ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-04-13 20:10  [Technika] ''Zdejmowanie'' kolorów z modeli
Ciejkowski   

Cześć - mam takie pytanko - zapewne istnieje sposób na wykonanie usunięcia z modelu warstw kamuflażu i zostawienie go w stanie do własnego pomalowania np. jak w tym zdjęciu które jest na dole w tym linku. http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=111716&t=111716. Pytanko chyba powinno trafić na jakieś forum graficzne ale warto spróbować. Być może wśród Was jest osoba która może też przy okazji podpowiedzieć innym jak to wykonać.

--

Post zmieniony (29-04-13 20:14)

 
29-04-13 20:22  Odp: [Technika] "Zdejmowanie" kolorów z modeli
Wojtuś 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Kolege z firmy pytałem bo też zacząłem kombinować w tym kierunku, i podpowiedział mi żeby przepuścić skany przez program typu "pdf to dwg". Teoretycznie powinieneś mieć plik w formacie dwg, z liniami konturowymi do odczytania w Autocadzie. Czy metoda skuteczna, nie wiem, bo nie miałem czasu przysiąść i sie pobawić ;/

--


"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG

 
29-04-13 20:30  Odp: [Technika] "Zdejmowanie" kolorów z modeli
Ciejkowski   

Ok dzięki za odzew - czy istnieje inny sposób np. wyodrębnienia krawędzi lub "przepuścić" w innym programie graficznym żeby wyszło tak http://www.kwmodel.boo.pl/index.php?group=gallery&model=more&id=3.

--
Ciejkowski

 
29-04-13 20:40  Odp: [Technika] "Zdejmowanie" kolorów z modeli
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Te przykłady które pokazujesz to surówki modelu, jeszcze bez kolorów, więc nie były w cudowny sposób przepuszczane przez programy odbarwiające. Jak chcesz wyczyścić skan to tylko ręczne obrysowanie konturów w programie wektorowym (np.Corel) na podkładzie ze skanu. Żadne automaty nie zrobią zadowalającego efektu.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
29-04-13 22:09  Odp: [Technika] "Zdejmowanie" kolorów z modeli
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Przeczytaj ostatnie artykuł na stronie:
http://fk.konradus.com/fk/fk08.php#top

Jak przyjedziesz na WSMK do Wrocławia to Chopin będzie pokazywał jak to zrobić;)

Pozdrawiam,
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
29-04-13 22:53  Odp: [Technika] ''Zdejmowanie'' kolorów z modeli
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Podpinam się pod opinię RomanaC - jeśli chcemy uzyskać dobrą siatkę modelu kartonowego to należy ją obrysować w programie do tworzenia grafiki wektorowej np. CorelDraw lub Adobe Ilustrator. Bazę do takiego obrysowania stanowi skan arkusza z częściami najlepiej w rozdzielczości 300 dpi. Sam skan można też odpowiednio przygotować do takiego obrysowywania np. zamienić na CMYK a następnie rozdzielić na kanały i sprawdzić jak wygląda czarny kolor. Zazwyczaj przy kolorze czarnym uzyskamy obraz siatki modelu. Potem można zapisać kanał czarny jako osobny plik i zrobić z niego negatyw. W ten sposób siatka modelu będzie biała na czarnym tle i wtedy można ją sobie obrysowywać za pomocą krzywych.


tutaj coś co zobrazuje to o czym piszę:



--

Post zmieniony (29-04-13 23:05)

Post zmieniony (29-04-13 23:08)

 
30-04-13 10:38  Odp: [Technika] ''Zdejmowanie'' kolorów z modeli
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Ale to rozdzielenie na kanały to chyba w jakimś programie typu np. Photoshop, a nie w Corelu? Czy można coś takiego zrobić w GIMPie?

