnych lotów świadectwa" i ogólnie wrażenia z niej były raczej pozytywne. Na tyle pozytywne że jak zobaczyłem "Szachownice..." na półce w księgarni to wziąłem od razu. Jak widać rozczarowałem się.

> "Szachownice..." mam na radarze, bo brakuje mi czegoś skonsolidowanego w tym temacie

Możesz dokładniej doprecyzować czym jest "ten temat"? Może uda się wymyślić coś innego ;-) Mnie bardzo zastanawiają wspomniane "Powroty znad domu". Boję się, że to jest to samo co w "Szachownicach..." (co nawiasem mówiąc jest bardzo nie fair wobec czytelników), ale kto wie - może książki różnią się na tyle że po "Powroty..." warto sięgnąć?

Natomiast co do zawartości merytorycznej książek to istotnie nie jestem w stanie zweryfikować książek pod tym względem. Autorzy wydają się dobrze wiedzieć o czym piszą i mieć oparcie w źródłach, ale z drugiej strony bez fachowej wiedzy na pewno trudno to ocenić. Zakładam że jedną z recenzji książek p. Olejko o której wspomniał Ryszard jest artykuł pt. Kompilatorska wojna trzech cesarzy, który nie pozostawia suchej nitki na innej książce tego autora. Recenzja powtarza w sumie te same zarzuty co ja: bałagan, niespójność stylu i wywodu, powtórzenia. Mam cichą nadzieję, że książki o lotnictwie są przynajmniej rzetelniejsze pod kątem merytorycznym.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
04-04-17 10:16  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Liczyłem na to, że "Szachownice..." są czymś w rodzaju monografii przede wszystkim 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych i po części 138 dywizjonu w którym jedna eskadra była polska (jeszcze zanim powstała 1586 EdZS).
Obserwuję, że od pewnego czasu pojawia się więcej opracowań monograficznych dot. jednostek (duży wybór od Września po PSZ) lub nawet teatrów działań (choćby "Gorzka słodycz Francji"), o coraz bogatszej literaturze lotnictwa i przemysłu II RP nie wspominając (np. prace W. Mazura, E.Malaka i innych). Wspomnienia też się pojawiają (zwłaszcza dotąd te nie publikowane), ale kiedyś mieliśmy niemal tylko pamiętniki. Dziś są to częściej opracowania naukowe.
A przytoczona recenzja zaiste miażdżąca. Tym to dziwniejsze, że w tych pozycjach, które czytałem, bibliografia archiwalna jest dość obszerna.
Może faktycznie, lepiej siedzieć było w swojej piaskownicy (lotnictwie)...

--

Post zmieniony (04-04-17 12:33)

 
05-04-17 19:45  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Liczyłem na to, że "Szachownice..." są czymś w rodzaju monografii przede wszystkim 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych i po części 138 dywizjonu w którym jedna eskadra była polska (jeszcze zanim powstała 1586 EdZS).

I z grubsza tak właśnie jest. Postaram się jakoś zebrać w sobie na dniach i porównać "Szachownice..." i "Powroty znad domu", zobaczyć na ile się różnią.

A co do wspomnień to zacząłem czytać wydane niedawno przez Znak wspomnienia Witolda Urbanowicza pt. "As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303". Jest to naprawdę spora cegła (700 stron) zbierająca trzy tomy wspomnień Urbanowicza: "Początek jutra", "Świt zwycięstwa" i "Ogień nad Chinami". Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Zapowiada się na najlepsze wspomnienia jakie czytałem.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
06-04-17 07:53  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

O! Będę wdzięczny za wyniki tego porównania :)
Co do wspomnień naszego asa (bez ironii!) - mam te wspomnienia jeszcze w wersji trzytomowej. Napiszę tak: jeśli facet trochę nie konfabulował, to miał cholerne szczęście znaleźć się w miejscach w których akurat coś ciekawego (lub nieciekawego) się działo (np. aneksja Austrii) lub spotykał bardzo ciekawe osoby. Poza tym styl narracji jest unikalny i miałem wrażenie, że czytam powieść w stylu "Burzy" M.Parowskiego. W innych wspomnieniach nie spotkałem czegoś takiego. Wg mnie, efekt jest niesamowity, wręcz bajkowy (w znaczeniu: odbiegający od moich wyobrażeń o ówczesnych realiach). Pozycja warta poświęconego jej czasu :)

