FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 10Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
12-01-22 15:00  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Telegraf maszynowy winien być tarczą na prawo (do środka). Sądzę, że były dwa - z lewej jak i z prawej strony.
Żyrokompas - winien być ustawiony nie w pionie a poziomie (tarcza).

 
12-01-22 19:01  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Przyznaje, że mocno bym się tym szpejem nie przejmował, bo przez te wizjerki, nie będzie nic, dosłownie NIC widać.

 
13-01-22 11:41  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Ryszard dziękuję za cenne uwagi :)
Opierałem się głównie na tym:



Jeśli oba to żyrokompasy, to oba są w jakimś stopniu pochylone.

Jeden telegraf maszynowy raczej był ustawiony tak, jak ja dałem (sądząc po układzie okien)



Może to jest drugi? Ten rzeczywiście byłby tarczą do środka.



Link do całego filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=0YvpcsCqHCY

Karas oj tam, coś tam widać... xD Co prawda, nie przeszkliłem szybek :P



Pozdrawiam

--

 
13-01-22 11:50  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Karas, tu są jednak większe okienka niż w Suffolku, więc coś będzie widać.

Cordel, mam mieszane uczycia do tych zagięć nadbudówki bez zaznaczonej linii (ostatnie zdjęcie). Odstaje to jakością tak szczerze do twojej poprzedniej pracy, jakies takie łamano-zaokrąglone.. Może spróbuj rozciąć, sfazować krawędzie i połączyć na ostro?

 
13-01-22 13:35  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Może i macie rację, szczególnie te od frontu są całkiem okazałe. Choć nadal uważam, że takie wnętrze to tylko dla satysfakcji samego modelarza.
Wykon, jak zwykle, petarda: ]

 
13-01-22 13:52  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Oczywiście przez tak małe okna ledwo co będzie widoczne ale... skoro tak dbasz o szczegóły to nie widzę powodu by i we wnętrzu mostka te kilka przyrządów nie było zgodne z oryginałami :-)
Żyrokompas zawieszony jest na kardanie i się buja. W stanie spoczynku tarcza jest ustawiona poziomo.
Na 100 % na wszystkich większych jednostkach pływających są dwa telegrafy maszynowe - po lewej i po prawej burcie. Tarcze są po obu stronach.
Na ostatnim zdjęciu widoczna skrzynka ukośnie zamocowana to tablica z przełącznikami elektrycznymi.
Sternik nigdy nie miał krzesła/fotelu - ewentualnie oparcie na plecy (listwy na szocie za nim tzn. na ścianie.).
Stół i fotel, który zrobiłeś to zapewne elementy kabiny nawigacyjnej, która była za ścianą sterówki.
Za sternikiem był w poprzek od burty do burty szot a w nim wejście zasłaniane ciemną kotarą do kabiny nawigacyjnej.
Nad żyrokompasem na suficie urządzenie z czarnym okrągłym elementem z przodu to jak sądzę ekran wyświetlający różę wiatrów dla sternika (może jest to przechyłomierz ?)
Powodzenia w budowie tak pięknego okrętu !

 
15-01-22 19:23  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
Fantom oczywiście masz rację, nie wygląda to zbyt dobrze. Taka prawda, że przez kilkanaście lat lepienia nie nauczyłem się jeszcze poprawnie zaginać kartonu :D Może dlatego, że większość siatek właśnie rozcinam i sklejam z powrotem?
W przypadku tej nadbudówki zrobiłem odstępstwo, bo skusiły mnie jej dość rozwarte kąty. Wyglądało to na pikuś, a i tak nie wyszło jak należy :P

Sklejałem chwilę temu takie pudełeczka, jak widać dwie różne techniki i dwa różne efekty końcowe xD Oj, trzeba będzie jeszcze poćwiczyć...



Ryszard dzięki za wyczerpujący opis :)
Trafiłem w jednej z książek na taki rysunek- co prawda to z Trieste i to dość wczesnego, ale na Trento mogło wyglądać to podobnie.



