FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-01-08 16:34  [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam serdecznie brać modelarską!
Będzie to moja pierwsza relacja na forum,
wcześniej pojawiłem się tylko z galeryjką
ostatnio co sklejonego Panzerjagerwagen-a.
Na dzień dzisiejszy wrzucam foty okładki, podklejonego pokładu,
i troszq szkieletu. Dysponuje wycinanym laserowo,
jednak dodatkowo podklejam offsety po to aby pogrubić wręgi.
Przewiduje również wklejenie pasków tektury pomiędzy wręgi
dla usztywnienia szkieletu i aby uniknąć efektu "krowich żeber"
czy też zapadnięcia poszycia.






--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
12-01-08 11:26  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Ufff szkielet sklejony;) jeszcze tylko troszkę szlifowania
i gotowy do obklejania poszyciem. Symetria jak na moje umiejętności
myślę że zachowana ,ale to już Wy oceńcie do czego gorąco zachęcam!









--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
12-01-08 13:54  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik
Ryszard Borowiak   

Witaj szyszkownik.Relacja jest ciekawa a ja tu jedynym kibicem.Czyżby krążownik Oyodo już nikogo nie interesował? Pracę wykonałeś olbrzymią. Czekam na dalszy ciąg. A kto jest autorem modelu?



Post zmieniony (12-01-08 13:59)

 
12-01-08 14:31  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Ja po cichutku oglądam.
Jak duży jest model?

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
12-01-08 15:38  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Już się obawiałem, że nikt tu nie zagląda:)
Autorem opracowania jest pan Marcin Kuźniar.
Wraz z modelem zakupiłem monografię,
jednak porównując ją z opracowaniem nie jest mi ona przydatna bo każdy element zawarty w niej ma swoje odzwierciedlenie na papierze. Warto jednak zaznaczyć, że zachowanych fotografii okrętu jest niewiele:/
Co do wymiarów producent podaje, że krążownik będzie miał 96cm dł, 8 szerokości, 17 wys.
Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
12-01-08 15:44  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Kopciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Masz kolejnego kibica, zwłaszcza że też zakupiłem ten model i pewnie po zakończeniu obecnego projektu wezmę sie za niego!

--
Pozdrawiam<<kopciu>>
W produkcji "Graf Spee"

 
12-01-08 15:50  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Highlander 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 2

I ja będę tu częstym oglądaczem, a rzadziej komentatorem, jak na razie ilośc odwiedzin zaprzecza tezie, że nikt tu nie zagląda :) Powodzenia w budowie.

Pozdrawiam.

 
12-01-08 17:49  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
domek   

Było kilka podejść do tematu na forum.
Ale mam pytanie do ciebie ile błędów jest na przedstawionym "sklejonym na okładce "modelu??????

pozdrawiam domek

 
12-01-08 18:37  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Marcin_BM 

 

Fajnie że robisz ten model, jak na razie ładnie wychodzi. Mam pytanie, wcześniej na tym forum były głosy że szkielet laserowy jest za krótki, sam posiadam ten model wraz ze szkieletem i chciałbym wiedzieć czy rzeczywiście ten szkielet taki lipny bo z fotek widzę że chyba wszystko ok ...

 
12-01-08 19:43  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Też spotkałem się z takimi głosami, całe szczęście mi wszystko pasuje ( jak do tej pory). Zobaczymy jak to będzie z poszyciem i burtami;)
Co do pytania Domka to nie bardzo rozumiem o co loto?;) Masz na myśli błędy w wykonaniu? czy może jakiś rażący brak zgodności z oryginałem? Patrząc na pierwszy rzut oka brakuje mi tutaj kołnierzy na głównych działach 155mm. W moim modeliku ich nie pominę;) Piszcie jeśli się mylę bo wiedzę okrętową mam powiedzmy "podstawową";)
Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
13-01-08 00:37  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Marcin_BM 

 

Ok to będę śledził, co do kołnierzy to w instrukcji napisali ze albo druty albo kołnierze :)

