FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 10Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
02-04-21 15:30  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Orkan, w bliźniaku (Trieste) jest takie właśnie umieszczenie podpory, a przynajmniej tak można zinterpretować to co widać na zdjęciach.

Cordel, świetne ta rufa wygląda, te zaspawane bulaje i nazwa okrętu, dobór odcienia retuszu doskonały, zwłaszcza białego ;-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
02-04-21 17:03  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
Karas brak retuszu to głównie z oszczędności czasu :)
Jak już wspominałem, ten model to po prostu "surówka", kolorki są nałożone głównie po to, by sprawdzić ułożenie kamuflażu na poszczególnych elementach i by ogólnie mieć pogląd, jak całość może wyglądać :)
Prawdopodobnie tego modelu nawet nie ukończę w 100-u procentach. Na obecną chwilę planuję skleić wszystkie elementy "niepowtarzalne" oraz te potrzebne do ustalenia przebiegu camo. Nie widzę na przykład sensu kleić testowo 6-ciu wnętrz działka 100 mm, wydaje mi się, że raz wystarczy... :P
Możliwe, że również (w pewnym sensie) podzielę sobie okręt wzdłuż osi symetrii i z jednej strony będę wycinał ażurowe konstrukcje(np. podpory) a z drugiej strony zostawię "zasklepione", z nadrukowaną głębią. Choć już wiem, że wszystkiego ręcznie nie dam rady wyciąć, choćby takiej fikuśnej konstrukcji pod jednym z poziomów nadbudówek :P
W bardzo odległej przyszłości będę chciał zrobić drugie podejście do tego okrętu, tym razem już "na ładnie" , z oryginalnej wycinanki z właściwymi odcieniami kolorów, z użyciem fototrawek, z podposzyciem, z retuszem i tak dalej...
...a skoro model podwodniaka liczący około pół tysiąca części kleiłem ponad półtora roku, to łatwo policzyć, że krążownik budowałbym przynajmniej 3-5 lat xD Czy ktoś z Was chciałby tyle czekać?

Same wały nie są wklejone, będę mógł je sobie obrócić :P Z resztą elementów gorzej ^^ Ale żeby te łączenia dostrzec, model należałoby właśnie obrócić stępką do góry, albo ktoś musiałby zrobić bardzo wysoką podstawkę :)
Zakryte bulaje są naklejone, stąd trochę dziwnie pada światłocień, bo od strony dna.
Ja zaślepiłem głównie najniższe ich rzędy, choć na jednej z fotografii widać, że poszczególne bulaje z wyższych rzędów też zostały załatane... Ale zgadywać na które dokładnie padło średnio mam ochotę ( jest to kiepsko udokumentowane) i zostawię to w rękach modelarzy :P





Swoją drogą, czy ktoś potrafi wyjaśnić, jak był sens zaspawania tych bulajów w oryginale? Japończycy chyba też w coś podobnego się bawili?

orkan też nas to zastanawiało. Wrzucam zdjęcia, o których wspominał Wojtek :)
Niestety jakość niektórych poraża :/

Trento:



Treiste:







Na potrzeby gry jakiś projektant również rozwiązał to podobnie :)

Kiedyś zastanawialiśmy się również, czy układ wałów w ogóle powinien być symetryczny po obu stronach, ale wydaje mi się, że udało się rozwiązać tę zagadkę między innymi ostatnim zdjęciem :)

Dzięki za miłe słowa oraz za udzielanie się w temacie :)
Pozdrawiam

--

EDIT: Jest jeszcze taki filmik :)
https://www.youtube.com/watch?v=k_XnXdl8dC8

Post zmieniony (02-04-21 17:23)

 
02-04-21 17:07  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
orkan   

Rzeczywiście tak to widać na zdjęciu , choć jak dla mnie jest to dość nietypowe rozwiązanie .

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

 
03-04-21 21:22  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Japki miały taką dyrektywę, nigdy nie drążyłem tematu, ale nawet na chłopski rozum. Zaślepia się je celem uzyskania większej szczelności, tzn wyobrażam sobie, że okręt dostaje torpedę, albo inne bum dostaje ostrego przechyłu i jest walka o utrzymanie go na wodzie. Zaślepienie daje jednak gwarancje, że przez nie woda nie wlata do środka. Bulaje niby miały klapki wewnętrzne, ale wiadomo jak to w warunkach bojowych, pewnie nie zawsze da się szybko zareagować, czasem może nie być możliwości dojścia. Takie rozwiązanie jest pewniejsze.