I jeszcze w temacie pamiętnikarskim: Gorąco polecam zapoznanie się z relacjami dot. działalności Cyrku Skalskiego autorstwa jego pilotów (W.Król, B.Arct, M.Wyszkowski - co i rusz są wznawiane, więc do kupienia bez problemu). To doprawdy, bardzo ciekawe doświadczenie, porównać trzy różne punkty widzenia na te same wydarzenia :P A jeszcze w konfrontacji z jedyną jak dotąd monografią autorstwa p. Sojdy i Śliżewskiego...., miodzio :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
08-04-17 18:14  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Porównałem "Szachownice nad okupowaną Europą" i "Powroty znad domu" - to są właściwie dwie identyczne książki. Cofam co mówiłem wcześniej o stosowaniu synonimów itp. Większość tekstu obu książek pokrywa się co do słowa. Pozmieniano tylko nieco podział na akapity i rozdziały, gdzieniegdzie pozamieniano kolejność tekstu, niektóre dokumenty cytowane w całości w "Powrotach..." w "Szachownicach..." są pominięte i wstawiony jest odsyłacz. Nawet podsumowania obu książek są właściwie takie same. Wydaje mi się, że chyba jedyną większą różnicą między książkami są dwa dodatkowe rozdziały w "Szachownicach..." które stanowią szczegółową analizę ostatnich lotów dwóch polskich maszyn (nawiasem mówiąc te rozdziały były dla mnie bardzo ciekawe). Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z sytuacją żeby ktoś wydał dwa razy to samo jako dwie różne książki. Budzi to we mnie naprawdę wielki niesmak. I sporo pytań, np. czemu pod identycznym tekstem raz podpisany jest jeden autor, a raz dwóch (może przez te dwa rozdziały?). Czy kolejność wydawania (Szachownice - 2011, Powroty - 2013) odpowiada kolejności pisania? Miałem przypuszczenie, że być może niespójność wywodu w "Szachownicach..." jest efektem wzięcia już istniejącego tekstu i przetasowania w nim akapitów, ale daty wydania zdają się temu przeczyć. Wielki minus dla obu autorów. Myślę, że będę się bardzo długo zastanawiał zanim kupię ich kolejną książkę (nieco pechowo na półce mam już "Mosty które rozwiesiła noc").

Dixie, zgadzam się absolutnie z twoją oceną wspomnień Urbanowicza - naprawdę czyta się to jak najlepszą powieść. Nie podejrzewam autora o konfabulację - wojna to naprawdę jest czas kiedy dzieje się niezliczona ilość niecodziennych rzeczy. Nic dziwnego, że osobę która przewędrowała cały kontynent, a potem brała aktywny udział w walkach spotkało tyle przygód. Nawet mój dziadek (rocznik 1914), który był jedynie zwykłym cywilem a z czasem robotnikiem przymusowym, miał na koncie przeżycie ataku Luftwaffe na kolumnę uchodźców z którą się poruszał, przewędrowanie piechotą spod Piły do Łodzi, czy postrzelenie przez Rosjan, którzy w trakcie "wyzwalania" najpierw strzelali, a potem zadawali pytania.

Dziękuję za rekomendacje co do Cyrku Skalskiego. Mam na półce wspomnianą monografię Sojdy i Śliżewskiego - czeka cierpliwie na swoją kolej. Wymienione wspomnienia zakupię przy okazji.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
14-04-17 17:18  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Po I tomie:

jest już dostępny tom II.

stron 330, zdjęć 97
Dla interesujących się historią polskich wojsk lotniczych wspomniane dwa tomy to podstawowe źródło wiedzy.

 
12-05-17 19:22  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303"
Autor: Witold Urbanowicz
Stron: 700
Wydawnictwo: Znak, 2016

No i skończyłem czytać cegłę. Książka to tak naprawdę wydanie zbiorcze trzech osobnych książek ze wspomnieniami:

"Początek jutra" - wspomnienia z Kampanii Wrześniowej oraz ucieczki przez Bałkany i Bliski Wschód do Francji. Rewelacja, czyta się z zapartym tchem.