 
13-01-08 10:40  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Miś Kolargol 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witajcie!!!
Gratulacje z powodu wyboru tematu! Sklejam ten model od chwili gdy się ukazał. Przyznaję, jest bardzo dobrze opracowany. Konstrukcja nadbudówki głównej, którą właśnie ukończyłem to majstersztyk detalistyki, ale uwaga!!! Model należy do kategorii, w której najmniejszy błąd rodzi za sobą następne. Poza tym, doradzam zakupienie elementów fototrawionych zarówno przeznaczonych specjalnie dla tego modelu, jak i komplet artylerii p-lot (12 potrójnych działek). Pewna część drobnego wyposażenia tego modelu z kartonu raczej, powtarzam.... raczej jest niewykonalna (to znaczy na poziomie, którego ten model jest wart). [...] ale na razie rób swoje i pod żadnym pozorem się nie śpiesz...
Powodzenia!!!

--

 
13-01-08 11:01  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Jak to wygląda z tymi kołnierzami i druciakami widać na załączonym obrazq:)

Tak dla sprostowania dodam, że jest to okręcik japoński a nie francuski, o czym by świadczyła mała zmyłka na fotografii, którą pozwoliłem sobie dodać;)
To kolejne etapy budowy w stoczni:



Efekt oceńcie sami. Mi się podoba, ale bez rewelacji i dlatego już zaczynam w główce kombinować- co by tu z tym poszyciem wymyślić nowego. Niestety wszystkie takie pomysły zawsze źle się kończyły...:/

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
13-01-08 11:12  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witaj Miś, a może się pochwalisz swoim łoyodo;) Pewnie nie tylko ja jestem ciekawy jak Ci idze. Mam komplet element fototrawionych od relingów poprzez dzwigi,drabinki, lufy metalowe na działkach przeciwlotniczych kończąć. Dzięki za poradę, pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
13-01-08 12:59  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Miś Kolargol 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć Szyszkownik! Taki jest stan zaawansowania mojego modelu... (nadbudówki nie są jeszcze przyklejone, zrobię to dopiero gdy będą w pełni gotowe)


budowę wspominam bardzo sympatycznie. Zauważyłem coś na Twoich zdjęciach poszycia dennego. Czy nie retuszujesz krawędzi poszczególnych segmentów kartonowych przed naklejeniem? Poza tym, samo poszycie można by usztywnić po sklejeniu kilkoma warstwami jakiegoś dobrego lakieru (nawet z połyskiem). Zaleje to krawędzie łączenia. Po wszystkim matowy spray i będzie OK.
POZDROWIENIA

 
13-01-08 13:22  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Ryszard Borowiak   

Długo cisza a teraz jak się rozkręciło.

 
14-01-08 13:51  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Miś Twój modelik ładnie się prezentuje, ale z pewnością zyska na okazałości kiedy ruszysz z drobnicą kartonową. Widać miałeś jakieś problemy z podstawą komina i trochę retusz przesadzony się wydaje na relingu, znaczy zbyt dużo farbki dałeś moim zdaniem. Troszkę bardziej rozcieńczona lepiej chyba by go pokryła.
Co do mojego Oyodo to jak najbardziej stosuje retusz poszycia dennego na krawędziach. Problem polega na tym, że na żywo wszystko jest sii, a kiedy lampa błyskowa wszystko rozświetla ukazują się białe łączenia. Znalazłem do retuszu świetną plakatówkę ( idealny kolorek bez mieszania) i to ona jest chyba winowajcą całej sprawy. Zauważyłem, że na krawędziach kiepsko "łapie" papier i kruszeje podczas formowania pożądanego kształtu. Z tym kruszeniem to by nic złego nie było, tylko chodzi o to, że krusząc się nie zostawia koloru na krawędziach, a jak już to bardziej jasny niż zamierzony.
A jak to modelarze mówią lampa błyskowa prawdę Ci powie;) No i wyszło wszystko na jaw;) Choć jeszcze raz podkreślę, że w rzeczywistości wygląda to o niebo lepiej:)
Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
14-01-08 16:49  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Miś Kolargol 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ku chwale Ojczyzny Szyszkownik!
Z kominem masz rację, tak więc jak dojdziesz do tego etapu to uważaj na jego podstawę. Zresztą cały komin jest trochę "modzony". Porównaj zdjęcie modelu z okładki, rysunki montażowe jego górnej części oraz elementy kartonowe. Natomiast co do relingów, stosowałem TAMIYę XF-53, same zaś relingi to elementy kartonowe cięte laserem, formowane i następnie nasączane cyjanoakrylem - stąd ta grubość.
POZDROWIENIA
PS
nie popełniaj moich błędów