Wokół wieży dowodzenia są poustawiane jakieś ustrojstwa, ale czy są to siedziska? Szczerze, dałem je tam wcześniej trochę "z du*y".
Za nią w tłumaczeniu jest jakiś "salon żeglarski"- czyżby synonim do kabiny nawigacyjnej? Stolik pewnie ze sterówki wywalę, skoro jego miejsce było gdzie indziej.
Krzesełka pewnie zostaną.
Prawdopodobnie dodam w projekcie drugi telegraf i dam te tarcze z obu stron. To maleństwo pod dachem chyba już odpuszczę :P

Wracając do lepienia. Czasem, by pójść dalej, trzeba wcześniej zrobić mały krok wstecz :P
Nadbudówka z barbetą 2.0 xD Budowę drugiej wersji wymusiło wcześniejsze przestawienie przedniego filara. Pojawiły się również drobne zmiany w kamuflażu.





Pozdrawiam

--

 
20-01-22 11:56  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
eine kleine aktualke :P

Jakieś pomosty(sygnałowe?) po bokach nadbudówki. Strona prawa:



Strona lewa:



Przebieg kamuflażu na nadbudówce po prawej stronie był sporą zagadką i długo zastanawiałem się, jak go poprowadzić. Kolorowe plansze w większości proponują coś takiego:



Patrząc między innymi na tę fotkę można odnieść wrażenie, że szło to jednak troszkę inaczej.



Na razie wyszło mi coś takiego. Mimo braku "ciągłości" plam wydaje mi się, że ma to jednak jakiś sens... :P



Później wprowadziłem jeszcze jedną, drobną zmianę, ale o tym już innym razem.

Zastanawiam się jeszcze, czy za tym pomostem kontynuacja czarnej "trójkątnej" plamy ma sens. Może logiczniej by to wyglądało, gdyby pomalować to w całości na jasnoszaro? Po drugiej stronie nadbudówki jest podobna sytuacja...
Może po prostu dorobię wersje alternatywne xD

Pozdrawiam

--

 
24-01-22 11:06  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
przed przyklejeniem kolejnego, mniejszego pomościku trzeba było skleić jakąś lornetę (później ciężko byłoby ją tam wcisnąć).
Co prawda, dowodów na jej istnienie w tym miejscu jeszcze nie znalazłem, ale na planach rozrysowana była, więc zrobiłem xD
Najwyżej będzie można tego czegoś po prostu nie wykonać.

Małe to dość, ciężko było złapać ostrość :/





Dłubie się również druga strona nadbudówki :)



W sumie, uzbierała mi się ponad setka zdjęć, a nowe też dość systematycznie przybywają xD Może przez pewien czas spróbuję podrzucać zdjęcia częściej :P

Pozdrawiam

--

 
27-01-22 11:35  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Cześć,
kolejny drobny wpis :) "Domek" coraz bardziej kompletny.





Jakaś mała przybudówka z tyłu, doklejana osobno.



Pozdrawiam

--

 
27-01-22 14:58  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Nice, ale tak jak już sam zauważyłeś. Przeplecenie tych wszystkich kolumn dostarczy Ci wielu wrażeń, tzn oby nie :] pozdr

 
29-01-22 23:57  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

cześć, w jaki sposób tak pięknie kształtujesz "pudełka"? używasz jakiegoś narzędzia?

 
30-01-22 17:11  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siema! (tak WOŚPowo) :D,
Karas początkowo myślałem, że wszystkie 5 kolumn będę przewlekał przez całość, ale jako, że w wycinance planuję je jeszcze umieścić w wersji "pociętej" do wklejania odcinkami pomiędzy poziomami, postanowiłem, że ostatecznie przewlekę tylko centralną i dwie skrajne (padło na lewą stronę).
Prawą będę sztukował z odcinków, tym sposobem sprawdzę obie opcje, nie klejąc dwóch nadbudówek xD
Właściwie, mam to już za sobą i mogę zaspoilerować, że przeszły ładnie, a miejscami nawet bardzo ładnie :P
Trochę bałem się tego momentu, bo narysować na kompie to jedno, a odtworzyć to potem w kartonie to już inna bajka :)

GTiStyle pudełka w większości przypadków rozcinam na pojedyncze ścianki, przy okazji ścinając je pod kątem nożykiem.
Zaginać do tej pory nie lubię, nie wychodzi mi to tak, jakbym chciał, ale planuję ćwiczyć dalej :P

Parę fotek :) Nadbudówka urosła o jeden poziom. Nie przyklejałem go wcześniej na stałe do kadłuba, bo przez niego również będą przechodzić 2 przednie kolumny.



Tutaj pojawili się pierwsi w tym modelu relingowie xD Lepiej wykonać było je teraz, bo później po przyklejeniu platformy nad nimi dostęp byłby mocno ograniczony.
Dopiero na fotkach zauważyłem, że dolna poprzeczka w jednym miejscu nie dochodzi do jednego ze słupków. Niestety, nie umiem jeszcze dobrze w relingi :/



Pozdrawiam,
Siema!