"Świt zwycięstwa" - pobyt w Anglii, głównie Bitwa o Anglię. Moim zdaniem najmniej udana z trylogii: nie przypadło mi do gustu że oprócz wspomnień część rozdziałów to po prostu zwykły wykład historyczny. Nie wiem jaką miało to wartość w momencie kiedy oryginalnie było pisane, ale dzisiaj mogę śmiało stwierdzić że inni opisali 2WŚ lepiej od Urbanowicza. Troszkę brakowało mi też przejść między rozdziałami, tzn. w jednym rozdziale autor lata w brytyjskim dywizjonie, a w kolejnym już nagle w 303, bez żadnego wyjaśnienia jak to się stało ze przeniósł się z jednego do drugiego.

"Ogień nad Chinami" - czyta się jak mieszankę powieści przygodowej z reportażem z podróży po Chinach.

Wszystkie trzy książki wyróżniają się spośród innych czytanych przeze mnie wspomnień stylem. Bliżej im pod tym względem do tradycyjnych powieści niż do kroniki czy pamiętnika. Bardzo polecam.

I duże brawa dla wydawcy za bardzo eleganckie wydanie w twardej oprawie.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:13)

 
15-05-17 08:17  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

O! Miło przeczytać wypowiedź na temat tej trylogii.
I ja pozwolę się dorzucić garść spostrzeżeń, może kogoś to jeszcze zachęci do przeczytania, bo mimo pewnych mankamentów, uważam, że warto (mam wersję wydaną w oddzielnych tomach, ale to raczej nie powinno się różnić).

Czy ktoś zwrócił uwagę na opis czasów przedwojennych? Odnoszę wrażenie, że nasz bohater był cokolwiek dobrze usytuowany materialnie i prowadził życie raczej wolne od troski o swój byt. A i przygody miał nie mniej ciekawe od tych wojennych. Miał m.in. "dar" znajdowania się w tych miejscach gdy coś się w nich ważnego/historycznego działo ;)
Poza tym że był w Austrii i Czechach w wiadomych momentach, to zdumiał mnie fragment dot. rozmowy z Eugeniuszem Horbaczewskim przed jego ostatnim lotem (to akurat już "głęboka" wojna bo '44). NIKT inny tego nie opisał, a czytałem wiele relacji + monografię 315.

W tomie o BoB zaskoczyło mnie, że samej walki jest dziwnie mało (muszę sprawdzić w "Cholernych Polakach" czy faktycznie tak mało latał, bo papiery na to są). Opisy dotyczą raczej tego co działo się na ziemi, a co do wykładania historii, to "nikt tak nie kłamie jak świadek naoczny" ;)
To była wojna widziana oczami pilota Witolda Urbanowicza, nic ponadto i ja tak to odbieram. Po prostu kolejny punkt widzenia. Do rzetelnych analiz zaglądam w inny regał :P

Chiny, to już niemal kompletny scenariusz na film lub serial. Może nie zupełnie taki awanturniczy jak "Black Sheep Squadron", ale coś w zbliżonym klimacie do "Sprawa pilota Maresza" (o ile nie pomyliłem filmów)...


Co by nudno nie było i że przypinam się tylko do cudzych wpisów, dorzucę:
Jerzy Damsz - Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika
Liczba stron: 576
Wydawnictwo: Znak
Nie dość, że historia, to jeszcze wykład z radioelektroniki. (307 - wiadomo, "nocnik", to i radary pokładowe :))
Poza tym bardzo ciekawe i niezwykle rzadko przedstawiane życie po wojnie.
Po tej książce nie miałem wrażenia niedosytu i swoistego urwania opowieści jak u W.Urbanowicza. To zamknięta całość, w dodatku pisana lekkim gawędziarskim piórem, którą pasjonatom lotnictwa gorąco polecam.

--

Post zmieniony (15-05-17 08:18)

 
15-05-17 11:08  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> co do wykładania historii, to "nikt tak nie kłamie jak świadek naoczny" ;) To była wojna widziana oczami pilota Witolda Urbanowicza, nic ponadto i ja tak to odbieram.

Dla wyjaśnienia: moja uwaga dotyczyła opisów i ocen wydarzeń historycznych, których Urbanowicz nie był świadkiem, np. inwazja na Norwegię.