 
17-01-08 19:16  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Prace dobiegają końca nad poszyciem dennym. Zostały jeszcze do zrobienia stępki przeciwpochyłowe i śruby. A na dzień dzisiejszy wygląda to tak:





Mam zamiar polakierować poszycie denne matowym akrylowym lakierem w sprayu. Macie może jakiś sprawdzony specyfik tego rodzaju? Z celulozowym nie chcę ryzykować, bo paćkałem poszycie butaprenem. Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
19-01-08 13:08  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik
yapet   

Witam i cieszę się z tej relacji.
Mam zamiar również zmierzyć się z tym modelem, więc będę bacznie obserwować.
Powodzenia

-------------------
zawsze możesz być wyżej powieszony !

Post zmieniony (19-01-08 13:29)

 
20-01-08 11:46  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Schiller 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Poszycie wyszło naprawdę fajnie.
Trzymam kciuki za burty i czekam na fotki.

--
NACHTFLUG
Sklejam Shidena z tego Wydawnictwa

 
20-01-08 12:19  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Ryszard Borowiak   

Przyłączam się do uniesień nad wykonanym poszyciem.

 
22-01-08 15:47  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Dzięki panowie za pozytywne słowa, motywują mnie one do dalszej pracy;)
Czasu mało bo jestem w trakcie sesji:/ ,ale examiny nie zające, nie uciekną, a oyodo ze swoimi maxymalnymi 36-cioma węzłami może dać dyla;) Tym bardziej, że przybył mu akcent florystyczny....kwiatki;)



A to farbka, którą malowałem śruby. Przeznaczona do malowania malutkich figurek plastikowych wojowników ninja itp.;)

Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
22-01-08 15:48  No Subject
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

--

ku chwale kartonu!!! ;)



Post zmieniony (22-01-08 16:01)

 
01-02-08 15:20  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Sporo czasu minęło od ostatniego wpisu, podyktowane to było m.in. sesją;/ Co do modelu to miałem już niezły kryzys z kadłubem i myślałem, że wyląduje w koszu. Wszystko przez moje błędy w budowie (szpachlowanie nie powychodziło tak jak powinno, a właściwie wcale nie wyszło). Zaparłem się jednak i ratując łajbe zrobiłem cuś takiego:) Pewnie posypią się głosy krytyki, że nity wielkości ludzkich głów- coś w tym za pewne jest. Najważniejsze jednak, że mnie to satysfakcjonuje, tym bardziej, że byłem naprawdę blisko żeby poddać się przy budowie. Brakuje tylko jeszcze stępek przeciwpochyłowych i matowego lakieru :)
Zapraszam do recenzji fotek;)






Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
03-02-08 14:05  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Marcin_BM 

 

Jakiej szpachlówki użyłeś ? tzn rodzaj i producent

 
03-02-08 14:58  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Akrylowa szpachla do drewna, a na to szpachla wamodu, przy wałach śrub gdzie nie gdzie szpachlówka Tamiya. Niektórzy na forum przy identycznej wręcz kombinacji materiału tworzyli dzieła sztuki, mi to zdecydowanie nie wyszło. Dlatego całość oklejałem paskami 0,5mm papieru z zwykłego bloku. Nity wyciskane długopisem;)

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
08-02-08 22:07  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam!
Cały czas walczę z poszyciem, wykonałem bulaje, burty przemalowałem i przykleiłem paski papieru w identyczny sposób jak były one rozrysowane. Na dzień dzisiejszy wstępnie zrobiona jest tylko jedna strona (dlatego foty jednej burty). Czeka mnie jeszcze ponowne malowanko zarówno burt jak i poszycia dennego i na to bezbarwny matowy lakier;)
A ta fota przedstawia małą poprawkę (kolor wałów śrub uległ zmianie;) - z szczególną dedykacją dla Tera Misieuda - dziex!