Post zmieniony (03-04-21 21:23)

 
03-04-21 23:31  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Brytyjczycy też w późniejszym okresie wojny zaślepiali bulaje, z kolei amerykańskie szybkie pancerniki od razu były bez bulajów w burtach.

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (03-04-21 23:32)

 
14-04-21 11:47  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
spóźnione dzięki za info i wyjaśnienie sprawy bulajów :)
Tak wygląda kompletne dno :P







Pozdrawiam

--

 
14-04-21 12:53  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Jednej rzeczy nie łapie, z 1 to tylko surówka, a z 2 oklejki dna wypieszczone jak w najlepszych samolotach, hehehehe.
Mam pewien dysonans, widząc elementy wykonane bardzo starannie, a z 2 pomijasz tak oczywiste sprawy jak retusz.
ALe rozumiem, nie czepiam się, jedynie marudzę: ], bo model wydaje na medal.

 
14-04-21 23:10  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Oj tam zaraz wypieszczone xD
Zaryzykuję stwierdzenie, że z odległości jednego metra większość sklejonych kadłubów wygląda ładnie... :)
Zauważyłem podczas wycinania i lepienia, że niektórych nawyków trudno się pozbyć xD Możliwe więc, że pewna jakość klejenia miejscami zostanie zachowana. Byłem również ciekaw, czy dam radę przyzwoicie skleić kadłub tej wielkości bez solidnego podposzycia. Odpowiedź brzmi- nie, zwłaszcza patrząc na kadłub pod światło :P
Dno dość ładnie się zlało także przez brak czarnych kresek konturowych.

Przy okazji, mam jeszcze pytanko :) Czy zostawialibyście tę kreskę na oklejkach dna w docelowym projekcie?



Miała ona symbolizować ten pancerz burtowy, którego ostatecznie na oryginale nie widać ^^ Ciągnie się to przez 2/3 długości kadłuba. U mnie zeszła się dość ładnie, ale jakby w przyszłości ktoś zaczął na przykład przycinać oklejki na długość, to wyszłaby mu pewnie śliczna łamana xD
Sam się lekko skłaniam ku jej usunięciu... z drugiej strony, to jakieś minimalne urozmaicenie części podwodnej ^^

Pozdrawiam

--

 
14-04-21 23:35  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Lepiej bez. Jak ktoś będzie chciał to sobie pancerz naklei. Poza tym chyba lepiej nie dzielić oklejek na środku bulaja. Ten kamuflaż to w stylu Raimonda M., którego kleję


--
Sven

HMS Ark Royal

 
15-04-21 08:53  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Z tymi podposzyciami to jest tak, że ilu sklejaczy tyle opini i technik, a każdy dodatkowo jest przekonany o swojej słuszności: ] hehehehe.
Ja daje wszędzie, tzn, mam 3 pancerniki i teraz destrojerek, ale cieszę się, że zrobiłem usztywniane podposzycie, bo bez najmniejszego stresu łapie i ściskam kadłub w dowolnym miejscu. No ale, niech każdy robi jak chce, byle by to wyglądało.

Słuszna uwaga Svena na temat długości oklejek. Nie mogą one kończyć się na takich szczegółach jak okienko w połowie: ]
Co do zaznaczenia istotnych elementów kadłuba, to ja jestem za. W wowsach można zauważyć jeszcze jeden fajny patent związany z kadłubem, 'buckling' czyli wyboczenia poszycia między usztywnieniami, występują tylko tam gdzie powinny, a w miejscu pasa pancerza, jest gładko i równo bez śladu najmniejszej skazy. Taki szczegół ale dla mnie robi robotę, bo sam chciałbym kiedyś ten efekt odwzorować na jakimś kadłubie.