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
30-04-13 10:58  Odp: [Technika] ''Zdejmowanie'' kolorów z modeli
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Takie próby ze zdejmowaniem kolorów można wykonywać ze starszymi modelami, gdzie czarna kreska jest dość gruba a liczba barw niewielka.
Przy nowych opracowaniach, drukowanych drobniutkim rastrem, uzyskanie samych linii obrysu jest praktycznie niewykonalne (np szary kolor okrętu praktycznie zlewa się z kreskami)
Pozostaje niestety ręczny obrys w jakimś z programów wektorowych.

Dodam jednak od siebie, że wcale nie jest to taka prosta sprawa (pomijam znajomość programu). Z doświadczenia wiem, że skanowane kartki bardzo często nie trzymają wymiarów. Czasem szerokość się zgadza, a wysokość nie (lub odwrotnie). Czasem jest to 0,5mm a w innym przypadku (skanerze) 2mm.

Ja po załadowaniu skanu do Corela mierzyłem oryginalne kartki linijką i ustalałem prawidłowy rozmiar zeskanowanego obszaru. Sporo dłubania, aczkolwiek do zrobienia.

Warto jeszcze wspomnieć, ze dość często zeskanowane części nie zachowuję pierwotnej geometrii. Koło staje się owalem (niewielkim ale jednak). Środek symetrii wręg może uciec w bok...

No i sam wydruk. Spróbujcie taki sam obrazek (np skan części) wydrukować na kilku różnych drukarkach lub tej samej drukarce ale z innych programów. Wyniki mogą Was zdziwić. Czarem rozbieżność wymiarów przekracza 1,5mm.

Może to coś co napiszę wyda się ciut dziwne, ale bardzo dobrze wymiary trzymał Word (przynajmniej w wersji 2003). Jak wstawiłem obrazek 10,52cm to idealnie taki się wydrukował. To tak na zakończenie moich ciut przydługich rozważań.

Generalnie naprawdę dużo zabawy jest....

--
pzdr
Kemot

 
30-04-13 12:15  Odp: [Technika] ''Zdejmowanie'' kolorów z modeli
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Kemot - bardzo trafnie wyliczyłeś kłopoty pojawiające się przy skanowaniu i drukowaniu poprawionych arkuszy.
Na część z nich są różne sposoby. Podczas skanowania strony warto na brzegach górnym i bocznym położyć linijki lub dorysować linie o długościach np 20 i 28cm (na dłuższym boku).
Każdy program graficzny, czy to wektorowy czy rastrowy pozwala na zmierzenie tych linijek i ewentualną niezależną korektę wymiarów skanu w pionie i poziomie.
Podobnie sprawa ma się przy wydruku. Dobrze jest sprawdzić swoja drukarkę i ustalić jaki procentowy błąd wprowadza ona podczas wydruku np prostokąta wielkości prawie całej kartki, o zadanych wymiarach, narysowanego w programie z którego będziemy drukować.
Można następnie wpłynąć na korektę tych wymiarów w zaawansowanych opcjach drukowania, lub poprzez zmianę wymiarów samego rysunku do wydruku.
Zazwyczaj drukarki atramentowe mają rozbieżność wymiarów na długości strony. Wiąże się to jak zauważyłem z niedokładnością posuwu papieru przez wałki. Różnice zwiększają się wraz ze zwiększeniem gramatury papieru. Większe opory kartonu powodują poślizg wałków.

Na koniec jeszcze raz podkreślę że jednak rysowanie wektorowe daje znacznie lepsze efekty niż obróbka bitmapy. Mamy od razu kształty które łatwo zamknąć w celu wypełnienia kolorami, każdy kształt jest niezależnym obiektem, możemy korygować jego wielkość, położenie, geometrię. Linie konturu są cienkie i zawsze jednakowe, takie jak sobie zażyczymy. W programie do grafiki bitmapowej o wiele trudniej uzyskać te możliwości.
Wbrew pozorom obsługa programu wektorowego jest łatwiejsza i szybciej można uzyskać zadowalający efekt.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
30-04-13 12:18  Odp: [Technika] ''Zdejmowanie'' kolorów z modeli
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

No tak, tylko po co to robić? Nie lepiej oryginalny kamuflaż machnąć kilkoma warstwami podkładu i sobie malować co się chce?

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024