A to cała reszta prac:



Pozdrawiam!

--

ku chwale kartonu!!! ;)



Post zmieniony (08-02-08 23:10)

 
08-02-08 22:22  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Gigantyczne zdjęcia na których g... widać....

--

 
14-02-08 15:22  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Heyka kartonowi krejzole!;)
Przedstawiam kilka fotek z postępów w budowie. Efekt jak na mnie zadowalający. O to kilka szczegółów na burtach....(brakuje tylko drabinek przy kotwicach, ale dotrą w swoim czasie;)


A to moje pierwsze kroki z ryflowaniem:) Początkowo do ich wyciskania użyłem drewniany odpowiednio wydziobany koniec pędzelka, jednak jak widać na fotce lepsze efekty uzyskałem wyciskając ryfle kantem metalowej linijki.



Jeszcze tylko kilka warstw pactry, drobnica, pamiątkowy łańcuszek babuni pod kotwice i powinno być si;)

Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
14-02-08 15:58  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
yapet   

Hey Szyszkownik
Fajnie Ci te ryfle wyszły.
Widzę, że korzystałeś z kalki technicznej.
A możesz trochę przybliżyć tę technologię wykonania.
Bo długo już kombinuje jak zrobić ryfle.

Super Ci idzie - tak trzymaj

--
-------------------
zawsze możesz być wyżej powieszony !

 
14-02-08 17:03  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Cześć Yapet dzięki za miłe słowa:)
Co do ryfli to sam nieźle się na główkowałem jak je wykonać:) Wydaje mi się, że kalka jest do tego idealna- łatwo wygniata się w niej pożądany kształt, bez niepotrzebnego przerywania jej przy większym nacisku.
Warto na takiej kalce rozrysować sobie kratownice( w mojej kwadracik miał 2,5mm na 2,5mm) po to aby nie "zbaczać z ryflami". Chodzi o to, aby były one równomiernie rozmieszczone, Ja oczywiście uczę się na błędach, pierwsze wyciskanie, któremu poświęciłem sporo czasu, musiałem wyrzucić właśnie z powodu nierównomiernego rozmieszczenia. Kiedy już monotonni wyciskania stało się za dość, przyklejam, przycinam gdzie trzeba i ole! Aha...pamiętaj, żeby nakładać małą warstwę farby. Ja maznąłem grubo pędzlem i niestety papier gdzie nie gdzie się "porozciągał" i powstały wybrzuszenia. Szybko przyciskałem gdzie się dało i odsączałem nadmiar farbki. Musiałem potem delikatnie w niektórych miejscach rekonstruować kształt ryfli szpilką.
To chyba na tyle! Pamiętaj jednak, że to moje pierwsze ryflowanie, dlatego polecam przeczytanie jak to robią mistrzowie czarnego forum.
Pozdrawiam!:)

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
14-02-08 20:16  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ja mam ryfle rozrysowane w Corelu i jeśli ktoś potrzebuje to mogę bez problemu wysłać plik. Wystarczy wydrukować na kalce, odrysować pokład i można wyciskać. Cała instrukcja robienia ryfli tym sposobem jest w mojej relacji z budowy Yamato.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
14-02-08 22:23  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
yapet   

szyszkownik
dzięki za technologie
postaram sie wypóbować.
Czekam na następne odcinki relacji

Witek
czytałem i powiem że efekty (moje) były mizerne. Trochę się zniechęciłem
Jeśli możesz to prześlij plik na priv. Każda metoda jest dobra
pozdrawiam

--
-------------------
zawsze możesz być wyżej powieszony !