Cieszą postępy, oby dalej. Mocno kibicuje takim inicjatywom oddolnym: ]

 
23-04-21 15:56  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
Sven właśnie z racji tego, że ten pancerz nie odstawał, ostatecznie planowałem go w formie naklejanej nie dodawać.
Jeśli jednak bardzo będziecie chcieli, to go dodam...
Samą kreskę z dna pewnie usunę.
Odnośnie przeciętego bulaja- swego czasu poprawiałem kamuflaż i układ bulajów w tych okolicach, teraz już powinno być git:



Jeśli chodzi o kamuflaż, to bardziej "w stylu" był Muzio Attendolo- również nosił "Klaudiusza" :) Z tego co mi wiadomo, Raimondo miał kamuflaż standardowy. Różnice są niewielkie- prawdopodobnie zmienia się tylko odcień ciemnoszarego (powinien być jaśniejszy i bardziej wpadać w niebieski) oraz kształty plam- z geometrycznego na bardziej "szarpane" :)
Tak czy siak, Trento po wydaniu powinien mieć kolory podobne do Raimonda, który bardzo ładnie Ci wychodzi :)

Karas no właśnie, starałem się z kadłubem obchodzić delikatnie, a i tak miejscami wygląda, jakby już raz poszedł na dno xD
Wspomniany 'buckling' brzmi ciekawie, choć może być trudny w odtworzeniu, ale chętnie zobaczę próby :)
Dziękuję za wsparcie.

Tymczasem skończony, ale goły kadłub. Dziś burta lewa :)







Pozdrawiam :)

--

 
23-04-21 18:32  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Pięknie to wychodzi. U mnie całość burt Raimonda w komplecie: jako przerywnik w mega-hurtowniach Victoriousa i ostatnich Tico, sama przyjemność w takich zgrabnych, pięknych i dość małych modelach (jak dla mnie to mikrus)



--
Sven

HMS Ark Royal

 
26-04-21 10:57  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@Cordel, no to najłatwiejsze za Tobą: ] hehehehehehe

 
15-05-21 10:41  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
tak wygląda kadłub z drugiej strony :)







Karas w pełni się zgadzam xD Trento miał kadłub o dość prostych kształtach, więc jakoś poszło.

Obecnie dłubię przy pierwszym poziomie nadbudówki, tu też jest jeszcze spoko :P Renderek dość już nieaktualny, ale będzie to wyglądało mniej więcej tak ;)



Zastanawiam się jeszcze nad kształtem jednego z tych stelaży pod łodzie, na niektórych zdjęciach widać, że wyglądało to trochę inaczej. Ale o tym następnym razem :)

Dziękuję i pozdrawiam

--

 
17-05-21 07:50  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Pięknie to się prezentuje: ], dobrze widzę, że masz już tam krawężnik? tzn burtę delikatnie ponad pokład?
No i czekam na pierwsze chatki: ]

pozdrawiam i wytrwałości.

Post zmieniony (17-05-21 07:50)

 
17-05-21 11:51  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Prześliczny ten kadłub :-)
Pzdr

 
21-05-21 10:14  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
dzięki za pozytywny odbiór :)
Karas tak, burta wystaje już nad pokład na całej długości kadłuba. W okolicach dziobu, ze względu na krzywizny burt, trzeba było dokleić osobne paski o szerokości około milimetra. Wyglądały trochę groźnie, ale da się to wyciąć. Przyklejanie jest już całkowicie bezstresowe ^^
Tu jeszcze jedna fotka dziobu. Jak widać, zrobiłem niechcący odejście od reguły i maźnąłem trochę czerwonym xD



A tutaj już odnośnie stelażu. Na razie, na modelu 3D wygląda to mniej więcej tak. Rysowane główne na podstawie planów.



A tak to wygląda na zdjęciach. Kolejność mniej więcej chronologiczna, więc zaczynamy od wczesnych lat istnienia Trento :P
Główne pytanie brzmi- czy te stelaże przetrwały w tej samej formie do roku 1942?

Pierwsza fotka, na której ładnie widać o czym mowa. Interesujący stelaż zaznaczony czerwonym okręgiem. Warto zwrócić uwage na inne podpory łodzi, zaznaczone na niebiesko. Jak widać, włoskim projektantom nie brakowało "polotu i finezji" :P

[

Kolejna, z podobnych lat.



Tutaj już bardziej interesujący mnie okres, około '40 roku (okręt po modernizacjach, mamy już właściwe kapy? na kominie) Zaryzykuje stwierdzenie, że konstrukcja pod łodzie przetrwała w podobnej formie.

[/url



Tutaj już okręt w kamuflażu. Zdjęcia są jakie są, coś tam widać, ale ciężko jednoznacznie stwierdzić jak to wygląda.





Tutaj jeszcze bliżniak, bardziej jako ciekawostka. Stelaż wygląda inaczej, ale najprawdopodobniej był dedykowany pod inną łódź. Na mniejszym zdjęciu widać, że ten kuter stał w innym miejscu.



Tutaj Bolzano. "Łódka" właściwa, podpory już zupełnie inne.