--

 
30-01-22 18:12  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nawiązując do planu mostka to wg mnie z tyłu jest to kabina nawigacyjna ze stołami do map i szafami.
W okrągłej "wieży" to opancerzony pomost nawigacyjny. Zdublowane urządzenia jak ster, żyrokompas itd.
Na mostu nie ma żadnych foteli, krzeseł, kanap. Ewentualnie może być podwyższone krzesło/fotel dla oficera wachtowego lub dowódcy okrętu - tak by siedząc mógł patrzeć przez okna.
Nie mam pojęcia co oznaczają te małe prostokąty i kwadraty.

 
04-02-22 22:41  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
Ryszard nad zawartością mostka się jeszcze zastanowię, na obecną chwilę planuję dodać ten drugi telegraf i wywalić stolik. W sumie gratów bardziej w głębi i tak nie widać :P

Lecim dalej. Przybyły jakieś poręcze przy drabince...



i jeszcze jeden reling poziom niżej.



Początki małego pomościku pod dalmierz.





Pozdrawiam

--

 
08-02-22 11:19  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
zrobił się jakiś dalmierz :)



Tu już na stanowisku. Druciki dorobię później :P



Mała zajawka, co w następnych odcinkach.



Pozdrawiam

--

 
11-02-22 18:53  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Jak tak patrzę na te wszystkie nowe projektowane przez Was modele to się zastanawiam czy życia starczy? Chyba nie ale są piękne, podziwiam Cordel.

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
12-02-22 19:54  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

wiesław_ na wszystkie obawiam się, że nie starczy xD ...ale może to też zależeć od tego, jaki kto ma PESEL i tempo pracy xD
Z drugiej strony, czy znowu tak dużo tych okrętów wychodzi?
Dziękuję :)

Jedziemy z platformą i konstrukcją pod nim. Wykonałem ją w wersji uproszczonej, z kartonu. Kleiło się przyjemnie, elementy pasowały.
Ciekaw jestem, czy z fototrawkami poszłoby równie gładko xD
Krótka historyjka obrazkowa z poszczególnych etapów.













Sposób wykonania ciut asymetryczny, jak kiedyś wspomniałem lewe filary będę "przewlekał", a prawe "sztukował" z odcinków.

Pozdrawiam

--

 
16-02-22 10:11  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Każda nawet najmniejsza aktualizacja cieszy. Z okrętami jest tak, że nawet gdyby wychodziły 2 w ciągu roku to i tak nie obrobi. hehehehe Więc może się wydawać, że jest ich i tak niewiele w stosunku do samolotów. Co nie zmienia faktu, że i tak nawet to co jest. Nawet już po filtrowaniu na to co by się chciało skleić, powoduje, że jedynie rośnie kupka wstydu nigdy nie sklejonych modeli.

 
16-02-22 12:43  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
kolejny drobny wpis :)
Dziś głównie górna część tej platformy. Przybyły "burty" xD



Jakieś wzmocnienie od spodu:



Wyposażenie tej platformy długo było sporą zagadką. Na planach było zaznaczonych kilka gratów, jednak niektóre z nich nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości, np. ta duża budka z bulajami z przodu.





Warto kuknąć też co zaproponowali twórcy modeli do gier. W przypadku WT widać jakby wzbogaconą, ale inspirowaną profilami morskimi wersję. Zrobili z tego jakieś wywietrzniki, czy co to może być?





Z kolei w WoWs autora troszkę poniosło z wymiarami tego pomostu- burty sięgają zbyt daleko do przodu. Brakuje dwóch reflektorów, w ich miejscu pojawiają się jakieś malutkie dalmierze(?), które rzeczywiście istniały, ale ich miejsce było bardziej z przodu nadbudówki.



Dwie fotki, które potwierdzają niektóre z moich obserwacji :P Niestety, te okolice po ostatnich modernizacjach są dość słabo udokumentowane :/





Na razie stanęło na czymś takim.





Dziękuję i pozdrawiam :)

--

 
19-02-22 20:11  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Cześć,
montujemy to co mamy do przysłowiowej kupy :)
Najpierw wkleiłem to "torre di comando" :P...



...a potem docelową platformę.





