FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
09-04-22 16:59  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Bardzo obiecujący początek. Kibicuję w budowie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
09-04-22 21:10  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Bardzo ładne bandaże, pasują do całości.
A teraz pytanie za 100pkt. gąski paskowe czy ogniwkowe? :)

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
10-04-22 14:04  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Elegancko, faktycznie bandaże wyszły super :) Teraz już powinno być z górki.

 
10-04-22 23:20  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

jhradca,
Zaraz tam leciwe, raptem 24 lata :) Papier wycinanki jest dość sztywny, ale nie zauważyłem żeby się łamał. Dla mnie głównym argumentem, żeby ruszyć akurat tego tygrysa było to, że wycinankę posiadałem i do tego wyglądała na taką z którą sobie poradzę. Wolę mieć na półce model uproszczony, ale sklejony poprawnie, niż bardziej szczegółowy i pokazujący, że mnie przerósł. Poza tym coś mi świta, że akurat ten MM to chyba uproszczona wersja tygrysa, który był też wydany u Hala.

Kruszyna,
Będą paski, tak jak projektant przewidział. To nie pantera, żeby mnie kusiło dłubanie z pojedynczymi ogniwkami. Oglądałem galerie tego modelu i mnie paski jakoś szczególnie nie rażą, zwłaszcza jeżeli model (poza bandażami) będzie w standardzie. Może innym razem przy jakimś mniejszym czołgu skuszę się na próby z ogniwkami.

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
11-04-22 07:58  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Możesz opisać w jaki sposób wykonałeś te bandaże? Sprawiają wrażenie prawdziwie gumowych. Doskonały efekt.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
11-04-22 17:39  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Demon,
Moim zdaniem więcej w tym przypadku niż jakiejś wielkiej techniki, ale może to akurat komuś pomoże.

1. Elementy wyciąłem nożykiem olfy Ak-3. Nie byłem zbytnio zadowolony z efektu, więc trzeba było szlifować. Każdy z pierścieni został z grubsza oszlifowany papierem bodajże 150 czy 160 - zwykłym stolarskim którym normalnie się deski szlifuje, ale takim zużytym więc nie zdrapywał zbyt agresywnie. Kawałek mam przyklejony do patyczka po lodzie, a kawałek wokół jakiegoś mało używanego pędzla, tak żeby się wygodnie pracowało.

2. Pierwsze malowanie było taką farbą akrylową https://happycolor.pl/akrylowe/112-912-farby-akrylowe-kolory-podstawowe.html#/4-kolor-bialy/153-pojemnosc-75_ml/206-opakowanie-tubka tylko czarną. Jest ona gęsta więc rozrobiłem ją z wodą do konsystencji standardowej pactry. Zakładałem bezpodstawnie, że farba jest matowa, ale to taki półmat jeżeli już. Na podkład się nadaje.

3. Gdy farba wyschła, kolejne delikatne szlifowanie, a potem kolejne malowanie. Szlifowanie na tyle aby wygładzić nierówności, ale w miarę możliwości nie zedrzeć za dużo farby.

4. Było jako tako więc wziąłem papier ścierny wodny 600 i na sucho lekko przeszlifowałem elementy jeszcze raz i pomalowałem.

5. Jeszcze gdzieniegdzie mi coś nie grało więc kolejna runda z papierem wodnym tym razem 800 i kolejne malowanie. Na tym etapie już pactrą czarny mat. Chyba dwie albo trzy warstwy tej pactry nałożyłem, a pomiędzy nimi jeszcze raz tym samym papierem 800. Był już wtedy dość brudny, więc nie zdzierał farby, tylko ja "matowił", tzn. było widać, że farba została przetarta papierem, ale sama warstwa farby nie była zdarta.

Ogólnie to umęczyłem się z tą pactrą. Albo za słabo ją mieszałem, albo miałem wyjątkowego pecha i trafiłem dwa słoiczki pod rząd z jakąś wadą fabryczną. Stawiam na słabe mieszanie, ale wcześniej starczało i nie rzucały mi się potem w oczy niedoskonałości koloru. Tym razem po malowaniu na niektórych obręczach zostawały takie niewielkie jakby ciemniejsze smugi, widoczne dopiero gdy się patrzyło pod kątem. Już poprzednio miałem ten sam problem przy malowaniu kół do Ju-88, ale wtedy uznałem że to i tak resztka słoiczka i może mam zbyt rozcieńczoną farbkę. Na zdjęciach tego nie widać, bo odpowiednio dobrałem koła, ale ja wiem że nie wszystkie są takie jakbym chciał.

6. Ostatnim etapem było połączenie dwóch połówek bandaży i samych tarcz kół. Chcąc oszczędzić sobie roboty, krawędzie przeszlifowałem tylko na tyle aby połówki bandaży ładnie do siebie pasowały i nakleiłem paski czarnego brystolu. Pomalowałem, zeszlifowałem niedoskonałości i pomalowałem jeszcze raz.

Farbki do malowania miałem rzadkie, dzięki czemu kolejne warstwy były cienkie i nie musiałem zeszlifowywać śladów po pędzlu.

W skrócie te bandaże do efekt wielokrotnego szlifowania i malowania. Właściwie gdyby się nie odbarwiły i gdybym w końcu zainwestował w cyrkiel do cięcia to miałbym o wiele mniej roboty :)

--

Post zmieniony (11-04-22 17:40)

 
12-04-22 07:40  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dziękuję za szczegółowy opis. Uzyskany efekt rekompensuje ilość włożonej pracy.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
12-04-22 12:32  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

czołem,

czy czarny matowy jest właściwym kolorem bandaży? Pytam jako totalny laik.

 
12-04-22 23:36  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Odpowiem w ten sposób, projektant w wycinance pokolorował bandaże na czarno. Ja nie chcąc ingerować w projekt bardziej niż to niezbędne aby naprawić swoje błędy, pomalowałem kolorem czarnym matowym. Bandaże tego typu kół były gumowe co widać np. na tym zdjęciu tygrysa z Bovington https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Panzerkampfwagen_VI_Ausfuhrung_E_%28Tiger_131%29_track_2017_Bovington.jpg. Dałoby się dobrać jeszcze lepszy kolor gumy niż czarny mat, ale moim zdaniem jest on już akceptowalny. Poniżej jeszcze kilka przykładów jak taka guma wygląda.
https://fotowedrownik.pl/wp-content/uploads/2021/06/Muzeum_Broni_Pancernej_b08-850x567.jpg
http://data3.primeportal.net/tanks/thomas_voigt/jagdpanther/images/jagdpanther_16_of_83.jpg
https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/33/c8/5feb3758b5246_o_large.jpg

--

Post zmieniony (12-04-22 23:47)

 
13-04-22 16:11  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

dziękuję za podpowiedź. :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024