Podsumowując :)

Na podstawie tych kilku zdjęć można by ten stelaż całkiem nieźle odtworzyć. Jego konstrukcja wydaje mi się bardzo ciekawa. Jest spora szansa, że przetrwał on w niezmienionej formie do 1942 roku. Coraz bardziej kusi mnie, by spróbować :P A co Wy o tym myślicie?

Pozdrawiam

--

 
22-05-21 16:21  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Zrobiłbym ażurową konstrukcję jak na pierwszych 2 zdjęciach, takie koziołki z drutu

 
22-05-21 21:45  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

A ja zostałbym przy płaskich elementach, potencjalnie nadających się pod laser albo na blachę.

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 
27-05-21 10:34  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
Karas, Sprudin dziękuję za pomocne opinie :)
Przebazgrałem kilka dni temu ten stelaż, mam nadzieję, że poprawnie zinterpretowałem zdjęcia :P
Pewnych różnic jestem świadomy, wzajemne ułożenie kilku elementów delikatnie wpłynęło na ostateczny wygląd.
Szerokość ścianek to głównie 0,4 mm, więc będzie średnio z wycinaniem ręcznym. Też najbardziej bym to widział właśnie jako fototrawkę :)



A z tym się zmagałem w ostatnim czasie :) Jeszcze trochę eksperymentuję z tym kolorowaniem xD



Pozdrawiam

--

 
27-05-21 10:48  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ojj Panie, wygląda to bardzo apetycznie, specyficzna kolorystyka baaardzo zachęca do wsiąknięcia w ten model: ]

Jednakże pozwolę sobie troszkę się przypapierkować.

Zdjęcie dowodowe no1.
1. stelaż powinien być niższy, bo odciągi do burty idą w dół, a powinny iść na płasko albo delikatnie w górę (środkowy)
2. W oryginale rozmiar podpory środkowej jest wyraźnie większy niż pozostałych, wynika to z innej geometrji łodzi lub jakiegoś błędu, przednia w zasadzie jest na ostro jak tylna. W modelu przednia i środkowa mają bardzo podobną geometrię.
3. otwory w podporach powinny być zdecydowanie mniejsze, delikatniejsze. Na zdjęciu widać łezki, u Ciebie to duże trójkątne otwory.



poza tym spoko, mimo że może delikatnie za masywne, to nie przejmowałbym się tym.

pozdr

Post zmieniony (27-05-21 11:37)

 
28-05-21 10:27  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
Karas uwagi jak najbardziej słuszne, w pełni się zgadzam. Pozwolę sobie pewne kwestie rozwinąć :P

Ad.1. To właśnie jedna z tych różnic o których pisałem. Stelaż powinien być niższy, łódka również powinna być osadzona ciut niżej. Z tym, że w obecnej sytuacji ciężko mi ją przesunąć na dół, bo zaczyna kolidować z tym dziwnym wywietrznikiem. Powodów może być kilka:
- za niska nadbudówka (raczej wątpliwe, i tak jest wyższa od innych poziomów, a jej proporcje do np. nadbudówki się zgadzają)
- za duży wywietrznik, czy co to jest xD
- kil łódki ustawiłem równolegle do linii wodnej okrętu, tak jak to było narysowane w planach.



Widać również, że jest ustawiona wyżej, niż na tym zdjęciu:



W przypadku, gdyby ustawić ją równolegle do pokładu, który lekko opada ku rufie, jej dziób lekko poszedłby w górę, a rufa w dół.
Patrząc na zdjęcia ciężko stwierdzić, do czego łódka jest ustawiona równolegle. Poza tym, reszta łodzi i szalup również jest ustawiona równolegle do wodnicy, więc trzeba by korygować wszystkie :/

Ad.2. W przypadku łódeczek, też są drobne jaja xD Zacznijmy od rysunków. Ten z Profili Trento:



Prawdopodobnie ta sama łódka, z Vittorio Veneto również z P.M.:



Tutaj łódeczka z Anatomii Colleoniego. Wrzucam bardziej jako ciekawostkę, jest to łódeczka 10- metrowa, dla lekkich krążowników. Na Trento, jeśli dobrze pamiętam, była 12- metrowa.