> Do rzetelnych analiz zaglądam w inny regał

Właśnie :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
15-05-17 12:39  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

W takim razie muszę sobie odświeżyć, bo słabo ten tom zapamiętałem w tym aspekcie. Widocznie już to sobie czytając odfiltrowałem mając perspektywę czasu i inne książki w odwodzie ;)

Przy okazji, coraz częściej łapię się na tym, że czytając książkę mimowolnie wyłapuję nieścisłości lub wręcz błędy (no bo np. w innych papierach stoi inaczej...). Wiedza zaczyna mi przeszkadzać w czerpaniu przyjemności z lektury :D
Co gorsza, moja prywatna osobista małżonka unika oglądania ze mną filmów z czasów DWS, by nie słuchać moich komentarzy :) Choć przyznać muszę, że i ona potrafi dogryźć filmowcom. Takich np "Bohaterów Telemarku" skwitowała po kilku scenach - "no tu to już przesadzili". :D


EDIT2: spjrzałem w domu na półkę z trylogią i.... No żesz... Ona ma CZTERY tomy! Jest jeszcze tom o początkach przygody z lotnictwem (ale nie tylko) pt. "Myśliwcy". Zacząłem czytać... :)
--

Post zmieniony (15-05-17 23:44)

 
22-05-17 21:37  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: Cyrk Skalskiego
Autorzy: Grzegorz Śliżewski, Grzegorz Sojda
Stron: 296
Wydawnictwo: ZP, 2009

Monografia Polish Fighting Team. Przyjemna w lekturze i szczegółowa. Główny atut to liczne cytaty ze wspomnień lotników, które bardzo ożywiają kronikarski styl autorów. Do tego szczegółowe omówienie celów istnienia eskadry i podsumowanie osiągnięcia tych celów. Plus za liczne fotografie, w tym nawet w kolorze, a także aneksy szczegółowo katalogujące wszelkie działania PFT. Minus za brak bibliografii.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:13)

 
23-05-17 10:20  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

To jedna z pierwszych publikacji tego znakomitego duetu autorskiego w nieistniejącym już wydawnictwie (może to miało jakieś znaczenie w kontekście bibliografii, bo o tej firmie czarne legendy krążyły w branży...).
Kolejne ich pozycje są jeszcze lepsze :) Polecam "Gorzką słodycz Francji" i "Ci cholerni Polacy" (bo te akurat mam :) ).
Dokumenty, relacje, tabelki, dzień po dniu. Coś co tygryski lubią najbardziej :)
W tej chwili, to chyba najpełniejsze opracowania działalności polskich lotników w omawianych okresach.

--

Post zmieniony (23-05-17 10:21)

 
23-05-17 10:40  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> o tej firmie czarne legendy krążyły w branży

Rozwiniesz? Bo nie wiem czy mam się  bać kupowania kolejnych książek od nich. Co mi przypomina o jeszcze jednej negatywnej uwadze odnośnie "Cyrku Skalskiego": korekta mogłaby być lepsza. Są fragmenty książki, gdzie nagromadzenie literówek jest powyżej przeciętnej.

Dzięki za rekomendacje. Napisałbyś coś więcej o "Ci cholerni Polacy"? Pamiętam że przeglądałem w księgarni, ale nie przypominam sobie co mnie odstraszyło. Nawiasem mówiąc to tabelki i dokumenty mnie akurat niespecjalnie kręcą - najbardziej cenię sobie żywe wspomnienia o tym jak to wszystko wyglądało z perspektywy uczestników.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
23-05-17 13:47  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

ZP Grupa słynęła z tego, że trudno było uzyskać wynagrodzenie za dostarczony (i opublikowany) materiał książkowy, delikatnie rzecz ujmując.
Zmieniała się też nazwa wydawnictwa, ale w końcu podmiot jako taki zniknął z rynku. Jego spadkobiercą (ale nie wiem dokładnie w jakim sensie poza przejętym portfolio) jest http://www.ksiegarnia.historyczna.com.pl/o-nas
Jakoś ucichło, ale nie śledzę dalej tego wątku, więc nie wiem, jak jest na 100% dzisiaj i kto za tym stoi (niektórzy autorzy wspominali coś o właścicielach-kombinatorach). Dalszych szczegółów nie znam. Generalnie, śmierdziało.
Książki wychodziły tam ciekawe, ale to zasługa autorów i tym bym się kierował przy wyborze.