Tu już z niektórymi relingami :) Te wokół platformy dojdą w późniejszym terminie.









Reling wokół zejściówki oraz poręcze w zaprezentowanym powyżej układzie wyglądają ciut dziwnie. Ostatecznie przyjmą ciut inną formę, podobną do tego, co zauważyłem na jednej z fotek.



Pozdrawiam

--

 
22-02-22 11:59  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
pewien podetap można uznać za skończony.













Na powyższym zdjęciu widać niewielką zmianę w kamuflażu w porównaniu do tego, co było kiedyś :)

Z ciekawości, postawiłem to na kadłubie.









W sumie, jakbym teraz skleił tylny maszt, to wyszłoby coś w stylu Raimonda :P
Ale pójdziemy w górę. Części już gotowe do pocięcia :P



Pozdrawiam

--

 
22-02-22 13:23  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Fajnie się patrzy na taką pracę.
Pzdr

 
22-02-22 15:44  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Józef   

Ależ to będą śliczności !!

 
25-02-22 19:44  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
dzięki Panowie, cieszę się, że się podoba :)

Ruszamy z kolejnym poziomem, w charakterystycznym kształcie. Wygląda na to, że nie tylko Suffolk miał swoją Myszkę Miki :P







Tu jakaś skromna nadbudówka, znajdująca się na tym pomoście.







Pozdrawiam

--

 
26-02-22 19:54  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

masz mega tempo. Jak na fakt, że ulepianie to tylko drobna część zabawy: ]
pozdr

 
04-03-22 21:11  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
Karas te części i zdjęcia wykonałem jakiś czas temu, teraz je tylko podrzucam w dość dobrym tempie :P

Tak platforma wygląda od spodu. Podpory są już "wycinalne" ręcznie, w odróżnieniu od tych z poziomu niżej :)



Tu jakieś drobne "alternatywy kolorystyczne".



Przed przyklejeniem "budki" warto było wykonać drabinkę z poręczami, prowadzącą do tego poziomu. Wklejenie tego w późniejszym etapie byłoby ciut uciążliwe.







Całość, nawleczona już na "pal"







Małą zagwozdkę miałem z jedną z "burt" , niejako odcinającą stanowisko przeciwlotnicze od reszty platformy. Na rysunku widać, że miałaby biec do samej nadbudówki.



W innym modelu Trento projektant podszedł do tego w ten sposób:



Niestety, te okolice pomostu są wyjątkowo słabo obfotografowane :/ Miałem swego czasu narysowane rozwiązanie podobne do tej z gry, ale ostatecznie stanęło na "wyrżnięciu" dziury w tej blasze, umożliwiając w ten sposób ciut łatwiejszy dostęp do tych stanowisk...

Pozdrawiam :)

--

 
05-03-22 19:13  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Patrzę na ten model odkąd zobaczyłem w Przeciszowie i przyznam szczerze, że ładnie ci idzie projektowanie i sklejanie testowe w jednym przed wydaniem modelu. Jak ukończysz to będziesz miał pomysł na nowy projekt własny czy coś z innego wydawnictwa będziesz budował.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
10-03-22 22:57  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
dzięki Master. Pomysły na nowe projekty mam, w sumie co chwilę wpada w oko coś ciekawego. Jest jeszcze kilka tematów, które nie ukazały się w kartonie, a chciałbym postawić je u siebie na półce :P Schody zaczynają się przy szukaniu do nich dobrych planów xD
W grę wchodzi również powrót do Messera, pasowałoby go dokończyć. Spodobał mi się również jeden niedawno wydany śmigłowiec...
Na razie ciężko mi powiedzieć, co będzie jak skończę. Czasem odnoszę wrażenie, że w tym wieku powinienem mieć jednak ciut inne priorytety xD

Wracając do Trento. Ruszamy z kolejnym poziomem nadbudówki.
Poziom niestety również z serii "zagadkowych". Plany na jego temat mówią tyle:



Co ciekawe, nie zawierają one rzutu z przodu i z tyłu, ale to do przeżycia xD

Po przerysowaniu tego do 3D i po porównaniu tego ze zdjęciami można było wyłapać pewne rozbieżności, na przykład w szerokości tego bąbla (patrząc w rzucie z góry).





Wątpliwości budził również układ podpór pod tymi dalmierzami.