Jak widać, rysunki nie dość, że dość skąpe, to jeszcze są spore różnice między nimi, np. w rzucie z góry warto porównać "pękatość" kadłuba łodzi z Trento i V.V..
Stanęło na tym, że kształt pokładu zrobiłem na podstawie tego zdjęcia :D



Jeśli chodzi o przekroje kadłuba, to wykorzystałem te 2 z Veneto. Pochodzą one mniej więcej z jej "śródokręcia", na dziobie i rufie musiałem radzić sobie sam xD I tu jest prawdopodobnie odpowiedź na Twoje pytanie, dlaczego przednia podpora jest podobna do środkowej...

Do łódeczki oczywiście jeszcze siądę, wygląda na to, że jej dziób jest zbyt pękaty. Po jego zwężeniu, łódkę będę mógł ciut niżej wcisnąć między ten wywietrznik.



Poprawi się również kształt dziobowej podpory, na bardziej klinowaty :)

Ad.3. Dziurki z podporach chyba niepotrzebnie chciałem zrobić sprawdzoną już wcześniej metodą (równoległe odsunięcie od krawędzi). Wygląda na to, że w tym przypadku Włosi wymyślili to sobie inaczej xD Na szczęście jest to proste do poprawienia.

Prawdopodobnie zmniejszę odrobinę wysokość tego wywietrznika ( i 9 pozostałych :P) Jego proporcje nie ulegną wielkim zmianom, a może wręcz się poprawią :)
Może korygując go i łódeczkę zyskam te cenne dziesiętne milimetrów i uda się ten stelaż zrobić jak należy :)

Pozdrawiam

--

 
28-05-21 13:38  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

ohh boy, hehehehehe. Czyli problem jest dużo bardziej złożony. Reasumując, pytanie czy warto jest grzęznąć w jednym temacie. Generalnie jest OK, może nie ma sensu aż tak bardzo ortodoksyjnie podchodzić do każdego drobiazgu.

 
04-06-21 10:48  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
usiadłem jeszcze na chwilę do tematu. Zmieniłem trochę kształt dziobu kutra, dzięki czemu wszedł on ciut niżej między ten wywietrznik, który również trochę obniżyłem. Cały stelaż z łódką poszedł prawie milimetr w dół xD Dalej są pewne różnice w wyglądzie, jednak bardziej w dół opuszczać go już nie chcę, bo z kolei zaczną się kaszanić proporcje wywietrznika :/ Swoją drogą, ta jego "pokrywa" na przodzie też ma nieco inny kształt (poprawi się)





A tutaj już początki nadbudówek, jeszcze przed oklejeniem :)





Te pokrywy od bulajów z rozpędu pomalowałem w kolorze camo, a zastanawiam się, czy nie powinny być jednak białe?
Albo wręcz jakaś szarość... ciekawe xD



Pozdrawiam

Post zmieniony (04-06-21 11:07)

 
23-06-21 10:08  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam po trochę dłuższej przerwie ;)
Drobna aktualka. Oklejona przednia nadbudówka z barbetą. Druciki będę uzupełniał już po przyklejeniu.







A tutaj zdjęcie z przed oklejania reszty nadbudówek. Jak widać, w jednym miejscu machnąłem się z kamuflażem xD Już poprawione.
Po konsultacjach zmieniłem ponownie grubość tego pokładu, z wcześniejszego 0,2 na 0,4 mm. Nie ma co ryzykować z drukiem dwustronnym w tym przypadku, jakaś tam szansa byłaby, że się to troszkę "rozjedzie" i przestanie pasować.



Pozdrawiam

--

 
23-06-21 10:12  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Krawędzie pokładu biją po oczach. Daj oklejki ścianek nadbudówki wyżej o grubość pokładu, z wcięciem w tylnej części.

--
wydawca przez małe "w"

 
23-06-21 21:59  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Cześć Fantom :)
Co do krawędzi i ogólnego wykonania- tez mnie trochę oczy bolą jak na to patrzę :/ , ale skoro ten model już kuleje na etapie wydruku, nie widzę wielkiego sensu by "ratować" jego wygląd na siłę. Oczywiście, jakąś tam dokładność przy wycinaniu i klejeniu chcę zachować, by sprawdzić spasowanie części. Jak już wspominałem, to tylko model testowy, do Trento kiedyś planuję jeszcze wrócić na poważnie, ale to raczej w odległej przyszłości :)
Ścianki nadbudówki są zaprojektowane tak jak proponowałeś :)





Nie wspomniałem wcześniej, ale oczywiście, po pogrubieniu pokładów zmniejszyłem wysokość wszystkich wręg z nadbudówek o te 0,2 mm...