O "...cholernych Polakach" skrobnę coś wieczorem w domu z książką w ręku, bo nie pamiętam, czy dużo tam relacje czy bardziej opisów. W części o bombowcach chyba tak, ale u myśliwców nie pamiętam, nie to przykuwało moją uwagę ;)

Edyta: Krótkie te noce ostatnio. Ledwo wieczór nastał, a tu już poranek ;)
Po przewertowaniu przypomniałem sobie konstrukcję tego dziełka.
Otóż relacje są tam sprytnie wkręcone w opisy poszczególnych dni, a opisany jest każdy dzień w którym choć jeden Polak wykonał lot lub stało się coś innego ważnego. Okraszone to oczywiście tabelkami: Kto, kiedy (dokładny czas lotu!), jaki dyw., cel lotu. Oraz zestawienie strat i zwycięstw dnia w zestawieniu "cały RAF"-"tylko PSP".
Zanim jednak dojdziemy do kalendarium, to otrzymamy solidną dawkę genezy pojawienia się tych cholernych Polaków na Wyspach. O wielu faktach do tej pory wiedziała tylko garstka badaczy. Np. kto finansował ewakuację z Rumunii: ile, kiedy, nazwy statków, którędy szły transporty i komu najbardziej na tym zależało.
Kulisy powstawania pierwszej umowy lotniczej też są nader interesujące.
Wyjaśnione jest też wreszcie skąd wziął się ten cholerny termin "dywizjon" na określenie samodzielnej jednostki taktycznej (nie, to nie był A.Fiedler, który wbrew jednej z legend miał być jakoby pilotem 303 - g... prawda i są na to papiery).
Poza tym, kto wiedział kiedy nastąpiło pierwsze bojowe (i celowe) użycie 303? Fakt, że tylko części, ale... nie, nie był to 2 września.
Prawdziwą bombą jest jednak równie dokładne opracowanie początków lotnictwa bombowego i jego udział w BoB. Otóż, ku zdziwieniu gawiedzi 300 i 301 miały swój wkład w tą naparzankę.
Dla mnie ta książka poza kopalnią wiedzy często tajemnej dotąd, sprawiła ogromną przyjemność w czytaniu. Bardzo pasuje mi styl autorów, którzy wyraźnie oddzielają fakty od przypuszczeń i nie unikają wykazywania sprzeczności czy niejasności.
Jak dla mnie; zakup ubiegłego roku.
--

Post zmieniony (24-05-17 07:28)

 
23-05-17 15:42  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W temacie wydawnictwa ZP. Mam książek o tematyce lotniczej z tego wydawnictwa chyba wszystkie. Na początek:
"Wacław Makowski Cywil w wojsku - wspomnienia z życia i wojen" Część I i II i Część II i IV
Cz.I i II - lata 1898-1929 (str. 294)
Cz.III i IV - lata 1930-1941 (str. 306)
Liczne zdjęcia i przypisy - zdarzeń, osób wspomnianych w tekście (ze zdjęciami) i konstrukcji lotniczych.
Dla pasjonatów historii polskiego lotnictwa wojskowego i cywilnego pozycja obowiązkowa. Pisana "żywym" językiem - czyta się !


Post zmieniony (23-05-17 15:46)

 
24-05-17 13:53  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Josef Frantisek historia prawdziwa" - J.Rajlich
str. 195 - liczne zdjęcia, tabele, rzuty barwne sylwetek samolotów

Wielce ciekawe dzieje przed 1939 r. i udział Frantiska w w Wojnie Obronnej w szeregach polskiego lotnictwa.

 
30-05-17 15:12  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: The Dambusters and the epic wartime raids of 617 Squadron
Stron: 128
Wydawnictwo: The Military Gallery, 2017

Najnowsza pozycja z serii wydawniczej Commemorative Collection. O książce dowiedziałem się z recenzji w najnowszym numerze FlyPast, tyle że potem się okazało że na stronie wydawcy o książce nie ma ani słowa, jak również nie można jej kupić na Amazonie. Taka książka-widmo :-) Ku mojemu zaskoczeniu książka była jednak dostępna w sklepie z pamiątkami w Muzuem RAFu w Hendon. Książka prezentuje zwięźle, ale dokładnie, historię dokonań 617go Dywizjonu: od ataków na zapory w dolinie Ruhry po zatopienie Tirpitza. Całość oczywiście bogato ilustrowana obrazami i szkicami artystów współpracujących z The Military Gallery. Bardzo przyjemnie się czytało, a jeszcze przyjemniej podziwiało obrazy. Na pewno jest to dobre wprowadzenie do tematyki działań 617 Dywizjonu dla osób które nie czytały jeszcze żadnych opracowań na ten temat.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:13)

 
23-06-17 09:42  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Tytuł: Messerschmitt Me 109 in Swiss Air Force service
autor: Georg Koch
stron: 256
wydawnictwo: Schiffer military history book




Już tyle razy widziałem tę książkę w różnych bibliografiach, że w końcu postanowiłem ją sobie kupić ;-)
Omówione 10 lat służby 109-tek w Szwajcarii; różnice w wyposażeniu, uzbrojeniu; setki zdjęć. Rozdział o malowaniu z mnóstwem kolorowych tablic.