 
17-02-08 15:51  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

Witam

widzę że coraz więcej relacji okrętów na forum:)
mam prośbę opisz jak się kleił dziub pocięty na te drobne paseczki - mam co do tygo wątpliwości a nie ukrywam że mam rozgrzebany ten model an etapie właśnie przyklejania dziobu i jakoś tego nie widze

 
18-02-08 11:57  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Cześć Rafik
Oj chyba się nie przyjrzałeś dokładnie fotom:)
Te drobne paseczki kleiły się po prostu źle:) po ich wykonaniu stwierdziłem, że mi się nie podobają i w ruch poszła szpachlówka. Był to kolejny argument dla którego zdecydowałem się w pełni malować to pływadło (niestety, co boli, nie posiadam aerografu:/).
Tak to wygląda teraz z bliska:


Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
18-02-08 21:35  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

dziękuję

zobacze jak mi wyjdzie :)
podeśle Ci fotki
Napieraj masz nowego kibica :)

 
23-02-08 13:32  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam nowego kibica:)
Stocznia troszkę przystopowała, ale cały czas brnie do przodu.
Drobnica na dziobie już prawie, prawie skończona;) Okazało się jednak, że wygrzebany z pudełka staroci łańcuszek kotwiczny jest za krótki:/ Najprawdopodobniej będę dorabiał nowy, ale to się jeszcze okaże;) Jak widzicie na fotkach zabrałem się za linoleum, oto dotychczasowe efekty:



Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
23-02-08 20:39  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ładnie, tylko wyrzuć ten łańcuch. Nie przystaje jakością do reszty. Zadbaj o zgodnośc przynajmniej w przybliżeniu, bo chyba warto. Zrobienie łańcucha samemu nie zajmi Ci więcej czasu niż ryflowanie pokładu dziobowego, a jakosc i efekt końcowy będą zdecydowanie lepsze.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
06-03-08 22:13  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam!
W związku z tym, że czekam cały czas na drucik odpowiedniej grubości pod łańcuch do kotwic, podłubałem dalej przy linoleum i drobnicy. Nie oszczędziłem również szkieleciku nadbudówki i zalałem ją starannie butaprenem;) No i główne działa doprosiły się solidnych podstaw.
Oto dotychczasowe efekty:






Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
23-03-08 14:19  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Prace w stoczni bardzo zwolniły, ale przy każdej nadarzającej się okazji staram się cuś podłubać;) I tak wydłubałem część nadbudówki:



Pozdrawiam, Wesołych Świąt!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
19-04-08 13:27  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam wszystkich po sporej przerwie!
Niestety ostatnio mało czasu na modelarską pasje
dlatego i postępy przy Łojodo małe, ale coś tam skalpelem wydłubałem;)
Zobaczcie sami....




Wszelkie komentarze, uwagi, mile widziane;)
Pozdrawiam!!!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
19-04-08 14:40  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
KPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


 - 1

Fajny ten Oyodo. Nity może i za duże ale całość wygląda naprawdę nieźle!

Pozdrowienia,
Paweł

--
Wypociny:
Curtiss BF2C-1 Hawk; Grumman F4F Wildcat; Dewoitine D-520; Spitfire Mk I; Martin Kitten; Ła-5FN;Mosquito FB VI;Nowgorod;Mustang III

 
03-08-08 22:26  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam brać modelarską po dłuuuugiej przerwie!
Po zdanych examinach, obronionej pracy licencjackiej, przeprowadzce i remontach z nią związanych, zmianie pracy i wprawieniu się w nowej nastał czas na Oyodo:)
Krążownik doczekał się nowego bardzo reprezentatywnego miejsca;) Nie mogło oczywiście zabraknąć japońskiego elementu- bambusów w tle.





Postęp bardzo mały jak widzicie na fotkach, ale tą aktualizacją bardziej chciałem zaznaczyć, że relacja nie umarła i zapowiadam reaktywację!;)
Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
20-08-08 12:35  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
METAKS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam. Ja tez kibicuje Twemu modelowi tym bardziej, ze takze chce takowy zakupic. Ogolnie model wychozi ladnie, zastosowales kilka nowatorskich , ciakawych rozwiazan. Jednakze wg mnie model ma jedna niedopuszczalna "skaze" : ryfle.
Oczywiscie wyszly Ci one bardzo ladne i na pewno narobiles sie przy nich. Wyobraz sobie jednak ze wytloczka ryflowa ma ok 3 cm ( w skali 1:1) ,co w slaki 1:200 daje 0.15 [mm]. Jest to element o rozmiarze praktycznie niewykonalnym. Mozna ew pokusic sie o ryfle w modelu o skali 1:100 , czy 1:50 ale nie tu. Zalozmy ze Twoje ryfle w modelu maja 2 [mm]. Wtedy na oryginalnym okrecie taki ryfel mialby 40 [cm]. Wyobrazasz sobie?? Przecierz japonce sami pozabijaliby sie o nie. Dlatego uwazam ze ryfle w modelu o tej skali sa niepotrzebna strata czasu i materiałow. Ale to tylko moja skromna opinia:)