Pozdrawiam :)

--

 
23-06-21 22:44  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak z ciekawości obejrzałem dokładnie cykl dotyczący łodzi motorowej.
Mam pytanie - a jak była opuszczana na wodę ?
Na rys. i zdjęciach widać bom ładunkowy poziomo leżący nad nadbudówka łodzi i topenantę. Na rysunku (rzut boczny) nie ma żadnych haków na rufie/dziobie łodzi do zaczepienia renerów bomu.
Wniosek - motorówka musiała być spuszczana na szerokich pasach krzyżujących się u góry gdzie były zaczepione o hak renera bomu.
(oczywiście to jest tylko moje gdybanie:-)

 
23-06-21 23:06  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Cordel rób ten model na cacy, już do niego nie wrócisz uwierz mi :D

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
24-06-21 10:02  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
ADAM 12 ja nie wrócę? "Hold my beer!"
Klejąc tę surówkę już się tak wyłożyłem w kilku miejscach, że to na prawdę nie ma sensu. Czy wspominałem już, że nienawidzę kleić wydruku z domowej plujki? :P

Ryszard użyłeś tak fachowego słownictwa, że musiałem spytać wujka Google o znaczenie niektórych wyrazów :P Szanuję ^^
Pytanie dość trudne, przejrzałem większość zdjęć jakie posiadam, ale takich, na których bomy robią coś przy łodziach jest na lekarstwo, albo są kiepskiej jakości.
Podrzucam, co znalazłem :)
Najprawdopodobniej Trento:



Również Trento, na filmiku, od 15 do 21 sekundy :)

https://www.youtube.com/watch?v=NW4KI4Vlj1M

Tutaj też coś majstrują, ale przy typie Zara :)



Nie wiem, czy te zdjęcia coś wyjaśniają, ale na razie nic lepszego jako odpowiedź nie znalazłem...
Jak kiedyś na coś jeszcze trafię, to podrzucę.

W sumie, wczoraj, przypadkiem znalazłem coś takiego :D



Ujęcie jest trochę podobne do tego z "A3- Incrociatori pesante classe Trieste", przy burcie również stoi niszczyciel Legionario (wrzucałem je na stronie 3 ), ale jest dużo lepszej jakości, kadr jest sporo szerszy, a światło pada w taki sposób, że rozwiązuje jedną z najciekawszych zagadek, jaką planowałem w tym wątku wrzucić...
Przez chwilę ucieszyłem się jak dziecko :D
Oczywiście ją tu kiedyś zapodam, pewnie jak będę się zabierał za tylny maszt. "Mindfuck" był niezły xD

Pozdrawiam

--

 
24-06-21 11:01  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Na zdjęciu z "Zarą" w górnym rogu jest kadr i on wyjaśnia system opuszczania/podnoszenia szalupy.
Tak z grubsza - bom ładunkowy (łodziowy) jest umocowany do masztu i "chodzi" góra/dół za pomocą stalowych lin (topenanta).
Lina stalowa (rener) do podnoszenia/opuszczania z blokami to talia a hak jest w obrotowym "orzechu".
Widać wyraźnie "szelki" (liny raczej manilowe a nie stalowe) podłożone pod rufę i dziób motorówki i zaczepione o hak reneru bomu.
Dla mniejszych (lżejszych) szalup/łódek były to wzmocnione parciane taśmy.
Ponieważ widzę Twoje ogromne zaangażowanie by projekt okrętu był jak najwierniejszy z oryginałem (tak trzymać !) pozwoliłem sobie na powyższe uwagi.
Warto zwrócić jeszcze uwagę, że w zależności od sytuacji różne elementy konstrukcyjne - ruchome na jednostkach pływających są w różnych, typowych dla tych sytuacji ustawieniach. Nie wiem dokładnie jak jest z okrętami wojennymi (podejrzewam, że tak samo prócz uzbrojenia), ale dla statków handlowych można wyszczególnić takie "układy"
- statek w ruchu (płynie
'- statek stoi (na kotwicy)
- statek w porcie przy nabrzeżu
- statek w porcie przy za-wyładunku
- statek w ruchu w nocy
dotyczy to głównie przebiegu i obłożenia lin/cum, przebiegu łąńcucha kotwicznego, ustawienia bomów, żurawików łodziowych, trapów, świateł, oznaczeń flagami kodu morskiego itp. itd.
Powodzenia w budowie,
Pozdrawiam,
Ryszard
PS - "fachowe słownictwo"- przez "dzieścia" lat "zwiedzałam" świat przy okazji niejako pracując na statkach :-)