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
23-06-17 10:52  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Manewry wołyńskie Lotnictwo"
autor : Janusz Ledwoch
stron : 50
Wydawnictwo - Militaria W-wa 2017

Opisany mało znany epizod z historii lotnictwa II RP - wielkie manewry we wrześniu 1938 r. na Wołyniu.Na koniec odbyła się największa defilada lotnicza z udziałem ponad 150 samolotów.
Opisano również udział lotnictwa w operacji zaolziańskiej w 1938 r.
Liczne zdjęcia i grafiki samolotów, tabele i mapki.

 
23-06-17 21:35  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: Lancaster Target
Autor: Jack Currie
Stron: 192 + 8 (zdjęcia cz.-b.
Wydawnictwo: Crecy Publishing Ltd, 2012 (pierwszy raz w 1981)

Wspomnienia brytyjskiego pilota Lancasterów latającego w 12. Dywizjonie (później w 626.) stacjonującym w Wickenby. Byłem ciekaw czym się różnią doświadczenia lotników brytyjskich od polskich. Tak jak przypuszczałem, doświadczenia te są do siebie bardzo podobne, co w żaden sposób nie umniejsza tego że opisywane tutaj wspomnienia są bardzo ciekawe. Książka napisana barwnie i przystępnie, czytało się naprawdę fajnie. Minus dla wydawnictwa za słabą korektę.

A teraz pytanie do pozostałych forumowiczów. Czy są wam znane jakieś wspomnienia pilotów amerykańskich B-17? Ciekawi mnie jak wyglądały doświadczenia lotników latających nad Niemcy za dnia.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:14)

 
24-06-17 11:25  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tytuł : "Polish Wings 22"
Autor: Tomasz J. Kopański
Stron : 80
Wydawnictwo: Stratus, Sandomierz 2017
Zdjęć: 185 w tym liczne barwne grafiki

Tekst w języku angielski.
Jak w języku angielskim to powinny być podane nazwy jednostek, szkół lotniczych etc. po angielsku a w nawiasach po polsku. Jest na odwrót - tylko po polsku.
Jest kilka nieścisłości np. nazwisko - sierż.pil. Paweł Tysler prawidłowo winno być Tissler, dyskusyjne jest też datowanie zdjęcia z "Dolphinem" i numeracja jednego z nich.

 
24-06-17 22:54  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Mam pytanie do "czytaczy" Polskich Skrzydeł: czy ta seria jest bardziej dla historyków (obszerna monografia sprzętu, jak w wyd. Militaria), czy jednak bardziej jak osprey'owe Walkaround'y dla modelarzy?

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
25-06-17 16:36  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dużo archiwalnych zdjęć (niektóre pierwszy raz publikowane), skrócony opis techniczny, szerzej natomiast o historii danego typu (egz.) w polskim lotnictwie oraz barwne plansze.
Dla modelarzy - w pewnym stopniu możliwość sprawdzenia zgodności wydanego modelu z oryginałem, źródło do waloryzacji itp.
Dla "siedzącego" w historii polskiego Lotnictwa Wojskowego - uzupełnienie, głównie ze względu na zdjęcia.

Post zmieniony (25-06-17 16:36)

 
25-06-17 23:02  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Nowe "Historie Puckie" już w sprzedaży:
http://ksiegarnia-historyczna.home.pl/userdata/gfx/e899c7d27c7ca30d09b67cf5e33cd9e1.jpg

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
26-06-17 09:11  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Ryszard, dzięki, za opis. Wynika mi z niego, że to seria dla modelarza pasjonującego się historią :)
Wg mnie, to podtrzymanie. powiedzmy, że trendu na coraz dokładniejsze opracowanie historii "polskich skrzydeł". Po monografiach jednostek bojowych i biografiach lotników, przyszła pora na konkretne egzemplarze maszyn, które jakoś się zapisały w naszej historii.
I dobrze :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
26-06-17 14:20  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

...lub historyka - amatora pasjonującego się modelarstwem! :-)
Z serii "Polish Wings" prócz egz. opisanego powyżej mam jeszcze poniższe dot. "wcześniejszych" samolotów w naszym lotnictwie (takimi się głównie interesuję)

PS :
Stealth - dzięki za info. Jutro pojadę do Gdyni do Muzeum MW i kupię i wstawię zdjęcia

 
27-06-17 14:06  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9


Rewelacyjne materiały dla modelarzy - m.in. rysunek wózka i ostateczne wyjaśnienie kamuflażu na podstawie zachowanych oryginalnych resztek pokrycia - dół srebrny, góra - ciemny oliwkowozielony z odcieniem brązu.