Ten element nadbudówki podczas służby doczekał się kilku przeróbek. Zaczęło się od czegoś takiego:



Później te dwie przednie reje(?) częściowo usunięto. Powiększono tę platformę u góry i zainstalowano tam jakieś systemy kierowania ogniem(?), a przednią jego część przeszyły dwa dodatkowe filary. Kilka zdjęć:













Rysując na podstawie planów wyszło mi coś takiego:



Tak do tego podszedł twórca modelu do gry WoWs.



Mi ostatecznie wyszło coś takiego:



Znacznie zmniejszyłem ten "brzuszek", zmieniłem również układ podpór próbując odtworzyć to, co widać na zdjęciach. Wydaje mi się, że tak to mniej więcej mogło iść, niestety na większości zdjęć te elementy są w cieniu :/

Jeszcze obrazek przed i po :)



Drobne zmiany zrobiłem też przy tylnych rejach?, czy jak to nazwać.

Tyle z wynurzeń śledczych, wycinamy i kleimy :P



Główną "siatkę" rozciąłem sobie na pojedyncze elementy. Nie umiem ładnie i precyzyjnie zaginać "nadrukiem do środka" :P









To rzucające się w oczy łączenie z tyłu przeniosłem już w projekcie w inne miejsce, ale na surówce już tak zostanie.

Pozdrawiam :)

--

 
12-03-22 14:09  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 18


 - 7

,, Nie umiem ładnie i precyzyjnie zaginać "nadrukiem do środka" :P '' pierdu , pierdu a walizki skaczą po peronie !!!


Pozdrawiam .

 
19-03-22 14:20  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
główna bryła nadbudówki została "zamknięta".







Pojawiły się również pierwsze wsporniki i jakaś reja.





Z drugiej strony otwory w podporach będą wycięte :)



Tyle na dziś,
Pozdrawiam

--

 
20-03-22 11:59  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Każda aktualizacja cieszy: ], Pięknie Ci to idzie.

 
10-04-22 15:01  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
witam po krótkiej przerwie w nadawaniu.
Zrobiły się podpory po drugiej stronie.













Jest to jedna z 2 wersji kolorystycznych jakie skleiłem, zaryzykuję stwierdzenie, że ta bardziej prawdopodobna.
Druga wyglądać będzie tak:







Na koniec parę słów o dwóch zdjęciach, które swego czasu wpadły w moje rączki :)

Pierwsza pochodzi z jednej z facebookowych grup, na którą zaprosił mnie Wojtek. Jej nazwa to "Regia Marina,Marina Militare Italiana e Marine Mondiali - Immagini & Video". Znajduje się tam sporo ciekawych zdjęć, nie tylko z okresu wojny.



Jest to ujęcie podobne do tych, które już wrzucałem w relacji, jednak sam Trento jest bardziej ukazany od przodu. Pomogła mi ona w dokładniejszym wytyczeniu przebiegu kamuflażu na prezentowanej wyżej nadbudówce i pomostem pod nim. Niestety, nie wyjaśnia ono wszystkiego, nie wiem, czy zdjęcie nie ma małego defektu właśnie w okolicach tego pomostu ( ta owalna dziurka, czy co to jest?)

Drugie zdjęcie otrzymałem od Michele Cariello, jednego z członków tej grupy. Posiada on imponującą kolekcję książek, w tym te 2 o Trento, do których wcześniej nie miałem wglądu. Warto było się odezwać, dostałem kilkanaście zdjęć i rysunków (dziękuję!), z czego moją szczególną uwagę przykuło to:



Co prawda jego jakość nie poraża, ale posiada ono dość mocne kontrasty i wnosi do tematu coś nowego :)
Mam podobne ujęcie od Marco Ghiglino, na podstawie którego rysowałem kamuflaż rufowej części okrętu. (Niestety Marco poprosił, by go nie udostępniać). Najwidoczniej pochodziło ono z wcześniejszego okresu służby, miało tą inną białą plamę na dziobie. Można też wyłapać inne różnice w kamuflażu- dwie czarne plamy na burcie zostały połączone w jedną. Dla łatwiejszego zrozumienia, o czym pisze, podrzucam fragment modelu :)



Pojawiły się też czarne plamy na dwóch rufowych barbetach i wieżach- na zdjęciach od Marco ich nie było. Widziałem je za to na kolorowych rysunkach Trento, ale dopiero to zdjęcie w pełni potwierdziło ich istnienie. Powyższe zdjęcie pomogło mi również pokolorować maszt tylny, (wcześniej miałem pewne wątpliwości) oraz potwierdzić malowanie elementów z dzisiejszego wpisu :)
Co ciekawe, to zdjęcie prawdopodobnie wciąż nie ukazuje kompletnego kamuflażu, gdyż nie ma na nim dokończonej czarnej plamy na przednim kominie...