--

 
20-08-08 13:37  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Temat przeskalowywania elementów w modelach był nie raz już poruszany. Faktem jest, że z powodów w/w niektóre elementy detali "nie trzymają się skali" i jest to świadome. Przykładem jest np. olinowanie: np. w skali 1:400 musiałoby mieć grubość pajęczyny, ale też i ryfle, itd. Jest to rozsądne podejście, ponieważ wykonanie 100% elementów dokładnie co do skali jest praktycznie niewykonalne, nawet przy zastosowaniu technik mikromodelarstwa. Wykonane jako powiększone w modelu uplastyczniają jego wygląd, dają efekt iluzji. Można oczywiście zrezygnować z wykonania niektórych elementów wiedząc że nie będą się zgadzały z oryginałem, ale tutaj mielibyśmy np modele okrętów praktycznie bez olinowania i sporej ilości detali.
Modelarze wiedzą o tym, powtarzam raz jeszcze: przeskalowywanie niewymiarowe to wybór świadomy i wcale nie świadczy to o dyskwalifikacji modelu, nie taki jest cel przecież jego wykonania.

Śmiem twierdzić, że nie powstał jeszcze żaden kartonowy model okrętu w skali 1:200 będący 100% repliką muzealną oryginału, zgadzającą się co do ułamka milimetra - technicznie jest to niewykonalne, oraz chyba żaden modelarz nie byłby skonny zrobić coś takiego. To po prostu absurd. Dlatego też modele są tylko większymi lub mniejszymi przybliżeniami jednostek prawdziwych. Taki po prostu jest urok modelarstwa, nie tylko kartonowego. I mimo tego cieszy, bawi. Więc niech tak zostanie.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (20-08-08 13:39)

 
20-08-08 19:07  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
METAKS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Zgadza sie masz racje ale model bez olinowania wygladalby po prostu "lyso". Moje zdanie jest takie ze w tym przypadku ryfle mozna bylo sobie darowac. Oczywiscie jest to tylko i wylacznie kwestia mojego gustu i zapatrywania.

--

 
20-08-08 19:26  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Temat był już wielokrotnie wałkowany.

METAKS, napisałeś "Wyobraz sobie jednak ze wytloczka ryflowa ma ok 3 cm ( w skali 1:1) ,co w slaki 1:200 daje 0.15 [mm]."

Ryfle na japończykach miały wymiary 200x20 mm, a więc w skali 1:200 1x0,1 mm - calkowice do wykonania. Jedyny problem to to, że wystawały na 3,5mm (czyli powinny wystawać na +-0,02 mm). I o to mozna kruszyć kopię, tylko po co?

Może na drugi raz lepiej sobie nie wyobrażać, a zajrzeć do źródeł? ;-))

Na pewne przerysowania, przybliżenia i konwencje mam pogląd w 100% zgodny ze Svenem. Wszystko zależy, co się komu podoba, nie wszystko da się zrobić w skali.
A wtedy pozostaje wybór - robić przerysowane - nie robić wcale. Obie kocepcje są równie dobre.

P.S. Dane na podstawie anatomi Yamato J. Skulskiego.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-08-08 10:48  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
METAKS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witaj. Jesli ryfle na japończykach miały wymiary 200x20 mm to zwracam honor-rzeczywiscie sa one do wykonania. Ja nie wiedzialem o tym. Moge wiedziec z jakiej literatury korzystasz bo z tak dokladnuymi opisami nie spotkalem sie jeszcze. Na pewno pomoze mi to przy budowie tego japonczka. Pozdrawiam i czkam na kolejne fotki.

--

 
21-08-08 11:48  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jak już wcześniej napisałem Janusz SKULSKI "Anatomy of the Ship - The Battleship YAMATO". Są tam rysunki ryfli z podanymi wymiarami oryginału.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024