ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-07-17 10:32  Projektowanie Rhino - kilka pytań
Paweł_1   

Witam,
Zacząłem bawić się w projektowanie w Rhino 3d i mam parę pytań natury technicznej:

1) Często na częściach końcówki skrzydeł czy na oprofilowaniach przejścia kadłub-skrzydło samolotów projektanci stosują nacięcia aby łatwiej tą część skleić w wymagany kształt. Przykład:



Czy są one uwzględniane już w fazie projektowania 3d(dzielenie siatki itp.) czy dopiero po rozwinięciu części?

2) Jak najlepiej zaprojektować np. kołpak śmigła samolotu? Chodzi mi o zakończenie w kształcie kopuły, poniżej przykłady i moje wypociny:



Można to zaprojektować za pomocą stożka lub listków. Jak najlepiej te listki zrobić i rozwinąć? Korzystałem z funkcji Smash/Rozpłaszcz, czy można to rozwinąć lepiej?

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam, Paweł

 
17-07-17 19:28  Odp: Projektowanie Rhino - kilka pytań
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Cześć Paweł, co prawda nie zajmuję się profesjonalnie projektowaniem modeli, więc nie traktuj tego co przedstawię poniżej jako jedyne słuszne rozwiązanie, ale pokażę Ci jak ja podchodzę do takich elementów. Niestety nie mam w tym momencie dostępu ani do Rhino, ani do niczego bardziej profesjonalnego niż Paint, więc moje odręczne bazgroły musza wystarczyć :)

1) W przypadku bardzo obłych końcówek skrzydeł już na etapie projektowania dzielę element na 4-5 segmentów - każdy z nich to powierzchnia utworzona poleceniem 'loft' pomiędzy dwiema krzywymi. Po rozwinięciu wszystkich powierzchni łączę je ze sobą w odpowiedniej kolejności i w ten sposób wychodzą nacięcia. Oczywiście tak powstałe siatki mają przestrzeń między powierzchniami rzędu tysięcznych części milimetra przez niemal całą głębokość elementu, więc należy tu już samemu określić do którego momentu warto zrobić nacięcie, a od którego to już nie ma sensu.

Podział końcówki na poszczególne segmenty:


Rozwinięta siatka:


2) Nie wiem czy w przypadku Twojej siatki to tylko złudzenie wynikające z ułożenia iso-krzywych na powierzchni siatki, ale wydaje mi się, że listki są trochę skręcone w prawą stronę, patrząc od podstawy do czubka. Ja takie elementy wykonuję również poleceniem 'loft'. Tutaj przedstawiłem podział na 6 części, zazwyczaj używam 12 - 15. Z krzywych wykonuję zarys czubka, który ma być wykonany z listków. Krzywe przedłużam/rzutuję na powierzchnię poszycia sąsiadującego segmentu, aby mieć jakieś punkty odniesienia po rozwinięciu:


Następnie łącze sąsiadujące ze sobą krzywe tworząc listki:


Jako, że czubek miał za podstawę wielokąt, a kolejny segment okrąg, odcinki które należy złączyć mają inne długości. Należy więc każdy listek rozciągnąć w osi Z (tylko Z), w taki sposób, aby długość odcinka AB była równa długości XY (X i Y to punkty wyznaczone przez krawędź powierzchni i zrzutowane wcześniej krzywe) :


W ten sposób, po odpowiednim dopasowaniu wszystkich listków (lewa strona) otrzymuję gotową siatkę (prawa strona):


Dowód, że ta metoda się sprawdza (przynajmniej w moim przypadku), to kołpak od Zlina:


Mam nadzieję, że w miarę jasno to wszystko ująłem :)

Pozdrawiam

 
17-07-17 20:19  Odp: Projektowanie Rhino - kilka pytań
Paweł_1   

Wielkie dzięki za odpowiedź. Wytłumaczyłeś to naprawdę dokładnie, z pewnością się przyda nie tylko mi:)

Pozdrawiam, Paweł

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024