FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 12Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
04-12-14 15:42  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Wojtek - aż sprawdziłem na swoim modelu, rzeczywiście kluza kotwiczna na burcie jest dość wysoko, ale pewnie tak było w orginale, a ja miałem chyba pokłady naklejone na 1mm tekturę więc wszystko pasowało.
Co do burt to nie widze abym gdzieś miał problem, jedynie naciąłem na dziobie aby lepiej go wyrobić.
Wstaw zdjęcia, to będziemy mogli Ci pomóc/doradzić.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
04-12-14 16:39  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

ciesze sie bardzo, ze trafilem na wsparcie, kogos kto juz sklejal ten model. Bede zwracal uwage na wszystkie podpowiedzi i krtytyke.
Tak, co do zdjec to oczywiscie chce juz jak najszybciej przeniesc relacje, ale aktualnie jeszcze przez ten i nastepny tydzien jestem skazany na korzystanie ze sluzbowego komputera. Zablokowane mam prawie wszystkie strony internetowe. Aby odblokowac musze wyslac prosbe, o odblokowanie danego adresu (tak zrobilem tez z ta stronka). Po weryfikacji uzyskuje dostep. teraz tak samo robie z fotosik.pl bo chyba z tego hostingu bede korzystal. Stad musze czekac :/

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
04-12-14 16:55  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kubeksus, co do blakniecia koloru to z pewnascia bede impregnowal ten okrét, chyba jakis matowy lakier poleci. Na dzien dzisiejszy wycinanka przelezala u mnie 8 lat i kolory o dziwo sie trzymaja. Dzieki za uwage :)

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
04-12-14 16:55  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

oto zdjecia z poczatku. Wycinanke szkieletu naklejalem na tekture 1mm za pomocá zwyklego kleju do papieru w sztyfcie. Wszystkie elementy wycinalem recznie. Proste krawedzie nozykiem, krzywizny tez, ale czasem pomagalem sobie nozyczkami. Tak jak juz wspomnialem na wstepie jest to mój pierwszy taki duzy okrét, wiec powoli wycinam czesci, bo nie wiem jaka tu bedzie dopuszczalna tolerancja. Bardzo sie balem o utrzymanie wszystkich osi. Na poczátku wiéc dokladnie chcialem spasowac elementy wodnicy (czyli poprzecznej czésci szkieletu). Ponoc model ten byl kreslony récznie przez Pana Grzegorza Nowaka i polecono mi byc czujnym przy jego budowie.



Post zmieniony (07-12-14 13:59)

 
05-12-14 06:17  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tu juz budowanie nawodnej czesci kadluba i wstepne przymierzanie pokladu (nakleilem go na karton 2mm tak jak zalecil Pan Grzegorz). Zastanawialem sie co to za siatka kresek na pokladzie (zdj. nr 14). Szukalem na necie zdjéc i na poczatku wydawalo mi sie, ze to przyspawane jakies prenty antyposlizgowe. podpowiedziano mi, ze to chyba plyty z linoleum tez antyposlizgowy wynalazek. Chyba faktycznie to beda plyty linoleum przelozone jakimis listwami albo prétami. Na razie te czarne krawedzie przetrasowalem tepym nozykiem robiac lekkie rowki.
Z kolei na zdjeciu nr 16 chodzilo mi o rozciecie szerszych tych wyciec na krawedz nawodnej czesci pancerza, aby ''pasy'' te lzej sie wsuwaly podczas montarzu i nie powodowaly dodatkowych naprezen i deformacji. Gdy dobrnalem do rufy z wregami okazalo sie , ze wzdluznica w rufowej czesci nawodnej jest wyzsza o ok.0,5mm niz wregi. Odwrotnie sie sytuacja ma w dennej czesci tzn. wregi wystaj ponad wzdluznice. Generalnie jednak szkielet utrzymuje symetrie i osie co mnie bardzo cieszylo :)



Post zmieniony (07-12-14 14:02)

 
05-12-14 06:45  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

sory poklad nakleilem nie na 2, a 1,5mm (nie edytowalem wczesniejszego postu, bo by miniaturki zniknely)

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
05-12-14 08:14  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Fajnie widzieć klejenie tego modelu . Cieszy także że starasz się coś dodać od siebie .Niestety z linoleum źle odczytałeś to zdjęcie . Pasy linoleum były przykręcane z góry kształtownikiem , i nie było tam rowków tylko wystająca część .


