ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-03-17 22:11  Mam model w 3D i co dalej?
hajer_przodowy   

Cześć,
z uwagi że to mój pierwszy post to witam wszystkich bardzo serdecznie, administrację, moderatorów, użytkowników, modelarzy.
Czytałem sobie tutaj różne tematy z projektowania i wróciła mi chęć powrotu do modelarstwa, ale chce realizować swój projekt modelarstwa górniczego.
Chciałem narysować pewne urządzenie w sketchUpie i rozłożyć je na siatkę, wyciąć i skleić (wiem, wiem tak prosto się nie da) ;)
Z pomocą przy konstrukcji przyszedł 3d Warehouse gdzie znalazłem pożądany element makiety górniczej.
Pytanie co dalej?
Bo:
1) Pepakura nie obsługuje .skb.
2) czyżby trzeba użyć blendera? ,
3) Ten "projekt " najprawdopodobniej przygotowywany pod model kartonowy,
Co można zrobić by ten 3D wyszedł jako model do sklejania?
https://3dwarehouse.sketchup.com/model/53471a7754f90845873da0b62456d2f9/CAT-Underground-Roof-Support-for-a-Longwall-Mining-Operation
4) Może ktoś potrafi to przekonwertować do "siatki" modelarskiej?
5) Może jest więcej zainteresowanych modelarstwem "cywilnym" maszyn górniczych?

--

Post zmieniony (23-03-17 22:12)

 
24-03-17 20:06  Odp: Mam model w 3D i co dalej?
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Chyba cię zmartwię: nic innego nie można zrobić prócz zaprojektowania tego od nowa, pod rozwinięcie jako model kartonowy. Te wszystkie wizualizacje raczej nie przewidują użycia jako przyszły model kartonowy. Model 3D a model do rozwinięcia jako siatki, do sklejania, to dwie różne bajki.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
24-03-17 21:24  Odp: Mam model w 3D i co dalej?
hajer_przodowy   

Tak też myślałem.
Dobrze, to w takim razie to trzeba uwzględnić przy zabawie w sketchUp-ie by podobna konstrukcja dała się rozwinąć na siatkę?

--
Ciągnie mnie do podziemi ;)

 
27-03-17 09:16  Odp: Mam model w 3D i co dalej?
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Niestety tak. Musisz uwzględniać ewentualna grubość kartonu, tektury. Brać pod uwagę, że papier najlepiej kształtuje się tylko w jednym kierunku (można "tłoczyć" w ograniczonym zakresie, ale tego bym nie brał za regułę projektową), wytrzymałość samego papieru, podziały technologiczne, itp... itd... Nie jest to takie hop-siup jak by się wydawało, a na pewno bardzo praco i czasochłonne. Ale warto podjąć wyzwanie.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
27-03-17 17:36  Odp: Mam model w 3D i co dalej?
Wojciech Cięciwa   

Jak już napisano, najlepiej sobie spróbować wyobrazić jak mają wyglądać poszczególne elementy i tym się kierować.
Nie jest to łatwe, bo czasem można "przekombinować".

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
29-03-17 11:36  Odp: Mam model w 3D i co dalej?
hajer_przodowy   

"Szlifuje" swoje umiejętności w sketchUp-ie ale nadal to czarna magia. Chyba postawię na ołówkową zabawę.
Akurat pracowałem w górnictwie i wiem co jak ma wyglądać - ale przelewanie tego na model komputerowy jest bardzo trudne. Ale dzięki za dobre rady :)

--
Ciągnie mnie do podziemi ;)

 
02-04-17 20:12  Odp: Mam model w 3D i co dalej?
AWOT   

A ja twierdzę, że na podstawie tego obiektu da się zrobić model kartonowy. Ale mogę się mylić bo nie znam się na projektowaniu kartonówek ;-)

--

AWOT

 
09-06-17 11:37  Odp: Mam model w 3D i co dalej?
Metal_MAN   

hajer_przodowy - spróbuj ten model zapisać/wyeksportować do formatu: Google Earth 4 (*.kmz, *.kml). Taki format pepakura już chwyta i na bazie tego już coś można działać

 
12-11-17 18:06  Odp: Mam model w 3D i co dalej?
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Hej.

Model fajnie podzielony na komponenty w dość prosty sposób w sketchupie można z niego zrobić model kartonowy. Wcale nie trzeba projektować od nowa.
Jest naprawdę dobrze przygotowany.

--
----------------
Gotowe (od 2005 r.): Citroen 5HP , Kosciół neogotycki w Szczecinie-Dąbiu, EMF (Studebaker) 30 Roadster - WAK #1, Hanomag (Komissbrot) - WAK #5, Hans Lody Z-10, Zamek Neuschwanstein
Zapraszam na moją stronę: www.kartoniarz.mojserwer.info

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024