BUDOWLE, UMUNDUROWANIE, BROŃ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Budowle, umocnienia, umundurowanie, broń osobista, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
14-11-17 08:02  Zamek komturów krzyżackich nad Motławą w Gdańsku
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Poniżej rysunkowe rekonstrukcje komturskiego zamku krzyżackiego w Gdańsku w świetle wszystkich dotychczasowych badań archeologicznych. Wjazd na zamek wysoki prowadził od północy a nie od wschodu jak to podawały niemieckie rekonstrukcje. Natomiast sam czworobok domu konwentu wciąż jest słabo rozpoznany. Dziwna jest ponadnaturalna szerokość skrzydła wschodniego: 18 m wobec typowych 12 m w zachowanych obiektach krzyżackich. Poza tym w południowej części tego skrzydła zlokalizowano…studnię co jeszcze bardziej stawia pod znakiem zapytania rozplanowanie tego członu. Być może dom konwentu nie był założeniem z czterema pełnymi skrzydłami, ale częściowo tylko z murem obronnym. Tak przecież było w Świeciu, zamku zbudowanym w tym samym czasie co gdański. Jest też odkryty fundament krużganku biegnący równolegle do skrzydła wschodniego.

Oprócz tego chyba po raz pierwszy pokazane jest prawidłowe połączenie baszty Rybackiej (Łabędź) w fortyfikacjami zamku. Było to dość głęboko rozpracowane wiele lat temu z Zeszytach Naukowych Politechniki Gdańskiej. Baszta ta dopiero po zburzeniu zamku została przebudowana w druga stronę i włączona do fortyfikacji miejskich, a dalej za nią wykopano fosę oddzielając mury miejskie od ruin zamku.







--

Post zmieniony (14-11-17 08:07)

 
21-11-17 09:23  Odp: Zamek komturów krzyżackich nad Motławą w Gdańsku
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Otrzymałem najnowsze informacje zawarte w I Pomorskiej Sesji Sprawozdawczej, gdzie przedstawiono min wstępne rezultaty badań archeologicznych przy ulicy Czopowej i Rycerskiej jesienią 2009 roku. Były to badania ratownicze podjęte przy okazji rozpoczętych tam prac budowlanych, gdzie budowlańcy niszczyli min odsłonięte relikty zamku krzyżackiego. Udało się rozpoznać przebieg murów skrzydła północnego domu konwentu, wieży naroznej tego skrzydła, oraz częściowo skrzydła zachodniego (północna połowa tego skrzydła). Badania wokół skrzydła północnego wykluczyły dotychczasową teorię istnienia tam wjazdu na zamek wysoki. Wjazd zlokalizowano od strony zachodniej, tam gdzie jest teraz budynek Grodzka 17: odkryto duże nagromadzenie gruzu i relikty fundamentu filaru mostu. Wjazd znajdował się wiec od strony zachodniej, ale nie symetrycznie do środka skrzydła zachodniego, ale był przesunięty nieco na południe tego skrzydła/biegł tam lekko na ukos. W odkrytej części skrzydła zachodniego zlokalizowano przerwę w fundamencie ściany zewnętrznej skrzydła, interpretowaną jako furtę do parchamu, gdzie znajdował się cmentarz braci-rycerzy (odkryte tam pochówki).

Sumarycznie mamy więc zewnętrzną ścianę skrzydła wschodniego z wieżyczką południową, północnym donżonem, całe skrzydło płnocne z wieżyczką zachodnią i część skrzydła zachodniego. Te 2,5 odkryte skrzydła wraz z trzema wieżami to czworobok. I jeszcze studnia w obrębie skrzydła wschodniego biegnąca pod ulica Rycerską.

--

Post zmieniony (21-11-17 09:25)

 
19-12-17 08:30  Odp: Zamek komturów krzyżackich nad Motławą w Gdańsku
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Jeszcze planiki zamku wg stanu badań w 2009 r. Dzisiaj ten plan jest bardziej kompletny o wspomniane skrzydło północne i część zachodniego z bramą wjazdową.





W Zeszytach Naukowych Politechniki Gdańskiej jest graficzna analiza fragmentu obrazu "Okręt Kościoła" z domniemanym wizerunkiem zamku krzyżackiego w Gdańsku. Skonfrontowana z istniejącymi i odkrytymi reliktami zamku oraz fortyfikacjami miasta potwierdza zgodność elementów.

--

Post zmieniony (19-12-17 08:33)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024