 
28-06-21 11:10  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
dzięki Ryszard za obszerne wyjaśnienia :)
Najwięcej fotek Trento w kamuflażu zostało zrobionych w porcie, więc prawdopodobnie taki stan byłoby najłatwiej odtworzyć. Trapy mam zaprojektowane jako rozłożone. Bomy? jako złożone, choć zastanawiam się nad próbą ich rozrysowania- problemem jest dokładne rozczytanie gdzie jaka linka szła :)





Myślałem również, czy nie dorobić wokół pokładu słupków od tentów- tu z kolei taka sytuacja, że na planach nie są one rozrysowane, więc trzeba by dorabiać na podstawie zdjęć. Z tym, że na 3 najwyraźniejszych fotkach z 1942 roku już ich nie widać :/
Podobnie oberwało się pewnej łódeczce z osprzętem. Wspomniano mi kiedyś, że Włosi w czasie wojny redukowali liczbę szalup na okrętach. Wydaje się to troszkę absurdalne, ale niestety w przypadku Trento się to potwierdziło. Z bólem serca ją wyrzuciłem... :P



Na koniec podrzucam już coś kartonowego :)





Dziękuję i pozdrawiam

--

 
28-06-21 13:02  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

"paczam" na te ustrojstwo zwane systemem bloczków żurawika łodzi dla niepoznaki i nie wierze.
Coś tam pogrzebałem w netach i znów nie wierze... To tak powinno być, tzn nie powinno, ale oni tak to robili.
hehehehe, co to włochy to ja nawet nie wiem: ]

 
28-06-21 17:09  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odnośnie kolorowej grafiki - projektu szalupy na żurawikach.
Jeśli wolno spytać - na czym się wzorowałeś, na zdjęciach, planach ? Nie chcę przeszkadzać, ale jest tam kilka nieścisłości.
Nie wiem na ile zamierzasz uprościć projekt ale jeśli ma być w miarę poprawny to trzeba pozmieniać kilka rzeczy.
Powodzenia w budowie.

 
29-06-21 15:51  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może się przyda :-)
Wodnosamolot Ro.43

 
30-06-21 10:59  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
znalazłem kilka zdjęć i chwilkę, by odpisać :)
Ryszard w czasie jej projektowania korzystałem ( na ile to możliwe) z tych ujęć. Pochodzą one z bliźniaka.





Najwięcej jednak pomógł inny model 3D, który to mogłem sobie w dowolny sposób obracać i wyczaić jak te linki szły. Nie wiem jednak, na czym tamten autor się opierał, więc w pewnym sensie może być to "wariacja na temat".

Teraz, na potrzeby tego posta znalazłem jeszcze te dwa ujęcia. Co prawda to Pola, ale rozwiązania powinny być podobne.





Jeszcze ciekaw jestem, na jakie fotki trafił Karas w netach :P

Jak już wspomniałem, cała łódeczka z osprzętem nie pojawi się już w modelu. Z tego co widać na zdjęciach oryginału, całość została zdemontowana i w '42 roku już jej nie było. Co prawda to burta lewa, ale po drugiej stronie było podobnie.



Tak to wygląda obecnie w modelu 3D. Poprzednia kolorowa grafika pochodziła ze starego pliku :)



Poprawek już nie będę wprowadzał, bo w tym przypadku to troszkę bezsensowne, ale jeśli tylko będziesz miał czas i chęci na opisanie tych kilku nieścisłości, to zawsze chętnie poczytam.
Może się uda tę wiedzę wykorzystać kiedyś w przyszłości, albo skorzysta ktoś inny :)

Za samolocik dziękuję, bardzo ładne fotki :D

Pozdrawiam

--

 
03-07-21 18:48  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
jedziemy dalej :) Strona druga.