Trochę tych ciekawostek kamuflażowych jest, będę się starał te różnice uwzględnić i prawidłowo opisać w docelowym modelu :P

Pozdrawiam

--

 
12-04-22 08:26  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

hehehe masakra, z tym kamo. tzn, gdyby to był zwykły szary japek, to pewnie sporo czas zaoszczędziłbyś na rozkminy różnych plamek. Ale taki jest o wiele ładniejszy. Kamo robi meeega robotę.
Wytrwałości życzę: ]

pozdr

 
16-04-22 11:01  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
dzięki Karas. Również jestem zdania, że kamo daje radę, a i przyjemnie się klei części w różnych kolorach, zawsze jakieś urozmaicenie xD

Lecim dalej. Dziś tylko jakiś system kierowania ogniem (prawdopodobnie).










Pozdrawiam
Wesołych Świąt!

--

 
20-04-22 10:27  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Cześć,
udało się z powodzeniem nawlec "na pal" kolejny poziom nadbudówki i częściowo połączyć go z tym niższym :)















Pozdrawiam

--

 
20-04-22 15:19  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Pięknie, wszystko to wygląda mega smakowicie.

 
24-04-22 17:49  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Bry,
ostatnie podzespoły częściowo połączone z wcześniej zrobionymi elementami.

















Dalej pójdę w górę, w kierunku dalmierza :)

Dziękuję i pozdrawiam

--

 
29-04-22 11:54  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
jakaś część, swego rodzaju podstawa pod dalmierz :)





Bryła głównego dalmierza, jeszcze bez "drutologii"











Pozdrawiam

--

 
30-04-22 11:11  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

hehe, tam na tych ramionach dalmierza, nie chciało Ci się przenosić linii gięcia na rewers: ], hehehehe

 
01-05-22 15:51  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
Karas przeniesienie na rewers oznaczeń nic by w tym przypadku nie dało, bo z drugiej strony element jest niezadrukowany xD
Dość długo się zastanawiałem, w jaki sposób podejść do oznaczeń miejsc gięcia w tym modelu. Jako, że w większości przypadków formuję element po wycięciu jego "siatki", zdecydowałem się na króciutkie kreseczki w obrysie elementów.
Co do samego dalmierza i jego ramion- miałem nieprzyjemność kleić jego większego poprzednika, na którym miałem oznaczone tylko dwie osie symetrii, a resztę trzeba było się domyślić. Kilkukrotne formowanie elementu i zgadywanie, w których miejscach zagiąć nie skończyło się dobrze- ramiona wyszły wymęczone, a jedno nawet ciut koślawe :P Po dodaniu tych oznaczeń miejsc zaokrąglenia części klejenie poszło dużo sprawniej :)



Lecimy dalej, tym razem z charakterystycznym podestem pod tym dalmierzem.
Podstawa.



Otaczał ją rozszerzający się ku górze reling. By ułatwić jego zrobienie, przygotowałem sobie prosty szablonik:



Jedno ze zdjęć zrobionych w trakcie robót :)



Efekt końcowy. Wyszło za pierwszym podejściem i moim zdaniem przyzwoicie, więc szablon chyba zdał egzamin :)







Pozdrawiam

--

 
01-05-22 23:27  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

No i elegancko.
Co do oznaczeń, Adam też robi bez linii gięć, ale na zewnątrz obrysu są też takie krótkie kreseczki. Na początku nie wiedziałem jak się do tego zabrać, bo też wycinałem element, a dopiero potem formowałem, więc owe linie na niewiele mogłyby się zdać. Ale znalazłem zastosowanie, tzn wbijam skalpel w linie i dzięki temu mam bardzo precyzyjne przeniesienie ich na stronę rewersu. Tam mogę sobie poprawić ołówkiem od linijki, albo przeszlifować krawędź ostrego gięcia.
IMO lepiej, aby nie było takich kresek na zadrukowanym elemencie, ale to Twój projekt, ja jedynie mogę się podzielić własną subiektywną opinią.
pozdr i nadal się przyglądam z wywieszonym ozorem: ]