Post zmieniony (27-06-17 14:07)

 
27-08-17 10:38  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

W sieci dyskontów Tak Czytam (i prawdopodobnie w innych dyskontach niezrzeszonych pod tą marką) pojawiły się na wyprzedażach książki Wydawnictwa ZP, wśród nich wiele pozycji o tematyce lotniczej. Za książki pokazane poniżej zapłaciłem niecałe 200PLN.

Ci ciekawe, ponownie pojawił się w sprzedaży pierwszy tom serii "Polski samolot i barwa. 1918-1939". Pamiętam że szukałem go kilka miesięcy temu i był absolutnie niedostępny, a teraz bez problemu można dostać go w wielu księgarniach internetowych, na Allegro, czy w księgarniach stacjonarnych (we wspomnianym dyskoncie książka kosztuje 50PLN).

--

Post zmieniony (05-01-19 23:14)

 
27-08-17 10:53  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: Polskie skrzydła nad Irlandią
Autorzy: Piotr Sikora, Łukasz Gredys
Stron: 212
Wydawnictwo: Alma-Press, 2015

Korzystając ze wspominanej wyżej wyprzedaży w dyskontach kupiłem tą książkę za śmiesznie niską cenę 12,90. O książce mogę pisać w samych superlatywach. Po pierwsze, jest ona rewelacyjnie napisana. Zasługuje to na szczególne podkreślenie i skontrastowanie z wyczynami innego duetu krajowych autorów (Olejko-Mroczkowski), którzy pisać zbytnio nie potrafią. Temat jest bardzo niszowy i jest to jeden z elementów które czynią książkę ciekawą. Żadnej z opisywanych tu sytuacji i anegdot nie dane mi było nigdy wcześniej czytać gdzieś indziej. Zakres potraktowania temu i wiedza autorów są bardzo duże. Książka skupia się na 2WŚ, ale opisuje też nieco okres powojenny, np. losy polskich lotników którzy po skończeniu konfliktu związali się z Irlandią. Jakość wydania jest bardzo dobra: twarda okładka, reprodukcje zdjęć (zdjęcia dobrej jakości - nie ma pikselozy jak w wielu innych publikacjach), kolorowe plansze z profilami samolotów, aneksy, indeks nazwisk i bibliografia. Jedyna mankamenty jakie mogę wytknąć to kilka literówek w nazwach własnych oraz zbyt obfite stosowanie przypisów (część umieszczonych w nich informacji zdecydowanie powinna być w głównym tekście). Nie wpływa to jednak na pozytywny odbiór całości. Bardzo polecam.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:15)

 
10-09-17 20:14  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Odkryłem ostatnio na brytyjskim rynku fajny dwumiesięcznik "Aviation Archive". Każdy z numerów prezentuje prezentuje około dwudziestu-kilku samolotów na wybrany temat. Jestem w posiadaniu dwóch numerów bieżących (Samoloty marynarki 1945-1975, Najszybsze samoloty świata) oraz dwóch archiwalnych sprzed kilku lat (brytyjskie oraz amerykańskie lotnictwo pokładowe z lat 2WŚ).

Każdemu z samolotów poświęcono średnio 4 strony, więc prezentacja konstrukcji nie jest bardzo głęboka. Mnie osobiście to odpowiada, bo uzupełniam sobie podstawową wiedzę o konstrukcjach o których albo wcześniej nie słyszałem nic albo słyszałem niewiele. Najmocniejszą stroną jest bardzo bogaty materiał zdjęciowy, w tym sporo rozkładówek. Sporym minusem jest cena (8 funtów).

--

Post zmieniony (05-01-19 23:15)

 
12-09-17 11:13  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Polacy są najlepsi " - Johnny Kent (Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303)
wyd. Bellona
str. - 487, zdjęcia

Doskonałe tłumaczenie, ciekawie spisane wspomnienia.
POLECAM !