Pozdrawiam

--

 
03-07-21 20:07  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Przyznaje, że może być ciężko ładnie i równo wydziergać z ręki: ], ale nic czego nie da się zrobić przy odrobinie zaangażowania, heheeh

 
03-07-21 20:57  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Karas domyślam się, że mówisz o tych malutkich otworkach :P Średnica 0,3mm, robiłem kiedyś próbę na boku, wyciąłem rządek, czyli około 10 sztuk igłą 0,5 jeśli dobrze pamiętam. Podwójny karton zmusza do regularnego jej przepychania, maksymalnie po jednym lub dwóch wbiciach... inaczej trzeba robić nowe narzędzie, albo próbować rzeźbić zatkaną :P
Otworków na tym pokładzie jest 2372. W całym modelu liczba ta może się podwoić, bo dojdą jeszcze 4 platformy wokół dział kal. 100 mm, w podobnym stylu będzie jeszcze platforma od reflektorów i przynajmniej jedna od dalmierzy :)
Osobiście bardziej bym się skłaniał ku fototrawce, ale nikt nie broni próbować dziergać samemu xD

Pozdrawiam

--

 
05-07-21 11:07  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

bazując na swoim doświadczeniu z takimi zabawami, to jedno wkłucie i czyszczenie.
Ja to robię tak, że mam igłę na strzykawce, a wewnątrz znajduje się drucik, który to podczas dociśnięcia tłoka wypycha zawartość igły na zewnątrz.
Nie mniej, najtrudniejsze tu jest równe wykonanie. Raz miałem okazję wycinać podstawy pom pomów, ale to było kilkaset wkłuć, nie pamiętam, może z 700. W Twoim wypadku, jak tych perforacji ma być tysiące, to ehmmmm hmmm hmmmm no nie wiem: ], albo faktycznie fototrawka, albo przynajmniej laser, mogą być niezbędne.

Post zmieniony (05-07-21 11:08)

 
21-07-21 10:51  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
Karas patent ze strzykawką brzmi ciekawie, jak będzie mnie czekać jakaś seria otworów to pewnie skorzystam :)

Parę zdjęć pierwszej drobnicy przyklejonej do nadbudówek.







A tutaj jeden egzemplarz nowszej wersji tych "walców", które pojawiły się na wcześniejszych zdjęciach. Tamtych już wymieniać nie planuję xD



Pozdrawiam

--

 
21-07-21 16:19  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Postęp skromny, ale cieszy każdy updejt: ]

 
31-07-21 20:57  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
Co do postępów- w realu prace są posunięte troszkę dalej, choć z tempa raczej nie jestem zadowolony ^^ :)
Kolejna drobna porcja zdjęć, tym razem "skończona" nadbudówka. Prawa strona bardziej kompletna, na lewej zrezygnowałem z klejenia niektórych identycznych elementów.









Brakuje jeszcze 4 zejściówek, wnet się pojawią.
Stwierdziłem, że na razie opuszczam ten poziom. Do reszty przylegających elementów, jak stojaki na łodzie, reling itp. wrócę później.

Teraz zabieram się za komin przedni. Mała zajawka, jak to mniej więcej będzie wyglądało.



Renderek tradycyjnie ciut nieaktualny, w międzyczasie zrobiłem w nim parę zmian. Wątpliwości, jakie co do niego miałem opiszę już w kolejnych postach.

Pozdrawiam

--

 
06-08-21 20:05  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
doszły obiecane zejściówki, uwieczniłem jedną przykładową :P



Kończąc pewien etap, cyknąłem parę zdjęć jak to wygląda w całości (jeszcze nie przyklejałem na stałe)











Na kuniec jeszcze pomalowany komin przedni. Jak widać, trochę części alternatywnych się uzbierało xD



Pozdrawiam

--

 
06-08-21 20:20  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Już na tym etapie budowy model prezentuje się bardzo efektownie .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
07-08-21 09:07  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Mega, wygląda to przeapetycznie: ]

 
07-08-21 17:09  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Szczerze podziwiam profesjonalne podejście do tematu.

Robota godna podziwu.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-08-21 10:37  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Świetnie wygląda to co już wykonałeś. No i to malowanie !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
10-08-21 22:36  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Wreszcie mięcho! Wybrałeś świetny obiekt w świetnym kamuflażu i dajesz radę.
Wygląda to naprawdę ekstra. I nie słuchaj złych ludzi na SNE - skończysz przed 50-tką:).

 
11-08-21 08:39  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Jak można co do grafiki: pobaw się odcieniami szarości, nie dawaj wszystkiego na czarno. Bo zaznaczone punkty na odrutowanie: na czarnym kamo są niewidoczne, na błękitnym odstają za bardzo ciemne.. Na czarnym daj je jakieś 40% szrości, na błękicie 80-90%.. Tak strzelam na oko...

A podejści do roboty profesjonalne, gratuluje..

--
wydawca przez małe "w"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 10Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024