 
07-05-22 11:42  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
Karas też mi się kiedyś zdarzyło przenosić te oznaczenia w ten sposób, niby jakieś rozwiązanie jest :)
Wątpię, by mi się teraz zachciało przenosić te wszystkie oznaczenia na zewnątrz xD Poza tym, na żywo nie rzuca się to tak mocno w oczy, większość tych kresek ma długość 0,3 mm, a niektóre przypadki 0,5 mm (i nie są jako 100% czarnego).
Do rozważenia w przypadku ewentualnych następnych zabaw w projektowanie :P
Podczas lepienia tej surówki zauważyłem również, że niektóre elementy pozbawione konturu po sklejeniu dość mocno się ze sobą "zlewają", z daleka niektóre detale troszkę się gubią, więc by je dostrzec trzeba podjechać okiem bliżej. Więc ma to swoje plusy i minusy...
Jakieś delikatne "kreślenie" po siatkach też nie wygląda źle, a wręcz może uatrakcyjnić model.

Tyle przemyśleń, wracamy do tematu głównego :)
Udało się wzbogacić nadbudówkę o 2 przednie filary.
Lewy (patrząc od strony kierowcy xD) jako długa rurka, przepuszczony przez wszystkie poziomy, a prawy pocięty i sztukowany z odcinków.















Pozdrawiam

--

 
07-05-22 15:37  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Niezwykle interesująca "budowla" w doskonałym wykonaniu ! Powodzenia w budowie !

 
11-05-22 17:27  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
udało się skleić tylne filary...



...i zamontować je na nadbudówce. Zaczęły się pojawiać również kolejne druciki.









Zastanawiam się, jakiego koloru powinny być te 3 światła na tej charakterystycznej konstrukcji z drabinką. Szukałem informacji w necie na temat oświetlenia jednostek na morzu, ale nic sensownego nie znalazłem. Wyskakują głównie współczesne cywile. Na razie nabazgrałem to w 4 kolorach do wyboru (biały, żółty, zielony i czerwony), a u siebie na surówce umieściłem białe.
Ktoś z Was wie może coś na ten temat?


Dzięki Ryszard,
pozdrawiam :)

--

 
12-05-22 09:49  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Oczywiście nie znam się, ale zostawiłbym je białe.

 
16-05-22 23:08  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
powstały jakieś 2 małe antenki.



Tu już na swoim miejscu. Udało się również pomyślnie zainstalować "ring" wokół dalmierza :)













Pozdrawiam :)

--

 
20-05-22 10:25  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
dorobiłem resztę detali na 2 najwyższych poziomach.







Do wykonania zostały elementy wyposażenia, takie jak reflektory, działka itp.
Przepraszam za zdjęcia, aparat w telefonie od pewnego czasu coraz bardziej niedomaga :/
Ze mnie też nie jest urodzony fotograf, ale po skończeniu nadbudówki obiecuję spróbować cyknąć zdjęcia w normalniejszym oświetleniu i innym aparatem. Zobaczymy, co z tego wyjdzie...

Pozdrawiam

--

 
20-05-22 11:37  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Super robota.
Cordel. przetrzyj "koszulą" szkiełko aparatu przez zdjęciowaniem, wszystko jest jakby za mgłą. Np. zdjęcia z dn. 07.05.2022 są znacznie lepsze.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
25-05-22 11:39  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
dzięki Art. Z przetarciem szkiełka może być problem, bo swego czasu się stukło xD Telefon ma już poważne problemy z łapaniem ostrości, w zasadzie od pewnego czasu "wychodzą" jedynie zdjęcia robione z flashem. Chyba pora zastanowić się nad wymianą telefonu, jakby nie patrzeć, jestem już jego czwartym użytkownikiem... :D

Wracając do relacji, dziś zdjęcia drobnicy, która znajdzie się na nadbudówce.
Zdjęcia miejscami ciut lepsze, pochodzą z wcześniejszego okresu niż te ostatnie :)

Jakiś mały reflektorek.



Jakaś antenka?



Jakaś busola? kompas? czy co to jest...



Duży reflektor, jego projekt dostałem od Wojtka, mi pozostało go rozłożyć i skleić :) Miałem lekkie obawy odnośnie wykonania tej druciarni, ale jakoś poszło :)







Pelotka 13,2mm , również autorstwa Wojtka. Kleiło się bardzo przyjemnie i praktycznie bezstresowo, w porównaniu np. do japońskiej "double 25mm" :P







Jakiś mały dalmierz.



Pozdrawiam

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 10Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024