 
18-09-17 18:26  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Killy wspomniał o sieci dyskontów książkowych.
W Gdynia jest jeden na ul. 10 Lutego i dzisiaj nabyłem poniższy tom PKL za 49,-PLN (cena na stronie Stratusa - 119,-PLN)

 
18-09-17 22:00  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Część z pokazanych wcześniej zakupów zrobiłem dokładnie w tej księgarni w Gdyni. Ten tom 4 i jeszcze 5 to już od bardzo dawna można tam kupić, natomiast większość pokazanych przeze mnie książek jest dostępna w tych dyskontach od niedawna.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
19-09-17 07:32  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ale "Polskich skrzydeł nad Irlandią" nie było :-(

 
19-09-17 10:32  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Musiały zejść, bo wydaje mi się że były dwa egzemplarze. A patrzyłeś pod ladą? ;-) Na dolnej półce czasami są rzeczy których na górze mogło chwilowo zabraknąć.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
19-09-17 10:52  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Sytuacja w tych księgarniach bywa dość dynamiczna ;) Ja też nie dorwałem "Irlandii". Wyhaczyłem za to ostatni "Polski samolot i barwa...". Jakież było moje zdziwienie, gdy po weekendzie idę jeszcze raz, bo skusiłem się jeszcze na "Lotnictwo morskie II Rzeczypospolitej" A.Olejki, a tu leży stosik (!) "Polskich samolotów..." ;)
Chciałem jeszcze kupić jedną wspomnieniową (już nie pamiętam czyją :P), ale nie było.
Widać było, że zbiorek został przeczesany...
Swoją drogą, to ciekawe kiedy będzie dostępny najnowszy, VI tom PKL. Bo prawdę pisząc, to mnie szlag trafił, gdy +/- rok temu zobaczyłem w Tak Czytam tom V. Do tej pory kupowałem u wydawcy (w przedpłatach i zniżkach z DWS, to ok 90-100 zł). Szóstego tomu nie kupiłem, poczekam :>
Najwyraźniej późniejsze tomy jakoś nie wywołały palpitacji u pasjonatów.
Bo tomy I-III, to już tylko cyfrowe dodruki, co akurat mnie nie dziwi.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
20-09-17 18:04  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Rozkazałem załodze skakać... Pamiętnik Pilota Naczelnego Wodza"
Autor: Józek Tyszko
Stron: 200
Wydawnictwo: Historyczna, 2011

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to pamiętnik Józefa Tyszki obejmujący okres 2WŚ: ucieczkę z Polski przez Rumunię do Francji, a później do Wielkiej Brytanii; okres szkolenia i lotów operacyjnych w 301 dywizjonie, zestrzelenie nad Belgią, powrót do Anglii, i na koniec loty z VIPami w ramach Ferry Command. Część druga książki uzupełnia informacje z pamiętnika fragmentami wojennej korespondencji autora z rodziną oraz opisem powojennych losów Tyszki i jego najbliższej rodziny. W moim odczuciu pamiętnik bardzo różni się od innych tego typu pozycji. Chyba wszystkie inne wspomnienia które czytałem skupiają się na opisów lotów operacyjnych, mówią dużo przyjaźniach zawieranych w załogach i dywizjonach, i wreszcie przepełnione są patriotyzmem i poczuciem gotowości największego poświęcenia dla ojczyzny. W tym pamiętniku proporcje są zupełnie inne. Na pierwszym miejscu jest życie prywatne autora, jego relacje z kobietami (licznymi), sposób spędzania urlopów. Początkowo sporo jest mowy o polityce światowej oraz martwienia się o rodzinę w Polsce, z czasem nieco tego mniej. Loty operacyjne opisywane są dosyć zwięźle, życie dywizjonowego właściwie nie ma. Ma się wrażenie że dla autora wspomnień wojna toczy się niejako obok, na drugim planie. Liczy się co prawda z tym że może zginąć, ale nie ma w tym wszystkim poczucia że dla ojczyzny trzeba się poświęcać - autor więcej myśli o tym jak zdobyć kwalifikacje które pozwolą mu na dobrą pracę po wojnie. I którą z licznych kobiet wybrać.

Nie będę mówił że jest to książka obowiązkowa, ale na pewno ciekawie się ją czyta - właśnie ze względu na tą odmienność od innych wspomnień.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:15)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024