Czekam na cd. i powodzenia w budowie .
Andrzej

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
05-12-14 09:07  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Wojtek - to że model był kreślony ręcznie nie oznacza automatycznie, że jest gorzej spasowany. Ja aktualnie kleje również kreślony ręcznie model tego samego autora, mam już wykonane wszystkie gabarytowe elementy i spasowanie było bardzo dobre.
Jeśli mogę ci coś doradzić to ja w części nawodnej tam gdzie jest ten charakterystyczny dla TAKAO występ burty na śródokręciu powieliłem sobie wręgi i powklejałem dodatkowe wręgi pomiędzy właściwymi - trzeba tam burty ukształtować w coś na kształt litery "S" i radzę bardzo dobrze uformować element poszycia burty przed jego przyklejeniem.
Pewnie to Twój pierwszy model japońca - te kreski na pokładzie to tak jak napisał Andreas graficzne odwzorowanie listw mocujących linoleum antypoślizgowe do pokładu i raczej zamiast trasowania to niektórzy przyklejają w tych miejscach cieniutkie blaszki lub druciki.
Miło jest sobie powspominać patrząc na Twoje zdjęcia budowę tego modelu.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
05-12-14 09:33  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Wojtek, kolory blakną od słońca więc to że wycinanka u ciebie przeleżała 8 lat nic nie świadczy. U mnie leżała 15 a kolory wyblakły jak postawiłem model na półce na której padało tylko poranne słońce. Lakier matowy to zły pomysł bo może pozostać biały talk na papierze. Chociaż nie mam pewności co do papieru kredowego.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
05-12-14 14:19  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na poczatek powiem, ze ciesze sie, ze otrzymuje porady i uwagi, bardzo je cenie, bo zalezy mi, aby ten model wyszedl przyzwoicie i (mozliwie) w sporym stopniu byl zminiaturyzowanym odzwierciedleniem rzeczywistego Takao, gdy ''robil'' dla cesarza.
Jeszcze jedno slowo wstepne :) moim celem w tym projekcie jest przede wszystkim dokladnie wykonac kadlub. Uniknác tzw. krowich zeber, uzyskac plynny i oplywowy ksztalt, jak najprecyzyjniej spasowac elementy poszycia dna i burt bez zakladek, uskoków wklesniec itd. Efekt ten jednak planuje osiagnac bez szpachlowania i malowania. Dodanie od siebie wiekszej ilosci detali niz w wycinance i waloryzowanie czesci tez planuje zrobic. Nawet juz zaczalem, bo na burtach uwypuklam blachy pasów pancerza burtowego, w tym nity itd. Wszystko pokaze na zdjeciach i opisze dokladnie. Czy wyjdzie fajnie? Zobaczymy, sam jestem ciekaw :)

Andreas - dziekuje za podpowiedz i fotke. widac na niej wyraznie, ze plyty laczone sa plasko i przycisniete ksztaltownikami od góry. Kwestia pokladu nie jest jeszcze przesadzona. Moglbym zrobic te ksztaltowniki wyzsze, wtedy beda lekko wystawaly ponad plaszczyzne pokladu. Hmmm nad tym jeszcze pomysle.

Najger - moze niedokladnie sie wyrazilem, przepraszam, ale na prawde nie chodzilo mi, o to, ze jesli kreslony recznie, to od razu znaczy, ze beda bledy i niedokladnosci. Jeden forumowicz napisal mi kiedys, ze w tym akurat opracowaniu jest kreslony recznie. Dopisal tez, ze czasem takie modele klei sie bez problemu, ale bywa róznie :)
Co do burt na srodokreciu to musze Ci powiedziec, ze trafiles w dziesiatke hehe z wyczuciem czasu, bo akurat dlubie w tym temacie. Fakt nawet P. Grzegorz ostrzega, aby zwrócic uwage na te czesc kadluba. W przekroju ''S'' faktycznie staram sie dokladnie formowac oklejki. Napisales, ze wmontowales cos jakby dodatkowe wregi. popieram, tam trzeba troche ''kartonu'' dolozyc aby usztywnic te miejsca i miec do czego przykleic oklejki burt. Mam tam jeszcze jednego gwozdzia, opisze go w nastepnym poscie :)
Ogólnie bardzo mi sie w tym okrecie podoba to, ze jego burty nie sa gladkie, lecz maja wiele odstajacych blach, plyt, które cos usztywniaja od zewnatrz, ten próg na sródokréciu i odstajacy pancerz pod nim tez jest genialny! Jest tu wiele pracy przy nim ale podoba mi sie to :)

Kuba - pomalowalem kiedys U-2536(typXXI) lakierem matowym od Revela rozcienczonego acetonem i musze Ci powiedziec, ze juz pare ladnych lat i kolory sie trzymaja. to byl eksperyment, nie mialem pojecia co wyjdzie. A jakie zdanie masz na temat Kaponu? Czytalem opinie na jego temat i sa bardzo pozytywne. Niektórzy polecaja smarowac elementy jeszcze przed wycieciem z wycinanki, zwlaszcza starego, lamliwego kartonu.

--

Post zmieniony (05-12-14 14:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 12Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024